Barbier die voor ecnige maanden met zijne ballon Washington" hetzelfde wilde onder nemen ontbrak het slechts aan geld. Heiden hebben echter verzekerddat zij van het beslaan van den oostclijkcn win lstroom onmo gelijk overtuigd kunnen zijn, doch dat zij wel de zekerheid hadden dat deze windsiroom ten minste in enkele aintosterischc streken te vinden is; beide toch hidden na opstijging den wind siroom ontmoet en maakten daaruit op, hoewel zij niet met zekerheid kunnen bepalen dat de windsiroom onalgcbrokcn om de as der aaide looptdat de mogelijkheid van een dergelijk m onafgebroken stroom bestaat, even als men in het diepst der aarde altijd een luchtstroom in een bepaalde rigling ontmoet. liet groote publiek houdt zich thans zeer met deze kwestie bezigwelke misschien door de stoutmoedigheid cn onverschrokkenheid van professor Wise zal worden opgelost. Door den heer J. P. Janser. van Donselaar te Leerdam is een geheel nieuw model-ledikant uitgevonden voor bedlegerigen dal zoo is inge- rigtdat de zwakste persoon in staat isden meest znaarlijvigen of waterzucbligen lijder gebeel te helpen Geneesheeren hebben bet onderzocht en uitmuntend bevonden. Anna Paulowna-bewaarschool te Amersfoort. Laatstleden Zaterdag, den 30 Augs. 1873 werd de gewone jaarlijksclie algemeene verga dering van de loden der Vereeniging tot in stand houding van de Anna Paulowna-bewaarschool alhier gehouden, en daarin door den Secretaris verslag uitgebracht omtrent den staat en de werking der school over het tijdvak van Augs. 1872 tot Augs. 1873 waaraan wij de volgende bijzonderheden onllcenen De Anna Paulowna-bewaarschool vooral voor kinderen van behoeftigen te Amersfoort heeft ook in liet afgeloopen jaar alleszins aan hare weldadige bedoelingen beantwoord. Negentig kinderen zijn in den loop des jaars tot descliool toegelaten, welke op dit oogenblik worlt bezocht door 228 leerlingen, van welke 185 kosteloos, op aanbeveling van de leden der ereenigingen 43 vo ir rekening van de ouders. Hei besluit van 2 October 1871, waarbij bet schoolgeld van zet op drie centen per week is gebracht, is sedert 1 Jan. 1872 op alle be talende leerlingen der school toegepast, ook op hen die reeds vroeger waren toegelatenen heeft tot hiertoe uitmuntend gewerktzoowel in het belang der ouders, als in dat der school. I)_- verhouding tusscheu betalende en niet-bcta- Jende leerlingen is veel gunstiger geworden en de bewijzen vau aanbeveling lot bel bekomen van kosteloos onderwijs komen nu veel meer in harden van hen voor wie ze meer bijzonder bestemd zyn van de volstrekt beboeftigen. Behalve in de maanden December Januarij en Februarij toen het gure weder en de ge- hcerscht hebbende hoest nu en dan eenige der kleinen tehuis deden blijven, was de opkomst over liet. geheel zeer voldoende, en weinigen slechts hebbeu zich aan geheel willekeurig school verzuim schuldig gemaakt; terwijl het gedrag en de ontwikkeling der leerlingen in vele op zichten reden tot tevredenheid hebben gegeven, en een prijzenswaardige zucht tot orde, rein heid en netheid bij verreweg het ineerendeel was op te merken. Dc schoollokalen zijn in vrij voldoenden staat, gelijk ook de schoolmeubelen doch hel Bestuur wenscht zeer, dat hel zich door eeuigszins ruimere inkomsten in slaat gevleid mocht zien om onder meerdere de gelegenheid om de klei nen op de speelplaats aangenaam en nuttig bezig te houden meer doelmatig in te richten en aan de hnlpmiddclcn bij het onderwijs ecnigc uit breiding te geven. De staat der geldmiddelen is sedert 1871, dank zij de weldadige beschikking van Z. K II Prins Hendrik der Nederlanden, eenigszins verbeterd, en het Bestuur gelooft zich te mogen vleien bij verdere krachtdadige medewerking ook van andere zijden de school wel te zullen kunnen in stand houden. Het getal leden, (zij die minstens f 4. 