geselen op een stoel (ile geliefkoosde term van hel bestuur) daagde op vriendschappelijken toon een paar der aaawezigen uit hem zotals bij daar zatde deur uil te zetten. De ondergc- teekende en een zijner medeleden (buitengewoon) gaven aan deze invitatie gehoor. Zij verplaat sten hem met zijn stoel in de richting van de deur. Voorzoover merkbaar hinderde dit niemand. Na hel hooren van deze bekentenis waarop eenig gekraainiet bij deze zaak beboorenJe, uit den een of anderen hoek der bestuurskamer volgdegaf de heer president mij te kenuen dat ik mij kon verwijderen. Ik verdween. Hierna was eene andere zaak aan de orde. Den heer J. H. de Boerstudent in de medi cijnen buitengewoon lid der sociëteithad evenals mij, het ongeluk getroffen zich het liooge ongenoegen der directie op den hals te lialeu. Hem was eene missive gezonden van gelijken inhoud als de mijne, met dit onderscheid alleen, dat zijne zedelijke verdorvenheid geacht werd te staan tot de mijne als 5 staal tot/"20. Ook hij had geappelleerd en werd nu geroepen. Gin niet te veel te vergen van de redactie van dit blad zal ik niet uitweiden over het hem ten laste gelegde feit*). De heer de B. ontkende iets te hebben gedaanwat naar eene onge regeldheid zweemdeen verzocht het bestuur om zich daarvan te vergewissen door het hooren van t getnigen. Ook hij verdween. Maar geen getuige werd geroepen. Recht zoe kende en geen vrede hebbende met elk onrecht, verzocht de heer de B. nogmaals persooulijk en dringend het bestuur zijne getuigen ie hooren. Na eenige deliberatie werd de eerstgenoemde der vier getuigende heer J. A. Teilegen, rector van V. a. P.bij het bestuur toegelaten. Z.ed. werd opgeleid door den heer secretaris. Van het hooren der andere getuigen was geen sprake. Toen dit, na lang tijdsverloop, zeker was geworden en de heer de B. zich bij dit onregt had neergelegd, meende de oniergetee- kende eveneens aanspraak te kunnen maken, dat over het door hem gepleegde feit getuigen werden gehoord. Hij bracht dezen regtmaligen eisch in den vorm van een beleefd verzoek bij het bestuur. Antwoord het bestuur zal dat in overweging nemen. Dat overwegen duurde zoolangdat onder- geteekende vreesde, dat gewichtiger bezigheden de orde van den dag mochten verstoord hebben cn liet daarom een beslissend antwoord op zijn verzoek vragen. Welwillend werd hem dit ge geven; het luidde: heden avond worden geene getuigen meer gehoord. Dit antwoord niet be slissend vindende, herhaalde hij zijne vraag. Beleefd antwoord: het bestuur zal u morgen kennis geven. Heden morgen arriveerde die kennisgeving, inhoudende: dat de commissarissen «na ued. gehoord te hebben, geene reden heb ben gevonden ued. van de opgelegde boete a f 20 te ontslaan." Dit was de beloofde ken nisgeving. Is dit recht of onrecht? Bij het antwoord op deze vraag houde men in het oog Idat het zelfde bestuur, dat boete oplegt, levens oordeelt in appèl, zonder verder hoogei beroep, waarom men met te meer recht een nauwkeurig onpartijdig onderzoek zou mogen verwachten, En is hier in het geheel wel onderzocht 2) dat geen directeur bij het plegen van het geïncrimineerde feit aanwezig was en dus de boete niet anders kan zijn opgelegd dan op getuigenis van bedienden terwijl (schitterende rechtspleging!) aan den veroordeelde werd gewei gerd leden der sociëteit als getuigen k décharge te doen hooren. Spreken deze feiten duidelijk genoegvolgt er niet ten stelligste uit, dat, welke schoone eigenschappen dit bestuur ook mogen sieren, men er van zeggen moet, dat èn consequentie èn gevoel van recht en billijkheid en loyaulcit »nc brillent que par leur absence." Mochten deze regels iets bijbrengen om het bestuur een beteren weg te doen bewandelen ligt zou den ondergeteekende aangenaam zijn hoewel hij wanhoopt, denkende aan de woorden van Hor alius Quo sctncl est imbuta recens servabit odorem testa diu." Göu.ti.tGEN20 Juni 1873. M. BOLTstudent. I)e «ertalin;; t.u het lat ij n hierboven ii One aardru kruik aal laag den reuk behoudenwaarmede lij nieuw lijnde doortrokken i). Zijne zaak en inzonderheid het in appèl gewijzigde vonnis zijn anders als voorbeeld eene uitvoerige behandeling overwaard. Oorlog met Atchin. Blijkens de heden ontvangen Javasche dag bladen loopende lot den lOden Meiwas de vloot met de expeditionaire