Y r ij d a g- 21 ^$5 November 1873. JU 2149, imSMTSCHi WinterdiMin 1 Not. 1873. al DlLICKNCI-DtCNSTIN NeDERLARPSCHS CeNTRAAL-SpOORWëG. HH Vul Amonfooit OW MunbciETD ■■narETU Vertrek tan Amersfoort naar Utrecht M |1 TT IJ II |1| [J| 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. I II II 1^1 I II I Van Maanbergen uur Amersfoort morgen» Vertrek ter Anterefoor. n«r Zwolle II II II IJ. h III I "J^ÏTaL, 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.MM 0 VanBanu-Teld naar Amcnfoort 7.46 'smorg Diligence-dienst J. Floor, van AmersfoorL naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes3{., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad rerscLijot Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.— franco per pelt 1.15. Prijs der Advertentie» vao I tot 6 regeis 60 Cl»; elke regel meerder 10 Ct»; legale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cla. Reclame» per regel 20 cent» Afz. nummert 10 cent* Bestellingen bij deu üitg. A. II. van Cteeffte Amerafoort Bureau Amertfaorltehe Courant. Slooveatraat bij de Langntraat, Wijk B, N«. 33, en k!j alle Boekhandelaren eo Poatdirecteoreo io het Rijk. Brieven franco. Advertenties voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiehuraeu van Nimi en vaa Dimt, Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art 264 der gemeentewet, Doen te wetendat het 2de aanvullings- kohicr der plaatselijke directe belasting (HOOF DELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1873 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tot 1 uurop de Secretarie der gemeeute voor eenieder ter lezing zal liggenbinnen welken termijn elk op bet kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoortden 17. November 1873. [Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris A. G. YV1JERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op bet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad Nc. 22) Biengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot bet uitgeven van de Pt ^ont- bladen aan ben die in bet jongstverloopen kwartaal van het dienstjaar 1873/74 deswege aangihe hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Maandag, den 24. Novem ber aanslaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaaldc patent- bladen door den deurwaarder van 's rijks be lastingen zullen worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoortden 17. November 1873. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Spnarbnn k. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 24 NOVEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eeno Com missie uil het bestuur op MAANDAG, den 24. NOVEM BER aanstaande, 's namiddags van halflwee tot halfdrie, zitting houden in een der localcn van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden éD bij de verdere leden van het bestuur do hoeren D. E. Herschel, W. A. Croockewit, Jhr. Mr. II. J. L. van Sasse van Ysselt en W. Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUW President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. De minister van binnenlandsche zaken heelt geantwoord op het afdelingsverslag der kamer nopens de begrooting van zijn departement. Uit dat zeer uitvoerig antwoord blijkt o. a. bet volgende De splitsing van het departement zouin dien omtient de juiste wijze, waarop zij be hoort te geschiedende gevoelens niet al te zeer uiteenliepen, wcnschelijk zijn. De regering blijit op de zaak bedacht. De minister wenscht niet mede te werken tot bepaling van een vast cijfer Voor de openbare werken als niet te overschrijden grenslijn.^ Hij is een groot voorstander van vereeniging van gemeen ten. De regeling der middelen van vervoer te lande en te water maakt een onderwerp van 's ministers overweging uit Het wetsontwerp kan in den loop der zitting worden te ge- moet gezien. Omtrent de wijze van rege ling der militia in onderling verband met de schutterijen heelt overleg plaats. Voor het tot stand komen eener algemeenc wet op de gezondheids-politie acht de minister den tijd nog niet gekomen wel voor partiële voorzie ning. Het stelsel om alleen werkelijk aan getast vee ai te maken en de verdachte run deren al te zonderen is volgehouden. Dat niet overal met gelijke kracht de longziekte bestre den wordt, is niet te ontkennen. De dislricts- veearlsen dragen daarvan echter niet de schuld. In overeenstemming met bel oordeel der meeste leden van de kamer, meent de minister, dat voldoening aan het voorschrill van art. 191 der grondwet nopens de wet op den waterstaat het best van partiële regeling is te wachten. Van oordeel blijvende, dat de verbetering van bel Zwolsche Diep met vele bezwaren gepaard gaat, handhaall de minister zijn plan voor een nieuwen waterweg, dat niet alleen uit een tech nisch, maar ook uit een finantiëel oogpunt de voorkeur rerdient. Hij wenscht tot instand houding van de Gevangenpoort te 's Gravenhage, hel nationaal monument, waarvoor de zorg hem bij koninklijk besluit werd opgedragen het zijne te doen. Tol bet verval van deeenige gevangenis, uil vroegere eeuwen in Nederland overgebleven