«De dictatuur van kleine menschen is even noodlottig als die van groote, en zij mist er nog de glorie van. Gij noemt mij den protégé der radicalen. Welnu 1 gij die niet meer dan ik eene meerder- heid hebt, gij mijnheer de Brogliegij zult ook eens een protégé zijn en ik zal u zeggen van wie. JJij zult een beschermer hebben, dien de vorige hertog de Brogiie met afschuw zou verworpen hebben gij zijt de protégé van het keizerrijk (Langdurige toejuichingen links. Al gemeen e beweging.)" Levendige toejuichingen oogstte de redenaar en de Vergadering besloot de zitting voor twee uur te schorsen. Men weet wat toen volgde. Thiers trad af. Toen het bureau van de Nationale Ver gadering aan Mac Mahon den uitslag der ver kiezing medeleelde, bevond deze zich juist op receptie bij Thiers te Versailles. Thiers zou den maarschalk hebben aangeraden zijn benoeming aan te nemen; verder legde hij in" tegenwoor digheid van vele afgevaardigden zijn gevoelen over den toestand aan der. dag en verklaarde dat men op het oogenblik, dat Mac Mahon gekozen was, niemand kon vinden, die het land en Europa betere waarborgen kon geven dan hij. Versailles27 Mei. De heer Thiers heelt heden de zitting der nationale vergadering bij gewoond en in het linker-centrum plaats ge nomen. De linkerzijde is bij zijne komst op gestaan en heelt hem met een driewerf herhaald gejuich begroet. De geloofsbrieven der nieuwe afgevaardigden Barodet, Lesguillon en Dupony zijn geldig verklaard. -Munchen, 27 Munchen, 27 Mei. Het vonnis van de militaire reglbank alhier, waarbij kapi tein Betz wegens het ontvreemden van een hond te Sedan en luitenant Rebay wegens mede- pligtigheid hieraan tot gevangenisstraf en ontslag uil de dienst zijn veroordeeld, is heden in hooger beroep vernietigd; beide zijn vrijgesproken. Allerlei. Men meldt uit Koevorden van 26 Mei. Het vossengeslacht schijnt in onze streken bijzonder sterk vertegenwoordigd. Ilooven ze in 't naburige Pat en vlieghuis op klaarlichten dag kippen, in onze nabijheid werden j 1. Don derdag door eenige jongens vijf jonge Reintjes gevangen die ze een touw om den hals bonden en zoo gelijk een hond naar de plaats hunner inwoning geleidden, waar ze eenigen tijd later wreedaardig werden ter dood gebragt. De üassirely het half officiële blad der Turksche regering, bevat het berigt, dat de verhevene Porte een protest bij ons gouvernement heeft ingediend over den oorlog tegen den sultan van Atchin. Of dit protest de tweede expeditie zal doen afspringen, kan met grond in twijfel worden getrokken daar den 4den der volgende maand wederom een detachement der suppletie-troepen, sterk 300 onderofficieren en manschappen van het koloniaal werfdepót te Harderwijk, naar het Nieuwe Diep zal vertrekken om dien dag over te gaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Tromp. De van verlof naar Java terugkeerendo kapitein der infanterie II. Demmenie zal het bevel voeren over dit detachement. Men schrijft uit Harderwijk aan verschillende bladen dal aldaar reeds 1000 man vrijwilligers voor de expeditie naar Atchin zijn aangekomen. Dat geeft er veel beweging en vertier, 'l Getal koffijhuizen en kroegen steeg binnen weinige dagen tot 70. Op den 31sten dezer vertrekken 170, op den 3den Junij 300 en op den 14den Junij 400 man. De heer Ambroise Firmin Didol, een taalvorscher van naam en tevens uitgeverwil de Fransche taal zooveel mogelijk hervormen door 'haar te schrijven gelijk men ze leest. Hij gelooft dat daardoor de kennis der orthografie bevorderd en het openbaar onderwijs gemakkelijk gemaakt zal worden. Naast dien hervormer der Fransche taal staat eeu aanvaller, nl. Alexander Weill wel bekend wegens zijne politieke en morele utopiën, die hij in soms geestige, soms platte, maar altijd oorspronkelijke brochures heeft neergelegd. De heer Weill schijnt thans van de politiek en de moraal op het gebied der taal te zijn overgegaan. Hij heeft ten minste een eerste aflevering uitgegeven van een curieus woordenboekgetiteld Vijf duizend woorden logisch behoorende bij de Fransche taalin alle woor denboeken vergelen. In de inleiding tot dit woor denboek heeft de Fransche taal in het bij zonder, maar ook alle talen «die gesproken worden door Christen-geworden Heidensche vol keren zoo teregt barbaarsch genoemd, omdat zij