noopte de regen ora de verblijfplaats der onzen goed bewoonbaar te houden. Hiertoe, zoowel als tot het opdoen van terreinkennisdiende het staken der vijandelijkheden want de kraton was door ondoordringbaar gewas nog aan het oog onttrokken. Om den val van den kraton zeker te makentnoet hij berend worden. Te dien einde was de tweede helft der reserve- brigade van Padang ontboden. Deze zal ook later noodig zijn voor de onderwerping van de XXV en XXVi Moekim want de bevolking is meer dan de sultan (die geen gezag heeft) tot voort zetting van den oorlog geneigd. Overigens zijn de toestand van ooriog en gezondheid gunstig." Uit de achtereenvolgens bij het departement •van koloniën uit Oost-lndie ontvangen regerings- telegrammcn blijktdat gedurende de tweede •expeditie legen Alchin zijn gewond de volgende "hoofd- en andere officieren de verkenning op den 25sten of den 26sten December tot onderzoekhoe de kraton bon worden aangevallenen de zeer ernstige gevechten bij de groote versterkte kampong de kolonel-konimandant der tweede brigade Wiggen van Kerchem (ligt, aan hel been), luit. Krossen •ernstig, en de eerste luitenants von Massow Eischholtivan den BlijkSchweysen de officier van gezondheid vau Hardenberghallen ligt. Bij het ernstige gevecht tot opsporing der voor den kraton gelegen vlakte, op den 26slen December majoor van Lith kapitein Nix en de •luitenants HirschmanWilken en Kool (laatstge noemde gedetacheerd), allen ligt. Bij de inneming der moskee (Missigit) op den Oden January kolonel de Bog van Zuydewtjn, die, van de reserve-brigade te Padang opgeroepen .in de plaats van den gewonden kolonel Wiggers ■van Kerchemals kommandant der tweede brigade was opgetreden ligtaan de kuit; de kapiteins der infanterie von ilauntzVittchervan Lier de luitenants der infanterie Popelier (van het 14 bataillon) en de luitenants der infanterie Meule- manHulstkamp (laatstgenoemde gedetacheerd) en hemmes; de kapitein der artillerie Schneither en de officier vao gezondheid de Wildeallen ligt; en de luitenant der infanterie Comfurius, ernstig. Bij het voortgaande versterken der moskee (Missigit) de kapitein der infanlerie^Soe/ensde luitenant der infanteriegedetacheerd bij de genieBooms en de luitenant der artillerie Eroese van Groenou, allen ligt. Voorts is nog gebleken dat bij de affaire tegen Pedir verwond werd de adelborst Schuilenburg. Verscheidenheden. Voor een der Engelsche regtbanken stond in «le vorige week eene vrouw teregt wegens be delarij, voortspruitende uit verslaafdheid aan tabak. Met een pijp in den mond vroeg zij al rookendeden voorbijgangers eene gift om een nieuwen voorraad tabak te keopen. Dit be roep op het publiek bragt haar voor den regter. Gevraagd, of zij nog iels tot haar verdediging had in te brengen gaf zij ten antwoorddat tabak het eenige was wat zij hegeerde. Toen baar een week gevangenisstraf werd opgelegd, smeekte zij den regier op harlroerenden toon haar een weinig tabak in den kerker te willen verschaffen. «Het was zoo goed voor de tand pijn 1" Doch de magistraal verklaarde, dat hij den gevangenen geen pijp, veel minder een dosis tabak mogt toeslaan. En zoo boet de arme thans met schande en scha haar alleszins onvrouwe- lijken harts logt. Den 13dcn vertrok uit Londen de heer John fiostropwien de taak was opgedragen om de bruiloflstaart te maken voor den hertog van Edimburg. Hij begaf zich naar Sint-Petersburg, de taart medenemende die 50 pond weegt en 7 voet hoog is. Zij heeft den vorm van een kegel en is prachtig met bloemen minnegoodjes enz. versierd. Bovenop prijkt een beeld van Flora. Ret anker, dat voorkomt in het wapen van den hertog, de wapens van Rusland en dt spreuk: «Geluk en voorspoed" zijn de schoonste deelen van dit meesterstuk der banketbakkerskunst. Tot aanvulling van het berigt. dat de Zwit- sersche regering de uitnoodigingsbrieven voor het te Bern te houden internationale post- congres verzonden heeftdiene de volgende mededeeling uit Berlijn: «De russische post administratie heeft den wcnsch te kennen ge- geveu dat de bijeenkomst 15 September dezes jaars mogt geopend worden en die tijdsbepa ling is goedgekeurd. De uituoodiging zal aan alle Europesche post-adminislratiën naar men verneemt ook aan de rumaansche en de ser. vische, gezonden worden. Ook Noord-Amerika en Egjpte hebben zich bereid verklaaid afge vaardigden te zenden en zullen insgelijks uil- noodigiugen ontvangen. Ofschoon Frankrijk verklaard heeft dat liet zal deelnemenis dit toch niet zonder voorbehoud geschied. Frank. rijk wil wel een vertegenwoordiger zenden, maar weet nog nietof lietmet hel oog op zijnen financiêlcn toestandin staat zal zijn onvoorwaardelijk bij de te nemen besluiten toe te treden ook heeft het nog eenige postver dragen te sluiten, en eerst na het tot stand komen van deze zou het een definitief besluit ten aanzien van.zijne houding op het congres kunnen nemen. Bovendien vond het in de aanvankelijke aarzeling van Rusland een grond om zich nog niet definitief over de zaak uit te laten.