dokter geraadpleegd omdat hij nooit ziek was. Bovendien was hij zeer gezien en geacht bij allen die hem kenden en de New-York Herald verzekert, dal de «engelen zijne ziel begeleiden naar de vreedzame oorden der gelukzaligheid.' Te Portland in N -Amerika waren twee nieuw aangestelde bewakers in do gevangenis geplaatst om 't oog te houden op den belaamden moor denaar Wagner, 's Avonds zagen zij Wagner rustig in zijn kribbe liggen slapen. In den vroegen morgen lag Wagner nog altijd in dezeltde houding. Dit wekte hun argwaan, en bij nader onderzoek bleek het, dat de vogel was gevlogen, en dat er een bezemwaarover Wagners kleeren waren getrokkeniu bed lag. De moordenaar was intusschen met nog een paar kameraden ontvlugt. Dóch drie dagen later zag hijuitgeput van den honger, zich verpligt om aan een boerderij voor wat voedsel aan te kloppenwaar zijn haveloos uiterlijk kwade vermoedens opwekte en hij op nieuw in verzekerde bewaring werd genomen. Politieke Kovue. Uit Spanje word gemeld dat de federalis tische constitutie bij de Cortes is ingediend en dat don Carlos aan 'l hoofd van 10000 man schappen oprukt naar Bilbao. Dat de pretendent eindelijk 't wilde wagen het Spaansche grondgebied te betreden en zijn kostelijk leven in de waagschaal te stellen welen wij trouwens reeds uit vroegere berigten. Zoo trok don Carlos over de grens en natuur lijk werd dadelijk eene proclamatie uitgevaar digd waarin «de God der Jteirscharen".wordt aangeroepen om de Carlistcn te helpen. «Bij 'l hooren der doodsnikken van Spanjezegt de prinskom ik voor God en het vaderland strijden. Ik wil niet met de armen over elkander van den heldhailigcn herstellings oorlog getuige zijn. Ik betreur de verblindheid van 't leger dat vijftien eeuwen van roem onder "*t vaandel der monarchie vergat. Spanje aldus eindigt hij roept onze hulp in. Vrijwilli gers - voorwaatsl Spanje sterft I Vrijwilligers daat ons het redden I', Te Zugurramundywaar don Carlos, de vrij willigers van Lizzaragay rondom zich schaarde heerschte veel geestdrift. Volgens de telegrammen der Fransche bladen is van 't voorstellen ecner motie van wantrouwen in Pi y ihrgall niet gekomen omdat <le zitting der cortes niet genoeg bezocht was om te be raadslagen. Det belet niet, dal de regleizijde toch wel haren zin zal krijgen. Pi y Slargall zou, volgens sommige beiiglen, aftredeo en plaats maken voor Salmerondie dat een ministerie uil de regterzijde benoemen zou. Te Malaga is burger Carvajal een dweeper, die dc stralen doorrijdt, gewikkeld in een willen mantel en met een grijzen hoed met scharlaken pluim op 't hoofd geheel de baas en jaagt den gemeenteraad uiteen, den aartsbisschop uil zijn palcisvernielt de kerken heit belastin gen, versterkt de strategische punten, doet met zijne vrijwilligers slrooplogten in de buurt, dwingt de inwoners van Sevilla hem vier kanon nen te leveren en laat de moordenaajs van den alcalde en zijne adjuncten ongeslralt. Te San Lucar verbranden internationalisten den oogst der niet-weldcnkenden en verjagen de autoriteien. Te Alcoy gaat het nog erger. Te Cadiz, te Jeres en op vele plaatsen in Catalonië geeft men niets «m het gouvernement. Be opstand staat overal voor dc deur of is reeds begonnen en de heer Pi is van oordeel, dat men de hervormingen moest toestaan, die «het volk" vraagt. Hij spreekt van zedelijke middelen en verwerpt de stoffe lijke middelen, die zeer goed te gebruiken zouden zijn. Dat is eene vreemde opvatting van dc zedelijke orde. W ie bij dat alles profiteert is de Carlis- tische partij, de eenige,die goed georganiseerd, goed gedisciplineerd en werkzaam is en dage lijks nieuwe voordeelen behaalt." Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 18 Juljj. In de Eerste Kamer heeft de heer van GoUsleiny met bet oog op de parlementaire gebeurtenissen cn den polifieken toestand in den laatsten lijd, vei lof gevraagd en bekomen tot het doen van een interpellatieen gevraagdheeft het kabinet zijn ontslag den koning aangebodenen zoo nietop welke wijie ziel het kabinet den tegenwoordigen toestand inen welke voornemens heeft het De minister van financiënalleen ter ver gadering tegenwoordigverklaarde de vragen te zullen mededeelen aan zijnen ambtgenoot van justitietijdelijk voorzitter van den ministerraad. De vraag zal onderling overleg moeten ten gevolge hebbenzoodat hij het tijdstip van antwoord nog niet bepaald kan opgeven. Bij de discussie over het ontwerp van wel tot herziening van dc grondbelasting op gebouwde eigendommen heelt de heer Messchert van Vol lenhoven die deze wet bestreedzijn afscheid genomen nis lid der Eerste Kamer. Hij zcide zijnen medeleden hartelijk dank voor de wel willendheid hem, in weerwil van verschil van gevoelen steeds betoond. De negen jaren ge durende welke bij lid waszullen voor hem onvergetelijk blijven. Hij beveelt zich in het voortdurend aandenken en de vriendschap zijner medeleden aan. Onderscheidene sprekers en de minister van financiën voerden over het ontwerp liet wooid. De aan de orde zijnde wet herziening der grondbelasting op gebouwde eigendommen is na velerlei discussieaangenomen met 22 tegen 12 stemmen. In de avondzilting der Eerste Kamer heeft de minister van justitienaar aanleiding der interpellatie van Goltstein verklaard dat de minister van oorlog, na de intrekking der militiewetaan Z. M den koning zijn ontslag heeft gevraagd dal dit verzoek door den koning aan den ministerraad teruggezonden is oui consideratie en advies. De ministerraad overweegt welk advies hij aan den koning zal geven zoowel daarover als over datgene wat in de bestaande omstandigheden daarvan het gevolg zal moeten zijn. Die om standigheden zijn hoogst ernstig zoowel met hel oog op het afgcloopen zittingjaar en den uitslag der jongste verkiezingenals vooral ook lettende op de politieke rigtingen die zich meer en meer afscheiden zoomede op den nog niet geëindigden strijd met Alchin. De ministerraad zal de vraag «wat te doen'" overwegen utet al den ernst dien het belang van bet vaderland vordert, maar vertrouwt dat de kamer goed zal keuren dat de regering de strekking barer overwegingen niet bekend make, zelfs niet aan deze kamer, voor dat de uitkomst daarvan aan liet oordeel en de beslissing van het geëerbiedigd hoofd van den Staat zal zijn onderworpen." De heer ran Goltstein bedankt den minister voor zijne inlichtingen, en hoopt dat die over wegingen spoedig tot een goed en gewensebt einde zullen gebragt worden. De beer Cremers wensebt dit ook, maar geheel afgescheiden van de bedoeling door den beer van Goltstein heden aan zijn wensch verbon den. Hiermede was de interpellatie afgeloopen, en de kamer werd gescheiden. AMERSFOORT 21 Julij 1873. Eene interpellatie en nog wel eene kabinets crisis-interpellatie, tot de Regeering gerigl, in ons Hoogerhuisis ietwat eene innovatie. Sir. W. baron van Goltstein verzocht verlof daarvoor. Dit werd misschien stout geachtmaar zeker niet te stout. Perfect parlementair waren het verzoek en de zaak. Immers er bestond gegronde aanleiding voor de interpellatie, en nog wel ruimschoots. Niemand kan dal in redelijkheid ontkennen zelfs partijdig oordeelende partijbladen niet. Üe interpellatie bad dan ook zie ons be knopt zitting-verslag - plaats cn werd tevens door sonnniieilen onder de vurigste liberale leden der Eerste Kamer ais juist erkend en gerespecteerd. Zeis door de Seitenhieb van den Heer Cremers bij de finale is hare juistheid te meer gestaafd. Immers zjj was noodigomdat de Begering evenmin in de Eerste Kamer, als in dc Tweede Kamer, nog niet hare voornemens had te kennen gegeven na den val hirer wetsontwerpen na hel ontslag nemen des Ministers van Oorlogs, nk den voor hare politieke rigling ongunstigen uilslag der verkiezingen. Van liberaal-journalistieke zijde is echter ge tracht de interpellatie te declinerendoor te be weren dat zij laat is geschied als gedaan tegen hel einde der zitting en zij vroeger had moeten geschieden of in het geheel niet. Wij laten in het midden hel spreekwoord beter laat dan nooit; maar wil men dan niet he grijpen dat de Regering het regt zou hebben gehad, bijaldien de inlcrpellanl vroeger daartoe verlof bad verzocht, hem toetcvoegen dal hij de Regering vooruitlooptals zijnde zij vooi nemens vóór den afloop der kamerwerkzaamheden on uitgelokt eene verklaring afteleggen in den geest als nu door baar is geschied, uitgelokt thaus naar constitutionneele eischen. Maar 'i zou voor een liberaal partijblad wel als een mirakel mogen worden geacht een con servatief in het gelijk te stellen. Ue Natie had voor het scheiden der Verte genwoordiging