I) i nsgdag* 12 Augustus 1873. JK 2117. Zomerdienst sange«ang 15 Mei 1873. Nkderlanpsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, <2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59 count dlligence-plen8t*1» Van Amersfoort naar Maanbergen '•morgens 6f op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld '•avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort '»av. 9u Diligence-dienst J.Floob, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk u., van Baarn 3 n., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 i Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUprij» per kwartaal f I.— franco per post 1.15. Prij* der Advertentien ran I tol 6 regeü~60 Claelke regel meerder 10 CU; legale, oIBciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Ileclame» per regel 20cent» Aft. nummert lOcent» Bestellingen bij den Uitg. A. II. van CUeff te Amersfoort Bureau Amertfoorttehe Courant. Stoorestraat bij de Langestraat, Wijk B, ft*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburaeu van Nuaa en v»i DivaiaWijnstraat, Rotterdam. Ken nisger ing. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provincialen In specteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier N°. 3 van de PERSONEELE BELAS TING over het dienstjaar 1873/74 ichatlingen aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wel be paalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangepakt te Amersfoortden 8. Augustus 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Het politiek programma van Don Carlos In de Carlislische correspondentiën die het politiek programma van Don Carlos bevatten, wordt de volgende brief aangehaald, welke Don Carlos den 8 October 1868 reeds tot de ver schillende souvereinen van Europa richtte. Hij drukte zich daarin op de volgende wijze uit Indien God en de omstandigheden mij op den troon van Spanje plaatsen zal ik er mij op toeleggen om loyaal de instellingen van onzen lijd met de onmisbare instellingen van het verleden te vereenigen. Ik zal er mij op toeleggen om met de algemeene en vrij gekozen Cortes de groote en moeijelijke taak te volvoeren, mijn dierbaar Vaderland met een grondwet te begiftigen, welke, zoo ik hoop, Spaansch en aldoeude zal wezen. De dag waarop die eer mij ten deel zal vallen, zal ik zooveel mogelijk met CJ. M. mijne peisoonlijke betrekkingen aansluiten en die uwer natie met mijn volk begunstigen. Van U. M. enz. Carlos de Bourbon y de Este." Den 30 Juni 1869 schreef Don Carlos aan zijn broeder Don Alionse, destijds onder-officier bij de Pauselijke Zouaven - Ik moet en wil geen koning zijn, tenzij van al de Spanjaarden, zoowel van mijne vrienden als van hen die zich mijne vijanden noemen. Een koning heeft geene vijanden. In naam des vaderlands roep ik hen allen opwant zooals de medehulp van allen mij noodig is om den troon te bestijgen, zoo zal ik ook de medewerking van allen noodig hebben om mijn gouvernement op onwankelbare grondvesten te bouwen en aan ons dierbaar Spanje een duurzamen vrede, met de ware vrijheid te schenken. «Met de Cortes, welke werkelijkzijne levens krachten en conservatieve belangen vertegen woordigt, zal ik aan Spanje een fondamenteele wet schenkendie, volgens ik hoop en zooals mijn brief aan de souvereinen van Europa zegt, tevens Spaansch en afdoende zal wezen. Oud Spanje had groote hervormingen noodig, Nieuw Spanje heeft groote rampspoeden beleefd. Veel is er vernietigd, weinig heropgebouwd. «Oude verdwenen instellingen kunnen niet meer in het ieven geroepen wordeneenige nieuwere duurden slechts tijdelijk. Nu er zoo veel gedaan is moet nog alles herdaan worden. «Het Spaansche volk heeft altijd de decen tralisatie bemind. Ik wil dat elke ayuntamento, elke provinciehaar eigen leven heeftmaar zonder wanorde, zonder misbruiken. «Dc moeijelijkste quaes tie welke Spanje iu ons tijdstip beheerscht is de financiële quaeslie. «Het tekort is ontzaggelijk groot en de hulp bronnen des lands kunnen hetzelve niet aan vullen. Hel bankroet is aanstaande en dreigend; zijn wettige koning alleen kan Spanje van die noodlottige ramp bevrijden." IUj deze twee berigten kan nog gevoegd wor den, dat een der eerste slappen van Don Carlos was, om zich naar Gcumica te begeven, ten einde er de feurot vcnerandes (oude vrijheden) te be zweren en dat hij aan Catalonie en Arragon beloofd heeft hen hunne vrijheden terug te schenkenmaai gewijzigd volgens de Cortes en de omstandigheden. Allerlei. Omtrent hel ongeluk den Schotschen expres- trein te Wigan overgekomen werden hartver scheurende bijzonderheden medegedeeld: De van Londen komende trein passeeide in volle vaart 't station te Wigan. Plotseling schijnen de zeven achterste wagons losgeraakt te zijn en terwijl 't voorste gedeelte van den trein ongedeerd doorstoomdeeen zijlijn te zijn opgeloopen dat achter 't station van Wigan omloopt. Waren zij op die zijlijn in de rails gebleven, zoo zou 't kwaad niet groot zijn geweest. Maar ze verlieten de rails en vlogen in dolle vaart tegen de ach terzijde van 't station aan. De verwoesting laat