werking te beprocveo is zeler nietdat het ministerie wegloopt. Ware er vooruiuigt, dat andere bewindslieden het beter met de kamc.- zouden kunnen vind.-n, men tou zich nog een'gszias den wensch naar verandering van kabinet kunnen verklaren, doch dit vooruiuigt bestaat niet. Evenmin als de liberale party heelt de oppositie eene meer dei beid in de nieuwe tweede kamerhtl is reeds meer dan eens ge zegdmaar hel schijnt niet dikwijls genoeg herhaald te kunnen worden. Het aanblijven van hel tegenwoordig miuisterie is reeds hierdoor volkomen gewettigd, dat zijne partij in elk geval ver weg de talrijkste is in de kamer en dat elke verandering van kabinet slechts dc verwarring te grooter soa kunnen maken." Alsof de verwarring niet reeds ten toppunt is gestegen! Zonder verwisseling con, oi belangrijke verandering in hel kabinet is zelfs het admini stratief roulement van Staatszaken precair. Het politiek roulcruent van kapitale Staatsaangelegen- hedr-ii eischl het eene ot het andere gebiedend. Door ons is geen strijd tegen het tegenwoor dige Ministerie gevoerd en dit geschiedt ook nu riiet, als zonder oartijbedwelming afwachtende hetgeen Z. M. de Koning zal beslissenna de langdurige overweging der Ministers. Echter de politieke partijsophismen der voor melde!/. Corr., bare bedriegelijke spilsvindigheden moesten worden vermorzeld opdat door hare verdraaide voorstelling van den tegenwoordigen politieken toestand geen volksmisleiding sprnite. Zulke Haagsche correspondentie kon even goed io Groningen als in den Haag worden opgesteld, te meer omdat er geen enkele ntiuwscnededeeling in te vinden is. Zelfs zon de fabrikant van zulke monstrueuse verdraaijingen best zijn domicilium kunnen kiezen in Patagonië, om onder de koper kleurige ia landers, die iels meer beschaving hebben dan de eigenlijke wildenpropaganda voor politiek sophisme te maken. Over het aanstaaade proces Bazaine beval de Gourrier de Lyon het volgende: «De regering schijnt evenzeer voor de vrijspraak als voor de veroordeeling van Bazaine te vreezen: de veroordeeling zou haar hinderen, wegens het ongunstige licht waarin daardoor de legeraan voerders zouden worden geplaatst en wegens den schok dien de tocht daardoor zou hebben te verduren; voor vrijspraak vreest zij, daar deze een slechten indruk zou maken op de als krijgsgevangenen naar Duilschland gebragle sol daten die zich als het slagtoffer der kuiperijen var Bizaine beschouwen. Verder weet men dat de advocaat Lachaud alles zal aanwenden om zijnen cliënt, wanneer hij hem met een dood vonnis zal bedreigd zien te redden en niemand sparen zal de generaals die aan de capitulatie van Metz hebben deel genomen zullen niet wor den ontzien, en alle gepleegde fonten, alle slecht ten uitvoer gebragte bevelen zullen wor den aan den dag gebragt. De krijgsraad is nog officieel zamengestelddoch de leden zijn aan gewezen en de regering kan willekeurig daarin niets veranderen. Lachaud kent het gevoelen der generaals die den krijgsraad uitmaken. Van de zeven regters zijn vier voor veroordeeling, drie voor vrijspraak. Een morele veroordeeling, d. i. eene betrekkelijke bevrediging van het pu bliek en van aet leger, in werkelijkheid echter vrijspraak, is dus te verwachten, daar vijf stem men van de zeven noodig zijn om een veroor- deelend vonnis uit te'spreken. Lachaud wil nudaar hij zeker van het resultaat is, in zijne verdediging alles achter wege laten dat de generaals die nog in actieve dienst zijn zou kunnen compromitteren. Zijn