mag hij de baud niet leenen. Door hetgeen daar is gebeurd en geleden, heelt de Gevangenpoort in onze geschiedenis cene groote rol gespeeld en eene vermaardheid laat het zijn eene treu rige vermaardheid verkregen dienaar de meening van den ministerjuist voor haar be houd pleit. Hij hoopt, dat ook weldra heiwerk der verbouwing van het Binnenhol ter hand zal kunnen genomen worden. Erkent de minister dat er Verbetering in de dienst der spoorwegen mogelijk en noodig is, niet minder is hein gebleken dal de klagten over de uiloefening van de dienst dikwijls over dreven wordendat meermalen eischen gesteld werden waarbij de grens van hetgeen bereikbaar blijft, was voorbijgezien, en dat de uitoefening van de dienst den toets van vergelijking met naburige rijken kan doorstaan. Nadat dezer dagen bet advies van den raad van state omtrent een wetsontwerp lot regeling van bet hooger onderwijs is ontvangenkan de verdere voorbereiding met ijver worden voort gezet. Partiele regdingwaartegen gegronde be denkingen zijn aangevoerd kan in dien stand der zaak niet wel in aanmerking komen. Daar onder Ï9 ook reorganisatie van bet gymnasiaal onderwijs. De plannen voor hel nieuwe akade- miegebouw te Leiden zijn nog niet definitief goedgekeurd. De plannen voor het zoötomische laboratorium waarvoor een meer geschikt ter rein in de nabijheid der Sleirewacht is aange wezen is vastgesteld. De vraagof hel middelbaar onderwijs wel in allen deele aan de verwachting beantwoordt, is moeijelijk op te lossen, zoolang niet meer bepaald wordt aangewezenin welk opzigt die verwachting is teleurgesteld. Veel bewijstdat in menig opzigt die verwachting is overtroffen. Wie had zich voor 10 jaren durven vleijen dat reeds thans nagenoeg in 60 hoogerc burger scholen ongeveer 4000 leerlingen onderwezen zouden worden Door oordeelkundige uitvoe ring van de wet zullen vele gebreken kunnen weggenomen wordendie ongetwijfeld hier en daar zullen zijn opgemerkt Te zijner tiid hoopt de minister de noodige voorstellen te doen lot heiziening der voorschriften van de wet be trekkelijk hel programma en het eindexamen. Zoodra behoefte blijkt aan de oprigting van rijksscholen voor m:ddeluaar onderwijs voor meisjes, zal tol herziening der wet van 1873 op dat punt besloten moeten worden. Een gebod tot bet stichten van zulke rijksscholen schijnt voor het oogenblik noodig noch wenschelijk. De lijd schijnt gekomen om de rijkslandbouw school in het leven te roepen en te beslissen of zij in een onzer akademiesteden zal worden gevestigd. Dat de gevoelens over het noodzakelijke of wenschelijke eener herziening der wet op het lager onderwijs nog steeds uitcenloopenis op nieuw gebleken. De regering heeft daaromtrent baar besluit nog niet opgemaakt. Dat de trac- tementen van vele hoofdonderwijzers te gering zijn, is niet te ontkennen. De minister verdedigt de aanstelling van de voorgestelde adviseurs tot toezigt op de gedenk- teekenen van kunst en geschiedenis. Hoewel Amsterdam inderdaad, behalve een geschikt terrein eene som van f 100.000 voor het nieuwe Rijksmuseum beschikbaar heeft gesteld, is er voor dat gebouw geeae bepaalde som op deze begrooling gebraglomdat de minister voorne mens is de vereischle gelden, bij eene afzon derlijke welhet geheele overzigt der kosten bevattende aan te vragen. Politieke Revue. Met genoeglijke verbazing hebben de afge vaardigden van den Duitschcn Landdag gecon stateerd dat er ditmaal slechts weinig petities, die de kamer anders zooveel te doen geven zijn ingekomen. Intusschen heeft een verzoek schrift reeds hel geluk gehad groote hilariteit te verwekken. - Eene weduwe uit Soest, met een lastig proces geplaagd heeft niets beters weten te doen dan een verzoekscbrilt bij den landdag in te dienen. De manier, waarop zij bet deed, verdient ver melding. Zij ging Vrijdag op de tribune zitten bond bare petitie aan een touw en liet hel stuk papier een dansje vertoonen op de ruggen der onder haar zittende afgevaardigden. Met moeite bragl men de oude aan 't verstand dat dit de manier niet was om iets van de kamer te ver krijgen en dat zij bij het ministerie van staat moest aankloppen. Naar de JY. Pr. Ztg. mededeelt heeft de heer v. Blankenburg voor de benoeming tot Minister van Landbouw bedankt. Over de toedracht der zaak verneemt men bet volgendeDe heer v. blankenberg eerst door het Staatsministerie schriftelijk uitgenoodigd om de portefeuille van Landbouw op zich te nemen heeft daar oogen- blikkelijk schriftelijk voor bedankt. Toen hij Woensdag te Berlijn kwam om afscheid van graaf v. Roon te nemen die zich naar Italië zal begevenwerd hem het aanbod ten tweede male door bet geheele Staatsministerie gedaan, doeh ook ten tweede male bedankte hijen is Vrijdag weder naar zijne woonplaats ver trokken. Niet tien jarenmaar zeven jarengeeft mijzegt maarschalk de Mac Mahon president der Fransche republiektot de volkvertegen woordigers van zijn land, «en dan cal ik, in overeenstemming met de gevoelens van de meer derheid t. w. met de conservatieve party

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1