willikeurig en tyraniek zijn" het zwaar te verantwoorden. De heer Weillzegt Alleen de Hebreeuwsche taal is voordurend van den oorsprong af logisch geweest. Zij is in alle opzigten beschaafd. De grootste eenvoud paart zich in het Hebreeuwsch aan grootste duide lijkheid. Alles is er in onderworpen aan vaste regels, zonder uitzonderingen." Om te verdedigen dat b.v. in het Hebreeuwsch het meervoud van het woord vrouw mannelijk is en hel meervoud van het woord vader vrouwe lijk, zegt Weill dat hij nooit heeft kunnen be grijpen waartoe de geslachten eigenlijk in eene taal dienen; ook de hulpwerkwoorden konden best gemist worden en niet minder goed de vervoegingen; kortom de heer Weill vindt de Fransche taal te omslagtig. De Tijd z«gt. «Er is met de behandeling over het voorstel der regterlijke organisatie een ont zaggelijke tijd zoek gemaakt, waarvan niemand voordeel heelt genooten dan de papierfabrie kanten. Ziedaar het derde liberale ministerie, dat gewigtige voorstellendoetdie door de vertegenwoordiging worden afgewezen. Het mi nisterie van Bosse-Fock vermogt letterlijk niets. Het ministerie Thorbecke leed schipbreuk met zijn finantieele hervormingen. Het ministerie de Vries ondervindt een nederlaag bij de reorga nisatie der regtspraak. De liberale dagbladen verwijten steeds op feilen toon de conservatieven, dat zij niet konden regeren. En dat was zoo want hun ministerie bleef in de minderheid. De liberalen echter kunnen ook dan niet re geren als hun partij de meerderheid heeft. Dit werd gisteren voor de derde maal bewezen." Maar wat wil de T\jd en die vraag meenen wij is juist dan? Nu liberalen en conservatieven niet kunnen regeren en anti-revolutionnaire ministerien niet w\Uen optreden wal dia f Het antwoord daarop kan zyn dat de fout niet ligt aan de ministeriëomaar aan de ver keerde iorigting van de art. 76, 77 en 78 der Grondwet. Niet één lid der Tweede Kamer voor 45000 zielen moest er zijn, niet 80 leden zijn voor eene Tweede Kamer noodigmaar aan 30 4 40 heeft ons land genoeg, te kiezen door alle kiezersen niet ieder kiesdistrict één of twee. Evenzoo kon het getal leden de Eerste Ka mer eenigszins ingekrompen worden en zouden zij allen ook door alle pror. Staten kunnen worden gekozen. De hoofdfout ligt aan het groot getal leden der Tweede Kamer in een klein land als het onze. Bij kleiner getal en dus keuze van eminenter leden zou er veel minder worden gepraatveel meer en beter worden gewerkt. Dfcn zou men meer en vlugger tol overeen stemming geiaken. Dan zouden énorm meer wetsontwerpen en andere zaken tot goed geheel en afdoening komen. Dan zou hetzij een liberaal, hetzij een con servatief, maar nog eerder een conciliant mini sterie kunnen regeren. Ook zou dat minder kostbaar zijn. Ziekten te willen aanwijzenzooals de Tijd doet, is goeddoch beter is naar de middelen lot herstel te zoeken. VERGADERING van den RAAD der geibeente Amersfoort, op Woensdag, den 28 Mei f873, gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijore. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat de Heeren L. E. Lagerweij en Scheltus kennis ge geven hebben van hunne verhindering deze zitting bijlewonen. Verder was nog de heer van Walchren afwezig. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Ter behandeling worden gesteld 1°. Eene missive van Burg. en Weth. ten ge leide van een gewijzigd ontwerp-verordening op het vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte, en zulks naar aanleiding van de bedên- kingen door HH. Gedeputeerde Staten ingebragt tegen de verordening dd. 6 Mei II. De Heeren Voorzittervan Persijn en Herschel voerden hierover het woord en wordt voorzegd ontwerp met algemeene stemmen aangenomen met weglating van het door Ged, Staten ver langde voorschrift aangaande de overlegging van eene geneeskundigde verklaring dat hel vervoer zonder nadeel voor den zieke kan geschieden. 2°. Een voorstel van den Heer Visser betrekkelijk den verkoop van zoetemelkmet het advies der Commissie van wetgeving welke zich ver- eenigt met het gevoelen der Gezondheids-Com missie «dat door verkoop van melk uit open •emmers geen nfcdeelige gevolgen voor de ge- «zondheid kunnen ontstaan", en alzoo aan den Raad in overweging geeft geene verordening te makenzooals in het voorstel is bedoeld. De Heer Visser volhardt bij zijn voorstel en beroept zich op hel door hem overgelegd poli- tiereglement van Goudawaar in art. 55 bet gebruik van deksels is voorgeschreven. Nadat de Voorzitter nog had verklaard dat de Commissie van wetgeving het vaststellen van bedoelde verordening in strijd acht met de wet, wordt het advies der Commissie aangenomen met 11 tegen i stem (die van den Heer Visser.) 