Y r ij d a g 15 Augustus 1873. M 2118. imsjooRim Zomerdienst aangerang 15 Mei 1873. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43,1.34, 6.16, 8.59 comm. DlLIGENCE-DtENSTglf Van Amersfoort naar Maarsberg"!» 's morgens 6fop de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 's av. 9a Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soesldijk 2{ u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag cn Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.— franco per post 1.15. Prijs der Advertentie!) van I tot 6 regels 60 Cta; elke regel meerder 10 Ct»; legale, olTiciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Ct». Reclame# per regel 20 cent. Aft. nummert 10 cent. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van CUeffte Amersfoort Bureau Ameri/oortsche Courant. Sloovestraat bij de l^ngeslraat, Wijk B, N». 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io bet Rijk. Britven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburaeu van Nnca en vs» Dimi, Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal ecne Com missie uit hel bestuur op MAANDAG, den 18. AUGUS TUS aanstaande, 's namiddags van halflwce tot half drie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de lieeren ft. E. Herschel, VV. <4. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Saste van Ystelt en VV. Maas Geesteranus. Mr. 1. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. POSTKANTOOR AMERSFOORT. diknst van bn naar ub LEGERPLAATS BIJ MILLIGEN naar de legerplaats: busligl. te 1 uren 's nachts. s s s t 8'/» 'smorg. Van bezorging laatste avondbestelling a eerste ochtendbestelling De Directeur S MI T T. Politieke Revue. In Bosnië vallen gebeurtenissen van zoo ern- sligen aard voordat men verwachtdat de groote Mogendheden tusschen beide zullen moe ten komen. De Mohammedanen mishandelen hen, die van een ander geloof zijn, op de ergerlijkste wijze. Twee Christenen zijn door de Turken vermoord, terwijl de aanvoerder der moordenaars op vrije voeten verkeert; eiken dag worden Christenen geplunderd en de eigendommen van velendie vlugttenzijn verbeurd verklaard. Eeuigen zijn naar Oostenrijk gevlugt, ander jn zwerven bedelende rond. Een correspondent van den Courtier de Lyon zijn berigt is het uitvoerigste en naar't schijnt het beste over deze gewigtige zaak schrijft over de verzoening tusschen de Bourbons en Orleans het volgende: »Toen de graal van Parijs onherroepelijk het besluit had genomen, waaraan hij sedert lang dacht, riep hij de leden van zijn huis, die hij reeds een voor een had geraadpleegd, bijeen en deelde hun zijn plan mede. Het werd algemeen goedgekeurdde prinsen waren het volkomen eens. Men besprak vervol gens de vraag, of de graaf van Parijs alleen of in gezelschap naar VVeenen zou vertrekken, en dadelijk werd beslotendat een zijner ooms hem vergezellen zou. Men dacht het eerst aan den hertog van Nemours. Maar men begreep, dat de tegenwoordigheid ook van dezen niet genoeg beteekenis zou hebben. Men weetdat hij altijd op goeden voet gestaan heeft met zijnen neef Chamborden zijne tusschenkomst zou aan het bezoek niet het karakter van verzoening geven, dat het moest kenmerken. Daar de hertog van Aumale verhinderd was, omdat hij de stukken, die betrekking hebben op 't proces-Baiaine, moet onderzoeken bood de prins van Joinville zich aan. Er werd nog besloten, dat de reis geheim zou blijven. De graaf van Pargt nam een pas op naam van den graaf de Villiers en om ook de nieuwsgierigheid af te leiden, begaf hij zich met zijne vrouw en kinderen eerst naar Villers-sur-mer, een klein zeebad bij Trouville, dat dit jaar sterk bezocht wordt. Na zijne vrouw te hebben gehuisvest keerde hij nog denzelfden dag naar Parijs terug, waar hij toen zijnen oom, den prins van Joinville vond en onmiddellijk met dezen naar Weenen vertrok. De prinsen kwamen daar in den avond van den 3den aan. Den 4den begaf zich de prins van Joinoille naar Frohsdorf, waar hij door zijnen bloedverwant werd verwacht. Eenige uren later keerde hij naar VVeenen terug en werd binnen korten tijd gevolgd door een der vertrouwden van den graaf van Chamborddie de groeten van dezen bragt aan den graaf van Parijs. In 't gesprek tusschen dezen en den zendeling van zijnen neef werd bepaald, dat geene poli tieke kwestie zon worden aangeroerd. De graaf van Chambord verlangde dat, en de graaf van Parijs was het daarmede eens. Ik heb zekere denkbeelden, zeide bij. De koning heeft de zijne, die hij in overeenstem ming met de wenschen der natie kan doen gelden of wijzigen en die ik niet heb te onder zoeken." Toen deze voorwaarden aldus geregeld waren, vertrok de graaf van Parijs den Bden naar Frohs dorf. De graat van Chambord wachtte hem op in den salonontving hemgal hem de hand en ging toen zittenwaarop hij zijnen