magt den vorigen dag van Atchin op de roede van Batavia terug gekeerd. Aan de terugkeerende troepen werd eene luisterrijke ontvangst bereid. De gouverneur-generaal heeft de volgende dagorder uitgevaardigd Dagorder. Aan de zee- en laudinagtdie deel heeft genomen aan den oorlog tegen Alchiti! Toen ik u van hier zag gaan om tegen Atchin den oorlog te voerenwas ik met u één van verlangendat gij niet zoudt weder- keeren dat na eene volkomene overwinning behaald te hebben. Zoodia ik berigt bekwam, dat uw bevelhebber, de generaal Kohier, gesneuveld was, en dat uwe strijdkrachten aanvulling behoefden heb ik den generaal Verspyck tot uwen chef benoemd en bevelen gegeven om uwe krijgsmagt onverwijld te versterken Naauwelijks had ik deze maatregelen getroffen, of de regerings-commissaris voor de Atcliinesobe aangelegenheden vroeg mij magtiging om u te doen terugkeeren. Hij grondde zijn verzoek op het oordeel van uwen tijdelijk opgetreden bevel hebber, van den kommandanl uwer zeemagi en van uwen chef van den staf, die allen eenparig de vooitzelting van den oorlog onraadzaam verklaarden en op uwe terugroeping aandrongen, onder anderen als reden aanvoerende, dat de west-mousson te Atchin inviel, die alle gemeen schap tusschen den wal cn de reede dreigde te verbreken. De oorlog op 's vijands grondgebied, zonder verzekerde communicatie met uwe operatie-basis, de reede, was onmogelijk. Ik heb u dus moeten terugroepen. Indien wij nu ons gemeenschappelijk ver langen niet mogen bevredigd zien dan is dit enkelomdat wij hebben moeten toegeven aan de eiscken der natuur. Gij keert roemrijk weder. Gij hebt in weinige dagen den overmagligen en sterk veiscbansten vijand groot ontzag ingeboezemd. Zoo groot zelfs, dat hij zicliin al de dagen, die gij, in afwachting van uwe weder-inscheningop uw strand-bivouac heb doorgebragtniet eens meer builen zijne versterkingen heeft durven wagen. Gij hebt uw pligt gedaan. Weest welkom in ons midden, Terwijl onze wakkere vloot op de vijande lijke kust blijft kruisen, zal ik u zooira mo gelijk de gelegenheid geven uwe taak te gaan hervatten en glansrijk te beëindigen." Allerlei. Een belangwekkende Amcrikaansche familie is uitgestorven. Voor een jaar onllsond er oneenighgid tus schen de familien Wimberley en Fhjnn in Arkan sas naar aanleiding van een haastige uitdruk king dqor een der heeren Fhjnn bij een wedren gebezigd. Een der Wimberley s ranselde met zijn zweep een der Fhjnn's af. Twee der Flynn's haal den daarop hun revolver voor den dag en vuur den op Wimberleydie het vuur beantwoordde eu hen beidde doodde Deze dood bad verwikkelingen onder de Flynn's ten gevolge. De lieer Blackwell, schoonzoon van den gesneuvelden heer Flynnpoogde beslag te leggen op den eigendom van zijn schoonvader hetgeen de familie Flynn ergcidc. Twee zijner zwagers schoten hem, ten einde alles te vereen voudigen, dood. De beide hoeren Flynn werden nu in hechtenis genomen doch de een wist een alibi te bewijzen en werd op vrije voeten gesteld. Met opgeheven hoofd verliet hij fier de geregtszaal, maar op de bovenste trede van de trap werd hij dood gescholen door een der heeren Wimberley. De eenig overgebleven zoon wist tiit de ge vangenis te ontsnappen naar de Indianen. On langs vernam men, dat hij in de buurt van zijn voriy» woning gezien was. Onmiddellijk werd iagt op hem gemaakt. Opeen Zondagmorgen in Mei werd hij ontdekt.Hij wondde drie zijner aanvallers, doch tweekogels door hel hoofd maakten een einde aan liet leven van den laatsten der Flynn's een rusteloos doch krijgshaftig ras. Een schrikkelijk ongeluk is to Nijvel voorge vallen; een kind van eenige weken oud, is dooi de ratten een voet, een gedeelte van het been en een arm afgevreten. Het is bijna onmid- delijk gestorven; des morgens hebben de ouders slechts een afschuwelijk verminkt lijkje gevonden. Het verwonderlijkste is echter dat de ouders, welke nevens het kindje sliepen, niets bemerkt hebben. Uil Bayonne is een depêche ontvangen waar- hij gemeld wordt dat nabij I'ancorbo 000 repu blikeinen door 2000 Carlistcn uit Navarra wer den gevangen, genomen. Deze hadden per spoor trein Madrid verlaten om het noordcrleger te versterken. Ook een grootc vooraad munitie viel in handen der Carlisten. De beruchte Duilsche dief Rudolph Pokorny, die