Dingsdag 27 Mei 1873. JSfc 8095. 1 i'Xt. d UIMill DlLfGEWCB-DlENSTKN Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6{ op de eerste treinen naar Arnhem, «n namiddag 6 oor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sa*. 9 o. Zomerdienst aaogevang 15 Mei 1873. Nederlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.!, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2{ n., van Baarn 3 u., Eemne- 3}., aank. te Amsterdam te 6 oren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.franco per pest f 1.15. Prijs der Advertenties van 1 Ut 6 regels 60 CUelke regel meerder 10 CU; legale, officieels en onteigen. Advertentiën per regel 15Cu. Reclames per regel 20cents Af», nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. i. H. van CUeff|a Amersfoort Bureau AmertfoorUoke Courant. Stoorestraat bij de Langestraat. Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven /ranev. Advertentiën voor dit blad nit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertenliebnraeu van Nuen en van Drnua Wijnstraat, Rotterdam. OUMIT. Donderdag jL werd wegens den He melvaartsdag en gisteren wegens den Zondag by ons, volgens vasten regel, niet gewerkt en de jongste courant Vrydag namiddag verschenen zynde, zoo bleef er voor regelmatigen gang van zaken te weinig tyd over om heden eene courant in grooter formaat op het gewone tydstip nittegeven- Maandag 20 Mei 187a Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingeaelénen deter gemeentedat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen ens. in Noord-Holland en Utrecht execntoor verklaard kohier N°. 10 van de PERSONEELE BELAS TING over het 4de kwartaal van hel dienstjaar 1872/73 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is sijnen aanslag op dea bij de wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 23 Mei 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. YVIJERS. Wie is de geschiktste candidaat in het Amersfoortsohe kiesdistrict? Verscheidene couranten buiten het hoofd- kiesdistrict Amersfoort verschijnende, die om partij-redenen als anderszins de candidatuur van Mr. IV. baron van Golutein willen tegenwerken, nemen ook als middelen daartoe verdraaijing en verdachtmaking van hetgeen in de Amerif. Cl. over de districts-verkiezing werd medegedeeld en tevens wat daarover werd geschreven hare mededeelingen en opstellen door elkander wen telende met lisligen moedwilten einde de verkiezing van Mr. W. baron van Golutein af breuk te doen terwijl weder andere couranten zich argeloos tot overneming dier verdraaijingen en verdachtmakingen leenen. Meer dan eens wezen wij er op hoe bij perio dieke verkiezingen door bladen die geen ken nis hebben van verkiezingsactien in districten buiten het hunne gelegen toch daarovet wordt geredeneerd -cn veel geplaatst van partijdige zijden. Daartegen flaauw optetreden zou geen hout snijden. Daartegen argumentatief en kras opte treden zou slechts twist en verbittering stoken en voeden, en dat willen wij juist nietdaarom plaatsen wij liefst niets hatelijks tegen de candi- daturen van Mrs. Boer en van Loon. Maar wel mogen de kiezers indachtig zijn zich door die verdachtmakingen enz. niet te laten verschalken om op eenen anderen candidaat dan Mr. W. van Golltlein hunne stemmen uitte- brengen, die in bezadigden sin, de geschiktste der can- didaten is om door de meerderheid der kiezers in een kiesdistrict, als bet Amersioortsche is, te worden gekozen. Wel moeten wij fluks pointeren dat niet door de Amertf. Cl. is gewenschtzooals andere binden willen doen voorkomen «dat de Heer v. Har- denbroek lid der 2e kamer in plaats Mr. W. v. Goluteinlid der le kamer zou worden en deze dan door den Heer Schimmelpenninckbur- gem. van Nijkerkin de 2e kamer zou kunnen worden vervangen j" maar dit was o. a. te 'a Gra- venhage in omloop en medegedeeld j dit spruit denkelijk daaruit dat de Heer v. Ilardenbroek in de Utr. Statenvergad. zeer veel stemmen voor het lidmaatschap der le kamer ontving. Even min heeft de Amertf. CL tot lid der 2e kamer ge- wentchl den Heer Schimmelpenninck, waarvan be doelde bladen zeggen: «dat hij hoewel liberaal op staalkundig terreinop kerkelijk gebied de onthodoxe zijde nadert." Wordt eventueel te eeniger tijd de heer Schimmelpenninck voor parle mentaire verkiezingen in het kiesdistrict Amersfoort geproduceerd, dan zullen wij hem weten te bespreken zonder ons nu te willen uitlaten of daarvoor zijne candidatunr wel of niet verkieslijk is. Wie niet enkel verstand van den aard en de hoedanigheid, bijeengevatvan het kiezerstal in de 33 gemeenten van het hoofd kiesdistrict Amersloort heeftmaar ook dat versland wil gebruiken en overweegt wat men bij den uiulag van de verkiezing le wachten heeft, zal lot de overtuiging komen: dat de doelmatigste afgevaardigde voor dit kieadistrict is Mr. W. baron van GoUstein. Willen de liberalen, en zij die zich zoo noemen, enz. dkl niet gevoelen dart-zullen zij vermoedelijk voelen dat zijhet onderste uit de kan willende hebbenhet lid op den neus krijgen. AMERSFOORT, 26 Mei 1873. Woensdag, den 28. Mei 1873, des namiddags halftweezal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1. Bedenkingen van de Gedeputeerde Stalen omtrent de verordening op het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte. 2. Voorstel van den heer E. E. Visser betrek kelijk den verkoop van zoetemelkmet de adviezen der Gezindheids-commissie en Com missie van wetgeving. