Tier ik mij dal de kleinen hun kieltjes weren locn de Directeur het woord kiel uitsprak daarop volgde hel woord jas; dit konden rij •An rich reive niet toonen inaar aan den heer ilirsch en alle handjes weiden naar hem uitge stoken daaiin is niets aandoenlijks niet waar? Ëu toch geschiedde dit op zulk een wijzfe dat de aanwezigen de tranen in de oogen kwamen, want de kleinen toonden een eerbiedige gemeen zaamheid die zelden anders dan lusschen ouders en kinderen bestaat. Ik weet niet wat het meest te bewonderen is, de Directeur die zulk een inrichting heeft tot stand gebracht en in stand gehouden de onderwijzers die allen blijken gavendat zij flinke lieden zijn', waardig zulk een hoofdon derwijzer als de heer Hirsch te secondeeien ol de kinderen die allen blijken van ontwikkeling gaven, sommigen in zulk eene mate dat men gerust mag zeggen dat gewone kinderen zelden die hoogte bereiken. J. de Haring hield onder anderen eene aanspraak, die door eet» gewoou jongeling van zijn jaren niet beter uilgesproken kon worden geen enkel maal verhief hij zijn stem te veel of liet die te veel dalen geen enkel mial liet hij den klemtoon verkeerd vallen, ik mag bijna zeggen J. de Haring heeft getoond een goed redenaar te zijn. Een andere reden tot verbazing is de geringe kosten dei inrichting. Wanneer men denkt dat de meeste onzer hoogere burgerscholen met 3 jarigen cursus met 4 5 leerarenbehalve de Directeur, f 17 f 18000 kosten, beeft deze inlichting slechts 26000 uitgaven en ik zag wel 10 onderwijzers, denkelijk bestaan er nog meerdie ik niet zag werken, als de onder wijzers voor gymnastiek, voor teekenen, de onderwijzeressen voor handwerken enz. en er bestaat nog een hoogst belangrijke post van uitgaven die de H. S. niet kent, «Kinderen van arme ouders worden ten koste der inrich ting besteed." Moge Rotterdam zich blijven verheugen in het bezit van deze zoo belangrijke als nuttige inrichting, moge de waardige directeur en overige ondewijzers recht lang nuttig wetkzaam blijven voor het geluk hunner naluurgenooten, mogen zij bij de hoogachting hunner medeburgers en de liefde hunner leerlingen, die zij thans reeds in zulke ruime mate verdienen en genieten in het bezit raken van een stoffelijke welvaart, die zelden door onderwijzers wordt genoten, zelfs dan als men hna verdiensten erkeat en naar waarde schat." Hoogelijk ingenomen met deze inrigling waarvan wij in der lijd te Rotterdam de op- rigtiog gadesloegenzoo is de lofvooral den Heer llirtch gegevenwelverdiend en heeft deze menschlievende en allernuttigste instelling regt op de algemeene belangstelling en sympathie. Evenwel achten wij de bovenstaande vergelij king, wat kosten enz. betreft, met hoogere burgerscholen gansch niet juist gekozen, omdat aan hoogere burgerscholen bijna alles naar aan leiding der Wet op het Middelbaar Onderwijs moet georganiseerd zijn cn mede wegens andere, dikwijls niet te vermijden omstandigheden, de uitgaven hooger uitvallenterwijl daarentegen het bestuur der Doofstommen-Inrigiiog vrijer is in hare organisatie en in veel wat daarmede in verbaud staat. Niet alleen deze overdreven vergelijking over tollig is, maar zij ontsiert zelfs eenigszins dit in bijna alle andere opzichten uitmuntend opstel. Allerlei. In de Pruissische provincie Silezie zijn zeer vele schoolonderwijzers belast met kerkelijke functienniet enkel als koster, voorzanger of organistmaar ook als dienaren bij zieken bezoek, begralenis enz., zoodal menig onderwijzer soms dagen achtereen gedurende een gebeelen voormiddag zijne school verzuimt. Anderen zijn op dien lijd bezet met werkzaamheden alt 'chrij- ver bij de politie of bij eene regtbank. Om aan dat misbruik een einde te makenheeft het provinciaal bestuur verklaard voortaan streog de hand te zullen houden aan de bestaande bepal'ng, volgens welke de onderwijzers onder •choollijd in de school moeten zijn en in die uren geen andere werkzaamheden mogen ver- rigten, dan waarvoor zij bij dc school zijn aan gesteld. Te Constantinopel kan men ook illumineeren. Ter eere van den onderkoning van Egypte was cr feest op den Bosphnrus en wat er in cn om het palcis van Emirghiam te zien was is niet te beschrijven. De ontzaggelijke tuinen waren in tuinen van vuur herschapen. Dc grot ten de parken, de boschaadjes, alles schitterde en wemelde in een zee van lichtvoortgebragt door niet minder dan 800,000 lampions en 'Chincschc