A. ran der Hord te Hoogeveen op datzelfde No. dezelfde prijs gevallen. Het was destijds de prijs, die toen, wegens de zonderlinge wijze waarop het briefje verkocht is tot zooveel geschrijf 'heeft aanleiding gegeven." Te Brugge beeft iemand tegen een vriend geweddat bij binnen een bepaalden tijd een ntillioen gebruikte postzegels zou verzamelen. De verliezer der weddingschap zal voor eigen kosten een weldadigheidsinstelling moeten oprig- trn. Het Journal de Brugetdat op de band van een der wedders is, roept al zijn lezers in hartroerende bewoordingen op, om aan zijnen uitgever al de postzegels in te zendendie zij maglig kunnen worden. Men leest in bet Batav. Handelsblad. Door bet Neder 1. scbip President van Rijcke- vorsel zijn te Dj la via aaugebragl 46 schipbreu kelingen, zijnde de kapitein en 2$ man equipage van het verbrande Engelsclte schip Waverleg. Aangaande het ongeluk, dit scbip overkomen, zijn wij in staat gesteld bet volgende mede le deel en «De Waverley, gevoerd door kapitein Robert Calvert, was een ijzeren schip tbuis behoorende te Liverpool en laatst te Shields gecharterd voor eene lading steenkolen van daar naar Singapore. :IIet schip verliet Engeland den 27 Julij en was H>p den 17 September in goeden slaat seilende op 37* 41' zuiderbreedte en 81° 7' oosterlengte in den ludisclten Oceaan. In den loop van dien •dag werd door bet scheepsvolk een sterke gas- ■lucbl uit hei benedenschip komende, ontdekt, -doch bij een Üadelgk daaiop ingesteld onderzoek vond men geen vlamzells geen rook. Den volgenden dag echter, nog vroeg in den morgen, sloegen de rookwolken reeds uit dc ventilators en was blijkbaar de lading reeds ontbrand. Spoedig na die ontdekking ontstond een gewel dige gasontploffingdie het geheele bovendek als het ware in de lucht deed vliegen en bet schip op verschillende plaatsen in een oogwenk in lichtelaaije vlam zette. Gelukkig voor de man schap, dat deze nog ongedeerd de booten kin bereiken hoewel zij met achterlating van alles, zelfs zonder in de gelegenheid te zijn zich van eenigen leeftogt te voorzienin de grootste haast het brandend vaartuig moest verlaten. Tot en mei den 20 September dreef men, aan alle gevaren ter prooi, in een der gevaarlijkste streken van den oceaan rond, toen bij hel vallen van den avond de schipbreukelingen een scbip ontdekten. Zij hadden het geluk sicb door middel van een klein blaauw licht te doen op merken en konden welhaast in de schemering bemerken dat het scbip op hen aanhield. Het duurde evenwel nog een geruimen lijd, ja zelfs tot middernacht, eer de mannen inderdaad waren gered en den voet zetten aan boord van diet schipdat beo opnam want de zee stond •vreeselijk bol en de wind was tot storm aan gegroeid. Niettemin gelukte bel den menscb- iieveoden Nederlandse hen gezagvoerder Lieuwen en zijne wakkere bemanning de schipbreukelingen behouden op te nemen en werden zij binnen- gebiagl en aan de verdere zorgen van den En- gelschen consul overgelaten. Om het zeerst loemeo al de geredden de goede behandeling van den gezagvoerder van bet scbip President van Rijcievorsel en zijne equipage ondervonden dc hartelijkheidwaarmede zij opgenomenbehandeld en verpleegd zijn en vooral de menschlievendheid en opoffering, door kapitein Lieuwen bij hunne redding betoond. Slechts een toeval was heldat ter hoogte waar