Dingsdag- 28 g®|jt October 1873. JVZ 5141. MR5F00B1SCHI Wd!«« .»I~I 15 I« 1873. NMMU8t8CHitoTRAAL.Spoo.wso. H H M H W M Van Ammfwrt our Maanbergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I II II I 111 s morgens 6J op de eerste treinen 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.1.. I. I U II 1 'l' Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II II 11 III I 's avonds 9 na aank. der laatste trein. 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.kp II O ^an ^arneveld naar Amcrsfoört 'sm. 9 u. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdamu. nam., van Soestdijk 1\ u., van Baarn 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verachijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /"I.—franco per post 1.15. Prijs der Advertentie» van l tot 6 regels CO Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, olüciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15Cis. Reclames per regel 20cents Aft. nummert 10cents Bestellingen bij den Uitg. A. een Cteeffte Amersfoort Itureau Amerifoortsohe Courant. Stoovcstraal bij de Langcstraat, Wijk B, N®. 33, en bij alle Boekhandelaren cn Postdirecteuren in bel Rijk. Uneven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nuoh en van Dims Wijnstraat, Rotterdam. De volgende oproeping bevond zich Woens dagavond aan het hoofd van een bijvoegsel van het Handelsblad en aan het hoofd der Amsterd. Cl., en den volgenden dag was zij in de Nieuwe Rollerd. Cl. (die deze dus waarschijnlijk niet kosteloos wilde plaatsenals advertentie te lezen. Op drie November eerstkomende zal het eerste vijf-en-twintigjarig tijdperk van het bestaan onzer gewijzigde Grondwet zijn verstreken. In ons volksleven mag, moet zelfs eene dag- teekening als deze worden herdacht. De Grondwetuitdrukking onzer vrijheid door en onder den Oranjevorst tot stand gebragt en gewaarborgd is Levens de band die ons als natie vereenigt. Hare invoering was eene belangrijke schrede voorwaarts in de ontwikkeling van ons volks bestaan. Hare handhaving bepaalt en teekent het ter reinwaarop bij uiteenloopende zienswijze, onze staattslieden al tegader elkander ontmoeten. Hare vatbaarheid voor wijziging, waar be dachtzaam beleid die vereischtis mede bare aanbeveling. Deze overwegingen hebben de oudergetee- kenden bewogen om te trachten hunne mede burgers tot viering van dien gedenkdag te ver eenigen. Eene bijeenkomst op 3 November aanstaande gevolgd door eenen feestmaaltijd gemeenschap pelijk te houden door henwien onze grond wettige instellingen lief zijn, scheen daarvoor de meest gepaste vorm. Uit dien hoofde noodigen de ondergeteekenden allen uit, die opgewektheid gevoelen mogten, om bij hen zich aan te sluitendaarvan te doen blijken door opgave van naam en woonplaats aan Mr. P. R. FEITH of Mr. J. A. LEVY te Amsterdam. NADERE BEPALINGEN. 1°. De bijeenkomst zal gehouden worden te elf ure in het Park (Plantage), te Amsterdam. 2°. De Feestmaaltijd zal plaats grijpen te vijf ure des namiddags in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. 3°. Alleen voor de toetreding tot Jen Feest maaltijd is het hierboven vermelde opgeven van naam en woonplaatseen vereischte. 4°. De bijeenkomst kan worden bijgewoond tegen betaling (aan den ingang van hel Park) van één gulden (f 1.) 5*. De lijsten van inteekening op den feest maaltijd zullen onherroepelijk gesloten worden op den zh'"entwintigsten (26) october, des avonds. 6°. De prijs van het couvert, met inbegrip van eene halve flesch wijn is zeven gulden (j Ij. 7°. De Toegangskaarten tot den Feestmaaltijd zullen op den derden November aan den ingaug van het Paleis voor Volksvlijt verkrijgbaar zijn. NB. Kortheid des tijds belette meer Namen onder bovenstaande uitnoodiging te ver eenigen. Dit strekke tot versehooning bij benwier invloedrijke steun even i gcwenscht als gewaardeerd is. De persdie met het doel door het Comité beoogd zich vereenigtwordt beleefdelijk verzocht aan deze uitnoodiging de meest mogelijke bekendheid te geven. Politieke Revue. Het berigt, dat de broeder van don Carlos don Alfonsomet zijne gemalin en zijnen staf naar Frankrijk vertrokken is dus schrijft men van de Spaansche grenzenvindt zijne verklaring in eene verwijdering lusschen de twee broeders. Tusschen don Alfonso en generaal Saballsopperbevelhebber der Garlistische strijd krachten in Kataloniëbestond reeds lang on- eenigheid, en Saballs werd door don Carlos naar Navarra ontboden om zich over de tegen hem ingebragte beschuldigingen te verantwoorden. Saballs schijnt zich met goed gevolg verdedigd te hebbenwant don Carlos schonk hem niet alleen den titel van markies van Alpens, maar be vestigde hem ook in het opperbevel in Katalonië. Don Alfonso wilde echter niets meer met Saballs te doen hebben, hij besloot daarom den Spaanschen bodem te verlaten en bevindt zich thans in Pepignan. Van degenendie hem vergezeld hebbenis behalve RibaMonceda en Coxal inzonderheid de overste Freixa te noemendie met een klein getal gendarmes uit Barcelona het grootste gedeelte der onder zijn