te zenden; 1000 man van die Biigade op Java »ijn meerwaard dan 3000 man bier te lande, wanneer men van Java de tijding krijgtdat aanvoer van troepen noodzakelijk is. Vrees is zeer sterk af te keurenmaar men moet bedacht en uitgerust wezen tegen alle gebeurtenissen, die uit eenen strijd kunnen voort spruiten minachting of tegeringschatting der toestanden staat bijna met verraad gelijk. Allerlei. Eenige dagen geleden had te Vlissingen het volgende zeldzame voorval plaats. Zekere D. was met zijne vrienden in een koffijhuis gezeten toen het gesprek onder anderen ook op de loterij viel. D. gaf te kennen dat niettegen staande de vijfde klasse bijna was uitgetrokken zijn nommer (1/20) er nog was ingebleven een der aanwezige sloeg hen» voor dit te koopen en bood hem een gulden winst, boven de kosten van het lot, waarop D. het verkocht. Men ver- verbeelde zich echter den toestand van U. toen deze des anderen daags vernam, dat op het door hem verkochte nummer de f 10Ö,000 was gevallen en hij tot de ervaring kwam voor ongeveer zes gulden 4250 te hebben verkocht. Dezer dagen is het zoontje van prinses Alice van Engeland, gehuwd met den Prins van Hes sen te Darmstadt uit een venster gevallen en overleden. Men deelt omtrent dit ongeluk thans mede, dat het een gevolg was van de zorg die de prinses voor een ander zoontje nam dat uil hare slaapkamer in een daaraan gren zende badkamer liep. De prinsesdie wist dat het raam dier kamer openstond liep het kind na; het jongste liet inmiddels een stuk speelgoed uit het venster der slaapkamer vallen en dit willende grijpen, viel het naar builen. De prinses kwam op 'tzelfde oogenblik terug en zag haar kind vallen. Het kind slicif weldra aan de gevolgen van den valde kindermeid was niet tegenwoordig, zij had zich verwijderd toen de kinderen in de slaapkamer der prinses gebrag' waren. Een oud spreekwoord zegt: Veel geschreeuw en weinig wol. Zoo was het ook in de laatste dagen te Brussel waar over bijna niets anders gesproken werd dan over den vliegenden man de Groof, die zich had voorgesteld met een nieuw soort van vliegmachine een proefneming te doen. Deze proetneming heeft 11. Zondag plaatsgehad, doch is verre beneden de verwachting gebleven. Het Excercilieplein, hiervoor bestemd, was als bezaaid met menschen, zoowel uit al de omlig gende plaatsen als uit Brussel zelve. Alhoewel tegen half vier aangekondigd, had de proefneming echter niet voor 5 ure plaats. Die vertraging werd veroorzaakt door het passen en aanknoopen der laliooze koorden, en draden, welke de vleugelen en het roer van den vliegen den man moesten doen werken. Toen de laatste toebereidselen ten einde waren, plaatste de Groof zich onder de vleugelen van ».ijne machine. Men bragt den ballon bij, welke den vliegenden man moest oplichten, maar een rukwind sloeg den ballon legen het toestel hetwelk omviel. Deze val beschadigde een der vleugels en het uileinde van het roer. De Groof, die ter aarde werd geworpen, bekwam gelukkig geen letsel. Alhoewel door dit ongeval een oogenblik in verlegenheid gebragtverloor de luchtreiziger echrer den moed niet. Het toestel werd zoo goed mogelijk hersteld en De Groof plaatste er zich op nieuw in. Ditmaal gelukte men er in den ballon zonder ongeval vast te maken. Ook ditmaal ligtte de ballon den vliegenden man opdocli deze laatste was slechts eenige raeteis van den grond verwijderd, toen hel koord brak, waarmee de machine aan heibootje van den ballon was vastgemaakt. Alhoewel van drie meters op den grond gestort, stond De Groot evenwel onmiddelijk reglmaar zijn vleugels en roer waren gansch verbrijzeld en hij zelve had een schram aan den neus beko men. De luchtbaldoor dezen val van een groot gewicht ontlaststeeg snel in de lucht en de