zich de schipbreukelingen bevonden een scbip kwam en vu bel niet dat hel Nederlandscbe vaartuig door weer en wind een weinig buiten koers was geraakt, waarschijnlijk zou de ongeluk kige bemanning van de Waverley een treurig einde gehad hebben." Uit eene particuliere correspondentie blijkt, dat kap. Lienwen het aanbod van vergoeding voor de zeer aanmerkelijke kosten van voeding en verpleging hetwelk hem dadelijk door den engclscben konsul le Batavia werd gedaan, beeft afgewezen met te zeggen: «dal bij meende niet» meer gedaan te hebben dan zijnen menscbelijken pligu" Eere dezen braven zeeman die den roem der Nederlanders weder handhaafde. Eere hem, die, op geheet belanglooze wijze, een daad van menschlievendheid op groolc schaal verriglle. De l*re*idenl van Ryckevorsel behoort tot de vloot schepen van den heer F. R. P. Victor alhier. Hel zal dien groolen reeder ongetwijfeld aangenaam zijn dat een van zijne gevagvoerders het werktuig mogt zijn tol het redden op zee van oen zoo buitengewoon groot getal meoscben- ievens. De dezer dagen gemelde beweging onder de Kaseelscbc vrouwenten doel hebbende om de in de laatste jaren tol een ongeboorden prijs gestegen cerate levensbehoeften, al» boter, eijcrcn, groentenvlcescb enz.tot een normaal peil terug te brengen beeft te Dortmund zooveel weerklank gevondendat terstond een groot aantal huisvrouwen aldaar zich tol het te Kassei gevestigd bestuur hebben gewendten einde over bet houden van een Vrouwen-Congres, tot vaststelling der marktprijzen voor al de westelijke provinciën, te beraadslagen. Dit voorstel is le Kassei met gejuich ontvangen, en men is overeengekomen bedoeld congres op den 7den December a. s.te Dortmund te houden. Vele der voornaamste steden als Essen, iSlberleld Dusseldorf, Crefeldhebben reeds beloofd zicb door afgevaardigden te zullen doen vertegenwoordigen. Men zal ook alle overige plaatsen waar de prijzen iu den laatsten tijd bovenmatig gestegen zijnuilnoodigen gedele geerden te zenden, ten einde aan de beweging een zoo algemeen mogelijk karakter te geven. Burgerlijke Stand van Amersfoort. BEVALLEN: 19 Nov. Janneije Mossink z. Antje van Velzengeb. Deijsz. 20 Nov. Geertruida van Gelder, geb. Hijmans, d. Johanna de Wijsc. 22 Nov. Vrouwtje Hilversum, geb. Wynstokz. Jacoba Hage- beukgeb. Veenendaald. Gerritje van Beek d. 23 Nov. Maria Heered. 24 Nov. Petronella Rouwhorst, geb. de Bruin, Alijda ter Beek, geb. Snijders, d. Cum ra Jekelgek. Kraaikamp, z. 25 Nov. Hendrika van den Oudenalder, geb. Takens d. Frederika Berg, geb. van Dijk, d. 26 Nov. Alida Lablans, geb. Arlard. ONDEKTROU WD 20 Nov. Johannes Chris- tiaan Kreurer met Hendrika van Lummel. GEHUWD: 26 Nov. Richardus van der Veen met Everarda Gijsberla van de Brug. Hen drik van Apeldoorn met Maria Louisa Johanna van de Mast. OVERLEDEN20 Nov. Johannes Smal 10 w. 21 Nov. Maria Bex 4 j. 22 Nov. Arnoldus Leonaidus Vink, 3 j. 6 m. 23 Nov. Gerritje van Nimmerdor, 86 j.wed. Jan Boersen. Aaltje Kunsel75 j.wed. Wouter van Diemen. 