gunsten en die gunsten bieden wij u slechts als gij u tel ven verloochent, uwe taal verleert en, gelijk de bastaards, den vreemdeling na- babbelt, Is het hatelijk genoeg 1 Vlamingen! Hoe lang nog zult gij laf en lauw dien volks- Knoord aanstaren? Het verbrekings-hol heeft beslist, dat de ambtenaar het regt heeft u de Fransche taal, op te dringen. En de grondwet zegt: Alle magt vloeit voort uit het volk. Hoe brengt men die twee uiteinden bij elkander Indien de magt uit het volk voort vloeit, is het volk souveren en moet zijn be lang niet onderdoen voor de grillen van hen die het met zijne centen betaalt. De kamers gaan over het geschil beslissen. Vlamingen! Waakt op uit uwe onverschilligheid 1 Het hart hoog en moed in de toekomst. Er komt een einde aan alle smaad. Schaart u bij de Vlaamsche broeders! Dat eensgezindheid u geleide, dezellde beradenheid uwe daden best ure. Een volk, dat suijdt voor zijne taal, strijdt voor zijn vaderland. De dichter zong het u voor De taal is als de vlag der onderscheiden volken. Wie geene taal bezit, bezit geen vaderland." De Shah van Perzie is van Petersburg naar Berlijn vertrokken. Omtrent zijne aankomst in laatslgemelde stad wordt o. a. het volgende medegedeeld De Keizer van Duitschland wachtte zijn gast aan het station op. Zoodra berigt werddat de trein in aan'.ogt was, ving de siafmuziek van een der regementen der Berlijnsche bezetting een Perzischen militairen marsch aan. Had men niet vernomen, dat bet een Perzische" marsrh was dan zou zeer stellig niemand op hel denkbeeld daarvan zijn gekomen want hel stuk klonk precies als een Europcesche marsch. Maar voor de aankomende Perzen was het een com pliment, ter hunner eer gemaaktdat stellig door hen ter harte werd genomen. Eindelijk maakte de trein halt. De eerste, die er uitstaptewas de generaal von Boyen aan wien de bijzondere onderscheiding was te beurt gevallen om den vreemden Vorst her waarts te begeleiden. Op hem volgde een Per- ziaanwiens rok van voor en van achteren totaal met gouden borduursel was bedektna melijk Hadji Mina Uoetcin Khan groot-vizier, opperbevelhebber des legers en maarschalk des Rijks. Hij begeleide den Keizer naar het salon rijtuig, waarin de Skah was gezeten. Deze, den Keizer ziende naderen, verliet in een oog wenk bet rijtuig en reikte bem de regterhand toewelke de Keizer op de hartelijkste wijze drukte. Nasir Eddin is een man van middelbare ge stalte, bruine gelaatskleur, eenigszins schaal en van mannelijke schoonheid niet misdeeld. Hoofd haar en baard (hij draagt slechts een knevel) zijn donker zwartde blik is echter wat star en de gelaatstrekken eenigszins scherp. Op den neus draagt hij een gouden knijpbrilletje. Zijn kleeding en sieraden waren beide inder daad zeer zeldzaam van aard. Hij droeg t°n zwarten jasover de borst liepen verscheidene snoeren brillanlen, waarvan de kleinste minstens een hazelnoot in grootte evenaarde. Zijn épau letten waren geheel bezet met diamanten me' een smaragd in het middenter grootte van een rijksdaalder. De sabelschcede was insgelijks met diamanten bedekt en was gehecht aan een bandelier, die over den rcgiei schouder hing. Op welke waarde die bandelier mogt geschal wordenliet zich niet gemakkelijk bepalen want dc brillanlen daarop vastgehecht, waren van zoo verbazende grootte en zoovele in aan tal dat een begrooting van hun waarde schier niet mogelijk was. Hetgeen in Arabische Nacht vertellingen wordt geschetst, had men hier in natura voor zich. Hij droeg daarenboven het lint der orde van den Zwarten Adelaar. Zijn hoofddeksel bestond uiteen muts van astrakan, met een kostbare reigerveer en paarlenstrik ver sierd Zijn verdere kleeding was die van militair galacosluum. Tengevolge van de Perzische gewoonteom met de beenen over elkander geslagen te zitten zijn zij eenig&tins buiten waarts gebogen en is zijn gang niet zeer vast. Wat de intcllectuëele ontwikkeling van den Vorst betreftdeze schijnt niet gering te zijn. Hij spreekt het Fransch vloeijend en sierlijk; zijn onderhoud is zeer aangenaam en zijn omgang wordt zeer geroemd. Het aantal personen van rang, die hem vergezellen, is tussclien de 50 en 60; de be dienden zijn veel tali ijker. Ofschoon liet publiek vrij gul was met groeten en schreeuwengedroeg de Vorst zich als ging hei hora niet aan. Nu en dan voerde hij met Wilhelm een levendig gesprek. Was