DOOR UilII! li KÓÓP: Te Huur: EEK RUIM WINKELHUIS EEN II E E It E N II IJ IS sneed handig de riemen door waarmede het paard aan den wagen was gehechtsprong iluks op liet ros dat met zijn geïmproviseerden ruiterbeide ongedeerdmaar ferin nat, weder op den droogen wal verscheen. De wagen werdzonder beduidend letsel uit de Eem getild. Bij het tweede admissie-exam3n voor deHoogere Burgerschool ie Amersfoort wer den toegelaten 1ste klasse A. Wesselingvoor de 2de klasse A. E. Rahusen en E. L, Rootvoor de 3e klasse F. L. C. Junghuhnvoor de 4de klasse J. Verloopterwijl één aspirant voor de 1ste klasse werd afgewezen, en een ander niet verscheen. Van de leerlingen, die voorwaardelijk lot een hoogere klasse bevorderd werden slaagden op bet her-examendat Dingsdag werd afge nomen voor de 5de klasse J. A. de Lorraine Holling voor de 4de klasse J. F. de l'Etpinatte; voor de 3de klasse J. C. van EelenIV. J. Hubert van Attenraad en J. C. van de Poll; voor de 2e klasse P. R. de Rochemonl en J. A. Ruijt. Een aspirant voor de 5de kl. zal het onder wijs in de 4de klasse nog een jaar moeten volgen. Woensdag den 3de September, des morgens te 8 uren werd de nieuwe cursus geopend met 70 leerlingen, waarvan*C2 het volledig onderwijs en 8 enkele vakken zullen bijwonen. Wij vernemen, zegt de NR. Cl., dat het standbeeld van wijlen den Minister Tltorbecke niet goedkeuring der Regering zal worden upge- rigt op het Uinnenhof te 's Hagc en wel op de plaats, waar thans de lantaarn slaat, Verleden week was het noodig in de Amertf Cl. een woordje aan Uilenspiegel te wijden, luidende aU volgt Het blaadje Uilentpiegel signaleert, met zijn gewoon valsch vernuft, in een vijftal regelsde Amertf oor Itche Courant, wegens hel vermorzelen viii politieke sophismen."" Het vermorzelen van UtLF.KSPtKr.eL geschiedt slechts met èér.e letter, want Uilentpiegel wordt, wegens zijn aanhoudend religieipotlen enz. o. a. op geestelijken, bijbel, processies enz. genoemd den Vuilentpiegel" 'l Was een woordje van blad tot bladwaarbij de Amertf. Cl., niets uitgelokt hebbendeals aangevallen partijgenoopt was zich te verweren, zeggende daarin va- en tot Uilenspiegel de waar- hri'lwaarheidbloot voor eenieder bij 'l zien en lezen van dat bladwaarheiddie bij Uilentpiegel geen welkom logies kan vinden, als kunnende wel volop aanmerkingen makenmaar niet verdragen en had dat blad toen verstandig gehandeld de Amertf. Cl. verder onbesproken en ongemoeid te laten. 'l Is integendeel thans overgegaan tot perso naliteiten omtrent den uilg.-red. der Amertf. Cl., in 't genre als voortdurend omtrent honderde tnenschen door Uilentpiegel worden uitgeslingerd. Ofschoon hel in strijd is met het systeem der Amertf. Cl. zich op dat terrein te begeven, zijnde de Red. daarvan hoogst alkeerig, moet echter met Uilentpiegel eene uitzondering worde gemaakt en Uilenspiegels Red. die enfant terrible et pollron is, eens iemand vindtzich door 't hatelijk blad niet strafieloos latend® aanranden. Thans is daarvoor 't beste middel den Uilenspiegclstijl ietwat te parodieeren en derhalve hier wordt gemeld dat lot diepe droefheid van 't fatsoenlijk Nederl. publiek, Hkrostratus Nijgu uitgever van Uilentpiegel, plan heeft weder aan een nieuw blad geboorte te geven om daarin oplenemen alles wat te hatelijk en te ordinair is zelfs in den Uilenspiegel te worden geplaatstdaar in nog platter en onkietcher kamer- en kroeg- witzen zullen voorkomen dan Uilenspiegel't jongste Dagbladen Hijmanswitzenen daarin nog enorm meer personaliteiten, religie-spot en aanblazing van religiehaat zullen worden uitgeslingerd dan in den reeds zoo beruebten Uilentpiegel. I)c titel van het nieuwe blad, dat mede alles zal beva'tcn wat de uitgever-directeur en redacteuren niet in de Nieuwe Rotler- damsche Cl. plaatsen mogen, kan nader woiden bekend gemaakt. Een oppassend jongeling van acht cn twintig jaren viel jl. Vrijdag te litgcn door hel bieken van den ladderwaarop hij stond om peeren te plukken uit den boommet bet ongelukkig gevolg dal bij weinige uren daarna is overleden. Velleden