menigte die gekomen was om de neder- daling van den vliegenden man te bewonderen, kreeg slechts een nictsbeduidende opstijging var. een vastgemaakten ballon te zien. Neerslachtig door zijne mislukte poging, zegt men, dat De Groof het plan heeft te kennen gegeven, aanslaande zondag zijn proefneming te hervatten. Men meldt nog, dat toen De Groof met zijne vleugelen van het exercitieplein vertrokken was, de volksmenigte binnen de omheining gedrongen den ballon heeft neergetrokken en hem met steencn aan stukken geworpen. Daaruit is een verschrikkelijke wanorde ont staan wasrbij verscheidene personen werden gekwetsteeu oorverdnovend gemor heeft de openbare verontwaardiging der bedrogene menigte te kennen gegeven. Er hebben verscheidene aan houdingen plaats gehad. Verkiezingen voor de Tweede Kamer De uilslag der verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofd-kiesdistrict Amersfoort, op Dings- dag 10 Junij 1873 gehouden was bij de opening der stembriefjes op Woensdag 11 Junij als volgt: Gemeenten in het Hoofd-Kiesdistricl Amers foort en getal kiesgeregtigden aldaar voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. GemeentenGetal lietenHet getal opgeko- Amersfoort 407 307 Baarn98 71 Barneveld 239 196 Bunschoten 66 68 Eemnesj 66 j Blaricum. - —1 28 - t Ermelo 1. onderkiesdi- l str. hoofdp: Nunspeet. f 7i Ermelo 2. onderkiesdi- (131 sir. hoofdpErmelo. 32 'sGraveland I 56 I Ankeveen 11 >54 Kortenhoef22 I Harderwijk. 239 173 Hilversum 204 141 Hoevelaken. 18 1 25 Stoutenburg 16 Hoogland 82 39 Huizen45 38 Laren58 29 Leusden50 35 Muiden59 44 Naarden|104 j oq BussumJ 28 I Nederhorst den Berg. 35 28 Nijkerk237 203 Putten111... 97 Renswoude 27 24 Scherpenzeel 56 48 Soest98 45 Veenendaal 85 74 Weesp124 89 Wees pet karspel 106 65 Woudenberg i 74 j gg TOTAAL 2972 2177. Ingekomen zijn. 2177 stembriefjes. van onwaarde7 geldige stemmen 2170 volstrekte meerderheid 1086 Hiervan verkregen de Ileeren Jhr. Mr. J. W. VAN LOON, herkozen als aftredend lid der Tweede Kamer, 1149 stemmen. Mr. W. baron VAN GOLTSTEIN VAN OLDENALLEfllid van de Eerste Kamer 759 stemmen. LOBEVVIJK MULDER 190 stemmen. J. A. ALBEBD1NGK THIJM 68 stemmen en eenige anderen iéne stem. Utrecht. Mr. E. du Marchie van Voorthuysen 715, op Mr. J. Messcherl van Vollenhoven 574, herslemming. Amsterdam. Gekozen de heer Stieltjes met 1241 st.; de heer de Lange met 860 sl; her stemming tussclien de hh. Jolles met 834 en Fabius met 729 st.; "s Hage. De heer Schimmelpenninck is verkozen met 731 stemmen. Assen. De heer Oldenhuis Grniama is herkozen. Delft. Herstemming tusschcn de hh. Nierstrasz en Vail'int. Nijmegpn, Herkozen Mr. C. J. A. Heijdenrijck, met 1113 van de 1396 stemmen. 's Bosch, Herkozen de hr. van Zinnicq Berg- mann met 1474; de hr. Guljé bekwam 251 stemmen. Zwolle. Herkozen de hr. Sandberg met 918 stemmen. Hoorn. Gekozen de heer D, van Akerlaken, met 1338 stemmen. Tilburg. Herkozen de heer Verheyen met 1263 stemmen. Dordrecht. Herkozen werd de hr. Bredius met 887 stemmen. Rotterdam. Herkozen de hh. Blommet 825 en Viruly met 820 stemmen. Winschoten. De heer Jonckbloet is herkozen met 340 van de 482 geldige stemmen. Haarlem. Herkozen de hr. Mirandolle met 853 stemmen. Maastricht. Gekozen de heer Kerens van Wijl ré. Leiden. Herstemming tusschen de hr. Berch v. Heemstededie 730 en de hr. Verniers v. d. Loefdie 484 st. verkreeg. De hr. Schimmel- penninck had er 410 op zich vereenigd. Eindhoven. Gekozen de heer mr. A. J, li, van Baar met 827 van de 1545 uitgebragte geldige stemmen. Gouda. De heer de Brauw bekwam 740, dr. Kuyper 592 st,; herstemming tusschcn beiden. Leeuwarden. Herkozen is de hr. Hingst met 1049 st. Goriucuem. Herstemming tusschen de hh. mr. J. Heemskerk die 874 en mr, J. J. Teding van