Y r ij d a g 27 J u n ij 1873. M 9104. Zomerdienst aangevang 15 Hei 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—: COURANT. DrLlGENCE-DlE.VSTElf Van Amersfoort naar Mtarsbergea 's morgens 6{ op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 oor. Van Amersfoort naar Barneveld '«avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Uarnereld naar Amersfoort 'sav. 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit bUd vrracbijnt Haandag rn Donderdagavond. Abonneinentaprijt per kwartaal f I.franco per post 1.15. Crijs der IdrrrUntien raa I tol 6 regel» 50 Cta elke regel meerder 10 f.ts legale, ofliciëele en onteigen. Advertentien per regel 15 Cl». Heelaine» per regel 20 cents 4 fa. nummert 10 eents Bestellingen bij den Ui tg. .4. H. mm QeeffU Amersfoort bureau 4 mertfoorUehe Courant. Stooreslraat bij de Langestraat. Wijk B, N«. 33, en bij alle Boekhandelaren en Poatdireelearen in het Bijk. brieven framao. Advertentien voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het 4lgemetn Advertentiebureau van Nuep en vaa Dit»»», Wijnstraat, Rotterdam. Politieke Rerue. De periodieke parlementaire verkiezingen met hare tweede editie, de herstemmingen, xijn afgemarscheerd en van de binnenlandsche politiek springt men nu met te meer aandrilt op de buitenlandsche politiek. Na de voorbluf van tal vau verkiezingspro/c/e» der groote en kleine perswordt de nabluf der verkiezings/i/oroo/is» uitgesclietterd. Al is de stembus eene figurantedie, «ftehoon vrouwelijkhoogst eenvoudig prijkt en weet te twijgen op trien ieder kiezer, die haar nadert, zijne stem uitbrengt, toch zijn er nog over- wijsgcerige wijsgeeren in de pers, die haarfijn welen te vertellen hoeveel liberale, conserva tieve, anli-revolulionnairc en calholieke stem men op cenen candidaal werden uitgebragt Die arlisten willen ook nog na de verkiezin gen verkiezingskool blijven verkoopenofschoon er reeds bloemkool is. Daarentegen blijde dat we de electorale rari teiten doorworsteld hebben even paciüek blij vende hetzij de veldslag verloren of gewonnen is, want de stand van zaken blijft toch zoowat zooals deze vóór de verkiezing is geweest zoo stappen we inaar vlug naar het buitenland over met hoofd en pen ofschoon we nog liever ook met de voeten, daarheen zouden willen overstappen. 'l Zij men naar Weenen, op reis, uitstodig, of uitlandig, ofte huis is, men leest couranten en is veiblijd dat het er in de meeste landen der wereld zeer vredelievend uitziet. De komkommertijd werkt er ook toe mede om vredelievende denkbeelden integieteu. Kortom er is warmte, zomerweder, groei kracht en kalmte. Genotrijk voor het wereldpubliektrad ook tegelijkertijd de komkommertijd van niet-interes- sant nieuws te voorschijn, want vredenieuws trekt minder de attentie dan oorlogsnieuws. Jammer dan ook dat hel er in Spanje in dezen praclstigen zomertijd zoo oorlogzuchtig uitziet, zoowel onder de regerings- en parlementsleden als tusschen de regeringstroepen en de Carlisten. De Spaansche Cortes hebben een commissie benoemd tol het ontwerpen eener staatsregeling voor de federatieve republiek. Vermoedelijk zal deae commissie zich tot taak stellen hel onder zoek van de door Gastelarnaar men zegt, reeds ontworpen oi te ontwerpen grondwet welke geschoeid is op den leest van die der Vercenigde Staten van Noord-Amerikn. Volgens bedoeld ontwerp zou Spanje verdeeld zijn in vijftien StatenKuba en de Philippijnsche eilanden er onder begrepen en Madrid 's lands hoofstad blijven. De president der republiek zou door het