Ding-sdag- 4 November 1873. Jtë 2145. MIIBSFOORTSCHE Winterdienst aangevang 1 Not. 1873. Nkderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. count DlLIGENCK-DfENSTEN Van Amersfoort naar Maanbergen morgens 6,30op den eersten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 aar. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgens 10.16 en 's avonds 8.10 nnr. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.45 's morg. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam ij u. nam., van Soestdijk 2 u., van Baarn 3 u., Eemnes3{., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Adverlentien van I lol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cis; legale, officiëele en onteigen. Adverlentiën per regel 15Cts. Reclames per regel 20cents Aft. nummert 10cents Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cteeff Amersfoort Bureau Amert/oorUehe Courant. Stoovestraat bij de Ijangestraat, Wijk B, N#. 33, en bij alle Boekhandelaren ei Adverlentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algen n Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. i Advertentieburaeu van Nusn en via Dreun, Wijnstraat, Rotterdam. LIJST VAN BRIEVEN (tan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de eerste helft der maand Oct. 1873* PLAATS VAN namen der geadresseerden. bestemming. 1. Wed. E. Huzert. te Amsterdam. 2. Mej. G, J. Siddré 3. F. van Helder 4. Scheltus, Terwindt en C°. Helmond. 5. H. van Demelen Soest. 6. W. van Beek. a Uddel. Van de Hulpkantoren Baarn. 7. J. van Beers a Well. 8. J. van Lunter a Amsterdam. 9. Mej. F. M. G. Hoelen Barneveld. 10. Siberg Utrecht. 11. L. van Meekeren Hoogeveen. Soest. 12 van Werkhoven en C. a Groningen. Reglhcbbenden vervoegen zich aan het post kantoor te Amersfoort. Oost-Indië. In het sMail-Overzichl" van de Java-Bode waarin nogmaals met aandrang gewezen wordt op den onrustbarenden toestand der bevolking te Demakleest men o. a. sDe berichten uit Atchin zijn schaars. In ons nummer van den 15 dezer werd het een en ander medegedeeld uit onze particuliere corres pondentie waaruit blijkt dat het ter reede van Atchin hard waait dat het er zeer veel en zeer lang regent en de communicatie tusschen de schepen bijna onmogelijkalthans zéér moeielijk is. iHet leven van den zee-officier en van matrozen en mariniers moet daar verre van benijdens waardig zijn. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat hel personeel der Marine (het materieel laten wij buiten beschouwing) bij deze blokkade en de daarop te volgen expeditie zeer veel zal lijdenwij verwachtendat de Minister van Marine daarop zal lettenen er bij lijds op bedacht zal zijn cm personeel uit te zenden ten einde officieren en manschappen die aan de le expeditie, de blokkade en de 2e expeditie hebben deelgenomenvroeger dan anders wel het geval zou wezente doen vervangen. «Eigenlijk gezegd verwachten wij dit van dezen Minister var Marine nietwant van hem ver wachten wij niets goedsdus ook dit niet. In het belang der Marine, in het belang van den Slaat, wordt daarom zijn aandacht op deze belangrijke gelegenheid gevestigd. »De Atchinezen schijnen door de blokkade veel te lijden. Zoo moet de opium reeds belangrijk in prijs zijn gestegen, terwijl ook de rijst iets duurder is geworden. Van vredes-voorstellen is echter nog geen sprake. «De Ministers van Koloniën en van Marine hebben veel opgegeven van de fraaiesterke en degelijke schepen die na de mislukte eerste expeditie naar Atchin waren gezonden. Vooral werd met nadruk gewezen op de Zeeland en de Watergeus. Tot naricht der Ministers dient, dat de ketels dier stoom-oorlogschepen in slechten staat zich bevinden. Gedurig moeten zij worden opgelaptdan hierdan daarnu eens is het de bakboords- dan weder de stuurboordskete' en zoo gaat het voort, sukkelen zonder einde. De Zeeland vooral stoomt dan ook zeer slecht. De Minister van Marine weet immers wel (ten minste hij moet en kan het weten) dat de nieuwe ketels van de Zeeland op de werf te Nieuwediep gereed stonden; maar in Nederland zat men er zoo indat men zich niet eens den tijd gunde om met allen spoed de oude ketels uit te nemen en door de nieuwe te vervangen, en zoo gir.g het fregat met slechte oude ketels naar Atehin om daar een sukkelend bestaan voort le slepen en een vloot te gaan ver sterken die met een of twee ramschepen zonder de minste moeite in den grond kan worden geboord. Ook de ketels van de Watergeus zijn slecht, en moeten voortdurend gelapt worden. In de afdeelingen der Tweede Kamer is om trent het hoofdstuk justitie op het volgende gewezen. Naar aanleiding van bij de Kamer ingekomen adressen van burgemeesters in verschillende pro vinciën tevens ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten, vragende uit trekking van een post op deze begrooting voor de bezoldiging dier ambtenaren bestond in de afdeelingen verschil over de vraag, of het wen- schelijk is datofschoon art. 63 der gemeentewet de betrekking van burgemeester onvcrcenigbaar verklaart met de betrekking van ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij eenig rechterlijk