om aangifte te <loen van zijn voornemen om een huwelijk aan te gaan. Op de lagchende opmerking van den vvuthouJerdal hij zich wel haasten mogten 't voor eon man jp zijn jaren, tijd werd gaf de gelukkige bruidegom ten antwoord: Oc!» meneer! »a" zak' ue zegge, ik kon zei vers m'nen buis nie meer aandoen en allij naar de buren loope da' ging ook niet' eu nou bek iemes om mc te help* met den buis. Ter krijgsraadzilting jl. Vrijdag, heeft gene raal Jarrashij bet voortgezette getuigenaei- hoor in bet proces-Bizaineverslag gegeven van zijne zending om over de capitulatie te onderhan leien. De Duilschers weigerden elke andere voorwaarde en bewilligden slechts in den geregclden altogtwelke werd van de hand gewezen door Baeainedie bevolen bad dat alle vaandels in bet arsenaal zouden gehragt worden ter vernietiging maar middelerw ijl was van de Duilschers berigt ontvangen dat het vern-etigen der vaandels niet veroorloold was, op verbeurte van verbreking van den wapen stilstand. Hel verhaal van den getuige bragt groote ontroering te weeg. «Waarom," roept Canrobert uit, «werd Bazaine niet door een grootsche gedachte bezield Waarom heelt hij niet, in plaats van zich met de bijzonderheden der overeenkomst in te lateneenvoudig aan de Pruissen geschreven overwonnen door den honger, verbreken wij onze wapenen, doet thans wat gij wilt!** Dit incident maakte een onbe- schrijfelijken indruk; alle toehoorders waren innig bewogen bazaine stortte tranen. Ge neraal Üevaux verklaarde dal de garde hare vaandels heeft vernietigd. Generaal Laveau- co u pet verklaarde, dat hij den hem gegeven last om de vaandels in het arsenaal te laten brengen niet is nagekomenomdat het bevel hem smadelijk toescheen. Hij was verontwaar digd en gelastte dal aan de vaandels de mi litaire eer zou bewezen en zij daarna zouden verbrand worden. Hij wilde niet zoo luidde zijne getuigenis dat de vaandels, die tot hel behouden van roem hadden bijgedragen, naar liet arsenaal zouden gebrast worden gelijk oude paarden naar den viller. Groote opschudding veroorzaakte deze mededecling van den generaal en hel publiek gaf blijken van goedkeuring. ten andere getuige, generaal Jeanningros, ver klaarde dat hij de vaandels van het eerste re- gement zouaven had laten in stukken snijden en deze onder de soldaten uitdeden. Oojt generaal Lapasset had de vaandels aan de vlam men geofferd. Deze getuige verklaarde wijders dat hij met 5000 man zich een doortogt had willen banen doch Bazaine hem geantwoord had «Zulk een waagstuk blijft voor uwe per soonlijke verantwoording, doch ik geloof dat het "aadzaam is individuele plannen op te geven." liet proces-Bazaine loopt op zijn einde. Men is gevorderd tot de laatste afdeeling van liet getuigenverhoor de overgave van het leger en van Metz. Eergisteren is het niet-verbranden der vaandels besproken de maarschalken Can robert en Lehoeuf en alle generaals hebben eenstemmig verklaard dat de maarschalk-beschul digde de vaandels had opgevraagd en gekregen om ze te verbranden, niet om ze uit te leve ren. Maarschalk Canrobert weende toen hij die episode vertelde. Generaal CofTimc-resde gou verneur van Metz, heeft een scherp verhoor, dat veel had van een beschuldigingondergaan, hoe het mogelijk is geweest, dat hij Metz niet hoeft gescheiden van het leger en waarom hij het ooriog-tmaleriëcl niet heeft vernield in plaats van het aan den vijand uil te leveren. Generaal Pourcet is zoo goed als klaar met zijn requisitoir, dal terstond nadat het getuigen verhoor is afgeloopcngedrukt zal worden ongeveer 450 bladzijden zal beslaan en in drie of vier zittingen zal worden voorgelezen. Ook de verdediger, mr. Lachaud, zal drie of vier dagen vragen voor het pleidooi, en hij heeft verklaard drie of vier uren achtereen in iedere zitting te zullen pleiten. Indien het openbaar ministerie niet repliceertverwacht incn de uitspraak op 10 of 12 December. Men leest in een Parijsch dagblad wij hebben de sluiting van talrijke magazijnen aan te kon digen en een aanzienlijke vermindering van personeel in al de fabrieken zonder uilzondering. Zvturdag laatstleden hebben veertien magazijnen van confeclicriwelke onder die geteld worden, die het meeste werk verrigten hun werklieden weggezonden zeggende daler «geen werk" meer was. De achocnmakci ij bevindt zich ook lieden in een slechten toestand. Het weinige werk, dat cr nog is, wordt 70 ten honderd onder den prijs betaald! In kinderspeelgoed worden gewoonlijk op dit tijdstip vele zaken gedaan thans is er niet» te doen. Kortom