lantaarns. Tegenover bel palcis, op een ontzaggelijk vlotte midden van den Bos- phorus, werd vuurwer k afgestoken van 's avonds 10 uur af tot 2 uur na middernacht. Waar eehter weelde en rijkdom het smaakvolst en kundigst wedijverdenwas in de Kioskdie ter ontvangst der Validé-sultane was in gereed heid gebragt. De vertrekken waren bekleed met de kost bare en pracblige zijde van Damaskus, welker levendige kleuren nergens kunnen worden na gebootst, terwijl de meubels letterlijk verdwe nen onder een vloed Van Ëngelsche en Brus- selsche kant. Voor het diner was expresselijk voor den Onderkoning in den bazar van Stam- boul een gouden met edelgesteenten versierd stel tafelgoed gekocht, dat niet minder dan 2 millioen gulden kostte. Hoe dikwijls in Frankrijk ook de guillotine werd verbrand de doodstraf bleef beslaan en op dit oogenblik wachten weder elf ver, oordeelden de voltrekking van bet vonnis, indien de president der republiek hun verzoek om gratie en wijziging van straf verwerpt. De overweging duurt dezen keer zoo lang, dat het de algemeene aandacht trekt. Een der dagbla den verhaalt als een staaltje van naïveteit of cynismedat de beul zou gezegd hebben «maakt de president geen verandering en moe ten alle elf er aan dan zal ik ook weèr zooals verleden jaar een tournée door de provinciën dienen tc doen, en naar volgorde van de steden te werk moeten gaan. Maar dan worden som migen vóór hunne beurt geholpen." Prins Napoleon is te Parijs. Naar men zegt wil hij verzoeken weder in zijn rang als divisie- generaal hersteld te worden. Men weeldat hij een groot veldheer is, maar 'tongeluk heeft als het op vechten aankomtgeregeld ongesteld te worden. Van de andere zijde wordt dit berigt echter tegengesproken. Als een staaltje, koezeer de Bonvpartistische partij tegenwoordig weder aan 't werk iswijst de Rappel op de propaganda, die zij onder de troepen in de kazerne Prince Eugène te Parijs tracht tc maken. Aan de militairen aldaar is namelijk een adres van gelukwensching ter teekening aangeboden, dat aan den keizerlijken prins den lSden Augustus, ter gelegenheid van Napoleons naamdagzal worden gezonden. Vele militairen hebben reeds geleekend op dat adres, hetwelk openlijk in de cantincs rondgaat. Dochal laat het ministerie deze en andere handelingen van dien aard toede Bonapartis- lische Pays is en blijft verbolgen op bet gouver nement. Het blad zegt»De rcpublikeinscbe organen rigten op nieuw de vraag tol het kabinet: Wat hebt gij gedaan en tot ons diep leedwezen voelen wij ons gedrongen met hen tc vragen Wat is er gedaan Het antwoorddat hierop gegeven moet worden, is zoo bedroevend mogelyk Er is niets of bijna niets gedaan Hel kabinet beeft enkel voor de Orleansen gewerkt. Doch daarom gaven de drie verbonden partijen het niet de magt in banden." De warmte steeg Dingsdag te Londen tot 85 gr. in de schaduw en 125 gj. in de zon. Te Bolton is een onweder geweest, vergezeld van wolkbreuken en zware hagelbuijen. Van eenige jongens, die in een weiland speelden, zijn twee doodgeslagen en werden de overigen legen den grond geworpen zonder letsel te bekomen. Op andere plaatsen zijn insgelijks donderbuijen los gebroken. Op de Utrechtsche kermis van Woensdag II. was de concurrentie tusschen twee paardenspellen vrij levendig. Eerst trachtten zij eikadder door schel en valscb getrompetter het geven van de laatste waarschuwingen onmogelijk te maken; daarna spande elk van hen alle krachten in om het geëerd publiek tot zich en van den mededinger af te trekkeneindelijk nam de linkervleugelman een kloek besluit en liet door zijn schreeuwer aankondigendat de burgers boeren en beeren militairen de voorstelling konden zien voor niemeudal. Wat zou nu de andere doen P Aan iederen kijker nog een dub beltje toegeven P Hij verklaarde zich zwijgend overwonnen. De volken van het Oostenvooral Arabieren en Turken, zijn in hunne zeden en gewoonten letterlijk onze tegenvoeters. Zoo scheren zij b. v. het hoofd, en niet de kin als wij. Bij ons is het ontblooten van het hoold een toeken van eerbied, bij hen van verachting. Zij bestijgen een paard aan de rechter- en wij aan de lin kerzijde. Wanneer zij een moskee binnentreden, om bun Allah te aanbiddenhouden zij hun tulband op, doch leggen hun schoenen of pan toffels afwij daarentegen doen het omgekeerde. Wij geven een bewijs van beleefdheid, door uil te wijken voor iemand, wien we