Berkhout die 841 st. bekwam. Deventer. Gekozen mr. W. H. Dullert met 903 van de 1611 geldige stemmen. Zuidhornherkozen met 307 st. nxr, E. J.J, 3, Cremers. Tiel. Uitgebragt 2073 st. Herkozen mr. C. T. Baron van Lynden van Sandenburg met 1331 st. De heer L. Mulder verkreeg 625. Zutphen, Mr. L E. Lenting met 1210 st. Roermond. Gekozen mr. H. Lambrechts met 864 stemmen. Almelo. Herstemming tusschen de hh. van der Linden die 854 eu Insinger die 757 stemmen, verkreeg. Arnhem De heer Dullert is herkozen met 1185 stemmen. AMEDSFOOIIT12 Junij 1873. Bij Koninklijk besluit van 11 Junij 1873, lett. H3, is de gepensionneerde luitenant-gene raal van het Leger in Ned. Indie, J. van Swieten, hersteld in activiteit als luitenant- generaal bij dat leger, en gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie, ten einde met de leiding der eerlang tegen Atchin te hervatten militaire operatiën te worden belast, in hoedanigheid van civiel regerings-commisftiris en militair opperbevelhebber. Grootelijks verheugen wij ons wegens deze benoeming. Geen betere keus had kunnen worden gedaan. Beleidmoed en ervaring zijn de hoofd eigenschappen van dezen bevelhebber. Dinsdag, den 17. Juni 1873, des namiddags ten één uur, zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Burgemeester en Wethcuders elrekkelijk de vernieuwing van den bliksemaflei der aan den L. Vr. turen. 2. Verzoek van den lieer D. J. Helderman om eervol ontslag als leeraar aan de hoogeie bur gerschool. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid der provinciale staten. Er is gemeld dat te Amersfoort aan de huizen der ingezetenen zo.i zijn rondgebragt een schimp dicht op het aftredend lid der Tweede Kan.er. Voor zoo ver wij informeerden is dit onjuist; trouwens dan had de naam enz. van schrijver, of drukker (zie art. 283 van het Welhoek vau Slrafregt) daarop moeten zijn uitgedrukt. Wel is in het midden van een drietal oranje kleurige aangeplakte biljetten hel bedoelde op wit papier geschreven schimpdicht geplakt en door velen gelezen, totdat het grootendccls was onleesbaar gemaakt. Komen daders of dader in handen van de bevoegde magtdan zal zeker daarvoor de straf niet worden ontgaangesteld op deze schande lijke handeling. In de vergadering van de Afdetling Amersfoort van de Vereeniging Ier bevordering vun hel Volks onderwijs in Nederland op 1.1. Maandag werden tot algevaardigden ter algem. vergadering be noemd Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg en Ds. W. J. Mantsenterwijl Mr. C. F. A. Kmjff werd aangewezen als plaatsvervanger. Verschil lende zeer belangrijke vraagpunten zullen op de algemeene vergadering ter sprake komen. Naar wij vernemen zullen de overgangs examens der Hoogeie Burgerschool met 5jarigen cursus te Amersfoort worden afgenomen op Mamdag, Dingsdag en Woensdag den 7 8 en 9 Julij, terwijl het admissie-extjien zal plaats hebben den 10 en 11 van die maand. In de op laatstl. Vrijdag gehouden vergadering van het Kiescollege bij de Hervormde gemeente te Amersfoort zijn in plaats van de in de vorige vergadering benoemden doch voor hunne be noeming bedankt hebbende Heereu, tol leden van den Kerkeraad verkozen tot Ouderling de Heer N. van de HoemerEm. Pred.en tot Diakenende Hceren H. E. van Sweden en W. van Zalingen. Men meldt uit den Haag «Prins Fredcrik heeft, na het bedanken voor de candidatuur door Prins Hendrik, het groot meesterschap de vrijmetselaren opnieuw aan vaard. In Brussel is een slagtoffer der preventieve gevangenschapdie in zes maanden daar hij in het buitenland gearresteerd wasals het ware gevangen tourist 16 Üuitsche en 3 Bel gische kerkers had leeren kennen, na een ver hoor van 20 minuten finaal vrijgesproken.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2