volk, met toepassing van het alge meen slemregt, gekozen worden voor den lijd van vijf jaren. De senaat' zou zamengesteld zijn uit vertegenwoordigers, gekozen door de bonds staten. De leden van het congres zouden gekozen worden volgens algemeen slemregt. Terzelfde bijeenkomst, waarin bovenvermelde commissie benoemd werd, deed de heer Balbujra het voorstel, de Cortes-zitting te schorsen en ze niet te hervatten zoolang bij het leger fcoo- veel gebiek aan tucht heerscht, en eene com missie te benoemen om die tucht te herstellen. Een voorstel van anderen aard cn betrekking hebbende op de financiënis in overweging genomen het heeft ten doel de rente der staats schuld met eene belasting van een gelijk bedrag als die op den grondeigendom te bezwaren. Naar men onderstelde, zou dit voorstel niet worden aangenomen. (Jit Barcelona komt een ernstig berigt. Er heeft eene manifestatie plaats gehad ten gunste van eenige personen, die eenen kolonel hebben vermoord. Daarbij zijn heftige redevoeringen tegen de regering uitgesproken en ten slotte is er een commilé van openbaar welzijn op- gerigt. Uil Perpignan wordt gemeld - een berigt door de- officiële (iaceta bevestigd dat te Juncosa in Lerida twee benden Carlisten door kolonel Pernas zijn verslagen. Maar uit Bayonne meldt men dat Santa-Cruz eene afdeeling vrij willigers geslagen heelt. Zoodat de balans in evenwigt is als nl. beide berigten waar zijn. Santa-Cruz heeft nu eindelijk ook goedgevon den te verklaren dat hij niet op zijne eigene hand eene republiek wil stichten. Hij zal, zegt l»ijals Carlist sterven te weten zoo hjj sterft. Hje daarmede echter zijn laatste eigen- magtige order te rijmen is, waarin hij ver klaart reispasscn voor de provincie Guipuzcoa geldig tegen hoogere en lagere prijzen al naar den stand der reizigers af le zullen geven is ons min of meer een raadsel. In Engeland is thans de shach van Percièi de held van den dag. De verhalen die in de dagbladen omtrent dezen Oosterschen vorst waren medegedeeld, badden niet weinig de nieuwsgierigheid der bewoners van Engeland opgewekt en van 'teerste oogenblik al, dat Xassr ed Din voet op Engelschen bodem zette wordt hij dan ook telkens door eene onafzien bare menschenmenigle omringd. De regering heeft hem eene zeer vorstelijke ontvangst bereid. Hel Buckingham-paleis te Lon den is ter zijner beschikking gesteld en men heeft daar een telegraaftoestel aangebragt, zoodat de Shach elk oogenblik van uit zijne vertrekken direct met zijn eigen 3800 mijleD verwijderde hoofdstad Teheran kan spreken. Hoewel de Shach ten gevolge van d? cenigszins vermoeid wasverheugde hjj zien zoozeer in de hartelijke ontvangstdie hem in Engeland was ten deel gevallendal zijn eerste werk toen hij in Buckingham-paleis aankwam was naar Teheran te telegraferen, hoe hij te Dover en Londen was gerecipieerd. Na weinige minuien kwam een gelukwensch uit Teheran als antwoord. Toen dit antwoord aankwam, lag de groote Pers reeds le bed; als verontschuldiging daarvoor voerde hij aan, dat het reeds de vijfde ure van den nacht wasofschoon de klokken van Londen het uur vau achten nog moesleu verkondigen. Donderdagmorgen was de Shach genoegzaam uitgerust otn zijn voorgenomen bezoek aan deu prins en de prinses van Wales en den grootvorst troonopvolger van Rusland te kunnen afleggen. Hij deed dat kwart over éeuenzonder escorte en met een klein gevolg in gezelschap van sir Henry liawlinson. 