- Wanneer men nu te Parijs eene regt- streeksche uilnoodiging uit Bern ontvangt, dan mag eene onbewimpelde verklaring van daar verwacht worden." De Illustrated London News bevat een verhaal, volgens hetwelk in 1769 twee heerendie lot executeuren der nalatenschap van een hunner vrienden benoemd werden te vergeefs naar de gelden zochten om de legaten te betalen, totdal zij eindelijk een strookje papier vonden met de woorden »Er is 700 pd. st. in Till." Ten gevolge van het woord «till" geldlade beteekenende weid het navorschen herhaald doch te vergeefs. Een der executeuren kwam op de gedachte dat, aangezien het woord met eene hoofdletter geschreven was er een eigennaam mede bedoeld werd, en herinnerde zich eene verzameling van leerredenen door Tiiletson geschrevengezien te hebben. Deze bundel was echter met het overige van den boedel reeds verkocht. Men vond echter den man die hel boek gekocht had en begaf zich naar den boekverkooper met de vraag of hij het nog had. Hel antwoord was dat het in handen van iemand was die het echter terug zou zendenaangezien de prijs hem te hoog voorkwamen dus zou de boekverkooper het gaarne weder afstaan. Toen hel boek zich weder in handen der executeuren bevondsloegen deze de bladeren om en zij vonden daartusschen de zeven honderd pond sterling in verschillende banknoten. De erflater maakte overigens zeer zonderlinge beschikkingen. Zijn lijk moest ont leed worden en hij vermaakte zijne hersenen aan den eenenzijne longen aan den anderen en zijn hart aan een derden vriend, met de bedreiging dat zijn geest bij hen zon komen sproken indien zij de legaten niet aannamen. De vrienden lieten ziet) echter niet bang maken en weigerden,, hetgeen, misschien niet geschied zou zijn wanneer de geesten-Seances van den tegenwoordigen tijd ia 1769 zóó aan de orde waren geweest als thaat Van den beroemden natuurkundige Agassiz, die voor korten tijd is overleden verhaalt een New- Yorksch blad de volgende anecdote Een han delaar poogde hem eenmaal te bewegen com pagnon te worden in :zijn zaak. Hij zou dau zijne kennis in de taak steken, evenals de koop man zijn kapitaal en zijn ondervinding. «Gij zult er zeer veel geld meè kunnen verdienen zoo besloot de handelaar. «Ik heb geen tijd om geld te verdienen" Inidde het antwoord van den man der wetenschap. Sedert geruimen tijd is het centraal-goederen station van St. Gereon te Keulen omsingeld door een bende gaauwdieven die ondanks de groote maatregeler van voorzorg en de zorgvuldigste bewaking voortgaat met stelen. Zoo werden on langs op ééa nacht twee zware kisten met fijn porcelein uit een goederenkantoor ontvreemd en naar een nabijzijnde greppel gesleept, waar men ze den volgenden morgen ledig vond. Vóór eenige dagen werd s' nachts bij helderen mane schijn nog een brutaler diefstal gepleegddie voor de daders ook niet zonder gevaar was. Zij zijn waarschijnlijk te Ehrenfeld ongemerkt op een van daar naar Gereon vertrekkende goederen, trein geklommenhebbenterwijl de trein in volle vaart wasvier waggons opengebroken in de nabijheid van de Weiherpoort twee zware kisten en een koffer met kleedingslukken uit den trein geworpen en zij.i toen uit den trein gesprongen. Daarna hebben de schelmen de ge stolen kisten driehonderd passen van de spoor baan vooi tgesleept er. opengebroken. Toen eenige beambtendie de dieven in het oog hadden gekregen op hen alkwamcn namen zij ijlings de vlugt, met achterlating van hun buit. Politieke Revue. (Vervolg van bladzijde 1.) De Nationale Raad in Zwitserland heeft be sloten dat voortaan adelijke titels van Zwitser- sche burgers in openbare aclen vermeld mogen wordeu maar de bepaling dat in het Zwiuerschc leger geen ridderorde gedragen, noch titels door vreemde Mogendheden aan Zwitsers verleend gevoerd megen wordengehandhaafd. De koning van Zweden beeft den Rijksdag geopend met eene rooskleurige troonrede. Hij heeft ook traclcraents-verhooging toegezegd. De lbf millioen dollarsals Alabama-schade- vergoeding aan N.