regt op eene verklaring van het Bewind en al blijft de Regering overwegen wat te doen zoo moet in haar antwoord al clucideert het weinig, worden beiust en gaarne doen wij dat. Tevens mag men met ccnigcn grond hopen dat de overwegingen van liet Kabinet lot icts goeds zullen leiden. De toestand van den veestapel in dc provincie Utrecht is in geen jaren zoo gunstig geweest als thans. Behalve nog enkele gevallen van long ziekte in verschillende uit elkander gelegen gemeenten en het hier en daar voorkomen van de zoogenaamde varkensziekte bleef de veestapel lol beden van bijzondere ziekte versehoond. De prijzen van liet rundvee hebben eene nooit gekende hoogte bereikt en zullen tot de over tuiging dringendat meer doortastende maat regelen moeten worden genomen om in het gebrek aan dierlijk voedsel voor den midden- en minderen stand te gemoet te komen dan in het in bussen besloten Australisch of Ame- rikaansch vleescb tol beden opleverde. Te Veenendaal waren op de thans geëindigde bijenmarkt aangevoerd aan de Nieuwe Weg 2539 stokken in 41 wa genvrachten aan de Klompnabij het station Veenendaal, 1617 stokken in 24 wagenvrachten. Bijeen 4166 slokken in 65 wagenvrachten. De prijzen waren gemiddeld van de oude bijen f 4,73 en van de jonge bijen 4,75 per korf. Vermits de annfok in de Noord Brabantsche streken in hel afgeloopen vooijaar zeer ongunstig was, heeft de aanvoer aan de bijenmarkt de verwachting verre overtroffen. In 1872 zijn aan de Veenendaalsche bijenmarkt aangevoerd 4545 bijenkorven in 72 wagenvrach ten en waren de prijzen der jonge bijen /"3,75 3 /"4,50 en der oude bijen f 4.a f 5.per korf. In 1871 waren slechts aangevoerd 2029 bijen korven in 56 wagenvrachten en was toen deze aanvoer zoo gering als gevolg van strengen winter en guur vooijaar. Volgens het jaarverslag der Maaiscliappij tot Nul van 't Algemeen 1871 1872 bedraagt hei getal departementen 318 mot 14,788 gewone en 365 eereleden. De instellingen der Maat schappij zijn voor voorbereidend- 48, herhaling- 38, zang- 37; gymnastiek- 19, teckenonderwijs 35 onderrigt in vrouwelijke handwerken 65 volksleesbibliotheken 79 spaarkassen 10, hulp of beleenbanken 20; spaarbanken 144. Aan 99 personen werd wegens buitengewone pligts- betraebting de zilveren medaille uitgedeeld waaronder niet minder dan 56 waren «wegens welbeproefde trouw in veeljarige dienstbcirck» king." Men meldt uit Naarden van 17 Juli: Inden namiddag van gisteren viel op Linnaeus" in do Watergraafsmeer, een negenjarig meisje spelende in een diepen stroom cn zou daarin baar dood gevonden hebben zoo niet de beer 6' J van Eijken van bier, die zicli in gezelschap zijner familie fn de nabijheid bevond, Iegelijk met zijn stiefzoon de heer J A. Nieukerkzonder dralen zich te water hadden begeven, liet inogl den beide moedigen en mensclilievcnde mannen gelukken de drenkelinge, die zich reed» in zinkenken toestand bevond, edoch bewusteloos, aan baar doodelijk ontstelde moeder terug te geven. Voor de 88sle algeincene vergadering der Maatschappij tol N tl van 't Algemeen, tc Am sterdam op 12 Aug. te houden zijn ter behan deling aangewezen dc volgende vijl vraagpunten: 1. Wal kan er van wego de burgerij gedaan worden om de vervalsching van levensmiddelen legen te gaan 2. Wordt er voldoende gezorgd voor de op leiding van hen, die als hoofd-, bulpondei- wijzers en kweeketingen bij bet lager onderwijs werkzaam zijn f Zoo neen, op welke wijze kan onze maatschappij in dien toestand verbetering helpen aanbrengen 3. Wordt er bij het geven van lager onder wijs voldoende gelet op den aanleg en de ver moedelijke toekomst van hen, die dit onderwijs genieten 4. In hoeverre staan de godsdienstbezwaren, door sommigen tegen hel lager onderwijs op de openbare school geldende gemaakt, aan de invoering van den leerpligt hier te Lande in den^ weg? m. a. w. in hoeverre beslaat tegen de invoering van leernligt bet bezwaar, dal in sommige gemeenten leerpligt feitelijk school- pligt zou zijn 5. Verdient de opvoeding van weeskinderen in groote gestichten afkeuring? Zoo ja, welke zijn de bezwaren legenwelke de voordeelen van een geheele of gedeeltelijke verplaatsing en verspreiding vsn de kindcrbevolking der groote weeshuizen naar cn over het platte land

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2