als hoofd der echtverecniging hls ter adsistchlie en autorisatie zijner echtgenoot, voorden rechter in het eerste kanton oin te worden veroordeeld tol betaling van /80.6Ö met renten en kosten volgens de wet, en wel ƒ74 als koopprijs van hel costuum, en 8.00 voor maakloon en ver schotten aan knoopen en lintonder bereid- vei klaring om bei costuum in quaestie onmid dellijk op de eerste aanvrage ter beschikking der gedaagden te stellen. Op deze dagvaarding verscheen alleen de tweede gedaagde, de heer X., tevens zijn echt genoot de eerste gedaagde, vertegenwoordigende. Art 460 Ourg. Wetb. («De man is bet boold der echtvereenigmg. Als zoodanig verleent bij aan sijn vrouw bijstand in rechten, of ver schijnt aldaar voor baar", enz.) ver leende hem daartoe de bevoegdheid. Ook in rechten hield hij slaandedal bet geleverde costuum niet paste, en op dien grond was teruggezonden. Wel was het, na aanvankelijk op zicht te zijn gezondendoor de gedaagden gekocht, maar alleen onder voorwaarde dal hel goed moest passen. Bij repliek beweerde de eischende firma dat de gedaagden reeds over het costuum hadden beschiktdoor eigen zijde van binnen daaraan toe te voegen waarop de tweede gedaagde antwoordde, dat dii met toeslemming der eischen de firma was geschied, om te beproeven of bet op die wijze pasklaar kon worden gemaakt. Bij vonnis van 46 Augustus 1873 overwoog de kantonrechter, dat niet bleek, dat bet cos tuum door de gedaagden zou zijn goedgekeurd, «n dat dus de beslissing der zaak alleen afhing van de vraagof betmet hel oog op den prijs en met betrekking tot den persoon voor wien hel dienen moest behoorlijk was afgeleverd. Ter beslissing dier viaag, achtte de kantonrechter de voorlichting van deskundige personen noodig, die dan ook bij hetzelfde vonnis, ten getale van driewerden benoemd. Nadat op den voor de eedsaflegging bepaalden dag twee der deskundigen voor hun benoeming hadden bedankt en alzoo door anderen waren vervangen en nadat de ten sloue benoemde deskundigen behoorlijk den eed hadden aigelegd, krachten zij een rapport uitwaarbij zij opgaven te hebben bevonden 1°. dat het costuum was van zwart cachemire, en dat de stol en bewerking van hetzelve in allen opzichte teer voldoende waren 5°. dat de halshet lijfde mouwen, de rug en tournure allen goed zalen en het costuum van behoorlijke lengte was 3*. dat het costuum alleen om hel lijf te wijd was, hetgeen zeer licht en gemakkelijk was tc verhelpen doordien in den eigenlijken zin door het vermaken van het costuum aao het kleed niets was versneJen 4*. dat het moeilijk was uit te maken waar aan die wijdheid om bet lijf, thans na verloop van zoo veel lijd, was toe tc schrijven; dal dit tot oorzaak kon hebben dat mevrouw X. thans niet zoo gezet meer was als zij tijdens het aanpassen van bet costuum kon geweest rijn, omdat mevrouw X. hun verklaard had dat het costuum was gepast kort vóór haar bevalling 5°. dal het costuum zich overigens bevond in een behoorlijk afgewerkten staat C*. dal de prijs van f 72 voor het costuum niet te duur, maar integendeel zeer modiek was berekend en 7*. dat dc som van /8.60, voorvermaakloon met verschot aan knoopen en lint in rekening gebrachtmede niet bovenmatig was berekend. Ter terechtzitting van 51 November jl. kwam de zaak wederom aan de rol. De eischende firma concludeerde tot toewijzing barer vordering, de gedaagden daarentegen tol afwijzing, op grond dat uit het gehouden onderzoek bleekdal het costuum te wijd wascn dus niet paste. De opgegeven oorzaak kon niet juist zijndaar het costuum nog na de bevalling van mevr. X. door de eischende firma was vermaakt. Op 5 Ileoeraber werd het eindvonnis gewezen. De rechter vermelde daarin dc slotsommen van het onderzoek der deskundigen en verwierp voorts dc door de gedaagden tegen het rapport gemaakte aanmerking, daar bij het maken van een costuum vooral voor een vrouwdie in een staat verkeertw^kc later aanleiding kan geven tot mindere gezetheid hel onmogelijk is, bet voor alle omstandigheden gelijkelijk streng en volmaakt sluitend te leveren. In elk geval wasvolgens de verklaring der deskundigen de oorzaak niet geblekenen in hut rapport zooveel gunstigs omtrent het costuum gezegd, dat er naar 's rechters oordcel alle reden bestond om het op 18 Apriltoen hel afgeleverd werd, als passend te beschouwen. Dc rechter nain voider nog in aanmerking, dat de gedaagden zul ven aan hel costuum zijde toegevoegd eu veranderingen gemaakt hadden, waaruit volgde