onlangs ten nadeele van de Credit Anstalt te Weenen een diefstal van ruim G ton pleegde is eindelijk in handen der politie gevnllen. Al de door hem gepleegde diefstallen worden te zamcu op 8 millioen geschat, in den tijd van 17 jaar. Mcu kan hem niet in hel minst van niooid of geweld beschuldigen. Op zijn gevan genneming was een prijs van f 12,000 gesteld. Binnenkort zal door liet Journal Officieel de namen worden medegedeeld der leden van den krijgsraadvoor welke Bazaine in September zal tcregt staan. ,Te Parijs is dezer dagen eene drenkeling gered, onder zeer zeldzame omstandigheden. Eene bejaarde looneelkunstenares Mme Jeanne Vincon, was, na een uitvoeriger! brief aan een geestelijke te hebben achtergelatenuit hare woning verdwenen en niet teruggekeerd. Toen de medebewoners van het huis hare voortdurende afwezigheid bemerkten hadden zij ernstige ver moedens opgevat, en vreesden dat de ongelukkige den dood in dc armen zou gesneld zijn. Vrijdag avond II. kwam de onlknooping van dit treurig levendrama. Jeanne Vinson had sedert Woensdag rond gezworven. Hare geestvermogens waren gekrenkt door armoede«n leed over ondervonden ondank baarheid. Vrijdagavond stond zij wanhopig bij de brug van Auslerlitz, liep in zich zelf spre kende heen en weèr, blikte van de brug in de Seine, verwijderde zich, keerde terug, en stortte zicli eindelijk in den stroom. Een ander krankzinnige, die wclligt met de zelfde jammerlijke bedoeling daar ronddwaalde zag het, sprong haar ontniddelijk na, redde haar en geleide haar naar de naasthijzijnde politie post boulevard M.tzas Men oordcele over de verbazing van dc daar aanwezige beamlcn, toen de redder de door hem geredde aldaar volgen- derwijze introduceerde: »Deze vrouw," riep hij, «heb ik daar zoo even uit den Siyx gehaald. Zij wilde zich verdrinken uit jaloerschheiil tegen Proserpina. Als 0< phcus ben ik afgedaald en breng haar terug" Dc politie heeft beidt-' krankzinnigen onder hoede genomen. Te Lüilenscheid heeft zekere heer Geyer op den I3den Junij de zilveren bruiloft van zijn tweede huwelijk gevierd en op denzclfden dag is zijn 28ste kind gedoopt. De familie Geyer schijnt trouwens altijd ruim gezegend geweest te zijn iu dat opziglwant de vader van ge zegden heer mogt zich mede in 22 kinderen verheugen. De Bonaparlisten verspreiden thans duizenden postkaarten, waarop onder liet beeld van Napoleon eenige teksten aangebragl zijn als: Belcedigingen ontvangen zonder haat of wrok. Het kwaad genezen maar nooit wreken. Hij was met ligchaam en ziel bereid om voor zijne mede burgers te sterven Hij voedde hen die hongerig waren en gaf kleeren aan hen die naakt waren. Dc Heer beschermt den wees en de weduwe cu Hij zal de aanslagen der boozen verijdelen. Voor de Shall is in het park van Windsor te Londen een wapenschouwing over 7000 man gehouden. Dc koningin, dc prins van Wales, de hertog van Edimburgh prins Leopold de Russische grootvorst-troonopvolger en zijne ge malin waren tegenwoordig. Een ontelbare (Menigte woonde het feest hij. Het was vastgesteld dat dc Shah Richmond en Kcw bezoeken en hij den hertog van Bun- clcuch op diens landgoed te Richmond verver- schingen gebruiken zou. Een staats-barge zou hem van Kcw over dc rivier naar Richmond voeren. Alles was in gereedheid gebragt. De landingsplaats te Kew was met een karmozijn kleurig tapijt bedekt en aan beide zijden waren de schoonste uithecmsche gewasschen geplaatst. De rivier was bedekt met vaartuigen die vlagden cn dc oevers waren bezet met toeschouwers, toen ten 2 ure de telegraaf aankondigde dal de Shah niel komen zou. Jammer dat het geen 1 April was. loon de Shall tc Londen dc opera bezocht werd hij opgewacht door hoogste hofbeambten. De opperkamerheer geleidde den Shall naar zijne loge, cn werd het Engelsch volkslied gespeeld nadat in dc Flora Hall liet zoogenaamde Pcrsisch volkslied uitgevoerd was; dc l'lora Hall is de voorzaal der opera. De voorstelling in de opera was te lang, vooral na de vcrnioeijenisscndie dc Shah reeds doorgestaan had. Zij bestond uit de tweede acte van Dinorahhet laatste tooneel uil dc opera Hamlet, de waanzinnige Ophelia voor stellende, en dc tweede en dot de acte van Faust and Margarctha. Vóór laatstgenoemde opvoering

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2