«openbare vermakelijkheden geld te slaan, liet balbij gelegenheid van de inwijding der nieuwe beurs gegeven heelt de kolossale som van 100,000 francs opgebragt, die geheel ten bate komt van de armen, baarbij komt nog de op brengst van drie concerten voer hetzellde doel, die, na aftrek der kosten, nog 76,000 fr. voor •de artnen beloven. Politieke Revue. Vervolg van bladi. i.t liet cijfer der coups d'etat is weder met een vrermeerderd. 'l Was een Spaanscli generaalde militaire bevelhebber van MadridPaviadie met den sabel een punt deed cctten aan de discussiën in de vergaderzaal der Cortes gehouden. Maar laat ons een meer naauwkeurig ver haal geven, van 't geen Zaturdag jl. te Madrid is geschied. De Castelar verscheen in de Cortes met de toegezegde Boodschap in welke hij verkondigde «Carthagena is op het punt van te vallen «deCarlislische opstand neemt toe, alle frac tiè'n der liberale partij moeten de handen in een slaan tot vestiging der progressieve Repu bliek «verpligt schoolgaan is eene noodzakelijkheid geworden j" de orde is gehandhaafd de tucht bij 't leger verbeterd van de onbepaalde volmagt ons geschonken 'hebben wij een zeer voorzigtig gebruik gemaakt. De vergadering luisterde en daarop begon het debat, dat aanhield van 2 uur des middags tot middernacht en eindigde met de verklaring door •eene meerderheid van 120 leden afgelegd «Wij stellen geen vertrouwen in het Bewind 1' Terwijl de gegoede en vroede Spaansche vrderen redekavelden, kwam generaal Pavia met eene vrij sterke atdeeling gendarmerie voor't pa leis der Cortes en deed, toen de Castelar, onmid dellijk na de stemming 'l ontslag van het Minis terie vroeg, den President der Cortes schriftelijk het verzoek ter handstellen: «ontbind de Cortes T' Salmeronde President verzocht daarop de Castelar dat deze zijne vraag zou intrekken, maar vergeefs en daarop vei scheen er eene afdeeling gendarmerie in de zaal en beduidde de comman dant daarvan aan de iieeren Afgevaardigden dat zij gezamenlijk konden heengaan. Hieraan werdwillens half onwillens vol daan. Op den volgenden dag had zich met goed keuring van Pavia een nieuw Ministerie ge constitueerd onder het presidium van Serrano. Topete heeft weer de portefeuille van Marine. 'tZijn alzoo de mannen, die Isalella ver dreven erf Amadeus kroonden die nu weer aan 't hoofd van zaken in Spanje slaanmaar de tijd zal leeren, wat hnnne plannen en wat bunne krachten zijn. Pavia volbragt eene daad van geweld maar redde weljigt het Land van de heerschappij des gepeupels. Zijn plan was blijkbaar om de Cas telar te behouden maar deze was daartoe niet genegen. Willen Serrano en Topete Isabella's zoon op den troon plaatsen De tijd zal hierop spoedig antwoord geven. Te wenschen is het dat het nieuwe Bewind Carthagena voor het wettig gezag doe bukken en den Carlislischen opstand fnuiken. Dan is er nog tijd genoeg om met eene kroon te spelen. 'tSchijnt dat Pavia erg zelfstandig handelt, immers hij Het eene dagbladdrukkerij door de militaire magt bezettenuit welke hel volk -aangehitst werd tot moord! De Fransche Nationale Vergadering komt spoe dig bijeen en zal genoeg te doen vinden om nu en dan levendig, ja hevig te twisten. De wijze van benoeming vanMaires, die het Bewind geheel en al aan zich wil trekken en het heffen van nieuwe belastingen zijn onder anderen wel dingea, die oproer kunnen te weeg brengen in hoofd en beurs. De regterzijde der Vergadering schijnt niet bijzonder tevreden met Mac-Mahon en menigeen van die partij verscheen niet op de nieuwjaars receptie. Zij drijft de Broglie, die toeh van nature zeer anli-Hepubliekeinsch is, meer eu meer in het centrum der Vergadering en meent daardoor 't gezag van Mac-Mahon te versterken. Gansch en al verkeerd gerekend. Zij deed beter naar de stembus te luisteren, die meer en meer Repnblikeinsch wordt. De Heer Thiers, die in de laatste weken zeer veel van zich deed spreken, omdat hij zelf in 't geheel niet sprakhield op oudejaarsavond receptie en zijne salons werden