Mei 1873. V r ij d a g 23 JM 2094. mssFoomcEE Diligence-Dienste.;* Vag Amersfoort naar Maarsbergen 'a morgens Oj, op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'sasonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9 n. Zomerdienst aangeving 15 Hei 1873. Nedkrlandschb Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. F'-oor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad rencbijnt Maandag en Donderdagavond. AbonneraeoUprij» per kwartaal f I.franco per pait 1.15. Prijs der Adrertentira ran I lot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Adrerteotiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents 4fa. nummert 10cents Beslelliagen bij den Uitg. A. H. eon CUtffU Amersfoort Bureau Ameri/oortselui Courant. Stoorestraat bij de Langstraat. Wijk B, 33.' eo bij alle Boekbandelaren en Postdirectenren in bet Rijk. Brieten franco. Adrerteotiën voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomeo door het Algemeen Adtertentiebnraeu van Nuoa en tab üimiWijnstraat, Rotterdam. comm. Spanrban k. liet Bestnur zal zijne eerstvolgende zitting honden op MAANDAG 26 MEI e. k. ten Raadbuize te Amerifoort, des namiddags van 12 tol 1 ore. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden Ier leen zal eene Com missie nit hel bestuur np MAANDAG, den 26. MEI aanstaande's namiddags van halflwee lot Kalf drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergetekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de heeren D.E Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. J. L. pan Saste van Yttell en W. Maas Geetleranut. Mr. J. VAN DER LEEUW. President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. foort en getal kiesgeregligden aldaar voor de Tweede Kamer der Slalen-Generaal. GemeentenGeUl kiss,- Amersfoort 407 Baarn 98 Barneveld 239 Bunschoten 66 i 66 Blaricuin Ermelo 1 onderkiesdistr. tioofdp 1 1134 Ermelo 2. onderkiesdistr. hoofdp I 's Graveland1 56 11 Korten hoet 22 Harderwijk 239 203 I 18 Slouteahurg1 1 16 82 45 38 50 I 104 Bussum i 28 Nederliorst den Berg 35 Nijkerk 237 111 Kenswoude 27 56 Soest 98 Veen endaal 85 124 Weesperkarspel Woudenberg 106 t 74 5 9 Totaal 2971. De parlementaire verkiezing in het Hoofd-Kiesdietriot Amersfoort. Het was onze wensch en bedoeling om niet in dity maar in een der opvolgende nummers het bespreken der aanst. parlementaire verkiezing te vervolgendochnaar hetgeen van diverse zijden wordt voorbereid, is het noodzakelijk thans reeds het een en ander dat hier volgt in over weging te geven. Immers bij deze verkiezing, vooral ook met het oog op hetgeen vóórtijdens en kort nüi de yerkiezing van 1869 is geschied, behoort bij alle kiezers als hoofd-vraag te wegenwill gij Jhr. Mr. van Loonof wilt gij hem niet? Met invloeden en middelen zoo maglig als waarover geen der andere partijen kan beschik ken strijden de anti-revolulionuairen vast aan eengesloten voor pan Loon komen zij als één man door het gansche district voor hem ter slembus op. Alleen door in eensgezindheid op één ander can- didaat te stemmen, is het mogelijk pan Loon te doen vervangen en dèn is Mr. W. baron van Golltlein de eenige candidaatgeschikt om te voldoen aan alle kiezers, van bijna alle politieke en godsdienstige rigtingen die van Loon thans aftredende, niet willen; dan is pan Golltlein de éénige candidaat met kans op de overwinning bij de stembus. Diverse liberalen zijn voornemens en welligt is dit bij uitgave van dit couranlnummer reeds geschied, een eigen geprononceerd liberaal candidaat te proclameren; doch wel wetende dal zij slechts een betrekkelijk klein getal stemmen voor hem bij de stembus zullen verkrijgen. Hun bedoeling is dan ook enkel om een begin te maken met het voortplanten hunner rigtingdoch dal by deze verkiezing doende wordt de overwinning voor pan Loon daardoor sterk bevorderd. Daarom zal het hoogst wenschelijk zijn, dat zij hunne stemmen uitbrengen op van Gollsteiny kunnende hij in gematigden zin en, zooals art: 1 van het reglement der kiesvereeniging Voor- uilgang behelst, naar de eischen van den tijd en in vrijzinnigen geetl ook voldoende hunne rigting in de Tweede Kamer vertegenwoordigen. Brengen zij niet op hem hunne stemmen uit, maar opeen' anderen candidaat, dan ver zekeren zij daardoor de overwinning voor van Loon. Ook bij de calholieken zou, naar men ver neemt hel plan bestaaneen eigen candidaat tc stellenhetzij den Heer Alberdingk Thjm hetzij den voormaligen minister van justitie Mr. pan Lilaardoch het zoueven als bij de libe ralen