week des namiddag 2 ure. werden de huizen in de Sebieszatattgasse te üraz ge schokt door een geweldige ontploffing Hel huis n 14 in die straat, behoorende aan den kunst- vuurwerkmaker Detz, was door een explosie van kruid en vuurwerk ineengestort en de daarbij uitbrekende brand vond rijkelijk voedsel. Al de voorraad van betgeen in bewerking wa' werd vernield; bet gelukte slechts nog een kleine hoeveelheid kruid te reddendie zich buiten hel hoofdgebouw bevond. De oudste zoon van lletz werd het slagtoffertwee jongere kinderen kregen brandwondenen een zelfs gevaarlijk. Een arbeider werd nog levend onder het puin weggehaald, doch bezweek dadelijk. aEen tienjarig kind werd gered door de tegenwoordigheid van geest en de krachtinspanning van een paar buren. De oudste dochterdie slechts onbeduidende kwetsuren kreegheeft nog getracht zoo veel mogelijk te redden, daar haar vader op reis was. In Engeland is weei eer. nieuw kanon aan de markt gebragt, onder den naam van «de Woolwicber-zui^e/iity De kleine is een 700-ponder. De paardenslagterij te Utrecht is opgeheven. 't Vooroordeel tegen paardenvlecsch schijnt er onoverwinnelijk, maar de iorigting derslagterij liet ook te wenschen over. De graankweslie wekt in Frankrijk groote onge rustheid en men kan zeggen, dat zij de poli tiek en de vraag waar het proces-Dazaine zal worden gevoerdgeheel op den achtergrond dringt. De Semuine Financière, wier slem in dezen zeer bevoegd is levert over die graankwestie een merkwaardige beschouwing, waaraan men het een en ander ontleent Wat veertien dagen geleden nog slechts gevreesd werd zegt het weekblad is thans zekerheid. Er zal een vrij aanzienlijk tekort in den graanoogst zijn, en 1873 zal men moeten rangschikken oaderde slechte jaren. Dit tekort evenwel levert uil het oogpunt der voeding geen gevaar op, Dank zij der gemakkelijkheid en snelheid van de middelen van vervoer is hongers nood niet meer te duchten, tenzij in de geheele wereld, dat is in alle landen waar giaan wordt verbouwd, gelijktijdig een onvoldoelde oogst en een tekort wierden gekonslateerd. Doch de Voorzienigheid houdt het evenwigt tusschen het goed ea het kwaad, tusschen den overvloed en de schaarschle, tusschen de landen, die meer hebben opgebragt dan gewoonlijk, en die welke een tekort hebben aan te vullen. Wel beeft geheel Europabehalve Spanje en Fransch- Algerië, een zeer middel matigen oogst eu kunnen wij yan Rusland en Hongarije niet zooveel krijgen, als wij in andeie slechte jaren wel reeds gehad hebbendoch Amerika heeft zoo veel graan over, dat de oude wereld er meè kan volstaar.. Wij weten overigens dat de handel zijne maatregelen van voorzorg heeft genomen en dat er belangtijke koopen zijn gesloten, die weldra zullen worden uitgevoerd. Havre heeft reeds veel zien binnenkomenen nu de fiscus de aankomst van vreemde schepen in onze havens uict meer belet (door de afschaffing van de verhocging van het vlaggegeld) zullen wij ook van Genua en Aulwerpen waar de entrepóts vol moeten liggen, voorraad zien opdagen. In 1861 had men 9 a 10 millioen mudden noodig en men voerde 17 millioen in; thans is het tekort 18 20 millioen mudden, maar men vergete niet, dat het jaar 1872 een bui tengewoon ruimen oogst heelt opgeleverd, waar van zeker nog veel in de groote boerderijen of ook in de pakhuizen aanwezig is; maar hoeveel kan natuurlijk moeijelijk worden gezegd en zelfs bij benadering kan men geen cijfei noemen. Toch raeenen wij te mogen zeggendal van 1872 nog wel zooveel zal zijn overgebleven dat hetgeen jaarlijks noodig is voor bet zaaijen (12 millioen mudden) zoo al niet geheel, dan toch grootcndeels er door zal kunnen worden geleverd. De Semaine Financière, hoewel alle vertrouwen hebbende dal het tekort gemakkelijk zal wor den aangevuldontveinst echter niet het ern stige van den toestandvooral met het oog op den ongunstigen wijnoogst. De regering heelt niet alleen de surtaxe de pavilion en de tuvtaxc dentrepot lijdelijk afgeschaft, maar ook hij de directeuren der spoorwegmaat schappijen aangedrongen