De Shalt van Pcrzië was drie dagen op het buitengoed van een der verschrikkelijk rijke Loids in Engelandstond verstomd over de weeldedaar ten loon gespreid en fluisterde een der Engelse he Prinsen in 'toor: tik sloeg den Loid hot hoofd at De Pri ns lachte en teidc »het behaagt Uwe Hoogheid te schertsenmaar dat zou hier niet gaan want er zijn zooveel van die Lords." Be Shah bleet er echter bijdat de Vorst een onderdaan, die zoo groot is, moest koppen." Zoo iemand meende hij deed na de operatie niet ligt kwaad. De Hooge Raad heeft dezer dagen in cassatie uitspraak gedaan in de bekende zaak van de leden der firma Isenlhal tf Cobij arrest van bet Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland, bevestigende een vonnis der Arr.-llegtbank te Amsterdam vrijgesproken van 1°. het collec teren voor eene in Nederland niet geoorloofde buiteolandsrhe loterij en 2*. het zonder ver gunning aanleggen en continueren eener bin- nenlandsche loterij. Overeenkomstig dc conclusie van den advocaat-generaalmr. 1. M. Smits, heeft de Hooge Raad bedoeld arrest op beide punten vernietigd en de beklaagden veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenisstraf ea /365 boete. Aan de Standaard wordt gemeld, dat het ge- regtelijk onderzoek in de geheimzinnige zaak van den moord op Mevr. van dor Kouwen en hare dienstbode nog steeds wordt voortgezet. -Donderdag is een politie-beambte naar Leiden •vertrokken om te onderzoekenof daar ver-; -wanten van de Jong en Vertind wonen en of deze wel ligt in 'l bezit zijn gekomen van goe- •deren bij den moord ontvreemd. De .Voordstar zegt in een particulier schrijven uit 's Hage aangaande deze zaakdat er bij sommigen nog vrees bestaat, of de verdachten wel teregt zullen staan. Ofschoon niemand hen voor onschuldig houdt, kunnen er, naar het schijnt, geen voldoende bewijzen van schuld worden geproduceerd en sommigen verwachten dan ookdat de verdachten op vrije voeten zullen worden gesteld, hetgeen verkieslijker is dan ze, ofschoon door de raadkamer van de reglbank naar den procureur-generaal en door de raadkamer van het hof naar de openbare teregtzitting gerenvoyeerd wordende, door het bof te zien vrijspreken. Daarmede toch zou de zaak voor altijd nil zijn, terwijl voor hel geval dat de raadkamer bij het hofgeene voldoende bewijzen voor schuld vindendeverklaren mogt dat er geene termen tot teregtslelling aanwezig zijn en hunne in vrijheidstelling beval, deze bij de justitie nog niet afgerekend hebben maar bij ontdekking van nieuwe bezwaren an dermaal kunnen worden gevaltenzij ze buitens lands eene veilige schuilplaats mogten weten te verkrijgen, waardoor het rijk ontslagen zou worden levenslang het onderhoud aan drie nog betrekkelijk jonge kerels te verschaffen. De Engelsche Spectator zegt, dat het moeijelijk is zich de Regering van Duitschland voor te stellen zonder von Bismarck maar zeker is het dat de magl van den grooten Kanselier afneemt. Door op hervorming van het Heerenhuis aan te dringen heeft hij zijn aanzien bij de magtige jonkerpartij verloren met zijn perswet heeft liij het vertrouwen der nationaalliberalen ge schokt en de Keizer heeft meer op met den Generaaldie het leger organiseerde dan met hem. «Wij gelooven echter niet zegt genoemd Blad dat pon Bismarck's loopbaan ten einde is. Maar hij kan slechts op tweeërlei wijs weder meester van den toestand worden dooi de gunst van den volgenden Keizer of door cenige con- cessiën aan de nationaal-liberalendie niets lie ver verlangen dan hem weder te kunnen toe juichen. Waarschijnlijk zal hij beide doen en dan kan Duitschland op eenige wcldi.den reke nen die het van den laatsten oorlog hoopte. «Tegenwoordig drukt de militaire dienst meer -4lan ooit, zoodat de landverhuizing aanhoudend toeneemt; sedert de kleine Stalen geen vrijplaats meer kunnen aanbieden, is de uitdrukking der gedachte minder vrij dan vroeger de godsdienst wordt door nieuwe wetten streng gecontroleerd en het leven is dnurder geworden. De buit uit Frankrjjk maakt het nog erger. Von Bismarck is de aangewezen man «m ver betering in alles te biengenmaar al bij zich boos in Varzin terugtrekt, heeft Duitschland geen vrijheidgeen zekere toekomst, maaralleen glorie en het vooruilsigt van een vcrbitteiden godsdienst-oorlog." Uitslag van de overgangsexamens van de leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier. Van de 43 leerlingen voor hel volledig onder wijs welke aan het overgangsexamen deelnamen, werden 23 leerlingen onvoorwaardelijk en 8 voorwaardelijk bevorderd. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd met den eersten graadalphabetisch W. Naudin ten Cate, G. J. Schuuring en G. VV. G. Westenberg met den tweeden graadS. Aronson, C. J. Okhuijzen, W. F. D. Schroder en A. van der Valk; met den derden graud: J. F. Mauritz Ganderheijden en D. L. de Rochemont; voor waardelijk twee leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse, met den eersten graadA. BurgerA J. L. Groiset van de Roemer, H. Wortman en P. Wijers; met den tweeden graadJ, J. Goetzeeen voor waardelijk drie leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse met den tweeden graadW. C. M. van Eeten, F. de Har- togh E. J Kalker en R. A. Kollewijn; met den derden graad: R. J. van Beek, A. A. Gersen en G. G. Suermondlvoorwaardelijk één leerling. Van de vierde naar de vijfde klasse met den eersten graai: N. J. Kollewijn; voorwaardelijk twee leerlingen. Voor den volgenden cursus hebben zich nu reeds aangemeld 18 aspirant leerlingen. Hel admissieexamen wordt den 10den en lfdw» Juli en den l,ton September afgenomen. Van verschillende ingezetenen kreeg de school in den loop van dezen cursus weder geschenken, o. a. een aquarium van den Heer H. van Esveld, terwijl de hulpmiddelen bij het onderwijs be langrijk werden uitgebreid. AMERSFOORT 10 Julij 1873. Blijkens den staat, voorkomende Ie bladzijde, le kolom vfas de uitslag der verkiezing voor eene plaatsin de Provinciale Staten van Utrecht, dat Dingsdag 22 Julij zal geschieden her stemming tusschen de Heeren Mr. J. GOGK BLOMHOFF en VV. BEUKERS. Naar oordeelkundig gevoelen werd weder, vooral bij deze verkiezing, een schal men8Cheu- kennis en karakterkennis opgedaan, leerrijk voor de toekomst. Ia de vergadering der kiesvereeniging Amersfoort van maandag jl. zijn de aftredende raadsleden tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld. In den vergadering der kiesvereeniging Voor uitgang van maandagavond jl. is in plaats Mr. C. A. van der Leeuw, die de candidatuur niet heeft aangenomen, tot candidaal voor het lid maatschap van den gemeenteraad gesteld de heer Dr. A. IJ. C. van üriel. Voorlezing is te dezer vergadering geschied van een uilvoerigen brief aan de kiesvereeniging gerigt door baren oprigter en medelid den Heer W. A. Croockewit te Amersfoort, waarin hij zijn ontslag neemt als lid der kiesvereeniging. Tot lid van het collegie van Gedeputeerde Staten van Utrecht is door de Provinciale Staten gekozen bij eerste stemming de Heer Mr. H. Ro ij aards van Scherpenzeel met 24 stemmen. Wijders verkregen de Heeren Mr. W. R. Boer 8 stemmen, en VV. J. M Bosch 1 stem, terwijl 4 blanco biljetten waren ingeleverd. Met algemeene stemmen is door de Provin ciale Staten aangenomen het voorstel tot het geven eener verhoogde bijdrage voor den voorge nomen straatweg van af de Eembrug, onder Baarn, tot aan den straatweg in Hoogland bij Coelhorsl. Het werk zal dus nu worden gegund aan den Heer Bekker te Arnhem. Derhalve zal na een jaar dit werk eindelijk worden voltooid. Bij de Provinciale Staten van Utrecht zijn ingekomen twee adressen ale eeu van een aantal visscherlieden te Spakenburg en een van het hoofdbestuur der vereeniging •Schuttevaèr" aandringende op eene verbetering van de haven te Spakenburg. Uit eeoe naar aanleiding daarvan gedane mededeeling van den voorzitter bleek, dat bij Gedep. Stalen die zaak reeds geruimen lijd in behandeling is en dat eene beslissing daarvan afhankelijk is van hel ontvangen van een definitief