thans groote overeenkomst isook in 't lot van Baiaine en Bros. De laatste is hier de bok van Leviticus, op welke de Kamer de zonden van de kindeien der Bataven legt en hem dan uitlaat. Tot zoover i» het wel maar nis de woestijn er bij komtis do vergelijking mank. De heer Bros wordt uil «Ie raadzaal gelaten, in 't vrolijke Haagjemet ƒ4000 pensioen. En erg zuchten onder de zonden des Volks zal hij niet. Met verlies verkoopen en toch nog <eene aardige winst maken is een kunststukdat niet dagelijks wordt vertoond. Voor eenigen lijd ont stond er brand te Liverpool en de spuitgasten wierpen halen wol nit het brandende magazijn opstraal. Ue kooplieden, die daarbij tegenwooidig warenbespraken met elkander wat die half verbrande wol nog waard zou zijn Een van hen verwedde een guinje, dat de wol nog voor meer dan 15 pond sterling zou worden gekocht. Daar deze prijs ontegenzeggelijk te hoog was hielden dadelijk een twintigtal anderen de wed denschap. 11 tj kocht toen zeli de wol voor 16 pond en betaalde haar nu wel 4 pond te hoog, maar kreeg 20 pond van de legenparty, omdat hij de weddenschap gewonnen had. De voorloopige commissie ter aanbieding van een album met portretten van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen aan den koning vóór den gestelden teruiijn geene voldoende adhaesie outvangen hebbendeheelt zich thans wijselijk voor oulbonden verklaard. De gezondheidscommissie te Deventer heeft dezer dagen groen gordijnpapier onderzocht hetwelk Schweinfurtergroen (vergift) bleek te bevatten, tengevolge waarvan zij het publiek waarschuwt voor het gebruik van zulke papieren gordijnen. Tot ontginning van veen- en andere gronden in Drenthe is eene vennootschap lot stand ge komen onder den naam van Drentsche Landont- ginningmaatschappg met een kapitaal van 294,000, verdeeld in 102 aandeelen van ƒ2000. De zetel der vereenigiog is te Amsterdam ge vestigd. De Russische regering is van oordeeldat de emancipatie-zucht bij de vrouwen te zeer veld wint. Om daaraaa een einde te maken heeft zij in overweging genomen om o. a. de dienst van vrouwen bij de spoorwegen af te schaffen. De directie der spoorwegen heeft hiertegen veel bezwaar, omdat de vrouwen die bij de stations cn telegraaf-bureaux zoowel als die in de betrek king van baanwachtster zijn aangesteldhare werkzaamheden met alle naauwgezeibeid vei- rigten. Het Ulr. Dagbl. van Dingsdag jl. behelst: Indejl. Zondag alhier gehouden vergade ring van deurwaarders is o. a. besloten, ófci van de gehouden besprekingen geen mede deel ing aan de dagbladen te doen. Het schijnt, dal de heeren deurwaarders met eene verrassing voor den dag willen komen. Opmerkelijk is hetdat de heeren na afloop der vergaderingwaarin zij over hun ellendig lot jammerden aan een open tafel een zeer goed dinee gebruiktenwaarbij zij hel zich zelfs aan Champagne-wijn niet lieten ontbreken, terwijl er eene drukte gemaakt werd, die men van menschen die lotsverbetering" zoo drin gend behoeven niet zou verwachten. Erg slim is het zeker niet, om het eene zoo dadelijk op hel andere te doen volgen." (Met verwijzing naar het ingezonden stuk in dit nummer en gevolgeÜjke .overneming van het bovenstaande, komt het ons voordat het publiek wel degelijk belang heeft bij de bespreking der heeren deurwaarders over hunne «lotsverbete ring", want hunne lotsverbetering zal, verkregen wordende, in welken vorm of aard ook, door kei publiek worden betaald, en op de pers rusten roeping cn pligl te trachten op betamelijke wijze publiciteit te geven aan het in vergaderingen behandelde, zooals dit dan ook dagelijks in de gansche wereld geschiedt. Willen heeren deurwaarders daarmede uitzon dering makendat blijve voor hunne rekening. Wij hebben on darks alle aangewende moeite, oiet alleen geen verslag kunnen bekomen dezer vergaderingmaat zelfs konden wij niet eens vernemen of er veel of weinig aanwezigen van de 3 k 400 Nedcrl. deurwaarders ter vergadering waren. Deze geheimzinnigheid bevreemdt ons te meer omdat de oproeping en leiding der vergadering is geschied door den heer N. S. Blom, deurwaarder te Amersfoortdie tot dus ver zich steeds voordeed als warm