V r ij d a g 5 September 1873. M 2124. Zomerdienst aangevang 15 Mei 1873. Nbdrrlanpsche Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. omii DlLIGENOt-DtENSTEl» Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sav. 9u Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baant 3 u., Eemnes3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\franco per post 1.15. Prijs der Advertentie» van 1 tot 6 regel .60 CuTëlke regel meerder 10 CU; legate, ofüciëele en onteigen. Adverientiën per regel 15 Cis, Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Oitg. A. II. wan CU*ffte Amcrsroorl Bureau Amertfoortsche Courant. Stoovcstraat bij de l.angestraat, Wijk It, N®. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemet* Advertentieburaeu van Nuci en va> Dira.aWijnstraat, Rotterdam. Spaarbank. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op M VANDAG 8 SEI'TE.MBKR e. k. ten llaadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure, terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunno boekjes tot bet bijschrijven der Rentenhetzij in die Zittinghetzij vooraf ten huize van een" der Commis sarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretarie. De gezondheidstoestand in de Legerplaats bij Milligen. Reeds medio Augustus, bij den aanvang der hampering, werd naar elders nit het kamp de onaangename tijding gemeld sdat de gevolgen der hevige regenbuijen der laatste dagen zich reeds duchtig in het kamp deden gevoelen dat dagelijks het getal zieken in de ambulance toenamvooral door lijders aan cholerine en rhcumnlisme en zich ook een geval van rood vonk had voorgedaan, terwijl reeds een gedeelte der zieken in tenten naast de ambulance werd verpleegd." Ou middel ijk is dit door ons tegengesproken, namelijk «dat de gezondheidstoestand zeer be vredigend is de ziekten van onbeduiilenden aard en er slechts 153 zieken op bijna 8000 kamperende militairen zijn. Wil men dan levens in aan merking nemen de verandering van luchtstreek, hel verblijf in tenten, in plaats kamers, de niarschen en ritten door duizende hunner in den aanvang der voorgaande week gemaakthel exerceren op de heide en nog een aantal andere omstandigheden buiten den gewonen levensstijl, dan mag het wel hoogst bevredigend worden geacht dat er zoo weinig zieken en nog wel van niet beduidenden aard van ziekte in hel kamp zijn. Menige stad, die 8000 volwassen inwoners be vat heelt daarop niet alleen dikwijls meer ziekenmaar zelfs meesttijds ecnige overledenen in een aantal dagen." Thans September, zijn weder naar elders, ver moedelijk van denzelfden, soortgelijke ongunstige berigten gezondendie allen grond missen. Het onderstaande behelstonopgesmuktde een voudige waarheid: «De gezondheidstoestand der kamperende troepen was tot en met üingsdag 2 September zeer gunstig. Er hcerschen geen cholerine en geen belang rijke koortsen of borstlijden. Het gemiddelde aantal zieken ter ambulance behandeld bedraagt nog geen 150 per dag en liet aantal der kamperende troepen in aanmerking genomen mag zulks wel zeer gunstig genoemd worden. Er zijn slechts twee belangrijke zieken be handeld en beide zijn herstellende. Ongelukken, bij groote troepenvereenigingen dikwijls voorkomendehebben tot heden niet noemenswaardig plaats gehad. Een hussaar ont ving dooi het aanrijden een zeer ligte borstwond en hervatte zijne dienst na eene zesdaagsche behandeling ter ambulance. Eén Artillerist, die bij den wedren met zijn paard vielherstelde zich dadelijk en ging zonder de minste kwetsuur nnnr zijn corps terug. De voeding der militairen is qualitaticf uit muntend, en de nuantiteit inecr dan voldoende. De exercitiën gedurende den kamptijd zijn niet te vennoeijendde hcilucht is zeer gezond en niettegenstaande den regen der laatste Augustus dagen verminderde het aantal aanmeikelijk der zich dagelijks ziek meldende manschappen. Het vorige jaar was het aantal zieken giooter en waren er dagelijks gemiddeld «neer dan drie honderd zieken in de ambulance. Ongelukken deden zich toen herhaaldelijk voor en waarvan een doodelijk eindigde terwijl er twee lijders aan belangrijke ziekte-toestanden overleden. Verscheidene lijders aan typhus deden zich in 1872 voor; de tenten-behandeling gaf toen ccn zeer gunstig resultaatwant slechts 1 op de 10 overleed. Tot heden is bij de tegenwoordige kampering nog geen typhus-lijder behandeld. Dingsdag 2 September waren slechts 122 zieken ter ambulance in behandeling." Politieke Revue. De Timet wijst er op hoe Turkije in da jongste 18 jaren en in vollen vrede een berg van schulden maakte en de Turken zelfs de helderzienden volstrekt geen begrip hebben van bel staals-finanliewezen. «Een schooljongen zegt hij kan wel berekenenwat het einde van dat leenen zijn zal. «De voorraad van Armstrongs-kanonnen en Remington- en Snieder-geweren wordt bij den dag grooter en den schatkist is elk oogen- blik ledig. leder weet dat de tijd van afrekening niet meer ver af kan zijn." Een telegram uil Ronstantinopel van 30 Augustus in de Koln. Zeil. meldt dat bij regerings besluit