de Shall evenwel ongevoelig voor dc belangstelling der menigte, zijn gevolg toonde zich niet ondankbaar en beantwoordde de groeten op de «minzaamste" wijze. AMEBSFOORT, 9 Junij 1873. Kiezers in 'tkiesdistrict Amersfoort! Zooals wij wel verwacht hebbenworden er listen en streken op het getouw gezet door de drijvers voor van Loon om stemmen aan van Golisteih te onttrekken en voor van Loon te win nen, maar laat U daartoe niet verschalken door valscheof Jogenachtige berigten en dergelijke. Zij weten er allerhande kunstjes op te vei zinnen om kiezers by den neut te nemen. DusKiezerspast op uwe neuzen. Sedert ons voorgaand nummer is er weder veel gepubliceerd, inzonderheid door, voor en van wege voormelde drijversdat tot twist en haat leiden kan. Wij gaan dat alles glad voorbij vooral omdat wij geen nieuw voedsel willen geven aan twist vuur,'t welk het rustig en genoegelijk verkeer van belijders van alle godsdienstige en politieke rigtingen dreigt te ondermijnen en te vernielen. In plaats met de twistslokers te twisten, wen- schen wij als hebbende dit in vorige arti kelen vergelen te doen liever optemerken, dat ran Goltstein in dit district gevestigd, door persoonlijk onderzoek en ondervinding op de hoogte is van vele provinciale Gelderscbe-, Utrechtsche-, Gooische en tevens districtsbelan- geno. a. optemerken, dat onder zijn beheer, als Dijkgraaf van den Arkemheenschen polder, i Idaar in de laatste jaren veel doelmatigs en nuttigs is tot stand gebragt en door hem met opoffering van lijd en moeite behartigd. Komen in de Tweede Kamer ter sprake spoor wegen en kanalenterreinkwestiën en andere onderwerpen, waarbij ons kiesdistrict deels of geheel is betrokken, zekerlijk kan dan niemand beter dan van GoltsteinDistricts burger en Veluwenaardaarover juist advies uit- biengeuterwijl van Loon een Amster dammer, daarvan geen zoo voldoende kennis heeft en daarenboven blijkt voldingend uit de parlementaire debatten, dat van Goltstein hem in bepleiting en behandeling van bijna alle onderwerpen enz. ver achter zich laat. De kiezers zullen dus eene goede en bezadigde keuze doen hunne stemmen op van Goltstein uiliebrengen. Immers Kiezers I eene eenvoudige vraag Hoe zou het gaan met 's lands zaken en met het rustig burgerschap van u allen en van hel volk dal voor u en achter u staatals eens leden der Tweede Kamer zouden worden 3 of 4 dozijn candidateu als van Loon P Die zoudt ge er toch zeker niet in willen hebben 1 We zouden wetten krijgen en rariteiten zien uit en voor den pruikentijd dal U de oogen er van zouden overloopen. Daarentegen als er eens een belangrijk getal leden als van Goltstein in de Tweede Kamer zouden zijn, dan zou er mindermaar degelijk en goed gesproken, en enorm meer gewerkt en afgedaan wordentot algemeen nut en genoegen. Minzaam landedelmanbemind en geacht door allen die hem kennen 't zij landbouwers of burgers ia alle standen vertegenwoordigt van Goltstein met woord en daad, in hel parlementair, maatschappelijk en particulier leven het weldadig en heilzaam beginsel van verdraagzaamheidliefde en vrede onder staatsburgers vau alle godsdiensten en alle politieke rigtingen. Wat echter van Loon vertegenwoordigt is duidelijk gendeg. Dht zal geen heil aanbrengen. Daarom Kiezers I wilt gij een kloek, bekwaam, bezadigd, eerlijk en ondervindingrijk volksverte genwoordiger waarmede gij eer zult inleggen in de Tweede Kamer en door gansch Nederland; wilt gij verdraagzaamheid, liefde en vrede onder alle staatsburgers bevorderenzoo stemt op Mr. W, baron VAN GOLTSTEIN. De candidatuur van den Heer Alberdingk Thijm is ingetrokken. Donderdag jl. kort voor hel drukken van het voorgaand nummer maakten wij melding van de begrafeuisplegligheid dien ochtend geschied te Daarn. Later is ons medegedeeld datmet de reeds genoemdenook door Mr. J. M. baron Mollerus van Westktrken burgemeester van Baarn en Eemnesbij de teraardebestelling, in eene welsprekende rede is gewezen op de verplig- tingen welke genoemde gemeenten aan den onvergetclijken afgestorvene Mr. J. C. G. C. Laan hadop het vele nuttige cn goede hetwelk door hem, tijdens zijn bestuur, met j onverdroten ijver is tot stand gebragt; en ein- delijk nift innige overtuiging de verzekering werd afgelegd dat de naam van den overledene nimmer uit de dankbare herinnering van Baarn's ingezetenen zal worden uitgcwischt. Heden