advies van den Raad der gemeente Bunschoten omtrent het aandeel dat die ge meente in de kosten wil dragen. De adressen, waarop alzoo geene dadelijke beslissing mogelijk is, zijn in handen gesteld van Gedep. Staten tot voortzetting van het reeds aangevangen onderzoek. Te Madrid heeft weder een van die echt Spaansclie tooneelcn plaats gegrepen, Na de heftige discussie in de Cortes, meende men eerst aan een begin van een strantoproer te moeten geloovenmaar weldra bleek dat de politiek builen spel was. Een afgevaardigdebehoorende tot de partij der intransigenlen, Benitas van Salamanca, betaalde in het koffijhuis van Valat, een Franschmanmet een stuk valsch geld zooals er in Spanje talloozen in omloop zijn. De knecht weigerde het aan te nemen waarop het lid der Cortes hem een klap gafdie hem op den grond deed vallen De andere knechts schoten hun kameraad le hulp en het gevecht werd algemeen; de afloop was dat Benitas en twee knechts zwaar gewond bij de buren werden ingedragen. Alles scheen nu geëindigdmaar ten half twee ure in den nacht drongen zes kerels met knuppels en revolvers het koffijhuis binnen en sloegen den eigenaar en zijne vrouw en de knechts en allendie ter hulp waren gesneld. Daarop verbrijzelden zij alles wat hun voor de hand kwam en eindigden met het huis in brand te steken. De politie hield zich builen spel. 't Franshe leger zal volgens het nieuwe ont werp bestaan uit 19 corpsen, sterk 700,000 man, met eene reserve van 510,000 man. Verder uit een territoriaal leger van 582,000 man, le zamen 2,423,164 man. Te Weaverham is een internationaal hanen gevecht door de politie belet. Bij die gelegen heid heeft zij 34 levende hanen eu een aantal doode in beslag genomen. De olifanten van hel Amerikaansch circus van den heer Meijers hebben te Deventer nog een herinnering achtergelaten in hel oor van den eigenaar van hun logiesdie een dier beesten plaagde met een gekookten aardappel en daarvoor met den snuit werd omstrengeld op zoo onzachte wijze, dat een der slagtanden een wond ver oorzaakte. Gelukkig was de cornac bij de hand die hem' redde, Mijers's paardenspel zou te Meppel ook een kindervoorstelling gevenmaar die had niet K laats omdat er geen kinderen genoeg kwamen. ij de tweede representatie was de tent slechts half vol. Terwijl vele Meppelers toen nog aandachtig zaten te kijken, brak men de tent achter hen reeds at zoodat de laatste touren aanschouwd werden met het blaauwe azuur van boven en van achteren. Burgerlijke Stand ran Amersfoort. BEVALLEN 2 Julij Johanna Lablans, geb. van Diermenz. 4 Julij, Susanna Cappel geb. van Nieropd. 5 Julij, Rosalina Ca- tharinavao Eijbergengeb. Lamm, d. E ve ra rd a van Geldergeb. van Binnendijkd. 7 Julij Hendrika Henrietta Kleber, geb. Schuss ier z. Cornelia Elisabelba Meijergeb. Roelofse d. 8 Julij, Geertruida Maria Poort, geb. van Tbielz. ONDERTROUWD3 Julij Christophorus Modderman met Johanna Kerkhof. Johannes van de Wakker met Sophia Christina Wilhclmina van der Mast. GEHUWD: 9 Julij, Karei Meijer met Gijs- berta Vink. Wilhelm Lubbers met Dirkje Prins. OVERLEDEN 2 Julij Willem HulstI ra. Een levenl. k. van Jacob Lablans. 4 Julij Twee levenl. k. van Boudewijn Gijs- bertse. 6 JnlijWillem Bosman67 j. 7 Julij, Gerrit van den Brink, 0 m. J8 Julij, W i Hiel mus Hendrikus Jobanoes Smits 11 w. 9 Julij Hendrikus van Beek24 j. Rur^erljjke Stand rnn Eeimies. BEVALLEN: 1 JunijCornelia Staal, geb. Blom, z. 4 Junij, Marretje van Wegen, geb. Kuijer, d. 26 Junij, Cornelia Kroes- kamp geb. Kuylz. ONDERTROUWD: 20 Junij, Lambertus Kok met Teuntje de Beer. OVERLEDEN: 6 Junij: Grietje Kuijer, 75 jaren en" 11 maanden, echtgenoot van Cornelis Luyt. ADVERTEN T I EN. *A* Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een ZOON mijne geliefde echtgenoot II H. SCHUSSLER. 8 Amersfoort, 7 Juli 1873. J' KLEBER. Voorspoedig bevallen van een welge schapen ZOON G. M. VAN THIEL, geliefde echtgenoot van Amersfoort, 8 Julij 1875. POORT.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2