RIIllMATISCHE WATTEN. AMERSFOORT 28 Julij 1873. Tot afgevaardigde van het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor de aanst. Algemeene Vergadering der Maatschap pij is ter vergadering van D-jnderdag 24 Julij jl. gekozen Ds. W. J. Mantientot plaatsvervan gers werden benoemd Mr. J. van der Leeuw en Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. De kapitein B. Dutry van Haeftent op zijn verzoek eervol ontheven van zijne betrekking als regements-adjudantwordt belast met het bevel van de tijdelijk in garnizoen te Roermond zijnde 3e batterij van het regiment rijdende ar tillerie uit Amersfoort, in slede van den kapitein A. C. baron Benlinckdie van het bevel daarover is ontheven, tengevolge zijr.er benoeming tot adjudant van Z. M. de Koning. De betrekking van regiments-adjudant is nu opgedragen aan den kapitein Jhr. A. D. J. Calkoen onlangs van het 3e regiment vesting-artillerie overgeplaatst bij het regiment rijdende artillerie te Amersfoort. Zaterdagavond jl. heeft, evenals elders, boven Amersfoort een hevig onweder gewoed, en is de bliksem op enkele plaatsen ingeslagen, zonder brand aldaar en zonder letsel aan de bewoners te veroorzaken. Wel is hier en daar schade veroorzaakt, o. a. vrij beduidend aan eene woning buiten de kamppoort. De vijf herkoze». leden van den gemeenteraad van Amersfoort hebben allen hunne benoeming weder aangenomen. liet Utrechtsch Dagblad behelsde gisteren het onderstaande «Men verzoekt ons het volgende meldings- waardige feit mede te declen «Dezer dagen ngfseerde onze stad op zijne reize naar Brussel de heer <Doil Carlos reizende in strikt incognito. Alhier op het station aangekomen zijnde, zag hij den centraaltrein waarschijnlijk voor den Grand Central Beige aandoch toch twijfelende vroeg hij een der dienstdoende kondukteurs onder het aanbieden van zijn billet «of hij in den goeden trein naar Brussel had plaats genomen De olijke kon- dukteur (een groentje) knipte zijn kaartje, zeg gende «ja wel meheer neem maar plaats." Onbeschrijfelijk was des Dons verbazing, toen hij te Amersfoort arriveerde en nog betalen moest op den koop toe. «De kondukteur, zegt men, voerde tot zijne verontschuldiging aandal hij niet wist waar Brussel lagdoch dat hij vermeende dat het wel hier of daar tusschen Amersfoort en Zwolle zoude zijn. Sic I «Don Cailos" is, na nolens volens al het merkwaardige van Amersfoort onder anderen eene janhagelbakkerij bezichtigd te hebben naar hier teruggekeerd." Met verwondering wordt te Amersfoort ont waard dat het Utr. Dagbl. zich tol de plaatsing van eene zoodanig aangekleede en tngeklcede ut' leent en zijn Red. dan nog daarbij voegt dat het wrmeldc een feit ie. Misschien wordt met dien Don wel bedoeld wijlen »Don Qllichotte" terwijl bovendien de term de heer Don Carlos een pleonasme" is, want Don betcekent reeds heer. Om in Amersfoort thans janhagelveel smakelij ker dan theerandjes, te zien (bakken), was zeker over tollig, want hij kon op de kermis te Utrecht genoeg (dronken) janhagel zienvermeldende het Utrechtsch Dagblad precies boven het don Carlos-stukje dat vele dronken lieden, zonder bepaalde (I) stoor nis der orde, te Utrecht te beschouwen waren. Gedurende den kamptijd in de legerplaats bij Milligen zullen te Amersfoort in garnizoen komen tot het doen van wachten 40 infanteristen mei het noodige kader van het 4e regiment infanterie uit Gouda. Met de uitvoering der werkzaamheden voor de inrigting van het telegraafkantoor op de Legerplaats bij Milligen den 12 Augus tus e. k. in dienst te stellenzijn belast de lleeren M. Collette, Inspecteur chef van het Technisch Bestuur van den Rijkstelegraaf, J. van der VegleLijninspeUeur van den Rijkstele graaf te Arnhem en IJ. van Erkelopzigler van den Rijkstelegraaf te Zutphenterwijl ten aanzien van het postkantoor aldaar van 12 Augustus tot 10 September een tijdelijk post- kantoor en van 22 Julij tot 11 Augustus een tijdelijk Au/pkantoor in werking is. Tot het in gereedheid brengen van de Le gerplaats zijn aldaar aangekomen detachementen van het ie bataillon van het regement grenadiers en jagers; le luitenant, Jhr. A. \V. van Reigersberg Verslui/!. 