llollandschc luik gif op alle vragen een voldoend antwoorden verzocht ten slotte den koning voor het gezondene cerbiedigst dank te zeggen. Hij had tevens van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een woord te spreken ten gunste van zijne Zecuwschc landgcnootcn. Hij verzocht den Atchinecs bij zijn vorst te willen bewerken dat men de gevangenentijdens men hier zich ophield, vrijelijk mocht zien en spreken. Wat hun gevangenneming aangaat, den vorst be schuldigde hij er wijselijk niet van. Aan de opstookingen en de kwade trouw der Portugeezen en aan deze alleen gat hij i-u alles de schuld. Men had integendeel van den vorst en zijne goede hoedanigheden zoo veel gehoord dat zij er geen bezwaar in gevonden hadden in zijn gebied te komen handel drijven, Des anderen daags zond Van Gaerden drie Atchineczcn en zijn tolk, Trevoer, Jan geheeten, naar land om den koning, van wegeden Hol- landschcn bevelhebber te gaan begroeien. Elk van ben kreeg een gouden ring met de toezeg ging datals door bun goed beleidde voor genomen handel gelukte, ook een scharlaken rok en meerdere kostbaarheden hun voor hun beinoeijingen zouden vereerd worden. Nog dicnzeliden dag kwam Meeuw weder bij Van Gaerden aan boord van twee Portugeezen vergezeld. Zij brachten een geschenk voor de Hollandeis mede 'i bestond in zijde, fijn linnen en vruchten. f)e bevelhebber weigerde aanvan kelijk 't geschenk aan te nemen. Na over en weder piaten gaf hij eindelijk toe onder ééne voorwaarde dat namelijk de Portugeezen wier trouw men verdachtde vruchten vooraf in zijne tegenwoordigheid zouden proeven. Ze werden vervolgens onder de zieken en 't volk verdeeld, en de gevers, met weinig onderschei ding behandeld keerden niet in de beste stem ming naar hun vaartuig terug. Kort hierop kwamen ook weder de tolk en de drie Atchineezen aan boord. Eenigen van 's konings gesnedenen waren met hen. Allen droe gen een teeken Schappa genoemdeene soort van vrijgeleide. Zij brachten hel bevel dat van de Hollanders eenigen moesten aan land komen om in persoon met den koning te spreken. Wordt vervolgd.) Apeld. Ct. Allerlei. Een ooggetuige verhaalt van de executie van den kapitein van de Virginius en van zijn matrozen, stuurlieden, machinisten, enz. op Cuba, het volgende: De 36 gevangenen werden door drie regimen ten infanterie, terwijl een vrolijk deuntje gespeeld werd, met de armen op den rug gebonden builen de stad gebracht. Zij toonden grooten moed. Men gelaste hun te knielen met den rug naar de soldaten, waarvan 200 waren aangewezen om hen te dooden. Na de eerste 200 schoten lagen allen deerlijk gewond op den grond, alleen de kapitein was onmiddellijk gedood. Nu begonnen de Spanjaarden op nieuw op de ongelukkigen te vuren. Zij hielden de geweren ten laatste tegen de hoofden der gewonden aan. Een man was slechts lichtgewond. Twee Spanjaerden naderden hem. De een duwde hem ruw de tromp ven zijn geweer in den mond. De kerel greep in zijn doodangst den loop met beide handen vast daar het schot, dat hem gewond had hem van het touw ora zijn handen hadbevrijd. De andere Spanjaard plaatste zijn geweer in het oor van den man. Beiden schoten tegelijk en niets bleef van bet hoofd over. Vijf vuilnis karren werden nu op het lerein gebracht, en door tuchthuisboeven werden de overblijfselen der ge- dooden in de karren geworpen. Eene groote boerenplaats in Drenthe is dezer dagen bij stukken verkocht. Alles is daar extra duurgeloopen. De opbrengst was bijna/46.000. terwijl de jaarlijksche huur niet meer dan /480.bedraagt. Dus nog niet eens gevende één percent rente I Maar dat grondbezit is iccuur. Zekere doctor Machamara schrijft in een der laatste nommers van dc Revue de» Inde» Oriëntale «lat hij onlangs werd geroepen bij een kind van twee maanden het zoontje van een inwoner van Calcutta. De moeder van dit kind, een inboorlingc, was toen tien en een half jaar oud. Dondcidagavond heeft den sneltrein die ten 6,45 tc Utrecht uil Emmerik moest aankomen even voorbij Driebergen een groot oponthoud ondervonden doordien in den tender door een hard voorwerp, dat op de rails was gelegd, een gal werd geslagen in don waterbak waar door het water wegliep en de machine zich dus genoodzaakt