-Amerika betaaldzijn nu evenveel twistappels. Die schade leed moet er van hebben, maar wie leed schade en hoeveel Er zijn genoeg die zich aanmelden eu ook het bedrag der geleden schade opgevenmaar allen en alles vindt geen geloof. Een der N.-Amerikaansche Dagbladen stelt voor om de som te besteden tot schulddelging, en iederdie er geen regt op heeftviudt de propositie zeer billijk. De Italiaansche Regeering zou aan de Mo gendheden het voorstel hebben gedaanom alleen kerkelijke personen tot gezanten bij het Valicaan te benoemen. Daarin lag dan de erkenning dat hunne functien slechts van geestelijken aard zijn. Men zegt dat von Bismarck ook in Belgie eeue kiagt heeft laten hooren over de houding en taal der Belgische bladen tegenover Duilschland. In Spanje blijft het bij 't oude. 't Operatie-leger is op weg naar 't Noorden om de Carlisten te verslaan. Inmiddels opereert men te Madrid tegen de Dagbladen. Dat gaat ook gemakkelijker. De President der Republiek Ecuador heeft bij verordening, gelast, dat ieder die in naauwe betrekking staat tot eene vrouwdeze onmid dellijk moet trouwen. Die dit veizuimt of niet wil doen, heeft, zonder atscheidsvisiieshet Land te ruimen. Hoe die maatregel uitlevoeren is weet alleen de President zeiven. AMERSFOORT, 26 Januarij 1874. Vrijdag jl. had op de Israëlietische begraafplaats te Muiderberg de teraardebestelling plaats van het stoffelijk Ove chot van den heer E. E. Visser lid van den gemeenteraad en der kamer van koophandel en fabrieken te Amersfoort wiens overlijden wij kort voor de uitgave van het vorig nummer vernamenzoodat ons toen slechts weinige oogenblikken overbleven tot het opstellen der daarin voorkomende schets van den waar- digen overledene. Eene talrijke schare zijner kinderen, bloedver wanten en vrienden waaronder velen uil Amers foort, Amsterdam, 's G/avenhage, Rotterdam en elders, tevens kerkgenootscbappelijke en maat schappelijke autoriteiten waaronder de president der kamer van koophandel en fabrieken te Amers foort, waren op den een paar uren van Amsterdam verwijderden doodenakker aanwezig om hem den weemoedstraan te wijdenen laatste eer te bewijzen aan het aardscb hulsel van den hooggeachten man, wien lal van deugden hebben gesierd, ook'als trouw en liefdevol echtgenootzooals er welligt weinigen gevonden worden; deugden, als har- lelijk en verzorgend vader van zijn talrijk kroost welks voorspoed te bevorderen zijn levenswellust was; deugden, als geloofsgenoot die,zonder dweep zucht en zonder overdrijving gehecht aan, en in practijk brengende talrijke voorschriften van de Mozaïsche wetevenwel steeds tolerant was voor anderen en veel goeds deed aan armen en voor eeredienst; deugden, als medeburger en handels vriend, waardoor hij onder stadgenooten en in eene aantal plaatsen van Nederland eene menigte vrienden en genegenen teldedeugden die op de door hem afgelegde levensbaan onuitwisch- bare indrukken achterlaten indrukken voor welker schets het stift des redacteurs geen kracht en gloed behoeven te doen ontvonken omdat zij onverzwakt geënt blijven voor oog en geest van allen die nem kenden. Door zijn nuttig leven en werken zal hij bij gade en kinderen, bij bloedverwanten en vrien den en bij velen zijner medeburgers in dierbare, eervolle en onbezweken herinnering blijven. Met belangstelling is gewis de oprigting eener reder ij kers vereeniging alhier door velen begroet en met verwijzing naai het desbetreffend inge zonden stuk in 't vorig nummer en naar de advertentie, mag het tevens grootelijks worden toegejuichtdat de jeugdige verecniging hare stadgenooten reeds zoo spoedig in de gelegenheid stelt eenen aangenamen avond doortebrengen bij de door haar georganiseerde tooneel voorstelling op Woensdagavond 28 Januarij. De bedoeling om zorg te dragen voor stukken waarin eene goede strekking heerscht, verdient allen lof euver trouwende dat ook in het te geven blijspel die strekking zal doorstralen, mag het drama Lazaro de Veehoeder als in dien geest zijnde gerust wor den aangemerkt. Dit drama is ons sedert jaren, door opvoeringen van de eminentsle .ooneelge- zelschappen, bekend als een brillant stuk, dat de aandacht der toeschouwers voortdurend boeit, Eene talrijke opkomst van belangstellenden en weiwillenden tij der jeugdige vereniging bij baar streven vao harte toegcwenjcht.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2