collegie, voortdurend, bij ontstentenis van wettelijke voorziening, krachlens art. 292 der gemeentewet art. 45 der wet op de rechterlijke organisatie blijlt gelden Sommige leden waren van oordeeldat het ambt van burgemeester uit den aard der zaak minder geschikt is voor zoodanige officieele aanraking mei de justitie andere leden oordeelen de aanstelling van bij zondere ambtenaren niet geradenvooral om de groote kosten. De meerderheid zou het billijk achten dat dit artikel der begrooling verhoogd werdbijaldien de tegenwoordige toestand blijil behouden, nu de Min. aan het verzoek der adressanten niet voldeed. De eerste der vier nieuwe militaire afdeelingen achtte men te uitgebreidmen vreesde dat de afdoening van zaken daaronder zou lijden. Verder vroeg men welke standplaatsen aan de twee auditeurs voor de derde afdeeling aangewezen zijn. De Mem. v. Toel. spreekt voor elke der vier afdeelingen slechts van een standplaats. Sommige leden achten de omstandigheid dat de burgemeester te Lobilh hoofd der gemeente politie ook belast is met het commissariaat der rijks-politiezeer vreemdin die beide betrekkingen kon botsing ontstaan. Achtte de regeering de tegenwoordige organi satie der rijksveldwacht voldoende vele leden zouden tegen vermeeidering niet opzien, daar toezicht op de jachtmaar vooral de toestand der politie ten platte landele wenschen over laat. Doch Je rijksveldwachters moesten geen werkzaamheden verrichten die niet tot hun werkkring behoordenals het doen van ex- ploiten en boden-dienst bij parketien. Van verschillende zijden klaagde men over de weelderige wijze waarop meer en meer de ge vangenissen worden ingericht en de «ziekelijke philantropie" waarmede de gevangenen worden behandeld. De gevolgen dier onmenschkundige handelingen blijven niet uit J menigeen ont vlucht de koloniën van weldadigheid om in de gevangenis le komenwaar do misdadiger het dikwijls beter heeft, dan de eerlijke arme. De gevangenis moetzal zij het doel niet voor bijstreven een straf zijn en blijven. Het gevangeniswezen in het aigemeen vond ruime bespreking. De Min. wil zoo als men weetnitbreiding ven het cellulair systema. Eenige leden wraakten ditzij waren tegen bet stelselanderen wenschlen eerst zekerheid om trent de werking van het stelsel en wenschlen eerst te zien of een ander stelsel niet diende te worden toegepast. Van een andere zijde werd hierop geantwoorddat de Nederlandsche wet gever reeds in 1851 in zekeren zin voor het cellulair stelsel partij heeft gekozen. De wet van 1871 breidde dat stelsel uit en nu dient de mogelijkheid te beslaan tot toepassing der in de wet opgenomen straf. Men kwam op tegen de groote cellulaire gevangenissenook omdat het bezoek der gevangenen er door belemmerd werdvan welk bezoek men veel verwacht. Men besprak verder den ongunstige gezond heidstoestand vooral der plattelandbewoners in de collectieve gevangenissen en de zedelijke heid die in de gevangenis van jeugdige ver oordeelden bij Doeiinchem zoomede in de ge vangenissen voor vrouwen veel te wen«chen overliet. Zware arbeid en toezicht moesten dat verhelpen. Terwijl sommigen het tractement dei onder wijzers in de gevangenissen te laag achtten zagen anderen de kosten voor dat onderwijs steeds stijgen. Is over dc plannen der Regeering met de cotnmissien van Administratie over de gevangenissen overlegd en op welke som schat de min. dc jaarlijksche kosten van dat onderwijs, als het naar zijn inzicht voldoende is geregeld. Men wenschte te weten of de uitgaanskas der ontslagen gevangenen aan het gemeentebe stuur der bestemmingsplaats werd gevonden en of daaruit reisgeld genomen en de ontslagenen ter hand werd gesteld. Ernstig beklaagde men zich over de toene- meude kosten van het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaarterwijl enkele leden be twijfelen of voor de uitgetrokken som van /"2000 per celvoor de vergrooting der cellulaire ge vangenis te Utrecht, wel goed werk is te leveren. Terwijl een lid waarschuwde voor overdrijving der kosten tot verbetering der gevangenis te Leeuwardenwaarvoor reeds groote sommen waren besteed, waren andere leden met die verbetering zeer ingenomen. Zij achtten al wat gedaan was door de behoefte geboden. Politieke Rome. Dc graaf van Chambord heeft eindelijk de met ongeduld verbeide memorie van toelichting ge leverd op het programmadat namens hem door den heer Chesnelong ter kennis van de monarchale partij gebragt was. Dc mcdcdceling van dien emissario is bekendden brief van Hendrik V", althans den hooldinhoudde strekking er van vindt men in een parijsch telegram hierachter. Is deze nieuwe verklaring van den pretendent geschikt om aan de regler- zijde meer hoop te gevenmeer vertrouwen in te boezemen? Wij gelooven het niet, en zeer natuurlijk vinden wij het, dal onder de regter- zijde, toen deze Woensdag bijeen was, groote teleurstelling Ueerschle hij het uitblijven van een dépêche uit Frohsdorf, die dc openbaar making van bedoelden brief zou hebben kunnen beletten met andere woorden de royalisten verwachtten concession van hunnen koning aan

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1