kampioen voor publiciteit. Red. Amenf. Cl) Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Eindelijk zal een belangstellende in het lol der deurwaarders, over hunne te Utrecht op Zondag II. gehouden algemeene vergadering een enkel woord aan de pers mededeelen waarnaar «ij zoozeer verlangt. Maar, Mijnheer de Redacteur I bedrieg u niet dat gij een verslag van mij zult bekomen, hel is enkel en alleen om de buitengewone nieuws gierigheid der pers nog ineer optewekken. Nu ter sprake. Verbeeld ude H.H. Deur waarders waren nog niet eens vergaderd zoo wordt den inzender dezer uit een zeer geloof waardige bron medegedeeld of de Redactie van het Ulrechlsch Prov. cn Sled. Dagbl. durfde reeds een vooraf gedrukt stukje papier aan een der H.H. laten zien, met verzoek om te worden gemagligd dat zoo te plaatsen. Ben ik goed onderricht dan heeft deze heer iets daarop geschreven een gevolg dat er weinig van gezet is, zie het Ulr. Dagblad van 14 dezer en de Amertfoorlsche Courant van 16 dezer. Nu viaag ik: is dat niet eeu weinig voorbarig en ik geloof niet te veel te zeggen dat zulks wel de reden konde zijn dat de Heeren besloten hadden niets aan de pers medetedeelenof dat zg en teregt om een andere reden besloten hebben niets uil hun vergadering openbaar te maken want welk belang heeft hel publiek en vooral de pers bij onderlinge besprekingen van H.H. Deurwaarders? Toevallig is bekend geworden, dat zij e -e vergadering zouden houden eu is daartoe, en naar mijn inzien teregt, gebezigd lots verbetering; niemand zal toch (die natuurlijk kennis van het vak hebben) ontkennendat het tarief van 1811 niet meer voldoet aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Verder vraagt steller dezer aan het gemeld Ulr. Dagblad: of de deurwaarders df-.n niet eens (en wel daar zij zoolang zij bestaan voor het eerst vergadering hebben gehouden) eene uil spanning mogen hebben aan een open tafel Berichtgever in hel Ulr. Dagbl. zoo gelooft steller dezes, is geen vriend van de deurwaar ders; mogelijk is hij daarmede wel eens op eene voor hem niet prettige wijze in aanraking ge weest; echter genoeg en ik geef de pers de verzekering dat de inzender van dit stuk in geen geval meer aan de pers zal toevertrouwen en ook niet meer zal tegenschrijven. Met de plaatsing dezer regelen zult u, Mijnheer de Redacteureen belangstellende in het lot der deurwaarders zeer verplichten. A. Burgerlijke Stand van Amersfoort. BEVALLEN 12 Dec. Sebbcltje Sijes Spijk- stra, geb. de Haan, d. 13 Dec. Alcida Scheeïe geb. Buking, z. 11 Dec. Geeske Berens geb. van der Hout, z. 16 Dec. Maria van Dijkhuizen, geb. van Pluuren, z. 17 Dec. Neelije van den Bongaardgeb. Buurman z. GEHUWD: 17 Dec. flendrikus Mulder met Catharina Elisabeth de Hoop. Willem Kraan met Everarda Verschuur. OVERLEDEN 12 Dec. Jonas Bouw, 65 j. ongehuwd. Jan van Keeken 4 j. Hen- drika Adelaar, 71 j wed. van Jacob Lablans. 13 Dec. Arnoldus Snijders, 74 j. 11 m. wedr. van Elisabeth de Jong. Teunis Kammeijer, 1 j. 10 ni. 16 Dec. Johanna Adriana Uousie, 55 j.gehuwd met Hendrikus Welling, Peter van Laar44 j.gehuwd met Maria van der Heijden. Een levenl. k. van Willemina Malerman. 17 Dec. Tijmen van de Vuurst, 8 m. Inwoners van de provincie Utrecht t Tot U zonder onderscheid van leeftijd stand en geloofsbelijdenis, riglen wij een kort woord. Het is U niet onbekenddat in Mei 1874 hel feest gevierd zal worden van het vijf- cn-lwinligjarige koningschap van onzen geliefden Koning WILLEM UI. Wal üianje voor Nederland was behoeft niet te worden herinnerd. Hel behoeft niet te worden aangetoond, dat de orde, welvaart en vrijheid in ons dierbaar Vaderland, het 25jarig tijdvak van de regeering van onzen Koning hebben gekenmerkt. Danken wij dit aan Hem die de lotgevallen van menschen en volken be stuurt wc brengen ook een woord van hulde aan den Koningdie zich steeds betoonde een vriend des Vaderlands en een beschermer van ongelukkigen. Eene vergadering van inwoners dezer provin cie heelt de wcnschclijklieid uilgesproken om bij gelegenheid van het aangeduide herinneringsfeest een provinciaal huldebltfk aan Z. M. den Koning aan te bicden. Daartoe