Ding-sdag- 3 J u n ij 1873. AS 3097. UimiKCIl Zomerdientl »ange*ang 15 Mei 1873. Nkdkrlanpsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 1\ u., van Baarn 3 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhemen namiddag 6 uor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9 u. Dit blad «ertcbijnt Maanday en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentie!) ran 1 tot 6 regels 60 Ct»elke regel meerder 10 Cislegale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afs. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. i. H. van CUeff"U Amersfoort Bureau Ameri/oorttehe Courant. Sloorestraat bij de Laqgestraat, Wijk B, N». 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Adrertenliën voor dit blad uil Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertenlieburaeu van Nua» en vsa UintiWijnstraat, Rotterdam. Wegens de twee Pinksterfeest- dagen verschijnt deze courant heden, Dingsdag, in klein formaat. Mr J. C. O C. LAAN Lid van Gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht. Met groot leedgevoel is te Amersfoort, Baarn Eemnes en in diverse plaatsen vernomen dat de Heer Mr. J. C. G. C. LAAN, lid van Gede puteerde Staten der provincie Utrecht, voorheen burgemeester van Baarn en Eemneste Wies- baden is overleden. Hij was een eerlijk opregt en edel mensch, cordaat en bekwaam burgemeester en gewestelijk afgevaardigde, rijn lijd begt ij pende en daarnaar handelende, paarde aan groeten ijvar cn werk zaamheid ecne vlugge bevalling van een aantal plaatselijke, provinciale en algemeene belangen, orgauiseerenue en helpende lol stand brengen vele goede en uitmuntende plaatselijke en ge westelijke zaken en werden vooral te Baarn een aantal blijvende verbeteringen en slichtingen door Hem in 'l leven geroepen. De Provinciale Staten van Utrecht en in het bijzonder hel Gollegie van Gedeputeerde Staten verliezen in Hem een der eminentste leden door allen hooggeacht en gewaardeerdtevens om zijne persoonlijkheid vol attractie en gloed in de vergaderingen en discussiën. Vroeger te Baarn en later te Amersfoort gevestigd, was hij aldaar en in de environs algemeen geacht, bij velen bemind en verdiende Hij dal volkomen want mede in den omgang en het meer intime leven kwanten zijne schoone hoedanigheden van verstand en hart meest in hare volle weldadige kracht en invloed uit. Groot is het verlies dat door zijn overlijden wordt geleden eu meer in het bijzonder door lienwier vriend en raadsman hij waszoo danig. rondborstig en trouw als zelden bij vrienden en raadslieden zal worden ondervonden. Hij was hartelijk en zorgzaam echtgenoot vader en bloedverwant. Kortom llij was goed Christen en rijk in deugden. Zóó hebben velen en wij den minzamen en kloeken medeburgerdie ons in den bloei des mannelijken leeflijds is ontvallen, tal vanjaien gekend en erkend. Diep is de smart die velen en ons bezielt dezen braven burger cn vriend uit ons ntiddco te moeten derven. Donderdag, e. k. geschiedt te Baarn de teraar debestelling van zijn stoffelijk overschot. Menige gedachte, menige traan zal nu en dan aan zijne hetinnering worden gewijd. Hij blijft bij velen in geest eu hart steeds voortleven AMEUSFOÜKT3 Jon ij 1873. In diverse meest auti-revolulionnaire bladen cn meer middelen wordt met hatelijkheden tegen de candidaluur van Mr. W. baton van Gollstein ge streden. Vermits de bedoeling daarvan voorna melijk is religiehartstogt en burgertwist opte- wekkenten einde door drijfveeren der dweep zucht de overwinning voor Jhr. Mr. van Loon te behalen zoo wordt door ons in geen tegen- geschrjjf daarop getreden, juist om geen voedsel te geven tot hernieuwd twistgeschrijf, of aan het harlstogtelijk opzweepen der kiezersdie wel zullen doen enkel naar kalm eigeu oordeel hunne keuze te bepalen. Door de Gooische kiesvereeniging Eendragl maakt Magl" is iu hare vergadering Zalurdagnvond jl. op Zandhoeve bij Naarden tot candidaat gekozen Mr. W. baron van Goltstein. In de jongste vergadering der kiesvereeniging Vooruitgang te Amersfoort is, in plaats van Mr. W. R. Boer tot candidaat der kiesvereeniging, na aanbeveling en krachtige verdediging van diverse leden met meerderheid van stemmen gekozen de heer L O de Wijk Mulder. De andere stemmen werden uilgebragt op Mr. W. baron van Goltstein, wiens candidatuur warm werd verdedigd. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Zaandam den heer A. D. Methorst commies der posterijen van de le. klasse. Naar wij vernemen zal Z.Exc. de Minister van Oorlog zich morgen, Woensdag, te Amers foort bevinden, naar men veronderstelt in ver band tot het bouwen van kazernes c. a. ten dienste van meerder garnizoeninzonderheid van troepen die bedoeld worden een corps voor cventueele Indische dienst te vormen. Heden heeft te Amersfoort met de vereischte eereblijken de begrafenisplegtigheid plaats gehad van hel stoffelijk overschot van onzen geachten medeburger den Heer J. E. Herschelverleden week aan de gevolgen van een hem bij den optogt te Utrecht getroffen ongeluk overleden. De Israèlietische gemeente alhier verliest in menig opzigt veel in hem. Hij was naar innige overtuiging een zeer godsdienstig en vroom man, steeds krachtig medewerkende tot instandhouding van de aloude eeredienst en de voorschriften van de Mozaïsche wet. In de Woensdag, 29 Mei jl. gehouden alge meene vergadering der Afd. Amersfoort van het NederL Schoolverbond is ter vervulling van de vacaturedie door het bedanken van den Heer J. W. L. baron van Boelzelaer voor de in Jan. jl. op hem uilgebragle benoeming in het bestuur was blijven bestaan, tot lid des besluurs vet kozen de Heer Mr. Knijffen voor genomen de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering des Verbonds, welke op 5 Junij e. k. des voormiddags te elf uren, te Arnhem in de zaal van de maatschappij «Tot Nut van 'l Algemeen" zal worden gehouden. Omtrent de in den beschiijvingsbrief voor komende voorstellen van de Aldeelingen Gouda en Zutphende bevordering van de wettelijke vaststelling van de leerpligtigheid bedoelende, is de vergadering tot het besluit gekomendat het niet wenschelijk isdal hel Schoolverbond het tot stand komen van eene wetwaarbij leerpligtigheid wordt voorgeschreven trachle te bevorderenen van deze hare meening in de aanslaande algemeene vergadering te doen blijken. In de op laatsl. Vrijdag gehouden vergadering van het Kiescollegie bij de Hervormde gemeente te Amersfoort werden, in plaats van de aftre dende leden tot leden des Kerkeraads verko zen: tot Ouderlingen, de Heeren J. W. L. Baron van BoelzelaerA. P. TerschuurA. J. Ros en A. D. Meihorstcn tot Diakenen de Hoeren J. G. van de Klashorst en J. Ter Schuur. Te Amsterdam had Donderdagavond lussciicn 9 cn 10 uur een ontzettend voorval plaats. In het bovenpand van gen. de bakkerij »de Mercurius" aan den Niewendijk,brak plotseling een zoo hevige brand uitdat de thuis zijnde bewoners geen tijd meer hadden om lang» den trap het huis le ontvlugten. Op aansporen der voorbijgangers en burendie bedden sprei den en kleeden gestrekt hieldenwierp de moeder een kind van circa 8 jaren uit het raam der vierde verdieping, 't welk zonder let sel werd opgevangen. Daarop sprong de moeder (die sinds eenige dagen het ktaambed had ver laten) zelve uit het raamzij haakte echter met hare rokken aan -jen uitstekende spion en bezeerde zich hevig aan het hoofd. Door kloek moedigheid van een marinier en een slepers knecht, die zich door de vlammen en rook een weg naar boven baanden, zijn de slapende bakker en een kind gered. Na den brand vond men op eene der kamer» de wed. Sweerseen 69jatige vrouw, verbrand, terwijl later op eene andere kamer de onder wijzer Drixzijne vrouw en kind in elkander» armen dood werden aangetroffen. Spotvogels bewerendat de Brusselsche win keliers groote hoeveelheden Perzisch insecten poeder hebben ingeslagen met het oog op de aanstaande visite van den schah van Perzig, eerlang te Brussel verwacht De New-Yorker Tribnne deelde onlangs den volgenden brief mede van een gemoedelijk zak kenroller Heer redacteurwees zoo goed uwe lezers te verzoeken hunne beurzen, porteleuilles, enz van een adreskaartje te voorzien. Het ge beurt ons dikwijls, dat we in de uitoefening van ons beroep in 't bezit komen van photo- graaiën en papieren die voor ons geene, voor den regtmatigen eigenaar vaak onlschatbare waarde hebben. De bewaring daarvan kan voor ons gevaarlijk worden en, hoe gaarne ook, wij den ons nu gedwongen, die te vernietigen. Zelfs was ik bijna in het gedrang geraakt, omdat ik den moed niet bezat het portret van een kind te verscheuren. Ik had het jaar te voren een kind van gelijken leeftijd verloren en zou voor het bezit van een portret van dat kind alles gegeven hebben. Daar niets mij op het spoor van den eigenaar krengen konbleef mij niets anders over dan de vondst publiek le maken ik was dom genoeg om dat te doen en dit bragt de politie op mijn spoor. Zeg aan uwe lezers, dat zij, door hun adres in hunne portemonnaie te dragen, zich zeiven en ons eene groote dienst zullen bew'jzen. Wij willen leven en laten leven. Naar men verneemtzal te Dordrecht in den loop van dezen zomer, en wel op een Zondag als den gcschiklsten dag, eene reünie plaats hebben van oud-strijders van 18301831 in verschillende provinciën van ons vaderland. De inspecteur van het lager onderwijs in Drenthe heeft bij circulaire den onderwijzers verzocht onderzoek te doen betreffende de wees kinderen in iedere gemeente, hetzij ze uitbesteed zijn bij particulieren of geplaatst in een werk- ol armenhuis, door welke maatregelen het de gelijk onderwijs en het behoorlijk leeren van een ambacht voor hen vcir.ekcid wordt, en hoe het met schoolverzuim der kiudeicn ge steld is.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1