2e bataillon van idem; le luitenant, J. van der Meer. 3e bataillon van idem; le luitenant, ff. Bergé. 4e bataillon van idem; le luitenant, S. A. de Ronde. le bataillon van het 3e regiment infanterie; 2e luitenant, ff. C. Consemuller. 2e bataillon van idem; ie luitenant, F. Cochius. 3e bataillon van idem; ie luitenant, J. H. Niemeyer. 4e bataillon van idem; ie luitenant, G. ff. Veerman. le bataillon van het 6e regiment infanterie; le luitenant, J. J. de Vos. 2e bataillon van idem2e luitenantJ. W. L. Vermeijde. 3e bataillon van idemle luitenantJ. A. C. II. van Moll. 4e bataillon van idem; 2e luitenant, J. J. C. Schuil. van het 7e regiment infanterie; 2e luitenant H. A. de Dalbian van Doorn. van hel 8e regiment infanterie, le luitenant, M. de Ras. van het bataillon Mineurs en Sappeurs2e luitenant, J. Meursinge. De luitenant-kolonel VV. Roloffvan den ge- neralen Staf, Chef der aldaar te kamperen troepen bevindt zich reeds sedert maandag 21 Julij op het kampterrein om met de aanwezige officieren en detachementen onder zijne bevelen staande, de werkzaamheden te verrigten voor hel in gereedheid brengen der legerplaats lot ontvangst der troepen. Naar aanleiding van de bezoldiging van den generaal van Swieien wordt gemeld Velen heeft de groolc som verbaasd doen staanaan den vertrokken generaal van Swieten toeg aan. Wei nigen echter is bekend: 1'. dat het toegestaan traclemcil It /'36.000 't gewone bedrag is voor elk O.-I. leger-kommandant2*. dal de toelaag van f 100 's daags strekt om de waardigheid der regering op te houden en wordt toegestaan aan elk militair vertegenwoordiger van "t gouverne mentwaarbij dan T bedrag verandert naar den rang van den vertegenwoordiger of commissaris; 3". 't toestaan van een gratificatie is niet onge woon, men bedenke trouwens dal van de ver leende f 40,000 het nieuwe legerhoofd zich zal moeten voorzien van een geheel nieuw équipe ment. Hel eenigst buitengewoon voordeelaan den generaal verleendis het uitkeeren bij mo gelijk overlijden, van zijn vol pensioen k f 8000 aan zijne kinderen niemand zal zulks echter wraken daar de vertrekkende vader daardoor de zekerheid erlangde dat hij niet ongerust be hoefde te zijn over de opvoeding zijner kindeten. Een Engelsch werk over Arabie beschrijft eene plant, die onder den naam van lachplant bekend is, en welker zaad ongeveer dezelfde werking op de menschen uitoefent als het lachgas. Deze plant groeit slechts in Arabie en de eigenaardige invloed op de lachspieren der menschen zijn eerst voor korten lijd ontdekt. Het zaad heeft veel overeenkomst met princessenboontjes en smaakt zoettot meel gemalen en opgegeten, brengt het die merkwaardige verschijnselen te weeg. Zij dip het gebruikt hebben beginnen luid te lagchen, te dansente zingen en de grootste gekheden te doen. De vrolijke bui duurt ongeveer een half uur en het lagchen, zingen en dansen werkt ook aanstekelijk op de toeschouwers zoodra de werking ophoudt, valt hij die er aan onderhevig wasdood vermoeid in diepen slaap en weet bij zijn ontwaken niets meer van hetgeen er gebeurd is. In Londen zoekt het meerendeel der jonge lieden in 't huwelijk le treden door middel van advertenliën. Eene aardige manier van vrijen die soms zeer rondborstig en koopmansachtig plaats heeft. Zoo las men: «Eene dame, 50 jaren oud, die er voor haar leeftijd goed uitziet, wenscht eene geschikte partij. Hij moet niet boven de 70 jaren oud zijn, een behoorlijk inkomen, bijv een 400 pond (f4800) 'sjaars hebben en zij verwacht voor hare liefde en het huiselijk genoegendat zij hem bereidt, dat hij haar daarvoor een evenredig deel van zijn ver mogen zal vermaken. Photographische portretten kunnen geruild worden. In de Invalide een Russisch blad is eene proclamatie van den Khan van Khiwa gepubliceerd betreffende de afschaffing der sla vernij. De khan zegt in dit stuk «Doordrongen van gevoelens van eerbied voor den keizer van Rusland, verklaar ik al de slaven in het rijk Khiwa vrij. De slavenhandel is ten eeuwigen dage afschaft. Ik gelast de onmiddellijke uit voering vau dit bevel; wegering