ontmoeten, zij door een eind weegs vlak naast de buizen te loopen. Zij schrijven van de rechter- naar de linker-, wij van de linker- naar de rechter zijde. Indien men ons naar de gezondheid onzer echtgenoot vraagt beschouwen wij dit als een beleefdheidzij als een beschimping. Hun rouw kleederen zien wit, de onze zwart. Zij vangen den bouw hunner houten buizen met den gevel aanwij bouwen ze van den grond op. Maar dit is niet alles. Denk eens aanin het Oosten dragen de mannen wijde kleederen en de vrouwen broeken. Jazij wasschen zich zelfs anders dan wij. Immers, terwijl wij onze handen in het water doopendoen zjj zich het water op de handen gieten, en drogen zich af met hun lulbaud. Verleden week, 's morgens ten 4'/» "re» verliet de knecht van het circus Bell en Hut- charson, te Halle gestationeerd, het leeiiwenhok herwelk hij schoonmaakt had en vergat zich te verzekeren of de deur goed gesloten was. Daar deze was opengebl -ven, liepen er vier der leeuwen uit het hok: de eerste wierp een paard van het circus op deu grond, doch eenige bedienden verschrikten den leeuw welke zijn prooi losliet. De vijfde leeuw die uit bet hok kwam, keerde er onuiiddelijk in terug, verschrikt door bet ge rucht dat de bedienden maakten. Gelukkig was de dierentemmer aanwezig hij verzocht dat men niet op de leeuwen zou schieten en verzekerde dat hij ze zonder onge lukken hi het bok zou terug brengen. Ten 7 ure was bij er in geslaagd den eerste te vangen, welke leeds verscheidene stralen had doorloopen. De tweede liep den akkerweg op, van nabij gevolgd door eenige inwoners, gendarmen en be dienden van hel circus, die het gelukten hem in eene plaats te drijven, waarvan de twee uit gangen werden gesloten. Op een stok vleascb strooide men 60 gram men morphine en wierp dat voor de twee leeu wen, welke nog in vrijheid op markt rond liepen en niet zonder groote moeite gelukte hel een hunner een strop om den hals te wer pen. De andere werd ter» 9'/» 's morgens ge vangen. De lemmer en een bediende van het circus gingen naar de plaatswaarin zich de laatste leeuw bevond en ook deze werd door ben in zijn hok teruggevoerd. Verscheidene personen, en vooral de dieren temmer en een bediende van hel circus, hebben groot gevaar geloopen. De leeuwen, welk gansch de fortuin van den dierentemmer uitmaken, hebben eene eene waar de van 5000 fr. elk. Een Wildcrvanksch logementhouder had ter gelegenheid van de tentoonstelling een muziek corps van 35 man aangenomen, eu hen gemaks halve bij een anderen kastelein in de kost besteed. De muziekanten meenden dat rij niet genoeg te eten kregen en w ilden daarom hui» kostbaas eens beet nemen. Zij hingen een stroopop, in de uniform van een hunner gestokenin de schuur aan een balk, riepen uen kastelein er bij, en verweten hem dot een kameraad zich uit verdriet over zijn hongerlijden had verhangen. Uil weerwraak diende de kostbaas nu tegen de artisten een aanklagt is wegens hel ontvreemden van 13 flcsschen rijnwijn, welke zij volgens zijn beweren, •vcderrcgtelijk hadden leeggedronken. Zoo kwam het dallocn de muziekanten den volgenden avond weer concert gavener een pauze meer gehouden werd dan op 't program siond omdat de hecrcn voor den burgemeester moesten verschijnen eu daar een verhoor ondergaan. Op de Weener tentoonstelling dreigt eene strike onder de verkoopsters van kleine voorwerpen en catalogi te ontstaan. Het besuur verlangt, dat zij een plaat op de borst dragenwaarop de woorden Weltausstellung 1873, Duchhandlung. De weerspannige schoonen beweren zoodoende zelf een voorwerp van tentoonstelling tc worden, daar aller blikken zich naar die platen zullen wenden. Zij hebben allen het distinctief teeken aagenomenmaar behielden het in den zak. «Wij laten ons niet smerken," zeide de een, •ja"voegde een tweede er bij«als het ding nog van goud was en als broche dienst kon doen, maar zulk een stuk blik, dat gHat niet aan." De directeur-generaal blijft het besluit handhaven en de bezoekers zullen waarschijnlijk nu de vriendelijke gezigtjes die door 'tgehecle gebouw gevonden werdenmoeten missen. Men heeft in Engeland een nieuw papiersurro- gaat gevonden, namelijk een Cineraria maritima, welke alle eigenschappen bezit, die voor de ver vaardiging van goed papier benoodigd zijn; men moet het voornemen koesteren, die plant in het groot tc cullivccren.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2