bevel slaande troepen liet zich niet door hem verleiden eenige maanden geleden naar de Carlisten is overloopen." Tegenover den onvermoeiden ijver der monar chalen beginnen de republiekeinen eindelijk een krachtiger houding aan te nemen gisteren hield de linkerzijde twee vergaderingen; zij is tot den strijd toegerust. Wat zal nu 28 of 29 October, of 5 November, te Versailles gebeuren Hoogst waarschijnlijk zullen de fraktiën der regterzijde het volgende ontwerp voorstellen: «Art. f. De erfelijke monarchie is hersteld. Art. 2. Zij is hersteldvolgens het regt van eerstgeboorte, in den persoon van Hendrik Karei Ferdinand Marie Dieudonné d'Artois hertog van Bordeaux, graaf van Chambord. Art. 3. De driekleurige vlag is de nationale vlag." De twee uiterste partijen in Frankrijkde ultra-Monarchalen en de ultra-Republikeinen tergen elkander dagelijks. De eene zegt: «gij, die de Monarchie wilt, zult geslagen worden" de Monarchale antwoordt: «gij zijt verloren Hendrik V zal ook uw Koning zijnl" Een Engelsch blad, over die partijen spre kende zegt «Dc Fransche royalisten beroemen er zich openlijk op, dat zij genoeg afgevaardigden kunnen omkoopen om zeker van hunne zaak te zijn. Eenige zijn te vangen door titels portefeuilles, gezantschaps-posten, prefecturenhofambten anderen door beloften van verschillenden aard. Ook zijn er afgevaardigden, die leven van het geldhen als zoodanig toegelegd. Welnu wij zeggen zij beschikken over milliocnen." «Ieder is te koop, als men dc prijs maar weel" zei een staatsman, die wist wat het goud vermag. Zijn de royalisten niet bang voor dc magtige Reptiblikeinsche partij, die bepaald vijandig is legen het Koningschap en vooral tegen den Graaf van Chambord Wel een weinig en daarom heeft zy haast om haar slag te slaan. Zij denkt ook alle op positie is ontzenuwd, als dc Koning er maar is. Zij hebben den moed hunner opinie cn het magtige volk slapt soms als een lam achter hem die durft. «Het gerucht wint veld, dat de heer Thiers met den dag meer aanhangers wintdeels ten gevolge vat» den onhand'gcn ijver des Graven van Chambords vrienden. Een van dezen heeft, namens den Pretendent bewerende te spreken, dc zoogenaamde concessiën van Salzburg tot niets terug gebragt. Hij legt die conccssiêu in dezer voege uit: «zoo lang de Koning nog niet in Frankrijk is zal de Nationale Vergadering zonder schending van het Koninklijke praero- gatief, de driekleurige vlag behouden', vermits de Koning met wenscht dat de vlag vóór zijne terugkomst verwisseld worde. In tusschen behoudt hij zich het regt voor om te dezen aanzien eene Souvereine beslissing te nemen wanneer hij het oogenblik daarvoor gekomen acht." Allerlei. Op al de veemarkten, welke dezer dagen in het graafschap Zulphen worden gehouden zijn de prijzen van het vee aanmerkelijk gedaald. Zullen nu de slagersdie telkens opslagers werdenthans eindelijk afslagers worden De melkvrouwdie het Engelsche Hooger- huis van melk voorzietwerd kort geleden gestraft met een boete van 10 p.St.omdat haar artikel bevonden werd verdund te zyn met niet minder dan 80 pCt. water. Overwe gende hoeveel de natie gelegen ligt aan een gezond en krachtig hoogerhuisstelt de Pali Mall Gaielte voor om op kosten van den lande een melkkoe aan te schaffenuitsluitend ten gebruike van de eerste kameropdat voortaan bet arbeidsvermogen van dat ligchaam niet meer in gevaar gebragt zal kunnen worden door gewetenlooze melkverkoopsters. Mejufvrouw Mina Kruscmann spreekt op 3 No vember e.k. in eene vergadering der Maatschappij van Fraaije letteren te Leiden en heeft het voor nemen om op hare reis naar Friesland io het Concerlhuis Assen eene lezing te houden. Betsy Perk heeft zich te Brussel gevestigd en wenscht haar tijdschrift: «Onze Roeping" te verkoopen* Doctorina" te Leiden heeft Pater Hiacinlhe uitgenoodigd daar te komen lezen. Dingsdag is te Gonemuidcn na afloop der beestenmarkt, bij den veehandelaar A. Brouwer het kabinet opengebroken en een notitieboekje met ongeveer f 14000 aan bankpapier ontvreemd Procesverbaal is reeds opgemaakt. Men vertrouwt den dader wel op bet spoor te zullen komen. Voor het IIol in Overijssel heeft tcregt gestaan R. ten Napeloud 45 jaren, geboren tc Arnbt- Vollenhove, vroeger arbeider, nu schipper te Averecst. Deze man had een valsch briefje «Vriend Schollen geef aan B. ten Napel een bok turf voor de diaconie, ik ondergeteekende J. Aarsscn, balkmeesler", vervaardigd cn zich daarop eene bok turf doen afgeven, die hij ten eigen voordeele heeft verkocht. Wegens deze hande lingen daarstcllende 1°. valschhcid in onder- handsch geschrift2°. het des bewust gebruik maken daarvan, is genoemde ten Napelmet inachtneming van verzachtende omstandigheden als daar zijn het voormalig goed gedrag van ten Napel, zijne goede intentie om dc turf te betalen en bet door zijne handeling tc weeg gebragte geringe nadeelveroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 45 dagen en twee geldboeten, elk ad 50, of bij wanbetaling gevangenisstraf.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1