op eene vermindering der vrachtprijzen voor liet vervoer van graan. De directeuren hebben den minister van open bare werken geantwoord, dal hol aan hunnen goeden wil niet zou ontbreken maar dat zij zulk een belangrijk besluit niet konden nemen zonder don raad van besluui van hunne maat schappijen tc hebben gehoord. Men heelt echter alle hoop dat ook van dien kant de invoer van granen gemakkelijk tal worden gemaakt. Wij lezen in de Provinciale Frietche Courant van 20 jl, In deze tijden van finantieele crisis wijzen wij met ingenomenheidop eene gunstige uit zondering onder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Landonlginning te Apel doorn in den korten tijd van haar bestaan reeds gunstig bekendgeelt dezer dagen eene tweede Premielcening uit, ditmaal echter tot een kleiner bedragwaaraan thansevenals ten vorige maleprijzen in vast goeden nu ook verlotingen in geldverbonden zullen zijn. De geringe prijs der Obligatiënde vele kan sen en de soliede waarborgen der Maatschappij zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn. dat de Maat- schappij voor landonlginning, zooals wij vernemen, dal bij welslagen baar plan is in de gelegen heid gesteld worde telken jare een dergelijke uitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 't algemeen van kans of loterijspel zijn deze kunnen wij aanbevelen omdat hare 6lrekking is de nationale welvaart te vermeerderen door een van hare beste bron nen de landbouwte openen. De Groof, die te Brussel met zijn vliegtóestel zou opstijgen, maar wiens poging mislukte, zal nu den 7den September te Lu:k van eene hoogte van 300 meiers zoo mogelijk deluebt doorklieven. Ter zitting van de Arr.-Regtbank ie Amers foort van heden stond leregt zekere B., wonende te Hoogland en bijgenaamd «de wonderdocter ter zake bel onbevoegd ui'oefeoen van de geneeskunde. Door een tal getuigen werd verklaard dat zij door hem verbonden of behandeld waren, terwijl de beklaagde erkende wal hem te last was ge legd en verklaarde daartoe te gebruiken sym pathiewater dat hij zelf vervaardigde. Hel O- M. eischt veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf en f 75, boete of 8 dagen sub sidiair. Bur^erlyke Stand van Amersfoort. BEVALLEN 27 Aug. A1 ij da van Winterswijk, geb. Warneke, d.Wilhelmina Bertha Dirksen, geb. Eicbman, z. Henrietta Gesina Leinweber, geb. Dijk, z. 28 Aug. Johanna te Kulve geb. Malesteinz. Evertje van Kamp, geb. Dekkerz. 30 Aug. Johanna Josina Knuivers geb. van Stokkom, z. 31 Aug. Jannigje kerkhoff, geb. Kruiswijk, d. Petronella van Damgeb. Arendsenz. 2 Sept. Cornelia Hensen geb. Moesbergen, z. - 3 Sept. Be- rendina Oltenhoffgeb. van Lingz. ONDERTROUWD: 28 Aug. Gerr.t Gouw met Pietronella Gijsberla Blom. GEHUWD: 29 Aug. Arnoldus Stephanus Alter met Agnila Geertruida Ter Schuur. i 3 Sept. Hendrik van Ree met Geesje Boerwin- s kei. Johannes Versteeg met Antonia Mulder, a OVERLEDEN28 Aug. Johanna van de Wetering63 j.gehnwd met Antonius van de Wetering. Geertruida Zeggelaar, 87 j-,lC wed. Albert van den Ham. 28 Aug. Francinaje Laseur, 18 d. 31 Aug. Hendrik Joban vanJn Hem mol4 m. 1 Sept. Geertruida Everdina,^_ Veenendaal3 m. 2 Sept. Anlonij Gerardu'en Kok, 35 j., gehuwd met Alijda van der Maalh.-jgjj Arrisje Geitenbeek, 14 j. Een levenl. I^j. van Andries Frederik Sweijer. %n- ADVERTENTIE N. Heden overleed tot diepe droefheid van.ij mij en mijne kinderen mijne innig geliefde Echt- »- genoote JOHANNA VAN DE WETERING, me den ouderdom van ruim 63 jarenvoorzien van de H. Sacramenten der stervenden. Amersfoort, 28 Aug 73 A. VAN DE WETERING. staande op een der beste en drukste standen alhier nabij het Hotèl van den Heer MiiLLER Vioeger VAN WAGEN1NGENgeschikt voor alle aflaires en waarvan het bovenhuis steeds is verhuurd. bevattende diverse Kamersalle behangen en met Stookplaatsen voorzienKeuken Kelder. Zolder enz.staande op een goeden stand, huurprijs f200'sjaats; aanvaarding 1 November e. k. Te bevragen bij den Make laar J. G. HELMERHORST. Brieven lranco.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 3