zag ie stoppen. Noch voor het reizend publiek, noch voor het dienstperso neel had dit een ander gevolg dan vertraging. Het voorwerp werd in de nabijheid gevonden en in han Jeu der justitie gestclldie een ijverig ond^zoek doet naar den dader of daders. Door de Ned. Ilijnspoorweg Maatscli. is een som van 100 ter beschikking gesteld van den aldaar fungecrendcn directeur der rijkspolitieter uit- loving aan degenen die den dader of daders ia handen der justitie leveren. In de Jamickc CL v«n den Sisten November komt eene volledige opgaaf voor van de sterkte en de samenstelling der expeditie. Zij bestaat uit 389 officieren8156 minderen, 33 burger lijke ambtenaren 1037 bedienden 77 officiers-, 238 rijkspaarden 3280 dwangacbeiders en -4o vrouwen. Den eersten Kerstavond heeft in het dorp Beest een moord plaats gehad. De verslagene, een jongeling van 19 jaren, door een messteek in den buik verwond, is, in bet open veld, dood gevonden. De dader is een jongeling van 26 jaar. Minnenijd en dronkenschap worden als oorzaak genoemd. Bazaine is Donderdag avond ten 8 ure ver trokken en is Vrijdag namiddag op bet eiland Ste. Marguérile aangekomen. De wonderbare snelheid van de opkomst der petroleumsteden in Pensylvanië wordt slechts geëvenaard door de wonderbare snelheid van haar verval. Getuige 't droevig lol van Pithole Citygelijk de Pitltburg Dttpatch 'l ons verhaalt. Drie jaar geleden was deze City naauwelijks bekend. Plotseling werden oliebronnen in de onmiddellijke nabijheid ontdekt en binnen een jaar bezat Pithole eene bevolking, van 25,000 zielen 74 hotels en zoogenaamde salons, een paar theaters en een academie voor muziek. Maar straks hield de olie op te vloeijen. Toen volgde een algemeene uitlogt. Wie thans Pithole City bezoektvindt er de theaters gesloten de hotels en salons failliet, de academie voor muziek gevlogenenals bevolkingnegen gezinnen wier hoofden onder elkander de waarneming der iuuctiën van gemeentelijke over heden verdeelen. Vit 't Hoge't Is hier thans stilen hoe weinig notitie la Haye dorèe ook van de Tweede Kamer neemtzoo blijft de absentie van een 60 a 70tal Volksvertegenwoordigers toch niet onbemerkt. De parlementaire najaars-campagne was in menig opzigt merkwaardig, en wat ten aanzien van het Ministerie werd voorspeld, is teu deele waarheid geworden. Volgens geruchten in October verspreidzou den de heeren Broei en van Delden in hun laatste veld loopen en 's Lands vaderen wilden die beide Ministers als zoodanig congé geven. De veldlogt werd geopend en is geëindigdmaar de eerst genoemde Minister alleen overleefde als zoo danig de wapenschorsing niet. De begrooting van Marine werd verworpen en daarmede was zijn Minisleriëel paspoort ge- teekend. Hij vroeg onmiddellijk ontslag en verkreeg het. Men zegt, dat hij neenging, dragende als zon debok ook de misslagen van andere colega's, maar men zegt ook dat de Tweede Kamer, voor eigen feilen een zoenofler zoekende, het oog op den Minister van Marine liet vallen en dezen op het parlementair altaar slagtte. Als het ons tot pligt gemaakt kon worden lusschen die beide leziDgen te kiezendan namen wij de laatste. Men zegt verder ook dat de Heer Drocx 't heimwee naar de Tweede kamer niet krijgen en dat hem nooit weder de lust bekruipen 2al om in de parlementaire waterenvol torpedo's, te kruipen. 't Zal ons benieuwen wie lust heeft om in den Marine-reparatie-winkel als Chef op te treden. De heer Wolfion geniet weèr de eer van door de kabinets-formeerders in sociëteiten en op de wandeling tot candidaal-minister gesteld te wor den en ook de oud-kolonel Moetheen zeer bekwaam en geacht zeemanwoedt op het «tal" geplaatst. Heeft de Minister van Justitie bij de afgeloopen campagne niet verloren de Minister van Binnenlandschc Zaken heeft er bij gewonnen en inderdaad hij handhaafde zijn standpunt op het gebied van den waterstaat en van hel onderwijs met succès. De strijddien hij hier moest voerenwas zeer moeijelijk, want hij had geoefende kamp vechters legen zich over, maar hij had on het uitgestrekt strijdterrein verkenningen gedaan die hem voor eiken overval beveiligden en eiken aanval triomfantelijk deden afslaan. Intusschen de Minister Geerltema heeft erkend, dat het