24 Nov. Sibilla Klaas- sen, 74 j.wed. Johannes van 't Klooster. -— 26 Nov. Gerrit Peters, 3 j. u gezonde u. Het is onaangenaamzeer onaangenaam van zich zeiven iets te zeggen dat ook maar eenigs- zins den walgelijken reuk van eigenlof heeft. Doch het kan soms plicht zijn te verklaren dat heb ik gedaan. Bescheidenheid en kieschheid verbieden eigen werk te prijzen doch de rechtvaardigheid eischt, dat men publiek de verantwoordelijkheid, lof of blaam, zijner eigene daden op zich neme. Ik ben aan mijne eer verplicht eenige beschuldigingen onschadelijk te maken. Men heelt mij zekere onwaarheden voor de voeten ge worpen die mij in de oogen van 't publiek kwetsen. Men dwingt mij met waarheid terug te werpen, en 'tis nu mijne schuld niet, als ik daarmèe misschien iemand zeer doe. 'l Doet mij inzonderheid leed om de nagedachtenis van den Heer Rijk van Etveldvoormalig gemeente-architect, dat ik moet. Het beet in 't vorige nummer dezer Courant, dat ik «vermoedelijk" de plannen en begroo tingen van den vorigen gemeente-architect heb overgenomen. Dit is meer dan ik weet. 't Is mogelijkdat de Heer van Etveld een plan heeft gemaakt voor een venster in het Weslerfront des Torens, 't Is zelfs mogelijkdat nog andere menschen ook plannen gemaakt hebben voor een venster in datzelfde front; maar zeer zeker isdat ik nooit dat plan van den Heer van Eeveld, noch dat van eenig mensch heb gezien zelfs niet iels, wat op een plan gelijkt, of wat een plan had kunnen worden. «Maar gij hebt toch de begrooting overgenomen 1" Zoo. Men boo re eerst. Jaarlijks omstreeks de maand Juli geeft de architect aan 't gemeentebestuur onder den naam van begrooting eene raming der onkosten van 'tonderhoud der gemeentegebou wen en*, voor 't volgende jaar. Die raming was natuurlijk ook door den Heer v. Etveld gemaakt vóór ik hier kwamen de gemeenteraad had ze goedgekeurd. Ik moest er naar werken dat isik mocht 't volgende jaar niet meer geld ge bruiken dan was vastgesteld. De bouw van het venster moest daardoor nog een jaar langer worden gerekt. Van wat bouwkundigen onder eene begrooling verstaan is dus in 't geheel geen sprakedat ik naar zoo'n vreemde be grooling zon gewerkt hebben, kan dus slechts een verzinsel zijn van een onwaardig karakter. Maar meer. Dc Heer van Etveldzegt men, was reeds met het werk begonnen dal ik vol tooid heb. Waar; zeer waar I Mijn voorganger heeft de vensters en boekpijlers in 'l Ooster- cn Zuiderfront hersteldde door ouderdom ver vallen steenen door nieuwe laten vervangen. Hij heeft een nieuwe lap gezet op een oud kleed, waarvan de snit gegeven was, gelijk ik nu nog niet het Noordcrlront zal moeten doen, en voor deze nette restauratie verdient de ge achte overledene dank en eer. Ik zeg dit gaarne. Dochheel het weerde bouw van het nieuwe vensier is door hem aangevangen. Ook waar. Ik vond in den Westergevel een gateen groot gat van 25 meter hoog en 8 meter breed. Daar had bet oude venster gezetendaar moest het nieuwe zitten. Ik vond nog meer. Ik vond de profielsteenen, waaruit de omlijsting van de vensternis moest worden opgemetseld reeds besteld gebakken en juist aangevoerd. Die steenen beb ik gebruikt en moest se natuurlijk gebruiken. Meer niet. 