dat de geringe verandering, die nog noodig waswel door de gedaagden zclven kon worden bewerkstelligd, en veroordeelde ten slotte de gedaagdeu om, tegen quilantie en af gifte van het costuum met toebehoorende gevorderde sommet renten en proceskosteu aan de eischende firma te betalen. [Paleis van Justitie). Allerlei. Groot is de schade, welke de orkaan van verleden week in de noordelijke en midden-dislriklen van Engeland aangerigt heeft. Te Sheffield was de schade pd. st. 20/in. en hetgeen treuriger isvele menschen aldaar hebben het leven verloren het juiste getal is nog niet bekend. De storm was het hevigst van des ochtends 4 ure lot den anderen dag. Er was bijna geen stiaat die niet met puin bedekt werd. Daken vlogen af, bootnen werden ontworteld en vele hoogc fabriekscltoorsleenen werder. gebroken als ware het riet. Een schoorsteen kwam neder op een messenmakerswerkplaals en begroef 20 of 30 personen; zes werden gedood en 14 gewond, waarvan 4 doodelijk. Ook op andere plaatsen verloren menschen hun leven ten gevolge van het vallen van fabiieksteenen. In Barnsley zijn de gebouwen vernield als waren zij afgebrokeu en in puin gelegd. Uit Darlington en Densbuiy zijn dergelijke tijdingen ontvangen, Eene vrouw die aan eene hartkwaal leedstierf van angst. Te Halifax werd een man gedood door hel vallen van een schoorsteen eener zaagfabriek op zijne werkplaatstwee maunen werden deerlijk gewond. Te Hartlepool was de orkaan, even als te Sheffield, bijna voorbeeldeloos hevig en rigtte hij groote ver warring onder de schepen in de haven aan. Tusschen zeven en acht uren in den ochtend werd aldaar een gebouw, lol bewaring van stoommachines bestemd en dat 60 el lang was, letterlijk nedergeworpenofschoon van steen gebouwd en met een leijen dak voorzien, doch gedeeltelijk van glas hel werkvolk was gelukkig afwezigen slechts de zuidelijke muur bleef over. Ook op andere plaatsen der stad veroor zaakte het vallen van schoorsleenen groote schade en levensgevaar. Te Leeds werd het klokkenhuis naar beneden in de kerk geworpen; het viel vlak naast het orgel. Te Shields zijn cenige huizen omgeworpen en sloegen twee of drie schepen van hun anker. Te Whitby en te Nottingham was de orkaan evenzeer hevig, la laatstgenoemde plaats verloor een man zijn leven door hel invallen eener schuur. Te Berwick vertrokken twee reddingbooten om de bemanning van een schotsche brik, die op de klippen stootte, te reddenmen werd echter niets gewaar, doch hoopt dal de manschap zich op de Feroer eilanden gered heeft. In de stad was de verwoes ting even als elders. Te Aberdeen brak de orkaan met eene hevigheid los zooals men sedert jaren niet ondervonden had. In genoemde stad alsmede in DundeeEdinburgh en Glasgow was de uitwerking van den storm dezelfde als op andere plaatsen en ging de ramp vergezeld met het verlies van twee menschenlevens. Te Kirckaldy heerschte insgelijks groote verslagenheid wegens de verwoestingen door den stormwind aangerigt. Te Perth werden de spoorwegen vertraagd, daar een waggon met stroo door den wind op de lijn omgeworpen en spoedig daarop door een aan komenden* trein verbrijzeld werd. Een en ander zijn slechts weinige der bijzonderheden uit de menigte die gemeld worden, doch van denzelfden aard zijn. Sorumige personen ontsnapten op zeer bijzondere wijze aan een anders wissen dood. De Hollandsche maatschappij van landbouw heelt eene commissie benoemd tot voorbereiding van een stamboek voor Hundvee in Nederland. In de sectievergadering, gehouden tijdens de tentoonstelling te Amsterdamwerd besloten tot het uitlokken van dezen maatregel en door vele sprekers gewezen op het hooge belang, dat in deze geheel Nederland eendragtig mogt werken, om dit stamboek zoo volledig mogelijk te makenen werd aanbevolendaartoe de medewerking der zuster-maatschappijen van landbouw in de overige provinciën in te roepen. De commissie heeft o. a. ook de medewerking ingeroepen van het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe. Zij verzoekt daartoe een of twee afgevaardigden te benoemen om op later te bepalen dag en plaats te vergaderen teneinde dc voorbereiding van dal stamboek te bespreken. Een gunstig antwoord met opgaaf van naam cn woonplaats van beeren afgevaardigden is vóór den Islen February 1874 verzocht aan het adres van den secretaris der commissie, den heer P. f'. L. Waldeck te Loosduinen. Uit de afwezigheid van den heer Jonckblael bij de stemming over hoofdstuk V der staats- begrooling