er aau te ge hoorzamen wordt ten strengste gestraft. Alle vrijgelatenen hebben volkomen dezelfde regten als de andere onderdanenzij kunnen in het khanaat blijven, en mogten zij naar hunne landen willen terugkeerendan zullen bijzon dere maatregelen genomen worden." De van slavernij verloste lieden komen in de nabijge legen marktplaatsen bijeen en melden zich aan bij de overheiddie de lijsten houdt. De huis waarts keerende ex-slaven worden door Kbi- waansch krijgsvolk begeleid en beschemden dit escorte verkondigt overal waar bel zich vertoont de afschaffing der slavernij. De Times bevat een gebeele kolom berigten over ontzettende donderbuijen die op een aan tal plaatsen, maar bijzonder in hel noorden van Engeland, hebben gewoed en van tol dusverre ongekende hevigheid waren. De regens, die hier en daar tevens vielen, waren gelijk aan over- stroomingen. De schade aan huizen en land veroorzaakt is vrij grootniet slechts vee, maar ook tien menschen zijn door den bliksem dood geslagen. Zie hier eenige bijzonderheden Te Leeds werden twee personen gedood. Te Bath verlieten de inwoners door schrik hunne buizen. De regenstroomen ontwortelden boomen. Het weèrlicht was bijna eene aaneenschakeling van flikkeringen. Te Bradford schoot de bliksem in twee of drie hnizen en vernielden den schoorsteenmantel, benevens eenig huisraad. Twee koeijen werden in het veld doodgeslagen. Te Richmond (Yorkshire) waren de water- stroomen aan rivieren gelijk en het steenkolen- depót van den grooten Noorder-spoorweg werd overstroomd. Dit North Schields wordt gemeld, dat het onweder een visschersvloot overviel, welke vijftien engelsche mijlen (5 uren) van het strand verwijderd was. De wolken schenen als op zee te rusteu. Een smak werd door den bliksem, gespletenéén man gedood en de overigen bleven gedurende eenigen tijd bewusteloos liggen. Te Wallsend werd een* jongen doodgeslagen. Te Preston werd de bevolking zoo oDtsteld dat velen gedurende twee uren tct gebed en het ziogen van geestelijke liederen hun toevlugt namen. Ook daar kwamen overstroomingen voor. Te Blackburn werden een paar personen ge troffen doch niemand gedood. Te Berwick werd eene vrouw, welke in een rapenveld werkzaam wasdoodgeslagen. Het standbeeld, ter eere van den heer Charles Mar- joribanks opgerigtwerd van de kolomdie getrollen was, op den grond geworpen. Te Glasgow werden twee huizen in brand gestoken en eenig vee in de nabijheid gedood. Uil Wiek wordt berigt, dat op zee twee gewel dige donderbuijen tegen elkander bonsten. De bemanning van een visschersboot werd bewus teloos nedergeworpen. In de omstreken van Wiek werd een man gedood. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van een' ZOON D. A. C0UVÉËstokhdijzen. Soer abaij a 7 Juni 1873. *ir* Heden overleed alhier tot mijne droefheid voorzien van de H- Sacramentenna eene slepende ziekte mijn geliefde jongste zoon THEODORUS JOANNES HENR1E in den ou derdom van bijna 35 jaren. OiiMBN, den 25 Julij 1873. L. MEESSEN. Vrienden en kennissen gelieve deze alt bijzondere kennisgeving aan te nemen. Heden overleed alhier Mejufvronw SARA MARIA JUTTING in den ouderdom van bijna 86 jaren. Amersfoort, den 23 Julij 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Abshaubbiu's of iuli Aangaande doze Watten komen van vele zijden zeer gnnstige berichten in. De ernstige Rhumatische Lijders (bestendige gebruikers dezer Watten)hebben opge merkt, dat dezelve niet alleen spoedige verzachting on vvrdcre genezing hebben aangebrachtmaar ge voelen zich bovendien veel meer opgewekt, daar lij dende gestellen meestal mélancolique van geest zijn. Dit middel neemt elke zwarigheid uit het bloed, bevordert zijnen geregelden loop en wekt den geest gestadig op. Oeze getuigenis Iaat zich zeer goed be grijpen omdat het alle huidziektenuitslagroos enz. geneest, welke meestal door zwaarbloedigheid ontstaan. Te bekomen bij den bereider en hoofddépotnoudcr A. BREETVELT Az. te Delft. Die deze Watten voor den prijs van 30 cents per pakje o. a. verkrijgbaar heeft gesteld bij Pbilip Meijers, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3