Lager Onderwijs voorziening behoeft in meer dan een opzigtco honderden, ja duizenden houden hem aan zijn woord. Dat hij ticli dus niet al tc lang late wachten. Do Minister van Oorlog heeft eene guustige entrée in de Kamer gemaakt. Hij is ook op het parlementair oorlogsveld vrij wel te huis. Hij weet zichmet ernst en tact, ferm ie verdedigen en kwetst niemand. Hij kiest positie en handhaaft zich er in, maar braveert niemand. Hij erkent heden anders (te kunnen denken dan gisterenèn door eigen ondervinding, èn ook door dc opmerkingen van anderen, en daarin spreekt noch het dogma van onfeilbaarheidnoch jalousie ten aanzien van de bekwaamheden van anderen in 't kort Generaal Weitzel heeft in zijnen eersten parlementairen veldlogt als Minister doelmatig en cordaat gemanoeuvreerd. De Minister van Financiën heeft zich zeiven in 't tweede gelid geplaatst en de Minister van Buitenlandsche Zaken speeldeals altijd eene zeer bescheiden rolmet veel talent. Atchin-Berigten. Eene gisteren (zondag 28 December 1873) uitgegeven exlrn-Staats-courant deeltvolgens een telegiam uit 's Gravenhagehet volgende mede: Een Regerings-tclegram van Buitenzorg meldt de ontvangst van een telegram van den generaal van Swieten uit Singkel (Westkust van Sumatra), den 26slen aangeboden inhoudende «Bivak was betrokken op den regter oever der Atchin-rivier tegenover de kampong Djawa, niet ver van den Kraton. «Een bataillonop den linker oever in de kampong Djawa gelegerd had door eene houten brug gemeenschap met den hoofdtroep. Zoowel onder dc koelies als onder dc troepen waren vele ziekendie in vcld-ambiilanccs wer den verpleegd, om de hospitaalschepen niet tc besmetten. «Het dientengevolge ondervonden gebrek aan koelies was oorzaak, dal de zamentrekking in het bivak drie dagen had geduurd. «Wegens decholeta, die echter verminderde, moesten de troepen rust hebben. Daardoor versterken wij ons, zegt van Swieten. terwijl de benden van den vijandwien levensmiddelen ontbrekenzullen verloopen. Er was nog gecne aanraking met den Sultan verkregen." AMERSFOORT, 29 December 1873. Naar wij gisteren vernamen worden uil Kui lenburg en van elders nog pogingen bij dc comité's te Rotterdam, 's GravenhageAmster dam in het werk gesteld, om aaneensluiting te verkrijgen voor één geschenk van de ganschc Natie aan Z. M. den Koning, doch vermits denkelijk deze pogingen zullen mislukkenheb ben wij geen verandering gebragt in ons hoofd artikel over het Prov. i'tr. Huldeblijkhetwelk vóór Zaturdag geredigeerd en Zaturdagochlend gezet was voor Jit couranlnumuier. Te Rotterdam is voor het Kotterdamsche geschenk nu reeds bijna negen en twintig duizend guldent ingezameld. Op den eersten kerstdag 's avonds werd onder het gehoor van Ds. van Roggen bij de Hervormde gemeente gecollecteerd een bankbiljet groot 100, waarvan 50 voor de armen en 50 voor het vrouwenhuis. Bij besluit van H.H. Burgemeester en Wet houders van Amersfoort zijn benoemd 1. tot Secretaris-penningmeester van bet burgerlijk armbestuur de Heer C. LeinweberGriffier der gemeente-secretarie; 2. tot derde Ambtenaar ter secretarie dc Heer W. Frani t tot dusver vierde Ambtenaar en tot vierde Ambtenaar ter secretarie de Heer C. Bebber. Z. M. heeft aan den Heer J. P. Schluiter ontvanger der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen te Amersfoortpen sioen verleend ten bedrage van /2099. Zaturdag jl. heeft dc Directie der Hollandschc IJzeren Spoorwegmaatschappij een eerste proef rid van Amsterdam naar Amersfoort gedaanmet zeer gunstig gevolg, tevens bezigligende onder scheidene voltooide of in arbeid zijnde werken. Zaturdagavond jl, omstreeks*! 1J ure is een achoorsreenbrandje geweest in de Brcedestraat te Amersfoort, 't welk ware het niet spoedig ontdekt en door buren en bewoners gebluscht ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een met dien schoorsteen in verbinding slaande balk. die op den zolder uitkwam, was doorgebrand cn had het vuur reeds medegedeeld aan een hoop turven, liggende tegen den schoorsteen. Met genoegen kunnen wij melden dat Maan dag 12 Januarij c. k. door het Tooncclgezclschap van hel Theatre det Variété» van Amsterdam onder

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2