bezoeker uilnoodigde hetzelfde te doen. Sire," zei toen, de graaf van Parijs«ik kom uwe majesteit een bezoek brengen, dat ik sinds lang wenschte af te leggen. Ik kom haar in mijnen naam en in naam der leden van mijn huis mijne eerbiedige hulde betuigen, niet alleen als aan 't hoofd van ons geslacht, maar als aan den eenigen vertegenwoordiger van 't monar chaal beginsel in Frankrijk." Na eene korte pauze voegde de prins er bij: «Ik hoop, dat eens de dag zal komen waarop de Fransche natie zal begrijpen, dat haar heil ligt in dit beginsel en nergens anders." Toen stond de graaf van Chambord ®pmet tranen in de oogen en omhelsde zijn neef. De verzoening was lot stand gekomen. Men mogt nu op een banket, bijgelegenheid van een concours in Frankrijk gehouden, Riet op de gezondheid van Thiers drinkenzonder voorafgaand verlof van de tafel-commissie I Vreemd, dat de anti-Republikeinen niet be seffen hoe zij door zulke kleingeestige beperkin gen de achting voor Thiers verhoogen. 'tZijn erkentelijke lieden die thans de teugels van het door Thiers verloste Land in handen hebben genomen I Bij de Spaansche Coites zal welligt spoedig een voorstel inkomen, 't welk Spanje in een aantal onafhankelijke Staten verdeelt. De Cortes hebben een wetsontwerp aange nomen, waarbij de Regering wordt gemagtigd om de dienstpligtige jongelieden (van welke velen op hoogst willekenrige wijze zijn afgekeurd) aan een nieuw geneeskundig onderzoek te on derwerpen, onder persoonlijke verantwoorde lijkheid der burgemeester en der geneesheeren. Grenada had twee dagen beraad gevraagd om in onderwerping te komen. De opstande lingen boden aan de wapenen en geldsommen, waarvan zij zich meester maaktenterug te geven. In Carthagena trachtten de opstandelingen de in beslag genomen schepen te hernemen maar het schip, dal zij daartoe bezigden zonk door de onbcdievenhcid der bestuurders, die met het natte element niet vertrouwd waren. De Oostenrijksche Regering zal ook in de Spaansche wateren een oog in 't zeil houden. J Een korvet en ccn kanonnceiboot zijn derwaarts vertrokken om de belangen van Oostenrijksche onderdanen in Spanje te beschermen. De Spaansche wateren krioelen van vreemde oorlogsvaartuigen. Men ziet er EngelscheFranscheAmeri- kaansche en Duitsche bodems en dat getal is nu nog vermeerderd door een Oostenrijksch escader. Men beweert, dat een Amerikaansch oorlogs schip, nog eerder dan de «Friedrich Cari", de muiterschepen in bedwang hield en dat het een van deze«Villa de Madrid", ten strengste verbood op het arsenaal te Cadix te schieten in 't welk de regeringstroepen zich hadden ver schanst. Hoe groot is de magt over welke Don Carlos commandeert Men antwoordt hieropin de Baskische pro vinciën staan voor zijne zaak 16000 man onder de wapenen. Door aanwerving klimt die sterkte welligt zeer spoedig tot 20,000 man. Allerlei. Men berigtdat de getuigen die zich nog hebben aangemeld in zake den bekenden moord te 's Hage, zijn twee vrouwspersonen, wonende in het Kikkerstraatje aldaardie verklaard heb ben dat twee van de verdachten in den nacht van den gepleegden moord bij haar in huis zijn geweest, hetgeen zij tot nog toe verzwegen hielden. Aangaande het berigt ook door ons mede gedeeld als zou de inhoud der flesschen waaruit de op de Weener tentoonstelling aan wezige likeuren-pyramide van de firma Wijnond Focking was zamengesteldin de magen der soldaten, die haar moesten bewaken, verdwenen zijnontvangt de Tijd van de firma zelve het verzoekdat als onjuist te weerspreken. Naar men verneemt beslaat te Utrecht het voornemen om eene flesschenfabriek op te rigten op groote schaal. De Frankfurter Zeit. meldt dat het bestuur der telegrafen besloten heeft het voorbeeld der Staatspoorweg-direclie te volgen en vrouwelijke beambten in dienst zal nemen. Dientengevolge zullen eerstdaags 230 telegrafistinnen" aange steld worden. In de nabijheid van Pittsburg in Pensylvanië is een kolossale circusterwijl ruim 3000 per sonen aanwezig warendoor een plotseling op gekomen storm vernield. De stangen, waaraan de zeilen die het dak vormdenbevestigd wa ren, werden uit den grond gerukt en met flad derende lappen doek heinde en ver geslingerd. Bij den eersten windschok reeds, stortten de petroleum-lampen haar vloeijend vuur over vele toeschouwers uit, wier kleederen daardoor in brand geraaktende brandende personen ver breidden het vuur en den doodschrik tevens. Het was een tooneel van onbeschrijfelijke ver warring nogzoo mogelijk vergroot door het angstig rondspringen der losgebroken paarden en de woede van een verschrikten olifant. Men meldt uit Dalen van 10 Aug. Voor en na openbaart zich onder de honden in deze gemeente, builen Schoonebeek, de water vrees, zonder dat men kan zeggen, wat er de

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1