Dingsdag1 2 December 1873. JVs. 2152. inisraiscu Winlerdiensl sangerang i Not. 1873. Nkdf.rlandschk Centraal-SpoorwII. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. comii. DlUGENCI-niKNSTKN Van Amitrafoort naar Maanbnixcn morgan 0 30, op dan eentan trein naar Amatordam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nnr. Van Maanbergen naar Amerifoort 's morgana 10.10 en «vond» S.10 nnr. Van Amerefonrt naar Barnereld 0,30 atonda. Van Bornoveld naar Amerafoort 7,46 morg. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 n., Ecmnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprije per kwartaal f I.franco per pott 1.15. Prijs der Adeertenlien ran I lol 6 regelt 60 Cti; elke regel meerder 10 Ct»legale, olTiciëele en onteigen. Advertcntiën per regel 15 Ct». Ileclume» per regel 20 cent* Aft. nummert 10 centa Bestellingen bij den Uiig. A. II. «an Cltrffto Amersfoort Bureau Amertfoorltche Courant. Stooreatraat bij de liangestraat. Wijk B, N°. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Britven franco. Advertentie» voor dit bind uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiel/uraeu aan Nirsa en vsa üitsii, Wijnstraal, Rotterdam. Politieke Revue. Uit Calcutta wordtonder dagteekening van 25 dezer, het volgende gemeld: a In antwoord op een adres van het gemeentebestuur van Agra heeft de onderkoning te kennen gegeven dat al bestond er aanleiding tot groole bezorgdheid over den toestand van Bengalen hij toch reden had om te gclooven dat de regéring bij magte zou zijn de bezwaren te boven te komen. De gcheele bevolking der door den hongersnood bedreigde streken telt 24 millioen zielen, doch de vorige oogst was zeer rijk en de prijzen zijn lager dan in 1865. De tijd van onderstand ver- leen en is nog niet gekomen, doch daartoe worden vele toebereidselen gemaakt. Er zijn groote aan- koopen van granen gedaan ter uitdeeling aan de arheiders bij de openbare werken in de be dreigde streken aan te leggen. De regering blijft volharden bij hare weigering om den uitvoer van granen te verbiedendie uitvoer is echter aanzienlijk verminderd. Aan de ambtenaren is volmagt gegeven om in geval van nood de door hen noodig geachte maatregelen te nemen." In het Pruissische Huis van Afgevaardigden is de interpellatie van den heer Duncker c. s. behandeld, waarbij gevraagd werd: «welk be sluit heeft de Bondsraad genomen met betrekking tot het vrije vervoer der Rijksdags-Afgevaardigden langs de spoorwegen? «Wat was het oordeel der Pruissische Bonds- commissarissen over deze aangelegenheid r". De Minister von Camphauten verklaarde zich beieid om terstond te antwoorden. Over het vrije vervoér der Afgevaardigden was nog geen besluit genomen. Daaromtrent werd nog onder handeld en het Ministerie moest weigeren in lichtingen te geven aangaande nog aanhangige onderhandelingen. Met zekerheid wordt thans gemeld dat de graal van Chambord gedurende de laatste par- Icnicnlaiie crisis in Frankrijk was, ja zelfs te Versailleswaar men hem met den minister Ernoul zag wandelen. De graaf schijnt tegelijk met zijnen brief van 27 October de reis naar het vaderland te hebben aanvaarddaar hij volgens de berigtgevers ten minste, in demee- ning verkoelde, dat tyne ridderlijke verklaringen in hel land aigeraeene geestdrift zouden ver wekken. Toen de graaf te Parijs kwam was hij zoo verzekerd dat hij spoedig den troon zijner vaderen zou bestijgendat hijzoo als reeds vermeld is, zijne paarden en rijtuigen naar Frankrijk liet komen. Bitter teleurgesteld is de Roy" naar Frohsdorf teruggekeerd. Volgent het Journal de Parithet orgaan der familie Orleans, heeft /le Liberie ten onregte berigtdat de graal van Chambordna twee of drie dagen op het kasteel van den herlog de Luynes doorgebrag te hebbente Parijs ten huize van mevr. Filz-Jair.csal de prinsen en prinsessen van het huis Oileans ontvangen had die daags te voren van de komst van het hoofd der familie Bourbon verwittigd waren geworden. Do prinsen van Orleans hebben, zoo verzekert eerstgenoemd blad,^ van de reis van den graaf van Chambord in 1' innkrijk geen kennis gedragen vóór dat zij die door openbaar gerucht vernamen en derhalve het incognito geëerbiedigd dat de graaf van Chambord scheen te willen 'in acht nemen. Mag men den Univert gclooven dan is «Hendrik V" niet te Parijs niet op het kasteel van den herlog de Luynes en niet bij den hertog de Lnrochcfoucauld-Bis- saccia geweesten was de plaats van zijn ver blijf zelfs voor zijne vrienden een geheim. Slechts enkelen hebben hem gezienen geen afgevaar digde of ander politiek persoon werd door hem ontvangen. Met betrekking tot de mededeeling in de Union welke bet vermoedeu deed ontstaan, dat de graaf van Chambord besloten had te abdikcrenzegt het bladdat zulk een ver moeden onbegrijpelijk is, daar «Hendrik V" verklaard heeft: «Ik zal niet abdikeren." Het nieuwe Fransche Ministerie ia niet splin ternieuw maar aangevuld met nieuws krach ten, die naar wij hopen het geheim zullen weten te vinden lang en goed te regeeren en zadelvast te zijn tegenover de oppositie. Het Ministerie is samengesteld als volgtde Broglie Min. van Binnenlandsche zaken üecazes buiienlandscbe zaken Forloul, onder