die wat voorbarig bloeiteen boom die vóór den daartoe gestelden tijd uitboteen vogel te vroeg of te laat in baar logies komende enz. enz. maken hunne pen vaardig. In 't najaar spreken zij vair allerlei teekenen, die een zachten of een kouden winter voorspellen. Gaan de trekvogels bijzonder vroeg op reis o! drentelen zij om als een logé die nog wel wat blijven wil, kruipt het klein gedierte diep in den grond of blijft het boven, alsof er van geen winter sprake is, ook die verschijnselen geven aanleiding tot weer-beschouwingen en proletien die soms heel vermakelijk zijn. Komen die uitdan neemt men de vrgheid het geachte publiek aan die voor-wetenschap te herinneren valt de voorzegging in 't water, dan heeft men een slecht geheugen «n is, wat gezegd werd, al lang vergeten. Een slecht geheugen is daarenboven oen heel fatsoenlijk ongemak. Anders is het met een «pover verstand". Dat laat men zich niet klakkeloos aanleunen. Om echter tot de correspondenten terug te keeren die zich bij voorkeur met zachte en koude wintersmet drooge en natte zomers met magere of vette jaren beraoeijen hunne dwarskijkerij naar Moeder de Natuur is door de sneeuw voor eenigen tijd op nonactiviteit gesteld en niemand lijdt er schade bij. Er zijn zeer koude winters geweest met veel sneeuwdie gevolgd werden door magere oogsten en er waren natte winteis, die, zoo 't heette, 't Land geen rust gunden en toch kwam er een zomer van overvloed. Er zijnwat het toekomstig weer betreft, geen vaste regels te stellen en die op voor- eu najaars teekenen bouwt en daarop iets waagtmaakt dikwerf slechte zaken. Eene speculatie op een goed of slecht gewas dat nog komen moetis windhandel en goed voor dobbelaars. Als de Tweede Kamer weer bijeen is ge komen hervattende zij Ranst. Woensdag 18 f8 Februari) hare werkzaamheden zal zij hoogstwaarschijnlijk het eerst behandelen de muntwet. Een moeijelijk vraagstuk dat, om er ver standig over te sprekenvan ernstige studie voorafgegaan behoort te zijn. De jagtwel komt later in de Afdeelingen en zal welligt eerst in 1875 in openbare discessie komen. Allerlei. Tc Tilbnrg overleed zacht en kalm een der celebriteiten van Tilbnrg, de heer Lambert van den Houtin den hoogen ouderdom van Dl jaren. Zijn geestige en vriendschappelijke geaardheid had hem gednrende zijn langen levens loop veel populariteit verworven. Zijn joviaal karakter had hem zelfs in zijne laatste oogenblik- ken niet verlaten. De Eerw. geestelijke die hem de laatste HH. Sacramenten toediende, zeide hem o. a.»Gij zijl eindelijk besloten de reis naar de eeuwigheid aan te nemen." Ja, antwoordde de bijna zieltogende, ja, ik trek op maar zoudt UEw. mij geen relourkaart kunnen bezorgen f Vele anderen zijner geestige gezegden zullen nog lang op dé loog der Tilburgenaren blijven. (TM. Cour.) Het prov. gerechtshof van Limburg uitspraak doende in hooger beroepheeft veroordeeld tot eenzame opsluiting voor den tijd van een jaar, Alberl Kops oud 30jaren, sigarenmaker, geboren te Glebn (Pruisen), laatst wonende te Rotterdamals schuldig verklaard aan diefstal van een zilveren vergulden kelk met dito paleen en lepeltje, benevens een zilveren reliauienkast, gepleegd op 7 Dec. II. in de Koomsch Katholieke kerk te Os pelgemeente Nederweert. In eerste instantie was genoemde persoon, door de recht bank te Roermond, tot een cellulaire gevange nisstraf van slechts zes maanden veroordeeld. Tc Zaandam heeft zich het curieuse geval voorgedaan, dat voor een door het Amsterdam- ache Park-Orkest te geven concert wel de muzi kanten en hun directeur, de heer Slump fmet hunne muziek instrumenten waren overgekomen maarzonder muziek I Door eene onbekende omstandigheid was deze te Amsterdam achter gebleven van waar zijtoen het verzuim weinige oogenblikken vóór de uitvoering zou beginnen ontdekt werdniet tijdig kon ge haald worden. Natuurlijk is het concert tot later uitgesteld. Om de teleurstelling voor de liefhebbers van goede muziek niet te groot te doen zijnheeft de heer Stumpf door