's jaars bijdrago», en daardoor het recht verkrijgen lot plaatsing van één kind) is met twee vermeerderd cn bedraagt nu 59, terwijl het getal begunstigers hetzelfde is gebleven en de door hen bijgedragen som van 100,50 lol f 99 is verminderd. Hel Bestuur hoopt zeer, dat de deelneming meer algemeen moge worden, en velen die het met hunne behoeftige stadgenooicn en hun kroost wél mee non alsnog als leden of begunstigers tot de Vereeniging zullen toetreden, waartoe te allen tijde bij den PenningmeesterMr. J. van der Leeuw, en de overige leden des Bestuurt de gelegenheid openstaat, opdat dc zoo hoogst weldadige Anna Paulowua bewaarschool niet slechts voor ondergang worde bewaard, maar die allengs kunnen worden verbcteid cn meer ingericht naar de eischen van den tegenwoordige n tijd. De Dames Directrices der loterij ten voordeele vau behoeftigen en de Dames-vereeniging tol Deeding van do behoeltigcn aan de Anna Pau lowua bewaarschool hebben, gelijk ook du Heer F. J. Schweinsberg, bet Bestuur weder grootelijks aan zich verplicht door hunne krachtige mede werking tot bevordering der belangen van de school en het aanzienlijk getal kleinen, die daar hunne eerste opleiding ontvangen. Met diep leedgevoel werden in het verslag de verliezen vermeld, die het Bestuur in het afge loopen jaar hebben getroflenzoo door het overlijden van deu Heer II. J. van Hoo>nden mandie gedurende meer dan 29 jaren zijne krachten ook aan de opkomst en den bloei der Anna Paulowna-bewaarschool heeft gewijd en sedert Sept. 1843 voorzitter der Commissie was, en door het vertrek van den Heer A. A. Baron Qtiarles de Quarlessedert Aug. 1870 lid der Commissie, die de iurichting mede zeer aan zich heeft verplicht. De algemeene vergadering koos in hunne plaats tot leden van het Bestuur de Heeren P. Meihorst Sr. en J. Keifser, terwijl de Heer Mr. J. van der Leeuw, die aan de beurt van aftreding was, als Bestuurs lid werd herkozen. De rekening en verantwoording over het jaar 1872 werd wijders nog voorgenomen en na on derzoek goedgekeurd en vastgesteld, terwijl den Penningmeester werd dank gezegd voor zijne goede administratie en de behartiging van dc belangen der school ook op Gnancieel gebied. Ter vergadering van den gemeente raad van Amersfoort van Dingsdag jl.gepre sideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wjerswaren niet aanwezig de Ileeren B. E. Herschel, P. Methorst Jr., Mr. van Wulchrenmet kennisgevingen J. P. Schluiter. Ingevolge de voorschriften der wet werden 4 aftredende leden de Heeren Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van l'ssell, J. F. LagerweijE, EVisser en P. E. van lUersuin, die onlangs lol leden van den Raad herkozen zijn, beëdigd en geïnstalleerd, en nauicn zij zitting, na eene toespraak des Voorzilleis. Van den Heer B. E, Herschelaftredend en herkozen lid van den Baad, was berigt ontvangen, dat hij, wegens eene buitenlandsche reis, niet koa voldoen aan de oproeping des Voorzitters, om thans te worden geïnstalleerd. Tot wethouder werd met 9 stemmen herkozen de Heer van Sasse van l'ssell1 stem werd op den Heer P. Methorst Jr. uitgebtagt en 1 brielje was in blanco. De Voorz. verzoekt den heer v Sasse zich te verklaren, of hij de benoeming aanneemt, dan wel gebruik maakt van het bij de wet toegekend regt van beraad. Onder dankbetuiging voor het vertrouwen door de vergadering in hem gesteld, verklaart de benoemde zich bereid, de vereerende betrekking op nieuw te aanvaarden. De Voorz. wenscht den benoemde toe, dal hem de kracht geschonken worde om bij voortduring de be langen der gemeente met ijver te behartigen. Met 10 stemmen (1 blanco) werd hij herkozen tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand Tot leden der Commissie van Wetgeving werden met alg. stemmen herkozen de Heeren Mrs. van Walchren ea van Persijn. Alvorens over te gaan tot het benoemen van een hulponderwijzer aan de armenschool, geeft dc Voorz. lezing van een bij B. en W. ingekomen schrijven der pl. schoolcommissie, waarbij zij hare meening te kennen geeft omtrent dc onlangs door den heer L. E. Lagerweg ^edane vragen. Voor informatie. De Voorz. deelt mededat zich voor de betrek king van hulponderwijzer aan de armenschool slechts één sollicitant heeft voorgedaannl. J. M. Boodetijdelijk met de waarneming belast, dat bij den hoof ionder wijzer en den districts schoolopziener tegen diens aanstelling geen be zwaar bestaat, waarom B. en W. den rekwestrant, die blijken van geschiktheid gegeven heeft, aan den gemeenteraad voordragen. Daarom wordt met alg. st. de voorgedragene benoemd. Ingekomen zijn de gemeente-begrooting (ƒ112671,54), alsmede die van het burgerwees- Huis (/ll 155) en van de schutterij 2043,70), allen voor 1874. Te onderzoeken in de afdee- lingen. Goedkeuring van de Gedcp. Staten op het in erfpacht afstaan van grond aan de Directie der Arnersf. Beijersch-bici brouwerij. Voor informatie. Verzoek van de hulponderwijzers aan de lus- scbenscliool om