Ding-sdag- 27 Januarij 1874. «Af 2168. l Winlerdienst aangevang I Not. 1873. Neoerlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.50.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 5 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kw.-rtaal f 1.franco per post 1.15. l'rijs der Advertentien van 1 tot 6 regels 60 Cl»; elke regel meerder 10 Cts; legale, olSciëele en onteigen. Advertentien per regel 15 Cts. Reclames pe' regel 20 cents Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Ditg. A. II. tan Ctee/fte Amersfoort Bureau Amerifoortsohe Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N*. 33, en bij alle Roekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieten franco. Advertentien voor dit blad uit Bot tarda m worden aangenomen door het Al^.-meen Advertentieburaeu van Nuoi en vsa üitui, Wijnstraat, Rotterdam. couriii. Diligence-Dienster Van Amersfoort n 6.30op den eersten trein Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amcnfoort 's morgens 10.16 en 's avonds 8.16 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 'v avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7.45 's morg Politieke Revue. Mac-Mahon of liever de Bioglie, beeft een stout stuk begaan. De Univcrtbat kerkelijk blad, dat veel in vloed heeftis voor twee maanden geschorst ter zake van artikelen die bcleedigend waren voor builenlandsche Mogendheden. Dat is inderdaad een stout besluitwant Veuillot, de man van talent, die eene bewon derenswaardige pen heefttrekt ten strijde met eene ontzetlende magt. En wat het stoute van de Broglie's daad ver hoogt isdat zij verrigt werd op bevel van von Bismarck t Dat zal de Fransche trots krenken en is dus geheel en al in 't voordeel van Veuillot. Deze moet zwijgen, op last van 'l Fransche Bewind, voorgeschreven door von Bismarck 1 Veuillot, die uitstekend schrijft en een scher pe blik heeft, weet wel dat hij een slagtoffer is, 't welk beklaagden, zoomogelijk, gewroken zal worden. Als een staaltje van parlementaire wellevend heid bij discussiën in de Fransche Nationale Vergadering deelen wij hel volgende mede Er werd gesproken over de benoeming van bnrgemcesters en wel over de politie agenten die bij de verkiezingen als werktuigen van de Prefecten zouden worden gebruikt. De heer Biffbteen lid der meerderheid haalde voorbeelden aan van burgemeestersdie eene verkeerde keus van polilie-agenlen hadden gedaan, en voegde er bij «dat waren natuurlijk radicale burgemeesters I" Die woorden deden een storm ontstaan en de linkerzijde riep: «tot de orde! roep hem tol de orde I" Dan, de voorzitter zag niet in, dat de heer Bigotvan «radicale maires" spre kendede radicale afgevaardigden had willen beleedigen. Toen riep de heer Périn: «De radicale afge vaardigden hebben slechts verachting voor de beleediging van den heer Bigot!" «De censuur I" was hel antwoord van de regterzijde«pas de censuur op hem toe", en dc President deed wat zij verlangdenadat de heer Périn nog had gezegd, dat de eene be leediging de andere waard was. De Moscou'schc adeldie eene groote reputatie had in achlerwaartsche bewegingenheeft in een antwoord op het Keizerlijk rescriptbetref fende de bevordering van het openbaar lager onderwijs, iu Rusland, verklaard zich met de in dat rescript ontwikke'de beginselen geheel te vereenigen. De Beijersche eerste kamer (kamer der rijks raden) heeft de wijziging van de wet betreffende de regtbanken met gezworenen goedgekeurd zoodat beide kaniers het over deze zaak eens zijnnl. dat de jury moet worden opgeheven. Met 28 tegen 10 stemmen werd verworpen het voorstel-Volk, bij den bondsraad stappen te doen tot behoud van den jury. Spanje heeft op dit oogenblik weinig nieuws. Serrano maakt zich gereed om Babel tot orde te brengen er. zegt zelfs dat hij dc totale vrij heid van godsdienst niet onschadelijk acht. Van daar dat de Hoogere Geestelijkheid wel cenige genegenheid laat blijkenom hem hare hulp bij de «generale Schoonmaak" te verleent-n en dat te eerder, daar Topete, zoowel als de Maarschalk zonder spijt, Isabella's zoon, Don Alpkonsus op de Troon zouden zien. Naar men zegt beeft de Fransche Regecring de in Algeric gelandde galeiboeven aan de Spaan- sche Regeering uitgeleverdmaar de polilieke vlugtelingen laten loopen. Uver de Spaanscbe sehuld en over de onbe taalde coupons hoort men niet spreken. Serrano heeft hel daartoe nog te volhandig. Allerlei. Als een ttouw dagbladlezer eens in eene bro chure alles verzamelde wat over 12 Mei en de aankleve van dien is geschreven met een lijstje van de plannen voor 't geschenk aan den Koning te gevenzou voor de geschiedenis onzes tyds eene curieuse bijdrage zijn geleverd van 'tgeen er zoo al in 't hoofd van een mensch kan op komen. 