wijs; Desseillignykoophandel; de Larcy, Openbare Werken Debevre Justitie Magne, Finantien; du BarrailOorlog en Dompeirre d'Horniy, Marine. Behalve de vier laatstendie hunne porte feuilles behouden is ook de Heer de Broglie deel blijven uilmaken van het nieuwe kabinet, met verwisseling van de portefeuille van Bui- tenlandsche zaken voor die van binnenlandsche. Deze verwisseling is eigenlijk het meest ge- wiglige punt bij de nieuwe orde der zaken en trouwens legen veler verwachting geschied. In de Belgische Kamer heeft de heer Mnlou minister van financiën het stelsel van den heer Frère aangerand, die ten allen tijde voorstander is van den dubbelen standaarddoch volgens den heer Malou kan er, in dit geval, geen volstrekt grondbeginsel bestaan. In antwoord op het reauisilorium van den heer Frère, zegt hij, dal de waakzaamheid van het gouvernement niet in gebreke is gebleven en dat, indien hij de opschorsing van de aan munting niet vroeger heeft voorgesteldniets dien maatregel wettigde. Het ontmunten van het zilver zou, zonder twijfelgroote verliezen doen ontstaan voor de schatkisten de heer Malou daagde als het ware de heer Fiére uit, van zijn stelsel een voorstel te durven maken. Dat de heer Frère een voor stel doe 1 De heer Frère behield de kalmte niet die de heer Malou aan den dag legde; hij toonde ge kwetst te zijn door het fijnedoordringende woord van den Minister van Financiënen een verkeerden weg inslaandemaakte hij het reeds opgehangen tafereelvan verleden week nog veel zwarter. Volgens hem staat een verschrik Kei ijke crisis voor de deuren zou men de vrije tnunling moeten inriglen. «ik daag u uit dit stelsel in te rigten 1" roept de heer Dumorlier. Ik zal u niet meer antwoorden I" antwoordde de heer Fiére." «Dat is het gemakkelijkste!" laat de heer Dumorlier cr op volgen. Men gant dus volgens de heer Frère een verschrikkelijke crisis te gemocthel Gouver nement is de schuld geweest van de vermin dering der muntwanrde en dus van het loon der werklieden. Dit laatste heelt, door de fout van het Ministerie, 50 centimen verloren. Allerlei. Aan een particulier schrijven uit Batavia ontleent de Tijd de volgende bijzonderheid be treffende Atchiu De gouverneur-generaal heeft het noodig geoordeeld bij de verschillende vol ken en stammen door het verspreiden van cir culaires tegen te spreken dat gelijk door de Mahomedaausche priesters wordt beweerd en als middel gebezigd om de Atchinezen tot den uitersten tegenstand op te zweepende Ncder- landsche regering dezeu winter strijd voert met hei doel de Mahomedaansche godsdienst uit te roeijen. De vereeniging ter bevordering van volksge zondheid te Leeuwarden heeft het publiek ge waarschuwd tegen het gebruik van zoogenaamde tinnen of onvoldoend vertinde voorwerpen daar haar bij onderzoek is geblekendat vele van die in de gemeente verkocht wordende voor werpen beslaan uit tin en I o o d cn dat tot het vertinnen van koperen en ander vaatwerk, keuken- en kookgereedschappen in plaats van zuiver tin een mengsel van tin en lood wordt gebezigd tengevolge waarvan bij hef ge bruik zeer gemakkelijk zóódanige hoeveelheid lood in oplossing kan komen dat er loods ver giftiging door ontstaat. Het dagelijksch bestuur te 's Graveniinge heeft een afwijzend praeadvies uitgi'bragt op het adres van het Genootschap lot bevordering der chtis- lelïjke heiliging van den Zondag, waarbij verzocht weid dat de Zondagstooncel voorstellingen in den Hollandschcn en Franschen schouwburg niet meer zouden worden toegelaten. In hel brecdc ontwikkelen Burg. en Wclh. de redenen, die tot iiiel-inwiMigiiig van het verzoek hebben geleid en trachten aan te looncn dat de Zon dagswet in hel midden lalettde of deze van het jaar 1815 daglcekenende wet op den duur vercenigbaar zij met het meer en meer in werking getreden beginsel der scheiding van kerk en staat niet uit het oog is verloren en ook niet in strijd mil hare voor schriften wordt gehandeld. Overigent meencn Burg. en With, dat het niet behoort tot de taak van liet publiek gezagdoor het volstrekt beletten dier vermakelijkheden, di viering van den Zondag te bevorderen cn getooven zij dat juist de gewraakte voorstellingen menigeen te rughouden van ledigheid cn hare treurige ge volgen zoodat zij er toe bijdragen om straat rumoer en andere ergernissen op Zondagavond te voorkomen. WAre het slechts alleen dat de prytcn stegen der voornnnmste levensbehoeften zegt een Lon- denschc bladuinar in LonJen kan men se zelfs legen hongersnoodpryzen vaak niet suivrr krijgen. Daar heeft men de melk. De geznmenlyke melkkoopers hebben den prijs van melk tot vijf stuivers per quart (iets meer dan een luw) opgevoerd cn men kan ze voor dezen prijs nog niet eens onvervalscht krijgen. Politie en reglers kunnen het publiek naluurlyk niet be schermen tegen zulk een nfaprsa)/ onder do melkbovienmaar zij doen al hun best om dat schandelijk vervnlschen der melk tegen 10 gaan. De voiigc week zijn 25 melkboeren ver oordeeld tol boeten van f 120 en de kosten, wegens hel vermengen der melk met water. «Indien het publiek water en melk wil drin ken" tuide ccn der regters, «verkiest het zelf

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1