'L. M was in een twarlfluweelen kleed gehuld en had in vergelijking van den vorigen dag bijna geen juweelen aan. Na nog aan eenige andere prinsen van hel koninklijk huis een kort bezoA le hebben gebragt, gaf de Perzische vorst le halt drie audiëntie aau hel corps diplomatique. De Perzische gezant stelde de verschillende gezanten voor; onder de voorgesielden behoorde ook Nederlands vertegenwoordiger, 'l Was een imposante plcgliglieid, zooveel beroemde mannen als daar tegenwoordig waren en niet minder indrukwekkend was de daaropvolgende voor stelling van Engeland» groote staatslieden en ministers. 's Avonds woonde de Shach op Marlborough- House een diner bij, ter zijner eer door Enge- lands troonopvolger gegeven en waartoe een uilgelezen gezelschap was uitgenoodigd. Later op den avond begaf zich de gastheer met den Shach en den Cesarewilch naar Stafford-House, waar door den hertog van Sutherland een bal ter eere van Peieiës gebieder werd gegeven. Men zietde Shach heeft niet veel tijd otn zich te vervelen, en r.oo hij alle dagen op die wijze van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt beziggehouden, dan zal hij denkelijk bij het einde van zijn bezoek aan Engeland wel eens naar rust verlangen. Bij vonnis der reglbank te Weenen van jL Vrijdag is prins Hendrik van Hanauzoon van den gewezen keurvorst van Hessen-Kasseiver klaard te zijn in slaat van kennelijk onvermogen. Van 's prinsen verkwisteude leef wijze en pogingen om zich op allerlei wijzen geld te verschaffen waren reeds lang fabelachtige verhalen in om loop die ook soms nog anders werden opgesierd. 1l-jll_ l_ Meu leest in de Groninger CL het volgende opmerkelijk stuk Kostelick mal." •Het is een onmisbaar vereischte voor het verhevene, dat het in een zekeren nevel gehuld blyve", zegt een geacht gchrijver. Wanneer een oningewijde met dit gezegde voor den geest een oppervlakkig verhaal hoorde van den gang, welken de zaken tusschen mij en de directie der sociëteit de Harmonie genomen hebben, zou hij allicht geneigd de stelling om te keeren, tot de conclusie komen, dat de directie, die in dit geval zoo nevelachtig ageerde, verheven was. Dat dit echter niet het geval is, bewijze het volgende Den 13den Juni 11. ontving ik van den penning meester van genoemde sociëteit eene missive, inhoudende, dat ik was beboet met fiO wegeus ongeregeldheden gepleegd in dep nacht van den 12den Juni 11. Groot was mijne verbazing, omdat ik mij niet bewust was een feit gepleegd te hebbendat met recht den naam van onge regeldheid kon dragen. Dit aan het bestuur te kennen gevende, leekende ik appèl aan tegen deze boete en ontving daarop van hel bestuur eene uilnoodiging om in de bestuursvergadering van den lOden Juni mijne bezwaren in te brengen. Ik verscheen. De president richtte tot mij het woord. Nog onder den harlverheffenden cn zinsbedwelmen den indruk, dien de aanblik dezer harmonische vierschaar op mij maakte verzocht ik le mogen weten, wal mij werd ten laste gelegd. Men schrikke niet van het ijzingwekkende (eil 1 Ik onverlaat had mij vermeten een stoel, waarop een lid (een buitengewoon lid, misschien is dit der vermelding waardigomdat men bij het vele buitengewonedat tegenwoordig in de Harmonie plaatsgrijpt, wellicht juist in deze omstandigheid het misdadige van liet feit moet toeken) was gezetenrond te dragen. Bijna verpletterd (men stelle zich mijn toestand voor) erkende ik schuldig te zijn 1) Wat betreft mijne aanwezigheid in de socië teit in den bedoelden Dacht (het was 2 uur in den morgen). 2) aan het volgende feit De heer 0lid (buitengewoon) der sociëteit

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1