pleidooi zal strekken om de onverantwoorde lijkheid ven zijnen cliënt te doen uitkomen wiens voorgenomen operatién niet konden wor den uitgevoerd door de tegenbevelen die van den keizer en zijne ministers werden ontvangen. Onder anderen zal hij beweren dat de graaf van Palikao ja zelfs de keizer tegen het midden van Augu5tus den generaal bevelen gezonden heeft, die dezen verhinderden zich ten regten tijde op vooraf bepaalde punten te bevinden. Rouher en prins Napoleon die toen in Chalons waren, zouden tol tic ontstane verwarring hebben bijgedragenLachaud zal dus geen wanhopige poging wagen doch integendeel met gematigd heid optreden doch zal tevens hij in het breede uitmeten dal Bazaine in zijne handelingen be lemmerd werd door den keizer en de keizerlijke omgeving. Hit zou opmerkelijk kunnen zijn wanneer men de betrekkingen tnsschen Lachaud cn de keizerlijke familie in aanmerking neemt dc keizer is '-chicr dood en Kouher heeft opge houden een noodzakelijk persoon te zijn. La chaud is tcvcus vóór alles advocaat en hel belang v.an zijnen cliënt gaal hern het meest ter harte. Dc mededeel in gen gaal alleen uit van de ver onderstelling dal slechts vier generaals tegen ji.tz.aine zullen zijn; komt daarin verandering, .duu zal Lachaud zijn stelsel veranderen." LEGERPLAAT3 BIJ MILLIGEN Terwijl een aanzienlijk gedeelte der kampe rende troepen reeds Maandag den 11 Augustus in de Legerplaats was aangekomen, kwam de nog overige trocpenmagl in deu loop van Dingsdag 12 Augustus aldaar aan. Hel aunheimische" van znlk een eersten dag in het kamp te beschrijven, zal worden nagelaten, om reden de meeste der lezers, indien ze zelfs met het beste voorstellingsvermogen begaafd ztjarich toch nog geen voldoend denkbeeld kunnen vormen van de soesak waarin men aldaar xoo'n eersten dag verkeert. De tent waarin men eeu bepaald quantum weken op de beide zal moeten doorbrengenworJt aangewezen j doch gezellig ziet er zulk een tent een eersten dag niet uit I Het eerste werk waarvoor men zorgtis zich een strooraatras te vervaardigen waarvoor aan elk officier twee bossen stroo werden uitgedeeld. Daarna tracht eenieder zijn koffer magiig te worden hetgeen niet altijd een even gemakke lijke taak iswant door de onbekendheid der voerliedenwaar juist de bezitter der koffer zijn tabernakel zal opbouwen wordt zoo'n koffer weieens midden op de heide neergezet, en de Milligensche heide is grootEerst na eenige dagen is men «a son aise", want langzamerhand komt er comfortterwijl onze stadgenoot Charles de Jongdoor de levering van kastjestafeltjes en stoelen, alles voor een' maligen prijs, zeer zeker hel zijne daartoe bijbrengt en men bet er nu opperbest heelt. Wal in dit kamp reeds onmiddellijk opviel, was, dat de canline-straal iets minder winkels en gebouwen had dan vorige jaren want terwijl er verleden jaar 56 diverse loodsen van winkels enz. werden aangetroffen zoo kon men nu 49 dusda nige gebouwen tellendaaronder niet gerekend het telegraafkantoor. Toch ziet men onder deze gebouwen eenige welke men tot heden niet had aaagetroffen, en wel in bet centrum eene restaura tie voor Iraëlieten en naast de cantine der cava lerie een tent waarop de Nederlandsche en Ameri- Vaa.