zich niet beschrijven. Van een houten wachtershuisje was geen spoor meer te vinden en een der pilaren van 't stationsdak was weggerukt. Van 't voorste rijtuig waren slechts de vloer en de wielen heel gebleven sommige andere waggons waren geheel tot splin ters geslagen, llit een vormelooze massa puin klonken de hartverscheuiende kreten der ster venden en gekwetsten. De duisternis 't was één uur des nachts verhoogde nog 't akelige van 't tafereel. Spoedig was hulp aanwezig. Maar niet zoo spoedig ging 'torn de gekwetsten los te maken uit de verwarde massa hout en ijzer. De lijken der drie passagiers in den voorsten waggon waren onkenbaar; naauwelijks vond men de men- schelijke gedaante er in terug. Sir John Ansan was onder de dooden. Een zekere heer Work, die zelf ongedeerd vrij kwamverloor van 4 kin deren er 3 terwijl ook zijne dienstbode gedood werd en zijne vrouw een been verbrijzeld had. Een oude dame werd, met de helft van 't rijtuig waarin zij zat, over een muur geworpen, en verder door 't dak van eene aangrenzende ijzer gieterij. Een kind van drie jaarernstig ge kwetst zat zóó vast tusschen gebroken hout werk, dat 'teerst na een uur tobbens kon verlost worden al dien lijd vervulde *t de lucht met zijn pijnlijk geschrei. De meeste lijken waren afgrijselijk verminkt. In 't geheel telde men elf dooden en een dertigtal, wier kwetsuren van bedenkelijken aard zijn. Het onheilhetwelk het Bcijersche stedeke Immenstadtop 28 jl. heeft getroffen blijkt inderdaad vreeselijk te zijn. Des namiddags ont lastte zich boven die plaats en omstreken een allerhevigst onwedergepaard gaande met stort regens zooals men zich niet herinnerde ooit te hebben bijgewoond. Binnen weinige oogen- blikken trad de Reinbach buiten hare oevers en stond het water meer dan 10 voet hoog op de markt en in de benedenstad. Boomen werden door dc kracht van het afslroomend water ont worteld huizen omvergeworpen en met al wat er in was vernield en verbrijzeld. De bewoner» van de benedenstad hebben daarenboven veel geleden, vooral de eigenaars van winkels en magazijnen die meerendeels al hun voorraad te loor hebben zien gaan. Acht personen hebben daarbij het leven verlorenhiervan heeft men zich overtuigd door het aantrefTen hunner lijken, maar men vreest nog voor veel zwaarder on heilen des daags na liet onweder werden nog 57 personen vermist. De toegebragte schade is buitengewoon zwaarlot heden echter weet men nog niet waarop zij mag worden begroot. Omtrent den brand van de boerenwoning uit den Elzas op het tentoonstellings-terrein te Weenea wordt thans gemeld, dat het gevaar voor de neven-gebouwen niet gering is geweest. Niettegenstaande weinige minuten nadat de brand ontdekt was, 't geen bijna gelijktijdig plaats had toen de vlammen zich in de lucht verhieven, reeds twee spuiten water gavenwaren al het beleid en de moed der aanwezigen noodig om onherstelbare verliezen te voorkomen. In de eerste plaats liep het paviljoen voor den land bouw gevaar, en werkelijk heeft het veel geleden. Toen daar het gevaar geweken waswerd het paviljoen voor handel en uitvindingen zoomede voor vrouwen arbeid ernstig bedreigd. Hierin vooral zijn een aantal voorwerpen tentoonge steld die niet meer te vervangen zijn. De vooi handen ladders waren niet hoog genoeg om het dak te bereiken desniettegenstaande duurde het niet lang, of een aantal rappe gasten zaten op het dak met emmers gewapend en zoo ging het voortwaar het gevaar het dreigendst was, daar waren moed en behendigheid het meest. Niettegenstaande dit alles gaf alleen windstilte de mogelijkheid om de neven-gebouwen te red den, zoo hevig was de vuurgloed. Een uur later stak een storm op en was de brand om dién tijd uitgebarsten, dan is het zeer de vraag, of niet het grootste deel van de prachtige tentoon stelling aan het vernielend element was ten ofFer gevallen. De brand is ontstaan door een staljongen die met een brandende pijp naast zich in slaap is gekomen. Men meldt nit Weenen «Tot grootere zekerheid had men onmiddel lijk nadat de prachtige likeuren-pyramide van Wijnand Fockink in het paleis van de tentoon stelling was opgebouwd, waarlijk de uit drukking is niet overdreven het gevaarte 's nachts door soldaten doen bewaken. Inderdaad ontbrak er den volgenden dag geene enkele flesch, geen enkel kruikje op het appél. Alleen waren zij ledig en de dappere verdedigers der Oosten- rijksche Monarchie zoo voldat men hen naar elders moest vervoerenal wilde men hen ook nietzooals thans wegens diefstal doen te regt staan. Maar de verzoeking was ook zoo groot 1" De beul in Frankrijk, Monsieur de Parit, heeft het ter deeg druk op het oogenblik. Men her innert zich den tijd niet, dat er zooveel dood vonnissen te voltrekken vielen als thans. Er zijn twee mannen geguillotineerd in twee dorpjes, die digt bij elkander zijn gelegen, Villcnrbane en Montbrisson. Te Villembane gold het een individu, die om te erven zijn stiefvader, zijne moeder en zijne halve zuster vermoord had. Dc vadermoorder isvolgens de wetgekleed

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1