Dingsdag* 26 Augustus 1873. M a<at. UQSfOOlMEl Zomerdienst aangerang 15 Mei 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 1M| 3.17, 3.18, 8.18. Verirek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. COURAIT. DlLlGe««-DlÉffg7S!f Van Amersfoort naar Maarsbergea morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na taak. der laatste trea» Van Barneveld naar Amersfoort 's Mv. ftr Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 n., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 ares. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.franco per post 1.15. Prijs der Advertenties van I tot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Adverlentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20cents Afz. nummert 10cents Bestellingen bij den Ditg. i. ff. mm CUeffte Amersfoort Bureau Amerifnoruehe Courant. Sloovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io bet Rijk. Britmen /rsaM. Adverlentiën voor dit blud uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieburatu van Nuaa en va* Oitui, Wijnstraat, RmUtrdam. PUBLICATIE. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE UTRECHT, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 14Augustus 1873 No. 66; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1867 (Staatsblad No. 87), Rrengt ter kennis van de belanghebbenden dal de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op Zaturdag den 6. September aanstaande, en dat de lange jagt alleen des Dingidags en des Vrijdags van iedere week zal mogen worden uit geoefend dat het jagen in ongemaaid te veld 6taand koren peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1873 moeten geoogst worden, verboden is©ven als bet jagen in tabakzoolang bet zoogenaamd best goed niet is geoogst. En ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan kunne voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulk te doen gebruikelijk is. Gedaan te Utrecht, den 18. Augustus1873. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. JOURNALISTIEKE MORALITEIT o. a. Hel Dagblad van Zuid-Holland en 's Hage heeft ons leadinggerigt tegen de Haagsche Correspondentie der Groninger Cf., uit ons No. 2119 van Dingsdag 19 Augustus in zijn No. 196 van Woensdag 20 Augustus in hoofdzaak eu ietwat aangepunt overgenomen en ofschoon eenvoudige, maar totale overneming aangenamer ware geweest zeer aangenaam was ons deze overneming, als nuttig voor het belang van het onderwerpomdat dhhrdoor in des te wijder kring van lezers werd gecontramineerd en getuchtigd de afkeurens waardige poging tot misleiding, gepleegd in deze U. Corr., om het volk te willen ingieten dat er geen ministerieele crisis is. Te meer kan ons deze overneming in politieke schatting wèl zijn, omdat het Dagblad nog on langs spontaneus ontboezemde wat waarheid is dat de Amersfoortsche Courant volstrekt geen partijbladmaar conciliant, zelfs met «liberale neigingen" is. Iets minder juist en logisch komt het ons voor wat het Dagblad zegt, dat wij den Haag- schen Coi respondent hebben h faire genomen en het tevens de Groninger Ct. daarin wikkeltwant wel traden wij op tegen de H. Correspondentie maar niet tegen een correspondentals ook bleek uit onze finale, omdat het best mogelijk is dat liet volksmisleidende stuk niet in den Haag door een Hagenaar is gefabriceerd en de Groninger Ct. niets anders deed als een stuk voorop optene- men van waarschijnlijk een medewerkerhij wone dan waar het ook zijdie meermalen in zendt en voor den inhoud verantwoordelijk blijft; zoodat de Groninger Ct. dus daarin niet mag worden geacht haar eigen gevoelen uilledrukken dat er geen ministerieele crisis is. Ernstiger zouden wij het van de Groninger Ct. vinden, indien zij hare lezers nog langer onkun dig zou laten van onze tegenspraak dier Cor- respondentieomdat de journalistieke en politieke moraliteit en eerlijkheid overneming van onze tegenspraak voorschrijft juist in een zoo kapitale kwestie of er wel of geen ministerieele crisis is en eenzijdigheid en parlijiuchl niet zoodanig mogen wor den bot gevierd om hare lezers van deze tegen spraak onkundig te laten, opdat deze alsdan naar eigen oordcel zouden kunnen beslissenwie iu het gelijk is ,#de Haagsche Correspondentie of de haar tegensprekende Amersfoortsche Courant La lumière nous vousvient du Hord mag nu in de Groninger Ct. niet worden overdreven in party- digen zin. Wie zijne tegenstanders mede nu en dan het woord of de repliek gunt in het politiek tournooi der journalistiekzal gewis ook in eigen leeskringen en bij partijgenooten hooger in waar dering en achting rijzen, dan wie het woord of de repliek zijner tegenstanders moedwillig ignoreert of weert. Onze rigting is niet die van Amsterd. Ct. Dagblad en Rolt. Cten niet die vau Handelsblad Nieuwe Roti. Ct. en Groninger Ct., maar daartustchen', aldus onzen eigen weg gaande; oordeelende wij het in bel belang van het lieve Vaderland dat de aanhangers der beide rigtingen in hoofdzaak bijna hetzelfde beoogendenamelijk niet achteruit maar wel vooruit willendeal wenscht de een dit vlugger dan de ander conservatisme en liberalisme, zich zooveel mogelijk met elkander concilieeren teneinde te beter weerstand kan worden geboden aan zulke tegenwoordig in aantal aangroeiende clericale partijkampioenendie ons Vaderland, in de practijkwillen