druk bezocht. Ook het Eugelsche Parlement komt spoedig bijeen en zal misschien veel pralen en weinig doenalthans de politieke tinnegieters voor spellen dat. Het oordeeld.t de .olie,e„ o.et deo ,er- I «Idij» dor rits "ST.rA.r..So A-WF-, is anders niet zoo gunstig, dat Afgevaardigd, hunne laak gerustelijk als bijwerk mogen be schouwen, AMERSFOORT, 8 Januarij 1874. Dingsdag, den 13. Januarij 1874, des na middags te één uurzal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden waarin de punten van beliandeHng zijn 1°. Missieve van Z.Exc. den Minister van Oorlog betrekkelijk den aankoop van heidegronden, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 2°. Ontwerp-besluil tot afstand van een ge deelte van den Lagenweg voor den Ooster spoorweg. 3°. Ontwerp-besluit tot onderhandsche ver huring van liet huis naast hel raadhuis aan den heer Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. 4°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement voor het bur gerlijk armbestuur. 5*. Voorstel ten aanzien van de schilderijen enz.eigendom der gemeente. 6°. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot openbaren verkoop van oude gewich ten enz. 7°. Plan tot het inrichten van- een ziekenhuis. In 1873 zijn te Amersfoort geboren Wettig 224 m. 195 vr. geslacht. Onecht 15 11 239 m. 206 vr. Hiervan behooren 249 tot de Hervormden, 178 tot de R. K. en 18 tot de Israëlieten. Tot de Herv. behooren de Luth., Remonstr. en Chr. Gereformeerden. Tot de Kath. ook die dei Glerezie. Huwelijken lusschen jongmans en jonge dochters83 jongmans en weduwen5 weduwenaars en jonge dochters. 11 weduwen 4 Eene echtscheiding. Overleden: ongehuwd 126 gehuwd 43 weduwenaars 42 weduwen 103 211 m. 150 vr. Gedurende het jaar 1873 zijn bij hetR^jkS- telegraafbureau te Amersfoort verzonden 5472 telegrammen ontvangen 5762 bijeen 11234 Verzonden en ontvangen zijn aldaar in 1872 10522 telegrammen. 1871 9567 1870 8478 1869 7674 1868 6548 1867 ruim. 5500 Gedurende het jaar 1873 hebben onder het regement rijd. artillerie in garnizoen te Amers- loort, sterk p. m. 400 hoofden, geen sterfge vallen plaats gehad. Z. M. heeft benoemd lot officier van gezond heid der 2e. klasse den officier van gezondheid der 3e. klasse J. C. Rolandui Hagedoornvan het regiment rijdende artilleriein garnizoen te Amersfoort. De ziekenvader Thcodorut van Zwolherdenkt op Zaturdag den 10 dezer, dal hij 25 jaren in de Garnizoens-lnfirmerie te Amersfoort die be trekking heeft bekleed. Hij had vóór dien tijd 18 jaren militaire dienst en is als wachtmeester bij het rigement rijdende artillerie gepasporteerd en heeft de veldtoglen van 183031 bijgewoond, zijnde versierd met het Metalen Kruis en de Bronzen Medaille voor 12jarige trouwe dienst. Door de vereeniging van offloieren der schutterijen in Nederland is dezer dagen eene circulaire aart alle commandanten van schutte rijen (dienstdoende en rustenfie) verzonden in schrijvingen verzoekende om aan Z. M. den Koning een zelfstandig huldeblijk uit naam van de officieren der schutterijen aan te bieden, bij gelegenheid van het zilveren krooningsfeest. In navolging van hetgeen voor het leger bepaald is, heeft de vereeniging gemeend een maximnm te moeien vaststellen, en wel f5 voor hoofd- officieren, /"2,50 voor kapiteins en f 1 voor mindere officieren. Het heeft Z. M. den Koning behaagd eene nadere regeling vast te stellen die binnen kort zal worden medegedeeld omtrent de maanden van het voorgaande jaar verhoogde soldij hebben genoten, blijven gehandhaafd. Uit Gouda zijn voor de verkiezing nitgebrag» 2317 geldige stemmen- De hr. H. C. Verniert van der Loeff bekwam er 957ds. A. Kuyper 767 de hr. J. Heemkerk Ai. 392 en de heer W. van Goltstein 197. Er moet dus herstem ming plaats hebben lusschen de heeren Ver niers van der Loeff en Kuyper. Te Breda zijn uitgebragt 2479 geldige stem men. Gekozen de hr. Luyben met 1595 st. De heer van Mierlo bekwam 759 eu de heer Groen 70 stemmen. Het jongste telegram omtrent Atchin luidt: De Hollanders hebben den kraton bereikt. Het bombardement is den 3 Januarij aange vangen en zal voortgezet worden totdat de Atsjineezen zich overgeven. Volgens geruchten heerschen cholera en ziekte in het Hollandsche kamp en is de sterfte, vooral onder de iulandsche troepengroot. In de Hoogeveensche Courant wordt gesproken van afgrijselijke bloedvergietende looneelen, die op Zaturdagavond en Christelijke Zon- en feest dagen plaats hebben en hoopt men dat daaraan een einde kome. De oudste 27-jarige zoon van lord Elcho, 24 November jl. van de Westkust van Afrika terugkeerendeis aan boord van de Simoon be zweken, ten gevolge van een aanval van koorts. Hij was luitenant bij de Coldstreamgardeen was met geen mogelijkheid te bewegen om van den togt naar Cape-Coasl Castle af te zien niet tegenstaande alle daartoe aangewende pogingen; zijnde hij het nuttelooze soldatenleven bij de garde moede. Lord en lady-Elcho bevonden zich ie Southampton, ten einde hunnen zoon bij zijne terugkomst te ontmoeten en vernamen aldaar hun verlies. Nog twee officieren, aan koord van de Simoonzijn overleden. In de vergadering der Hannoversche Maat schappij ter bestrijding van het verbranden is geconstateerd, dal de kanalisatie van het gebied der Midden-Eemshoe noodzakelijk ook voor de latere aansluiting bij de Nederlandsche veen- kanalen wegens gebrek aan geldmiddelen slechts zeer traag kan worden voortgezet. Te Parijs werd dezer dagen de bibliotheek van een beroemd geleerde in 't Chineesch ver kocht. Onder de belangrijke werken was er één honderd jaren geleden gedrukt in de keizerlijke drukkerij te Peking, en behelzende 600 albeel- dingen der typen en kleederdraglen van de verschillende wilde stammen, die aan China schatpliglig zijn. Het werd gekocht vooi i 100 fr. naar men zegt, door den agent van eene beroemd modiste te Parijs, die nu vooreerst genoeg nieuwe modellen voor damestoiletten heeft. De twee bisschoppen der Hernhuttersde heeren Reichel en Tielienhebben den Pruis- sischen minister van eereJienst verzocht voor hunne gemeenten eenige wijzigingen in de wet op het schooltoezigt te brengen. De minister heeft zeer beleefd hun verzoek geweigerd. Uit Napels berigt menonder dagteekening van den 3den dezer, dal de Vesuvius weder onderaardsche geluiden begint te maken pro fessor Palmieri, die zich reeds zoo dikwijls heeft vergist, is dan ook van oordeel, dat er eerlang een hevige uitbarsting zal plaats hebben. Inge zonden. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij onderztaande regelen in Uwe Courant te doen planteen Het «chijnt of de Courantien nog niet te «reden tijn over de vergadering door de heeren Deurwaarder» gehouden om rede in het ülrecktech Prvc. en Stedelijk Dagblad weder iete daarvan «taat hierop kan worden aan- e klaue van Borger» behooren dat er een bond zonde zijn opgerich gemerkt, dat de Deurwaarder* tot die kb die geene bonden oprichten. II dat er een voorloopig beatnur ie gekozen ie mede onwaar. IIL dat er eene Commieaie voor een ontwerp reglement i« benoemd is eveneenz longontaaL IV. dat er bepaald zoude zijn niet alleen te Utrecht te vergaderen maar ook op vericbillende andere plaateenia evenmin waar al» al het vorige, Wanneer bij het ülr. Pro», en Stedelijk Dagblad «tukken worden ingezonden of het blad neemt uit andere Couranten staaltje* over dan gelooft inzender d«ze« dat dit blad zich wel eerat van de waar- heid mag overtuigen: of men zoude hier goed het alom bekende ■preekwoord kunnen gebruiken .- •n MU leu«eillak en 4° Courant brengt de leugen* Met achting, UEd. Dw. Dienaar, (De inzender handelt onregtvaardig om het ülr. Dagblad verant woordelijk te «tellen en aantevallen wegena een berigtdoor dat blad overgenomen en hetwelk reed. in diveree bladen wa« gepubliceerd. Hij geeft mede door den inhoud van zijn «tuk bewiji van oabekoudhoid met do eiachen der journaliatiek terwijl tevena zijne aanvallen tegen de pen onbeichaaia zijn. - -

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2