-tsche vlaggen wapperen in dit laatste gebouw nu is een Amerikaansche ijs-machine voorhanden, terwijl er allerlei verfrisschende dranken ver kocht worden. Woensdag 13 Augustus zoude gebezigd wor den èu als rustdag van alle marschen èn voor de manschappen om hunne goederen op te poetsen, èn voornamelijk om alle officieren aan den Opperbevelhebber Generaal-Majoor van der Schrietk den Chef van den Staf der kamperende troepen luitenant-kolonel Roloff en verdere hoofd officieren voortestellen. De schromelijke regenbuijen welke dien dag vielenwaren echtet oorzaak dat de Opperbe velhebber bevel gaf, dal de presensalie den volgenden dag zoude plaats hebben. Op flinke wijze zette toen de Opperbevelhebber het. doel dezer kampering aan alle aanwezige officieren uiteentevens er op wijzende dat de gepaste militaire discipline een hoofdvereischte was voor hel welslagen van het doel, hetwelk men met deze kampering beoogde, en mede- deelende dat, terwijl de infanterie zich nog eenigen tijd met het Beaumontgeweer zoude oefenen de andere wapens eenige détail-oefe ningen zouden houden om spoedig lot de meer gecombineerde, en eindelijk lot de groole ge combineerde manoeuvres in het vuur overlegaan. Zooveel mogelijk wenschl de Opperbevelhebber het werkelijke nagebootst te zien reden waarom hij bij de oefeningen steeds troepen tegenover elkander wenscht te plaatsenen niet zooals menigmaal in vorige kampen een' denkbeeldigen vijand hetgeen te weinig practisch nut oplevert. Met deze oefeningen nuis men in den loop der vorige week begonnen, om welligt nog een gedeelte der ingetreden week daarmede voort- tegaan. Tot nu toe mag de gezondheidstoestand be vredigend worden geacht. Ofschoon het aantal zieken niet onbelangrijk eu reeds lot en met gister het getal 200 heeft overschredenzoo waren evenwel de ziektegevallen niet van ern- stigen aard. Wel zijn daaronder lijders met kramp in maag en ingewanden; echter met de meeste gestrengheid wordt het toezigt op den invoer van onrijp ooit of bedorven levensmid delen gehandhaafd. Bevoegden die in Belgie Frankrijk en Engeland militaire Kamperingen bijwoonden laten alle regt wedervaren aan de ;ocdo en doelmatige iririgting enz. dezer Ne- hrlandsche kampcring en vooral aan de sani- teitsmaa(regelen c. a. cn hunne toepassing, zoomede aan de ambulanceals te prefereren, in verband hunner schaalboven die der bui- lenlandsche kamperingen. Veel droeg eu draagt daartoe bij dat het in gereedheid brengen was en het verdere beleid van in en om de legerplaats voor het meerendeel of hoofdzakelijk is opge dragen aan eenige hoofd- cn verdere officieren, die aldaar io vorige jarenin desbclrckkelijkc fanclien gekampeerde hebbendedus ia deze opzigten met reel ondervinding zijn toegerust eu voortdurende activiteit en attentie toepassen. Het aantal lot en met gisteren in de ambulance in behandeling zijnde zieken bedraagt dan ook slechts even over de 15Ö, dus op zoo vele duizende militairen maar een klein getal. Zaturdag jl. vóór den middag hield de infan terie, cavalerie en artillerie oeleningen in de linieschoolwaatbij aan de reserve-brigade in fanterie waren toegevoegd de le batterij veld- attillerie en het fe escadron (omaren aan de ie brigade infanterie, de 7e batterij veld-artil- lerie en het 2e escadron husaren en aan de 2e brigade infanterie, de 8e batterij veld artillerie en het 3e escadron husaren. De oefeningsterreinen warenvoorde reserve brigade infanterie de Gardarensche heide, iu de rigting van Vossen voor de le brigade infanterie de Jleerveldsche heide eu voor de 2e brigade infanterie de heide tusschen Ouwendorp eo de Meervtldsche enk. De 9e en 10e batterij veld artillerie met de batterij rijdende artillerie hielden oefeningen naar den kant van bel Soli en de Houldorper