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eene gratiBcalie aan den Griffier van den burgerlijken stand. 4. Benoeming van een lid der commissie van fabricage. De kiesvereeniging Amersfoort vergadert mor gen Dingsdagavond te acht urenin Amicitia ter zake der aanstaande parlementaire verkiezing. Ter Zalurdagavond jl. gehouden vergadering is de bijna 16 jaren beslaan hebbende kiesver eeniging de Eendragt te Amersfoort op voorstel en pressie van het bestuurbij kleine meerder- heia van stemmenontbonden. In ons zakelijk verslag van de vergadering der kiesvereeniging Vooruitgangmet spoed op gesteld en geplaatstkort voor de uitgave van ons vorig nummeris vergeten dat de heer Schimmelpenninckburgem. v. Nijkerk, verzocht heeft als bestuurslid niet in aanmerking te komen en heeft de heer C. A. Nairac, burgem. v. Barneveld die zich slechts voorloopig de benoeming had laten welgevallen, later bedankt als besluuislid. Het monument te Heiligerlee is in tegen woordigheid van Z. M. den Koning en de Prinsen Federik, Hendrik en Alexander fees telijk onthuld. Te Dover eene stad met 5000 inwoners in den Noord-Amerikaansche staal Illinois, is Zon dag den 4den Mei II. eene brug over de Roek- rivier ingestort op een oogenblik dat zich daar op ruiot 200 personen bevonden, die getuigen wilden zijn van den doop van een aantal Bap tisten in die rivier. Ten gevolge van de ver warring en van den aterken stroom zijn een 90tal personen in den vloed om het leven gekomen. Naar men verneemt zal de nymph voor de Briel binnen een week of drie worden gegoten. Het beeld zal slechts uit twee stokken worden vervaardigd en niet nit meer, zooals met vroe gere beelden steeds het geval was, bijv. die van Vondel, Boerhave, Koster en Rembrand. Men deelt ons heden 't volgende mede «Ten bewijze, dat de prijzen van het vee aanmerkelijk lager zijn, dient, dat de Asser veehandelaren, die gewoonlijk hun vee te Zwolle verkoopenniet alleen hun eigen vee onver kocht weer mede lerruggenomen hebben, maar er zelfs nog aangekocht hebben." Met 1 Junij worden op de lijn Weenen Munchen de slaapwaggons in gebruik gesteld. Men heeft er de proet mede genomen en zij moeten uitstekend aan de bestemming beant woorden. Aan de slaapsalons zijn kabinetten voor het toilet en eene kleine restauratie ver bonden. De Wurtemburgsche regering heeft, in over eenstemming met het door andere duilsche regeringen genomen besluitaan de openbare kassen verboden Uostenrijksche muntstukken in ontvangst le nemen. Dezer dagen werd te Leiden bij regterlijke magtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke belasting, een studenten-boedel verkocht. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een corps muziekanten de plegligheid bij. Het behoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voorwerp, le koop aangeboden, in handen van anderen overgingmaar alles weder door den vroegeren eigenaar werd opgekocht. De Heer de Vriee heeftnaar men verzekert, aan Z. M. ontslag gevraagd als Minister van Justitie. Door den Maats, tot expl. van Staats-aj>oor- wegen en de Ned. Centraal Spoorweg-Maatsch. zijnvan al 1 Mei 11., nieuwe directe tarieven in werking gebragtwaarop goederen van alle stations uil Belgie diiect naar die.van den Centraal en het noordeinet der Staatsspoorwegen, transit den Centraalkunnen bevracht worden, en welk tarief zeer ten gerieve van den handel werkt. Vooral voor steenkalk en andere ruwe productenvoorzien deze tarieven in eene vroeger zeer gevoelde behoefte en wordt er voor den aanvoer der materialen voor de nieuwe werken ter dezer plaatse reeds hiervan gebruik gemaakt. Onderstaande telegrammen zijn successievelijk ontvangen Versailles 24 Mei In de nachlzilling der Fransche Kamer heeft de tr lister Dufaure aangekondigd, dat de minis ters hun ontslag hebben aangeboden aan den heer Thiersdie dit aannamen de volgende boodschap aan den voorzitter der kamer ter hand stelde M. de voorzitter. Ik heb de eer aan de Na

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1