werkstaking, ellende overal. In de hotels insgelijks hoort men niet» dan klagen; cr zijn geen vreem te lingen. Al wat vroeger in pracht werd ten toon gespreid ontbreekt thans. Harderwijk 1 Dec. Weder zijn driehon derd vrijwilligers in onze veste gereed om op 6 Dec. aanstaande per Madura en Cosmopoliet naar Java te vertrekken. Dit transport maakt hel getal van 3000 voltallig, die hier sedert het uitbreken van den oorlog met Atchin zijn geëngageerd, gekazerneerd eu geëxpedieerd. Deze schare vrijwilligers die ons de legers waarmede onze voorouders hunne onafhankelijkheid be vochten in het geheugen teruggeroepen is een zamenraapsel van alle natiën en klassen der maatschappij. De duitsche graaf en «freiberr," die door het strenge militaire régime van Uuitschlands keizer is «ausgeschobenvindt in de grijze jas van bet koloniaal-militaire uniform eene wel overeenstemmende tenu-verwisseliog met zijne maatschappelijke positie, en zit nu broederlijk zamen met den gebaarden Parijzenaar, die een geheimzinnig stilzwijgen bewaart over zijn leven gedurende de jaren '70 en '71iets wat hem in verdenking zou kunnen brengendat hij niet vreemd is aan de Parijsche gebeurtenissen in dien tijd. Allen, hetzij graaffreiberr, Comma- neoian of Zwitsersch bergbewoner, die ook wel vertegenwoordigd zijn, hebben een uiterlijk, dat vrij wel bij elkander past. Het «boe zijl gij er toe gekomen, o vreemdeling, om hier voor ons naar een vreemd land te gaan vechten", vindt een antwoord op de tronies van deze ongelukkige gedeclasseerden. De woorden dierlijke passie en luiheidstaan op hun gelaat te lezen. Vreemd is het, dat ons gouvernement deze paria's der maatschappij het handgeld van f 200 uitkeert en ze daarna nog de meest volledige vrijheid geeft om te gaan waar zij willen. Dat niet allen heengaan om niet terug te komen kan alleen daaruit verklaard worden dal zij niet welen waarheen. Hun vaderland is voor hen ge sloten en welligl wacht ook in andere landen de regter op hunne komst. Sommige hebben loch van de vrijheid gebruik gemaakt om goed gevoed, gekleed en met f-,200 in den zak ons gastvrij land te verlaten. Enkele hebben dit zelfs herbaalde malen gedaan een Lotbaringer, die als Martin zijn handgeld had ontvangen en daarmede was weggeloopenkwam als Lefebure weer terug en ontving op nieuw het handgeld, dat hij deze maal echter niet over de grenzen mogt brengendaat hij in de infirmerie door een oppasser herkend werd hetgeen de zaak aan het licht bragt. Een ander ging met zijn handgeld naar Parijs, zond van daar zijne kleederen aan den comman dant van hei werfdepot terug met een vriendelijk schrijven waarin hij beleefd bedankte voor de genoten gastvrijheid en het verkregen handgeld. Wij haasten ons er bij te voegen dat deze be leefde heer een Hollander wasopdat zij die overal nnlionalen roem in zoeken, zich ook in dezen beleefden landgenoot kunnen verheugen. Meerdere staaltjes van desertie zijn voorgeko men. Wij haaldeu deze slechts aan om aan te loonen, hoe gemakkelijk het is, om met het handgeld te gaan loopen. De regering, die zoo streng waakt op hare eigene onderdanenopdat er geene malversaties plaats hebben laat deze schare vreemde fortuinzoekers met Turksch la- lalisme de vrijheid om haar le bestelen terwijl niets gemakkelijker zou zijn dan dit le voor komen daar Harderwijk de gelegenheid aanbiedt, door een paar linien wachtpostenhet ont vluchten schier onmogelijk te maken. Dat de kroeghonders en winkeliers in hun knolletuin zijn, behoeft niet gezegd. Het handgeld, dat voor 3000 manschappenhier aangeworven bij (le 5 i 6 ton bedraagtis grootendeels door hunne handen gegaan. JV- A. Cl. Men deelt aan de II. N. het volgende als historisch mede haak de 'ongde voornaamste der ontslagen verdachten in de zaak van den dubbelen moord te 's Hageverlaat tegenwoordig reeds des och tends zeer vroeg zijn woning. Dezer dagen was hij des morgens te 6J uur op de wandeling en zag een paar klapwakers op hun post na het volbrengen van hun loop op een trottoir uitrusten. «Zoo luije kerels," voegde de Jong hen toe: «zit jullie daar zoo op je gemak Doet liever je pligthad gemaakt dal je in December aan de Bogt en van Je week in de Pooien waart geweest, dan had mevr. van der Kouwen niet vermoord en bij den horlogemaker van Aaken was niet ingebroken geworden." Het Duitsche leger telt nu achttien leger corpsen, welke allen behalve dat van Elzas- Lolharingen geheel gereed rijn en alle on derdeden in volkomen orde hebben. Ieder corps heeft twee divisies, die titans vod meer