heide. Het 3e escadron husaren was aau deze artillerie toegevoegd. Des namiddags van 5 tot 7 uren hielden de miliciens van 1869 en 1870 voorbereidende schietoefeningen. De cavalerie hield oeleningen in het schijfschieten eit de artillerie hield oefe ningen volgens beschikking van den kommandant. In de afgeloopen kampdagen werd successie velijk bij de diverse brigades infanterie, bij de cavalerie en bij de artillerie door den Opperbe velhebber generaal-majoor vun der Schrieck inspec tie gehouden over het kampement en de tenten. Het muziekcorps der grenadiers en jagers, welks muziekuitvoeringen voorloopig zijn vastgesteld op Zondag en Dondérdag avond, vertrekt reeds op 3 September uit hel kamp om de feesten te Vlissingen opteluisteren. GisterenZondagochtend is de kerkpnrade der Protestanten gecommandeerd door den Ma joor Engelen van dc reserve-brigade infanterie. De Godsdienstoefening werd geleid door Ds. J. J. van den Broekvan 's Gravenhage (zijnde Ds. C. E. van Koetsveld wegens ongesteldheid in zijn gezin verhinderd) die tot tekst had Efes. 6. vers 13. «Ciarom neemt aandegebeele napen rusting Gods, opdat gij kunt wederstaan in den boozen dag en alles verrigt hebbende, staande blijven." De gezangen waren: voorzang, gezang 13, vers 1 lussclienzang psalm 84, vers 6; nazang gezang 96. De kerl.parade voor de Cathnliekcn werd ge commandeerd door den majoor F. F. Steenbtrghe van hel reg. rijd. artillerie. De godsdienstoefening werd geleid door den Wel Eer w. Heer M. Maas. De groote parade werd gecommandeerd door den kolonel Beekman en de inspectie werd ge houden door den Opperbevelhebber. Na afloop der parade was er van 2 tot 3 uren malinée musicale en des avonds concert beide van het muziekcorps der grenadiers en jagers. De generaal-majoor N. Mac-Leodinspecteur der infanterie, opperbevelhebber der in 1872 le Milligen gekampeerd hebbende troepen is gis teren iu de Legerplaats gekomen en de kapitein van den gcneralen staf der Fransche Republiek Démasur militair attaché bij de Fransche legat.es in Nederland en Belgie zal gedurende eenigen tijd in de legerplaats komen vertoeven Zondag 24 Augustus e. k. wordt de godsdienst oefening der protestanten geleid door Dr. E. Laurillard predikant te Amsterdam en zullen de gezaagen, begeleid door militaire muziekcorpsen, bestaan uit Voorzang: Psalm iOO, vers 1 en 4; nazang, gezang. 1 vers 1. Naar elders is uit hel kamp bij Milligen de onaangename tijding gemeld «dat de gevolgen der hevige regenbuijer. der laatste dagen zich reeds duchtig in het kamp deden gevoelen dat dagelijks hel getal zieken in de ambulance toenam vooral door lijders aan cholerine en rheumatisme en zich ook een geval van rood vonk had voorgedaan terwijl reeds een gedeelte der zieken in tenten naast de ambulance werd verpleegd". Ter iets Iog0I18trafllng daarvan dient, met ze- kerheid kan worden gemelddat de gezondheids toestand zeei bevredigend isdc ziekten van on- beduidenden aard en er slechts 153 zieken op 8000 kamperende militairen zijn. Wil men dan tevens in aanmerking nemen, de verandering van luchtstreek, hei verblijf in tenten in plaAts kamers de marscbcn cn ritten door duizende hunner inden aanvang der vorige week gemaakt, het exerceren op de heide en nóg een aantal andere omstandigheden buiten den gewonen levensstijl dan mag het wel hoogst bevredigend worden geacht dat er zoo weinig zieken eu nog wel van niet beduidenden ziektenard in het

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2