voormeldjammer zijn indien aan dat plan uitvoering zou worden gegeven want zij kunnen de overwinning niet bij de slembus be halen maar welligtevenals in 1871 bunnen candidaat in d» herstemming brengen en dan is het voor eenieder helder, dat ter stembus, bij de herstemming, hun candidaat mei verpletterende overmagt wordt overwonnen; als destijds, weder valt! Onthouden zij zich van stemmen bij de ver kiezing op 10 Junij, ook daardoor bevorderen zij volkomen de overwinning der anli-revolution- nairen voor van Loon. Dat de calholieken even als in 1869 nu weder metdeanli-revolutionnairen voor pan Loon zouden meegaan ter stembus zou eene monstruositeit dsar- stellen, naauwelijks denkbaar, want het tchibolclh der anti-revolulionnairen watis en tal altijd zijn dat zij nooit met de catholicken bij parlementaire verkiezingen mogen méégaanhen daar integen deel fel moeten bestrijdenhoetiaar en poor wien het ook zij. Dat bleek op nieuw helder in 1871, toen de anti-revolutionnairen bij de verkiezing van de stembus wegbleven, omdat zij geen sym pathie hadden voor den conservatieven candidaat; doch toen onverhoeds tegenover den conservatief bleek in herstemming te zijn gekomen een ca- tholiekden Heer Alberdingk Thymkwamen de anti-revolutionnairen bij de herstemming voor den conservatiefonderling doende weerklinken hunne verbitterende oude strijdleus met ver pletterende overmagt ter stembus op den calholieken candidaat doende al zoo vallen. Wil men meerzoo lette men op de ver- kiezing tcirculair 6 van het Anti-Schoolwetverbond der anti-revolutionnairen, dezer dagen vastgesteld ter algemeene vergadering, behelzende: De uitnemendffte Conservatief ol Room- tche, dien men ons aanbiedt, blijft toch verwerpelijk. Zóó reglementeren de drijvers waarbij pa i» Loon behoortbij de parlementaire verkiezingen, de anli-revolutionnaire partij die tal van brave en gemoedelijke menschen onder hare 'eden lelt, maar die zich niet aan de tirannie der dryvers kunnen ontsleuren. Wij bepalen ons daartoezonder verder te beoordeelen. Het is derhalve rationeel en wenschelijk dat de calholieken met alle andere kiezersdie niet tot de anti-revolutionnaire kiezers behooren thans hunne stemmen op van Gollstein uitbrengen. Wie trachten wil nn»r de lessen van bet verledeae en der ondervinding omtrent vorige parlementaire verkiezingen en naar de locale posiliën in het. hoofd-kiesdislricl Amersfoort oor - deelkundig de tegenwoordige voorbereidingen van de candidaluren der aanstaande verkiezing te overwegen, zal moeten instemmen, dat derhalve thans alleen de hoofd-vraag behoort te wegen wilt gij Jhr. Mr. van Loonol wilt gij hem niet? Wie hem niet wilkan op geen andere wyze dat doel bereiken dan door het bevorderen der can- didatuur van Mr. W. baron pan Golltlein en by de slembus op hem stemmende. Door alle andere candidatuuren wordt de overwinning voor Pan Loon bepaald bevorderden verzekerd terwijl, bijaldien alle kiezers die hem niet willenzich vereenigen op éénen candidaat Mr. VV. baron pan Gollstein zij alsdan bepaald de overwinning voor pan Golltsein zullen behalen. Het is onnoodig uilteweiden over de candi- daluur van Jhr. Mr. van Loonte meer niet, omdat hij en de geschiedenis zijner verkiezing in Junij 1869 voldoende bekend zijn en men die in de Amersfoortsche Couranten van destijds kan herlezen. In oijna de laatste vier jaien hebben wij daarom zelfs zijnen naam niet aan geroerd. Wij wenschendat lielst eene rustige bezadigde verkiezing zal plaats hebben en ge- looven dus dat het zijne voorstanders het aan genaamst is niet over hem uilteweiden. Dit is bovendien onnoodig om te doen rijzen de waarde van eenen candidaat als Mr. W. baron pan Gollsteinthans lid van de Eerste Kamer districtsburger en door zijne lange parle mentaire loopbaan als anderszins eervol en vol doende bekendzoodat het hoogst wenschelijk mag worden geacht dat de meerderheid van de stemmen der kiezers op hem wordt vereenigd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat aan de rijkskweek scholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1873/74, aanvang nemende den den lsten September 1873, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van negen kweekelingen te 's Her togenbosch, negen te Haarlem en tien te Groningen teneinde daar, op kosten van het rijkopleiding tot hulp onderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, be halve aan henwier ouders in de gemeente wonen naar de kweekschool gevestigd is, wordt

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1