een deel zijner musici dansmuziek doen maken ten gevolge waarvan op den voor het concert bestemden avond een teer geanimeerdhoewel dan ook geïmproviseerd bal heeft plaats gehad, dal ook met genoegen is bijgewoond door die concertbezoekers, die, om welke reden dan ook, geen deel namen aan den dansvetmaak. Volgens berigten uit het zuiden van Frank rijk is de nood der ai beidende klassen aldaar bijkans even boog gestegen als te Parijs. Een aantal werkplaatsen staat ledig uit gebrek aan geld en bestellingen. Te Nlmes zijn verschei dene zijdelabrieken op het punt van gesloten te worden. Ook in het Rhóne-dal is er strem ming in de productie. Te Lyon, Saint-Etiene en Tarnra verkccren de industriëlen mede in een pijnlijken toestand. Met de spinnerijen en weverijen in de Vogezen staat het evenzeer droevig geschapen. AMERSFOORT, 12 Februari) 1874. Omtrent de te Amersfoort c. a. loopende ge ruchten als zon baron v. Hardenbroek v. Look horst zijn ontslag als lid der Tweede Kamer nemen, kunnen wij ten stelligste verzekeren, dat zij niet den minsten grond hebben. Z. M. heeft benoemd tot kantonregter te Nijkerk Mr. A. Hoelhthans kantonregter te Vollenhove. Heden Donderdag, den 12. Februari) 1874, des namiddags halliwee heeft de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering gehoudenge presideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. C. Wgers. Aanwezig waren alle leden. (1 vacature.) De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde was 1°. Missïeve van den Minister van Binnen- landsche Zaken betrekkelijk de verhooging van de Spoorwegbrug over de Eem, luidende als volgt «Voor bet medegebruik ten behoeve van den dienst op deo Oosterspoorweg moet het station bij uwe Gemeente belangrijk worden uitgebreid. Door verlaging van de helling in den Centraal- Spoorweg naar de zijde van Utrecht zal in de eerste plaats eenige verlenging van het station worden verkregen. Maar ook dan is zonder ver hooging van de brug over den Eem het water- fiasse vlak op bel station nog slechts 400 meiers ang en veel te gering tot bet rangeeren van treinen ais bij de zamenkomst van de lijnen van twee spoorwegen dagelijks zal moeten ge schieden. Bij zeer matige ontwikkeling van het verkeer zou het station voor de behc°fte van den dienst geheel onvoldoende blijken. Belem mering en oponthoud voor het verkeer en gevaar voor de veiligheid zouden niet te vei mijden zijn. Aan de bekrompen lengte van het station is alleen te gemoet te komen door verhooging der Eembrug in hetzelfde waterpasse vlak met dat op het slation. Die verhooging is uit dien hoofde niet te vei mijden." Na discussie werd een voorstel van den Voor zitter door den Raad aangenomen tol benoeming eener Commissie uil den Baadgemagligd om zich tot den Minister te begeven om ten deze de belangen der gemeente te bepleiten. Tot leden dezer commissie werden benoemd de Heeren Mr. A. G. Wijers VV. A. Croockewit en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van YsselL 2°. Rapport der Commissie op het verzoek van de Afdeeling Amersfoort van het Genootschap van Landbouw om ondersleuning vaa het plan eener Vee-tentoonstelling. Het rapport der Raads-Cominis>sie bestaande uit de Heeren B. E. HerschelL. E. Lagerwetjen P. E. van Ittersum luidt De Commissiewelke door li is uitgeuoodigd, een onderzoek in te stellen en haar gevoelen te doen kennen omtrent hel Request van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht acht hel voor beter inzicht en begrip doelmatig vooraf met weinige woorden U de aanleiding tot hel verzoek en den financieëlén toestand van genoemd Bestuur medetedeelen en toetelichten. Jaarlijksgewoonlijk in den loop des zomers wordtvolgens den gestelden rooster door eene der Afdeelingen voor Landbouw eene tentoon stelling gegeven. Dit jaar valt de beurt aan Amersfoort en werd haar bij deswege gedaau aanzoek door het te Utrecht gevestigd Hoofd bestuur eene som van vier honderd gulden ter ondersteuniog aangeboden. De financieéle krach ten blijken