terugvoeren naar den geest der tijdentoen dweepzuchtige eerzuchtigeu en heerschzuchtigen nog vorsten en volken onder hunnen verderfelijken wil deden buigen of krom men en weldadige verstands- en geestontwik keling bij de volkeren trachtten te smoren. Te beter kan die conciliantie allengs geboren worden, omdat de bekwame leider der conser vatieve partij thans, tot veler leedgevoel, op non-activiteit is, ten gevolge der gedrochtelijke coalitie in 't district Gorinchem, toen een aantal voorstanders en aanhangers van 't Radicalisme, van Dordl en van Rome aldaar zamenspanden, zich den drievoudigen broederkus gaven en in onder linge schendige omhelzing bedwelmd door par tijhaat en localen volkswaan van den dag, eene electorale daad hebben verrigtdie zij dan ook zeiven bij geestontneveling dienen te verfoeijen. Want nu deze leider (sommigen zouden thans zeggen lijder) niet meer in de Tweede Kamer en de liberale partrj door het overlijden van Thor- becks zonder leider is, naakt juist de tijd, waarin eenige welsprekende en bij conservatieven en liberalen sympathie boeijende sommiteiten zou den kunnen optreden om in concilianten zin een bewind te vestigen dat tot heil van het Vader land werkzaam zal zijn. Onze riposte der H. Corr. is volstrekt niet geschied uil lust of neiging tot pennestrijd, want wij zijn geen voorstanders en geen minnaars van journalistieke gevechten, omdat meesttijds iedere partij zijne stelling acht gehandhaafd te hebbenzich niet overwonnen wil verklaren en alzoo deze strijd weinig practische resultaten oplevert. Maar toen de H. Corp., na verscheidene dagen ruimte, niet naar eisch werd geriposteerd en het Utr. Dagbl. deze wel overnammaar niet heeft gekastijd leidde ons 't besef en gevoeldat omtrent volksmisleiding werde gewaakt, tot onze riposte en heeft het Utr. Dagbl., dal anders ook gaarne aan alle rigtingen hel woord gunt, onze riposte in zijne kolommen gedeeltelijk niet onge publiceerd gelaten. De pers emancipeert zich al meer en meer van de voorvaderlijkenationale opregtlieid en van reëelen stijl van polemiseren; journalistieke finesses en perfidiën komen al meer en meer aan de orde van den dag; en zelfs organen, die aan de spits der beschaafde en beschavende pers rang; willen innemenbezoedelen soms hunne roeping door te sterk partijzuchlige pole miek, perfiden stijl van werken, en aard van inhouddie weieens eerder op de vischmarkt of in bordeelen te huis behoort, zoodat ons har telijk en minzaam woordje over jonmalistieke moraliteit c. a.waarbij niemand speciaal wordt gepointeerd of gekwetat, misschien door velen niet ondoelmatig zal worden geachtzelfs niet door diverse onzer zusteren eu broederenen mogten er daaronder zijn die cacké de schoen aanpassen, dan hopen wij op hare en hunne vergevingsgezindheid. Allerlei* Het Rijk zal waarschijnlijk eensommetje van /660 h f 700 erven, dat door een in gebrekkige omstandigheden gestorven man te Beekbergen, van wien geen familiebetrekkingen bekend zijn, is nagelaten. Rjjk zal derhalve erven van arm. Een Amerikaan, die reeds dikwgb ondervon den had, dat op de Amerikaansche spoorweg stations altijd even ruw met z|n bagage werd omgesprongen wilde dit op de volgende wijze tegengaan. Hij kocht zes dozijnen revolvers pakte ze na ze eerst geladen te hebben, ineen koffer, en gaf dit kolli aan een der spoorweg beambten bij hem bekend ala een ruwhandig werkman. Als naar gewoonte werd er mede ge gooid en gesmeten, plotseling kwam er If ven in de brouwerijen zes kogels vlogen hem in de beenen. Om voortaan niet meer zulke lastige ontmoetingen te hebben onder zijne werkzaam heden heeft h$ zich een paar ijzeren kaplaarzen laten maken. De Regtbank te Winschoten heeft bij breed gemotiveerd vonnis van verl. week S. koopman te Stadskanaal, schuldig verklaard aan «bedrie gerij vau den kooper in den aard een er koop manschap", ter zake h§ in de maand Maart dezes jaars aan den heer 0. de Wnegotiant te Winschoten, heeft verkocht 7 h 8 booms bijenwas, wetende dat zich (althans in drie er van baksteenen bevonden,) en hem te dier zake veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf voor den lijd van drie maanden, geldboete van ƒ26, subs. cell, gevangenisstraf van 2 dagen, en in de kosten. De Nederlandsche regering heeft mededeeling ontvangen, dat in het jaar 1876, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten, in de stad Philadel phia staat Pennsylvaniaeene internationale tentoonstelling van voortbrengselen van kunst en nijverheid ene. zal worden gehoudenen wél van den 19den April tot den 19dan October. Ook is bij de regering berigt ontvangen, dat de vierde van de reeks internationale Lon- densche tentoonstellingen van uitgelezen voort brengselen van de schooue kunsten (met in begrip van tuuziek), van de kunst op de nijver heid toegepast en van de iongste wetenschap pelijke uitvindingen en zal worden gehouden van den 6den April tot den 31sten October 1874, te South Kensington. Op het Nederlandsch taal- en letterkundig Congres te Antwerpen werden de Nederlandsche en Belgische volksliederen om 't andere en onder onbeschrijfelijke toejuiching gespeeld en noemden Noord-.eu Zuid-Nederlanders elkander broeders en reikte men elkander den eerewijn toe. Om wel en niet te spreken waren Mevrouw

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1