't Vreemdst is, dat sommigen die het plan hebben om heel weinig te geven, zich ver- moeijen om de grootste plannen te maken. De zucht, portretten te leveren, is bijzonder groot en dat is geen verblijdend verschijnsel^ in zoo verre er uit schijnt te blijken, dal men wat veel waarde hecht aan eigene fysionomie. Men vergt ook te veel van Z. M. als men de aandacht wenscht te vestigen op gezigten voor H.D. ten eenenmale vreemd. Dat alle trouwe onderdanen zijn, zal Z. M. gaarne gelooven maar willen zij daarvan ge tuigenis afleggen dan was alleen de naamteeke- ning genoeg. En eigenlijk, behoeft ook deze niet, want onze koning heeft daarvan geen betuiging noodig. Wij hebben een ontwerp van wet op 't hooger onderwijs. De Heer Geerlsema heeft woord gehouden. Wat zal het ontwerp zijnals hel scherp ontleedmes der criliek er in heeft omgewoeld? «Er is zegt men reeds weinig vat aan van wege de magerheid van den kleine." Misschien is die eigenschap zijn behoud. 't Ontwerp regelten hier en daar zeer ten goede, het onderwijs, en de Tweede Kamer, die niets «en gros" wil doenheeft nu iets waarmee ze weinig tijd behoeft te verknulselen. En toch wij voorspellen zeer ernstige dis cussiënte ernstiger, omdat zij niet behoeven te loopen over de wet op 't hooger onderwijs. Naar aanleiding van zoodanig onderwijs zullen wij menig gewigtig discours hooren, dat later van nul kan zijn. Ia de zitting van de Italiaansche kamer kwam onlangs dc quaraniaine tusschen de verschillende sleden ter sprake. Een lid stond op en protes teerde legen de desinlectie als zeer ondoelmatig. «Blijkbaar", zeide hij, «hebbende lieden, die daarmede belast zijn hoegenaamd geen kennis van de zaak; zoo ontving ik mijne brieven uit Napels drie-, viermaal doorstoken, terwijl een telegram uit diezellde stad geheel ongeschonden tot mij kwam. (Algemeen gelach, geschuifel en rumoer.) Ja, mijne heerer vervolgde spreker, «gij lacht, maar" ec hierbij sloeg hij met de hand op de borst «ik kan mijn beweren stavenik heb de bewijzen hier I" De spreker kon hier niet verder voortgaande hilariteit in de vergadering was zoo groot, dal de zitting geschorst moest worden. De sprekerrood van kwaadheid, riep zijnen medeleden toe: «Nu gij mij niet kunt weerleggen lacht gij dat is kinderachtig I" cn hiermede verliet hij de zaal. Dc rcglbank te Parijs heeft in den lantstcn tijd cenige lieden veroordeeld, die brielkaarten hadden verzonden met beieedigende uitdrukkin gen of aantijgingen, die den ontvanger konden benadeeien in zijn goeden naam. De regtbank heeft daardoor uitgemaakt dat zij de briefkaart beschouwt als een openbaar middel van corres pondentie, vooral op grond dat de briefkaart wordt afgegeven aan den concierge die ze in het loge neèrlegt of achter een rek steekt, zoodat alle bewoners van het huis en ook anderen ze kunnen in de hand nemen en lezen. Dezer dagen kocht een uitdrager te Parijs op een publieke veiling eene kleine secretaire Louie XVI en nam het meubeltje uit elkander om het in- en uitwendig als nieuw op te maken. Hij vond er een papier indal achter een lade geraakt cn tusschen het beschot vastgeklemd was gebleven. Builen op stond geschreven Te openen zoodra ik dood benof men mij voor dood houdt. Het bevatte de volgende voorschriften Men late onmiddelijk drie geneeskundigen komen en zegge hun, dal ik tweemalen in mijn leven schijndood ben geweestde eerste maal gedu rende drie de tweede maal vijf dagen. Mijn ligchaam moet derhalve zoolang onaangeroerd en onbegraven blijven als de drie geneeskun digen noodig zullen oordeelen en wel overtuigd te zijn van mijn dood. Het stuk was geteekend Lelevraul. De voorzorg heeft den schrijver niet gebaat. Het ongeluk heeft gewild dat juist deze uiterste wilsbeschikking verborgen zou blijven. Eerst na bijna een eeuw komt zij aan het licht. Het geschrift is gedagteekendEtampes, 18 Jan. 1778. Dezer dagen is op den spoorweg van Meche- len naar Lenveneen vreeselijk ongeluk gebeurd dat aan onvoorzichtigheid uioet toegeschreven worden. Twee werklieden uit het station van Leu ven en woonachtig de eene te Kampenhoutde andere te Meerbroek keerden met den goederen trein Van Leuven huiswaarts. Ter hoogte van H..ecijlaan een weg rechtstreeks naar hunne woningen geleidende, sprongen zij, zooals, gelijk het schijnt, zij dagelijks gewoou waren, van den voortsnellenden treinten einde spoedig te huis te zijn. Doch juist op het oogenblik dat zij afsprongen, kwam g,en sneltrein van Meche- len, en de twee onvoorzichtige werklieden werden beiden in hunne sprong door de locomotief getroffenmet het verschrikkelijk gevolg dat den een het hoofd letterlijk werd afgesneden terwijl dc andere geheel verminktinsgelijks op slag dood bleef. Beiden zijn gehuwd en vader de eene van drie, de andere van vier kinderen. Atchin-Berigten. Uit een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van luitenant-generaal van Swietengedagteekend 18 Januarij, en den 21 te Penang aangeboden, blijkt het volgende «Na den 13 is niets belangrijks te melden dan een vijandelijke aanval op de hoofdstelling. De vijand drong op eed nog niet geheel ver schanst punt door met den klewang in de vuist en doodde 1 officier en 5 minderen terwijl 11 zwaar werden gewond. De vijand werd teruggedreven met 44 dooden. Boor het vuren uit den kraton waren dc luitenant Hul- steyn ligt gekwetst, 1 soldaat gedood en 7 gewond. Wegens de hardnekkigheid van den vijand was tnen verpligt dc hooldstelling goed verdedigbaar te makenten einde met ver trouwen daarbuiten te kuunen opereren. Daarbij

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1