avond houdt de afdetling Amersfoort van de verecniging ter bevordering van het Volksonder wijs in Nederland een vergaderingten einde de punten van behandeling te bespreken voor de algem. vergadering vau hel genootschap, die den 14 Junij te Amsterdam zal worden ge houden en om te besluiten of men alsdan niet één of meer afgevaardigden uit de hier geves tigde afdeeling zal zenden. In hel Park te Preston in Lancashirei» jl. Dingsdag een standbeeld van den overleden lord Derby onthuld in tegenwoordigheid van de voornaamste leden der conseivatieve partij en van eene volksmenigte die op omstreeks 25,000 personen werd geschat. De heer Wilson Patten, lid van het lagerhuis voor Noord Lincashire heeft daarbij eene lofrede op den overleden staatsman gehouden en diens verdiensten jegens hel geheele land zoowel als jegens het graaf schap in het bijzonder in korte trekken in herinneiing gebragt. De zoon van deu oveiledene, de tegenwoordige lord Derbyheelt zich bij de onthulling zelve bepaald lot een woord van dank voor de hulde aan zijnen vader gebragt. Dij het feestmaal echter, 't welk na die pleg- tighcid gehouden is, heeft lord Derby in antwoord op een op hem en het hoogerhuis uitgebrag- ten toast zijn gevoelen uitgesproken over de aanvalleuwaaraan dat huis in den laalslcn lijd heeft blootgestaan. Die aanvallen, meende lord Derby konden met even goed of weinig regt tegen de monarchie geri&l zijn. Zijns in ziens was de grootste fout der l.'dcn van het hoogerhuis de tegenovergestelde van die der leden vau.hel lagerhuis. Deze spraken dikwijls, ter wille van hunne kiezers te veel. De leden van hel hoogerhuis, welke dien prikkel niet kendeu spraken te weinig en daardoor schenen hunne besluiten, hoewel op zich zclven juist, dikwijls ongemotiveerd te zijn. Het plan om dit standbeeld op te rigten is reeds in 1869, kort na den dood van lord Derbygevormd. Toen de verschillende zich daarbij gevormd hebbende coinmisvién zich vereenigd hadden is de uitvoering van het werk opgedragen aan den heer Noble te Londen. Het standbeeld is van Carrarisch marmer cn stelt lojd Derby voor in staande houding, als ware hij bezig eene redevoering ie houden, met een bundel papieren in de regter baud. De gelijkenis wordt zeer genoemd, Volgens een berigt uit Ierland, hebben vijf visschets van Sherk-etland hun leven verloren door de jagt op een zoogenaarnden zonvi»ch.t een naam ontleend uil de omstandigheiddat die visch op een grooten afstand zigibaar is, terwijl hij zich in de zon op de oppervlakte der zee koestert. Somtijds wordt hij met een hoek en aas gevangendoch meestal met een harpoen zoo als de walvisch. De traan van zonvisch wordt op eene waarde van pd. st. 20 (ƒ240) geschat, en verlokte negen visschers om op den zonvisch jagt te maken. Zij slaagden in hel spiesen van den vischdoch moeten wegens de grootte en zwaarte van het dier dc lijn laten spelen om den visch ai te matten alvorens hem aan boord te kunnen halen. Dit duurde drie of vier uren, gedurende welke de visch de boot mcdesleepte. Eindelijk haalden zij hem op en joegen hein een tweeden harpoen in het lijf. De visch bezigde, denkelijk door de pijn tot een uiterste poging gedreven, zulk een krachtdat hij den haak van den eersten harpoen brak cn de nieuwe lijn zoo snel deed afloopendat cr een groeve van twee duim op den kant der boot ontstond. De lijn wond zich om het been van een der visschers die over boord werd gesleept. Zijne medgezellen schoten toe om hem te redden en deden de boot omkantelen zoodat all negen in hel water geraakten en vijf er van verdronken. De geredde vier haalden de lijn in en daarmede het Ink van den man die cr mcdeomwikkcld was. De nablijvenden der vijl omgekomen visschers zijn meest allen hulpbehoevend, cn de opziener der iersche visscherijende heer Brady roept den bjjstand van menschlievendcn in. Naar aanleiding van de vliegproefte Brussel door den Uruggenaar de Groof herinnert de Précurseur aan het volgend historisch feitIn 1745 vond ook de Portugees Franfoit Gutman te Lissabon de vliegkunst uit. Gezeten op een soort arend, welks vleugels door een mechaniek werden bewogen vloog hij over dc Taag en zou zeker nog meer proeven van bekwaamheid hebben afgelegd, hadde niet de inquisitie hem met haie pijnigingen bedreigd. Reeds werd hij van den

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2