de beurs is verklaard te zijn een instel ling van staatonmiddellijk onder beheer van den minister van financiën geplaatst. Een regeringscommissaris zal de beraadslagingen van hel beurscomité bijwonen. Een gemengde com missie is benoemd tot hel ontwerpen van een nieuw reglement. De New-York Herald oppert het volgende plan tot viering van den honderdjarigen gedenkdag der onafhankelijkheids-verklaring van de Ver- eenigde Staten, op den 4den Julij 1876: ■Op den feestdag moet, zoodra de klok te Washington den eersten slag van twaalf doet hooren de telegraaf (die op dat oogenblik zich met geen audere depêches zou mogen bezig houden) heinde en ver, door geheel 'tgebied van de groote republiek een sein geven. Op dit sein moeten overalin elke stad en elk dorpkanonnen worden losgebrandklokken aan 't luiden gaan, stoomfluiten aan 't gillen, trommen aan 't roffelen, kerkorgels aan 't dreu nen en alle muziek-instrumenten en menscben- stemmen moeten zich vereenigen tot 't aanheflen van een loflied. Dit, zegt de Heraldzal de doodsnik wezen der tyrannie, de slem des lieils voor 't sluimerend heidendom eu de jubelkreet van de beschaving." De Pall Mali Gazelle drijft met dit plan niet weinig den spot. Het blad twijfelt niet, of een dergelijke jubelkreetgelijktijdig geuit door al wat in Amerika geluid geven en gera maken kan zou ook aan de overzijde van den oceaan vernomen worden en «de tyrannen van Europa" doen sidderen op hun troonen. De duitsche juristen-vergadering, te Hannover, heelt zich bezig gehouden met de behandeling van ccn belangrijk maatschappelijk vraagstuk het r.ctnen van wettelijke maatregelen lot het tegengaan van de onsoliede oprigting en van het met zoo schrikbarende misbruiken vergezeld gaande beheer van aandeelen-maatschappijen. Door de vergadering worden aanbevolen de volgende bepalingen: »1. De oprigters (Grander) moeten in den door hen onderteekenden pros pectus alles opgeven wat maar eenigszins van belang kan geacht worden om over de oprigting te kunnen oordeelen inzonderheid moet er ia vermeld slaan wat niet in geld bij de maatschappij wordt ingebragt. 2. De oprigters zijn solidair verantwoordelijk voor elke teleurstelling, zoowel wat den prospectus en de aanwezigheid van de waarde der gedane inschrijvingen, als wat de gedane stortingen betreft. 3. Afgeschaft moet worden de bepaling krachtens welke, na de storting van 40 pcL, de inschrijvers niet genoopt kunnen worden nog meer te storten. 4. De regtbanken moeien gemagtigd worden om te allen tijdeop verzoek der aandeelhouders, last te geven tot het raededeclen van de balans ea tot bet verstrekken van andere inlichtingen. 5. Ieder aandeelhouder moet bevoegd verklaard wordenomvoor zoo veel zijn belang het eischt, een klagt in te dienen over het niet naleven van de wettelijke voorschriften en van de bepalingen der statuten wat het beheer der zaken betreft. Den lief hebbers van de inkomstenbelastingen die zoo gaarne op Engeland wezen in dit opzigt, wordt een groote illusie ontnomen, want Glad stone zal bij het Lagerhuis in het begin der aan staande zitting voorstellen de inkomstenbelasting op te heffen. Tevens zal de begrooting worden ingediend en zal bij het Huisna zich hiermede te heb ben bezig gehouden, ontbinden. Allerlei. Te New-York begint men zich ernstig bezig te houden met het plan der luchtreis van Ame rika naar Europadat door professor Wise is beraamd en waarvan de uilvoering niet lang op zich zal laten wachten. De administratie van het tijdschrift the Graphic staat aan het hoofd van deze kolossale onderneming, zij draagt de kosten en hel is niet meer dan billijk nu reeds te verklaren, dat haar, in geval van welslagen, de eer toekomt de uitvoering van het plan mo gelijk te hebben gemaakt. De groote vraag is echter of een dergelijke reis mogelijk is, nl. of de theorie waarop zij rust waarheid is, dan wel als valsche onder stelling moet worden aangemerkt. Volgens de theorie bestaat op zekere atmosferische hoogte een windstroom van het westen naar het oosten, gelijk in de tropische gewesten een windstroom wordt aangetroffendie steeds van het oosten naar hel westen loopt. Alle theoretische argu menten betreffende deze kwestie zijn uitgeput. Alleen de practijk, de ondervinding kunnen het probleem oplossen en nu zal professor Wise die oplossing trachten te verkrijgen. Het spreekt van zelf, dat professor Wise nit volkomen overtuiging handelthij is vast beslo ten de poging te wagen, doch zijne overtuiging en zijne vastberadenheid kunnen hem duur te staan komen want de onderneming is uiterst gevaarlijk. De togt van kapt. Holl naar de Noordpool waar op dit oogenblik nog de Palaric vei blijf houdtis slechts ecne wandeling in vergelij king met den togt, dien Wise door de lucht wil ondernemen. Deze togt is zeker roemvol iedereen zal hem toejuichen en met belang stelling den uitslag afwachten. Een Rus, de heer Chevalierhad twee jaren geleden hetzelfde plandat de heer Wis» thans op hel punt slaat uil te voereneu den heer

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1