3#. Een voorstel van Burg. en Weth. om aan den Griffier van den burgerlijken stand eene gratificatie van f 100.— te verstrekken voor het gereedmaken van de tienjarige tafel op de registers van geboorten, huwelijken en overlijden. De Heeren van Persijn t de VoorzitterHerschel en Croockewit voerden hierover het woord en wordt daarna met algemeene stemmen het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Tot lid der commissie van fabricage wordt met algemeene stemmen benoemd de Heer Mr. S. J. A. van Walchren. De Voor titter deelt mede 1*. dat door Z. M. den Koning voor den tijd van zes jaren ontheffing is verleend van de ver- pligting tot het opriglen eener burgerdagschool. Aangenomen voor notificatie. 2*. dat van den Opzigter der algemeene be graafplaats een rekwest is ingekomen houdende verzoek om verhooging van tractement. Besloten dit te deponeeren op de Secretarie ter inzage van de leden en te behandelen bij de begrooting der gemeente. AMERSFOORT, 29 Mei 1873. De Extra-trein des Centraal-Spoorwegs morgen Vrijdagavond, van Utrecht naar Amers foort vertrekkende, volgens achterstaande adver* tentiezal gewis welkom zijn aan velert die zich alsdan te Utrecht zullen bevinden en aldaar gaarne zoo lang mogelijk den avond willen doorbrengen. Dingsdagavond jl. hield de kiesverceniging Amersfoort eene vergadering in Amicitiawaarin een candidatengros werd opgemaakt voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkieadistriet Amersfoort en werden toen op dit gros gebragt als eersten de Heeren Mr. W. baron van GoltsteinMr. Verloren van Themaat en Jhr. Mr. J. IV. van Loonzullende daaruit in de volgende vergadering de candidaat worden gekozen. De Gooische Kiesvereeniging «Ecndragt maakt Magt" was Dingsdagavond jl. op Zandhoeve bij Naarden vergaderd, doch werd wegens de geringe opkomst der leden dien avond geen candidaa De nieuwe president der Fransche republiek, maarschalk Mac-Mahonhertog van Magenta, werd 13 Juli 1808 ie Sully geboren uit een oude Iersche familie, aanhangers der Stuarts. In '25 werd hij in de militaire school te Saint- Cyr op genomen en deed voor het eerst dienst in den oorlog tegen Algiers. Bij het beleg der citadel van Antwerpen in '31 was hij aide-de- camp van generaal Achard en ging in '33 als kapitein naar Afrika. Hier maakte hij door groote dapperheid snel promotiezoodat hij reeds in '48 brigade-generaal werd. Den Krim- oorlog woonde hij als divisie-generaal bijen de verovering van den Malakof-toren verschafte hem hel Grootkruis van het Legioen van Eer en een zetel in den Senaat. In .'57 stond hij tegen Je Kabylenin '59 in Italië. Bij de overwinning »e Magenta den 4n Juni van dat jaar werd hij op het slagveld tot hertog Magenta en maarschalk van ?rankrgk verheven. In '61 volgde bij maarschalkCa«*ooert als bevelhebber van het derde legercorp op en «erd l September '64 tot gouverneurgeneraal van Algiers benoemd. Zijn ongelukkig aandeel inden Frau«ch-Duil- schen oorlog is algemeen bekend. De nieuwe president is du» van top tot teen een militair, die niet terug zaï deiazen, zoo het noodig wordt, hel dictatorschap op zich te nemen. Eenige geestverwanten van Noord- en Zuid- Nederland hebben zich vereenigd en in beginsel een programma aangenomen, volgens hetwelk een bondgenootschap lusschen de d6mocrat6H van Noord-Nederland en die van Zuid-Neder land is opgerigttot het vestigen eener fede ratieve republiek der tegenwoordige of toeko mende provinciën van Noord en Zuid- Nederland. Een OOngr&8 tot organisatie van bedoelden bond willen zij houden te Amsterdam op Zon dag 1 Junij a. s.eerste Pinksterdag. Dat bespottelijk congres zal afspringen ol mislukken. De Vesurins begint weder te werken. Men kan te Napels het gebrul en gedaver in den berg hooren en uit den hoofdkrater ziel men van tijd tot tijd dikke rookwolken omhoog atijgen.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2