dan in 1870 van elkander onafhankelijk zijn. Het aantal werkelijke soldaten, hc'. commissariaat, de geneeskundige dienst en andere uielslrijden- den niet medegerekend is 578,000 bajonetten, G8,000 sabels de bediening voor 2980 kanon nen en 13000 ingenieurs, mineurs en sappeurs. Hieronder zijn de troepen der reserve zonder onderscheid niet begrepen. De Haagsche Sieuwsbode deelt ecnigc nadere bijzonderheden mede belrcflende hel veel be sproken schandaal der spiritistische séance in de gevangenis te 's Gravenhage. De aanlegger was zekere heer A., een achtenswaardig Hagenaar, die met hel spiritisme dweept en die den heer Beukman tot de proefneming wist over le halen. De séance had plaats in het bijzijn van den commissaris, twee inspecteurs van politie, den directeur der gevangenis en natuurlijkeen medium. Het licht werd uitgedaan en in de nachtelijke duisternis verscheen de verdachte Verlind in levenden lijve wel te verstaan. Het medium, in «abnormalen toestand' ge komen, sprak hem aan en vroeg hem af, om, zoo hij iets wist met betrekking lot den moord, het niet te verhelen. Het antwoord van Verlind was een stortvloed van de afschuwelijkste scheld woorden die de gehecle séance dadelijk in dui gen deed vallen. Verlind werd weder naar zijne cel gebragthet licht opgestoken en ook de heeren van de séance vertrokken even wijs als zij ge komen waren; of liever neen, ze hadden de overtuiging opgedaandal Verlind zich door hun geesten niet van zijn stuk het afbrengen. Aan dezelfde courant wordt uit Amsterdam geschreven, dat de heer J. Ed. de Vries pogin gen zou hebben aangewendom Mej. Mina Kruseman voor het tooneel te engageeren. Men schrijft uit Roermond, 29 Nov.: «Laatstleden Üingsdagochlend ontwaarden eeni- ge werklieden op Jen weg van Swalmen naar hel Pruissische dorp Brugge het lijk van een man, in wien zij dadelijk zekeren Pieter Coorensy wonende aan dien weg, in de nabijheid der grenzen, erkenden. Uit de lijkschouwing bleek, dat met een zwaar hard voorwerp de schedel verbroken en met een stomp snijdend werktuig de regter onderkaak was verbrijzeld. «Een kruikje jenever hing aan een rooden zakdoek nog om den arm en bij het lijk lag een zware dennen stok, voor een groot gedeelte met bloed bemorstterwijl men onderstelt dat hel lijk van het midden van den weg naar den kant gesleept is. «Zoowel in Nederland als in Pruissen is men zeer verontwaardigd over dezen laagbartigen moord op een grijsaard gepleegd en hel is te hopen dat het aan de vereende pogingen der justitie moge gelukken den dader of de daders van dezen gruwel in handen te krijgen." In de «Debaling-Society" Vooruitgang te Am sterdamzouden Woensdag 3 dezer de volgende stellingen verdedigd worden: 1. De weelde, en speciaal in de toiletten der vrousven heeft thans eene hoogte bereiktwelke bij voortgang het ergste doet vreezen. 2. Het is dus de pligt van ieder, zoowel man als vrouw om in zijtien kring dit tegen te gaan en de eenvoudigheid en het smaakvolle te bevorderen. De «woordvoerder" kan hierover vooraf met nut en slichting lezen wat de oude Pater Abraham van St. Clara er van zeidc. De Amsterdamsche correspondent der II. N. verhaalt dat in de hoofdstad een gebouw is waar men vroeger nuchter inkwam en dronken uitging en tegenwoordig dronken inkomt en nuchter uitgaat. Het is de gewezen tapperij »de Halve Maan", die in een politiebureel ver anderd is. Onder de verschillende soorten van assurantiën is er eene, die alleen te New-York bestaat. We bedoelen de verzekering legen regen. Iemand denkt b. v. Zaterdag een goede zaak te doen waatvoor fraai weer onmisbaar is. Alsdan laat hij zich eenige dagen te voren voor een dollar verzekeren. Regent het dien Zaterdag, dan krijgt hij de premie eenige malen verdubbeld terug. Blijft het droog, dan is hij 7.0 kwijt. Men zegt, dat de maatschappij schiltcronde zaken doet. Te Beek werd op de markt van 24 Nov. II. een varken veikocht onder bepaling, dat de kooper het voor niet zou hebben indien het 150 kilo woog, maar voor elk kilo daarboven f 20 zou betalen. Hel gewigt bleek 187 kilo en 4 ons, zoodat de koopprijs 148 bedroeg. In Amerika is eene uitvinding gedaan die even eenvoudig als vernuftig en nuttig is de bescherming van de bijen tegen dc honigmolten door de kippen. De kippen gaan vroeg naar bed, maar nog iels vroeger keert de hij van haar dag wei k in haren korf terug, om zich ter rust te begeven. De mol dringt dan in den kort binnen en steelt den honig. De geniale uitvinder

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2