traclcmentsvcrliooging. Te onderzoeken in de afdeefingen. Verzoek van de lie.'ren P. SmitsA. II. C. van Driel en II. II. E. Morrenom hunne be zoldiging als genees-, heel- en verloskundigen der gemeente aan eene herziening te onderwer pen. Als voren. AMERSFOORT 4 September 1873. KAMP BIJ MILLIGEN. De manoeuvresmaandag cu dingsdag jl. gehoudeti, onder genot van gunstig weder, werden bijgewoond door den Spaanschen majoor en den Franschen kapitein. De Pransche kapitein Dtmasur is gisteren vertrokken. De godsdienstoefening der protestanten wordt Zondag a. s. geleid door Ds. F. C. Pantekoek predikant te Amsterdam en zijn de gezangen alsdan Voorzang gezang 16, vers 1, 2, 3 en 4 Tusschenzang gezang 4, vers 1 en 7; Nazang: psalm 72, vers 11. Daarna is er groote parade en zijn er malinée's musicale en des avonds concert. Morgen, Vrijdag, geschieden groote manoeu vres in het vuur, waaraan de escadrons van het 4e regiment hussaren, te Deventer in bezetting, zullen deelnemen. De uitslag van den schietwedstrijd gehou den Woensdagmorgen 3 Septemberwas als volgt Voor de officieren der infanterie en die, welke bij de corpsen infanterie zijn ingedeeld, gehouden met het geweer klein kaliber: le prijs, een revolverbehaald door den 2e luitenant J. B. van Florensteinvan het 6e reg. infanterie; 2e prijs, een revolver, behaald door den officier van gezondheid J. K. Stakrnan Bosse. Voor de officieren van de slaven, van de cavale rie, van de artillerie en van het balaillon mineurs en sappeurs en dc bij die wapens ingedeelde officieren, gehouden met dc cavalerie-karabijn ééuige prijseen revolverbehaald door dei» kapitein W. Booseboom, van hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs. Voor de onderofficieren der infan terie die het radicaal van scherpschutter be zitten, of in de eerste klasse van het schijfschieten zijn, per regementle prijs, een gouden boro- rologiebehaald door de onder-officieren Huur- mans Bekker en LuijL 2e prijs e?n zilveren horologie behaald door de onder-officieren Kruisboom Visser en Stiegelis. 3e prijseen met zilver gemonteerden ciga- renkokerbehaald door de onder-officier van Gundellende fouriers de Winter en Buiter. Voor de korporaals en de verdere manschappen der infanterie, die scherp schutter of in de eerste klasse van het schijf schieten zijn, per bataillon le prijzen, een zil veren horologiebehaald door de korporaals Bruiniervan Eesteren Crusonvan der Knijp Wijgman en Quackles, de grenadiers Kramer en Vinkde jager tioossen de soldalen Kranenburg Geerts en den tamboer Schermer. 2e prijzen, een met zilver gemonteerden ciga- renkoker; behaald door de korporaals Ver Ir egt ScottStrugiervan Lunterenvan Driel en llerg- steijnde grenadiers IIoman en Uijen de jagers Wiedjjk en van Amersfoort en de soldaten Maas en Keizer. Voor de onderofficieren der cavalerie en van het detachement mineursals prijs voor het schijfschieten met de cavalerie-karabijn, een gouden horologie; behaald door den opper wachtmeester de Booij van het le reg hussaren. Voor de korporaals en verdere man schappen der cavalerie en van het deta chement mineurs, voor het schijfschieten met de cavalerie-karabijn, 1e prijs, een zilveren ho rologie behaald door den hussaar Kersiervan het le reg. 2e prijs, een met zilver gemonteerden ciga- renkoker behaald door den hussaar Verklej, van het le reg. De uitslag van den artiUerio-wedstrijd Woensdagmiddag 3 September, gehou den was Voor vier 8tukrijder8, 7eder twee gulden, voor het vlug en goed optuigen en aanspannen van trekpaardenen voer vijf kanonniers (bedieningsmanschappen) ieder twee gulden, voor de meeste bedrevenheid en vlugheid bij hel uit voeren eener manoeuvre de force behaald door 40 stukrijders cn kanonniers der 5 batterijen vcld-arlilleric en 8 idem van de batterij rijdende- artillerie. De wedstrijd der artillerie werd gevarieerd door eene zware regenbui, vergezeld van donderslagen en bliksemschichten. De verjaardag van Z. K. 11 den Prins van Oranje wordt heden te Amersfoort op de ge bruikelijke wijze gevierd. Aan de Koppel te Amersfoort is een paard schrikkende voor een wagentje met kinderen, met den onbeladen wagen waarvoor hel ge spannen was, in de rivier de ICeni getuimeld. Ken tijdelijk alhier vertoevend Amsterdammer Cornells van Doorn, dit ziende, sprong in compleet costuum iu dc tivicr, trok duikende zijn rues,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2