verzoeken wij van U allen eene bijdrage geëvenredigd aan Uwe middelen. Ruime bijdragen van de gegoeden zullen ons in staat stellen om dat geschenk te doen zijn den hoog geplaatsten Jubilaris waardigdoch bij eene zaak, zoo bij uitnemendheid die des Volksis ook de kleinste bijdrage van deu daglooner eene gewaardeeide feestgave. Mede-inwoner» der provincie door den Koning eene schoone parel genoemd aan de kroon van Nederland helpt ons, die uit verschillende kantons zijn samengekomen en door de Hoofdcommissie met de uitvoering be last werden lot bereiking van dit doeldoor krachtdadige medewerking Laat bij hel gevraagde offer van hulde en gehechtheid ook der vaderen spreuk hare toepassing vinden «eendragl maakt magt." December 1873 De Committie van uilvoering A. VAN LAWICK. VAN PABST Voonitter. A. G W1JERS, Onder-VooriiUer. S. J. VAN NOOTEN. J. B. STRICK VAN LINSCHOTEN. TAETS VAN AMER0NGEN VAN RENS- WOUDE. W, K. HUIJDECOPER, Penningmeester. J, N. RASTERT, Secretaris. AMERSFOORT, 18 December 1873. Dingsdag, den 23 December 1873, des na middags te één uur zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn. 1°. On twerp-con tract met de Holl. ijseren spoorwegmaatschappij benevens het advies der commiss:e van fabricage en der kamer van koophandel. 2°. Voorstel tot wijziging der jaarwedde van Ambtenaren ter Secretarie. 3°. Ontwerp-besluil tot verkoop van gemeente eigendommen aan den Araersfoorlsche berg. 4°. Ontwerp-besluit tot verkoop van boomen. 5°. Benoeming van eenen curator dei lalijn- sche scholen. Naar wij vernemen heeft de Heer Mr. J. van der Leeuw zijne benoeming lot curator aan de la- tijnsche scholen niet aangenomen. Zooals bekend isaijn met den Iaalsten De cember dezes jaars de muntbiljetten van 1845 en 1849 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met zeker wantrouwen elk muntbiljetdat zij ontvangen men kan echter gerust zijndie welke vervallen, verschillen in uiterlijk geheel van de meest bekende en missen de vrouwen figuren ter regler- en linkerzijde. Bovendien zijn er zóó weinige in omloopdat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. De inwisseling betreft alleen de muntbil jetten die vóór het jaar 1852 zijn uitgegeven. De biljetten die uitgegeven zijn krachtens de wet van 26 April 1852 welke wel op die biljetten slaat vermeld blijven wettig betaalmiddel ook na 31 December e. k. De Minister ven Koloniën heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij heeft ontvangen een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-lndiëmededeeling doende van een telegram van den luitenant- generaal vaa Swietenwaarschijnlijk langs den nieuwen telegraphischen weg verzonden van Simboga dd. 15 dezer; de tijding V&n AtS- ji0D is waarschijnlijk van 13 dezer. De Generaal meldtAlle troepen zijn ter reeds van Atsjien gedebarkcerd en vereenigd te Kwala Gighem. De Benling Moesapi beoosten de monding van de Atsjien-rivier is genomen. Het Hoofd kwartier zal daarheen verplaatst worden. Daags na de afzending van hel bericht zouden naar de Zuid- en Oostkust verkenningen worden uit gezonden. Onzerzijds zijn geen verliezen geleden voor den vijand. De luitenant van Helden is aan de cholera overleden. Met het maken der aarden baan van Hilver sum lot Amsterdam is men van ril eerstgenoemde plaats lo^nabij Amsterdam gereed. Voor dit werk wordt het zand uil de heide tusschen Hilversum en Bu&sum per zandtrein verkregen en zijn hier voor dagelijks zes locomotieven inel de noodige zandwagens werkzaam. De aarden baan tusschen Hilversum en Amersfoort is gereed. Tusschen Hilversum en Utrecht is de spoorbaan gelegd en is er gepasseerde week een begin gemaakt met het versporen 'van grond uil den op dit gedeelte zich bevindenden berg. Uiervoor zuHen drie locomotieven werkzaam zijn, en hel i* te verwachten dal binnen kort de eerste zandtrein op het stationsplein van den üosterspoorweg aldaar arriveren zal. De stations en verdere ge bouwen te Weesp en te Bussum zijn gereed en met het aftimmeren van die te Hilversum cn Utrecht is men bezig. Aan dat te Baarn ia men begonnen met de bekapping.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2