'l Meel was aanwezig maar wat er van gemaakt is, is mijn werk. Is er goeds aan 't komt ten mijnen bate op mijne rekening; is 't een misbakselik alleen draag de schuld. Doch mijn beeld is niet volkomen juistde Heer van Etveld was reeds eventjes voor mij aan 'l mengen geweestde profielsteenen hodden eenen bepaalden vormy en wie zou het den ziekelijken grijsaard euvel duiden f deze vorm is niet geheel zooals die had moeten zijn. Eene nauwkeurige beschouwing van de uitge broken steenen en van de overige declen van den toren heeft mij geleerddat mijn voor ganger zich in de periode van den bouwstijl vergist heeft, eene vergissingdie ik, gebonden aan het materiaalniet heb kunnen herstellen. Ik moet op nog iets antwoorden. Er is ge zegd, dat er eenig goeds is in het werk, dat mij meer studie en arbeid gekost heeft dan een leek veronderstelt. Als 't zoo is doel het mij genoegen. Mij zij het veroorloofdmet lof daarbij den naam van een flink werkman te vermelden, die zijn vak genoeg meester wat om met zijn' beitel uit de houwen, wat en ncf zoo als ik het hem had voorgeteekend. De naam is J. v. Sloten. Moet die misschien volgens den vermomden aanvaller op den voorgrond treden f Is het wellicht die van den gemeente-opzichter, die toezicht over het werkvolk hield leder zal daarvan de onbillijkheid inzien. Ik zwijg daarom over eene zaak, waarover 'lspreken mij onaan genaam is. Slechts nog een verzoek aan U, Mijn heer de Redacteur. YVelke is die «betrouwbare bron" waaruit zulk onzuiver water vloeit, dat ik het tot mijne spijt moest desinfecteeren Als Gij kunt, noem dan openlijk zijnen naam, en als hij een man isdie instaat voor wat hij zegt, en geen eerlooze ttruikrooverdie niteene hinder laag zijne verraderlijke kogels schiet, hg noeme zelf zijnen naam 1 W. H KAM. Amersfoort, l..1 N gemeente-architect en Ieeraar 26 Nov. 1873. MQ de H a Schoo| le Amer,foor| (Van geachte en onpartijdige zijde zijn wij geïnformeerd, dat het laatste gedeelte van de hierboven bedoelde mededeeling in bel vorige nummer, kort vóór hel ter pers gaan ontvan gen en geplaatstvolkomen onwaar isdoch wen- scben wij liefst ter vermijding van onaangenaam heden enz. den naam des inzenders onvermeld te laten. Red. Amertf. Cl.) AMERSFOORT, 27 November 1873. Volgens telegrapliisch berigl van Buitenzorg gedagteekend 25 November was de naar Atchia bestemde expeditionaire magt, onder den Lui tenant-Generaal J, van SwielenSingapore ge passeerd. Van wege de Commissie voor de TOMBOLA op 6 December ter bevordering van meer getrouw Pohoolbezoek is ons ver zocht medetedeelendal sedert Maandag 24 November bij baar zijn ontvangen twee geldelijke bijdragen van 10.onder welke eene potlmerk Leutden eene van fb.eene van f 3.en eene van f 2.50, en haar van verschillende zijde alleszins geschikte voorwerpen voor de verloting zijn geworden. De Commissie is hoogst dankbaar voor die bewijzen van belangstelling, en met haar ver heugen wij ons hartelijk over de medewerking, welke het Bestuur der Afd. Amersfoort van het Nederl. Schoolverbond op zijn pogen tot in het welbegrepen belang der jeugd mag ondervinden. Wij gelooven de zaak der Tombola, die ten vorigen jare 100 krachtig beeft medegewerkt om bij oudeis en kindeten de belangstelling in bel onderwijs te verhoogenbij voortduring van allen die prijs stellen op bet heil der jeugd, de ontwikkeling en veredeling des volks, te mogen aanbevelenen te mogen herinneren dat leden der Commissie voor de Tombola bestaande uil de Heeren A. J. BosMr. J. W. Sluiter en J. Kzijszr, zich bereid hebben verklaard tol 3 December bijdragen voor het klnderfe08t op 6 December te ontvangen ofschoon vroegere inzending voor eene goede reading van een en ander gewis zeer gewensebt tal zijn.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2