leidt het Zondagsblad af, dat hij den moed scheen te missen oen afkeurend votum uit te brengen. De Kamp. Cl. drukt zich in denzelfden geest uit. Meende dc heer Jonckbloel9 zegt dit bladredenen te hebbenaan het staatsbelang ontleendom tegen de begrooling van den minister Geerlsema te slemmeudun ware het zijn pligt geweest het te doen. Hail hij die redenen nietdan had hij voor de begrooting moeten stemmen. Maar hij deed noch het een noch het ander hij hield zich gedurende de stemming schuil en verscheen dadelijk nadat zij was algeloopen als wilde hij zeggen ik had geen verhinderingmaar bleef opzettelijk weg, omdat ik niet voor u wilde stemmen. Wij laten, zegt het blad verder dc houding van dien afgevaardigde verder rastenmaar constateren alleendat de heer Jonckbtoetdie den minister Geertsema zoo fel bestreden heeft op grond van onbekwaamheidbeschaamd ge maakt is en door de wijze waarop «ie minister zijne begrooling heeft verdedigdeu door het blijk van vertrouwendat de minister van de over- groole meerderheid der kamer ontvangen heeft." De Egalilé van Marseille verhaaltdat een handelaar dier stadX genaamd, dezer dagen zijne vrouw verloren had enzooals dit in dergelijk geval gebeurthierover zeer be droefd was. De dragers 6tonden gereed om de overledene weg te biengendoch eer X. zich aan het hoofd van den stoet plaatste, ging hij nog even op zijn bureau rangschikt eenige papieren en ceide tot zijn bediende Victor vergeet niet deze papieren in de kist te leggen." Nadat de begrafenis was algeloopenging X. weer voor zijn burean zitten en maakte zich gereed zijne handelszaken te hernemen. Hij opende zijn geldkist, zocht de aan Victor toe vertrouwde papieren, en deze niet vindende, vroeg hij hem wat hij er mede gedaan had. «Mijnheer heeft mij gezegd, antwoorde deze, dat ik ze in de kist zou leggen en ik heb ze in de kist gelegd." Dan zullen wij nog eens gaan zoeken hernam X. Hij zocht in al de laden, zonder iets te vinden. «Makr Victor hernam hij, «waar zijn dan toch de papieren f" «Wel mijnheer, ik heb ze in de kist van me vrouw gelegdzooals gij mij gezegd hadl I" Ongelukkige," liep X uit«er waren voor 500,000 fr. titels aan houder." Er was een verlof der overheid noodig om het lijk op te gravenmaar de 200,000 fr. lagen in de kistzooals Victor gezegd had. In het verslag der commissie belast met hel afnemen der geneeskundige examens, kan men o. a. het volgende fraaije staaltje van officieel Nederlandsch vinden ...één officier van gezondheid 3de klasse, die echter reeds zijn examen als officier van gezondheid 2de klasse had afgelegd en die volgens uwe beslissing dato 5 September 11., liu B. no. 223 9de afdeelingmedische politiebe schouwd moest worden als reeds werkelijk den rang van officier van gezondheid 2de klasse te bezitten en die daarenboven aan eene der Nederlandsche hoogescholen tot medicinae doc tor was gepromoveerd en die dus volgens art. I alinea 2 en volgens art. 28 der wet van den isten Junij 1865 [Staatsblad no. 59) alléén in de verlosknnde moest worden geëxamineerd. Men meldt uit Kolderveen, van 18 Dec.: Een ingezeten dezer gemeente, die sedert eenigen lijd niet in de beste verstandhouding leefde met zijne vrouw maakte dezer dagen van hare afwezigheid gebruik oin heimelijk de gemeen schappelijke woning te verlaten met zich voe rende behalve eenige tilbare goederen, de huu gezameiijk toebehoorende levende have, bestaande uil twee koeijen een hokkelingeen schaap eu een varken. Het varken werd echter als deserteur gearresteerd. Volgens geruchten is hel overige vee te Zwolle verkocht. Alle pogingenom den trouweloozen echtgenoot op te sporen, schijnen vruchteloos. Red je, menschen je goud en geld hel eerst! Met dien uitroep kwamen twee mannen in de nacht van 24 op 25 October jl. den trap op- loopcn van een huis in de Raamstraat te Rotterdam bij den brand aan dc overzijde. De bewoonster van een der kamers in het eerste huis was trouwens al bezig het goed van waarde in veiligheid te brengendal nu door de gedienstige hulp der beide personen vlugger zou gaan. Doch die hulp werd duur gekocht I Dc vrouw vond een lade van haar chiffonnière op een hrandwagen terug maar miste er twee horologies, twee halskettingen, twee stelletjes en twee porlcmonnaics uit. Ook den bencdcnwoncr werd dien nacht een zilveren horoiogie ontstolen. Als beschuldigd daarvan stonden gister voor het Hof in Zuidholland twee jongelieden terecht,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2