hier echter ontoereikend te zijn daar alleen eene op bescheiden voet aangelegde Vee tentoonstelling ruim veertienhonderd gulden zal vereischen en het Bestuur met inbegrip der bovengenoemde vierhonderd gulden nog niet voluit zevenhonderd beschikbaar heeft. Wel bestaat er plan bij sommige ingezetenen eene inteekenlijst rondtezendenen kunnen bij zamenwerking van gunstige omstandigheden de enlréegelden voor de bezichtiging der Tentoon stelling eenig gewicht in de schaal leggen, toch zal ieder na inzage van het Bequest en der Bijlagen moeten ei kennen, dat zonder tegemoet koming van gemeentewege bezwaarlijk tot het daarstellen eener Tentoonstelling door het Be stuur der Afdeeling Amersfoort kan worden besloten. De nadeelige gevolgen hiervan mogen niet worden uil het oog verloren. Behalve immers dat in dit geval van de geldelijke toelage, door hel Hoofdbestuur aangebodenmoet worden af gezien, kon weder in zoo vele opvolgende jaren te dezer stede geene Tentoonstelling verwacht worden daar eersuaan alle andere Aldeelingen van Landbouw het recht tot eene Expositie zal te beurt vallen. Uwe Commissie heeft zich hierop de volgende vragen ter beantwoording gesteld. 1°. Is hel wenschelyk en doelmatig hel plan der Afdeeling Amersfoort te ondersteunen2°. op welke wijze; 3°. het bedrag van het subsidie? De vele voordeelen welke de Landbouw op levert vereischen geen betoog. Naast Handel en Nijverheid neemt de Landbouw steeds meer en meer eene eervolle plaats in en verspreidt alom in ons gezegend Vaderland groote en duurzame welvaart. Reeds in 1857 Üij de toen gehouden Tentoonstelling gaf de stad onzer inwoning onmiskenbare blijken van belangstelling en waar deering en toen Amersfoort voor 1860 tot plaats van bijeenkomst voor het Landhuishoudkundig Congres werd uitgekozenmocht zij in alle opzichten volgens het oordeel van desbevoegden zich die vereerende onderscheiding waardig toonen. Sedert laatstgemeld reeds zoo lang ver- loopen tijdstip heeft alhier verder geene Ten toonstelling plaats gehaden ware het nu niet te betreurenindien wegens eenige finaucieële bezwaren de Aideeling Amersfoort hare ontoe reikendheid en onmacht moest te kennen geven en openbaren Indien wij een blik werpen op onze schoone omstrekenwier bloei in zoo nauw verband staan tnet dien onzer Gemeente, wier welvaart zoo weldadig op onze stad terug werkt, worden wij dan niet krachtig aangespoord om der Afdeeling Amersfoort de behulpzame hand te bieden en haar in slaat te stellen de uitnoodiging van bel Hoofdbestuur op waardige wijze, zoo mogelijk nog met eenige uitbreiding ra» hel beslaande plan te beantwoorden Tal van ingezetenen alhier die zich aan eenen of anderen tak van den Landbouw toewijden vooral zij die terecht eene opbeuring en verlevendiging onzer Veemarkten wenschen te bevorderen, zullen met ingenomenheid een gunstig besluit van den Baad begroeten terwijl de dag zelf der Tentoonstelling wegens den grooten toevloed van vreemdelingen, grondeigenaars en landbou wers uit onze nabuurschap der Gemeente vele voordeelen kan aanbrengen. Wat betreft de wijze van ondersteuning meent uwe Commissie aan eene geldelijke bijdrage de voorkeur te moeten geven. Indien toch de Gemeente zich met de daarslelling van eenig, in het request aangewezen werk ging belasten mochten wellicht de geraamde kosten worden overschre den. Bovendien schijnt het minder raadzaam op het eigenlijk terrein der bemoeijingen van het Landbouw-Bestuur te treden, hetwelk ook wegens den aard van zijnen werkkring met zoo vele bijzonderheden beter bekend is. Over het vereischle bedrag van hel subsidie ein delijk kan natuurlijk verschil van opvatting beslaan en is zulks moeilijk met wiskunstige zekerheid te bepalen. Met het oog echter op hier en elders verkregen ondervinding en na voorlichting van meer bevoegden zou o. i. een aanbod van drie honderd gulden voldoende mogen geacht worden. Bij eene zoodanige ondersteuning kan het Bestuur van Landbouw aan de voorgenomen Tentoonstelling gevolg gevenen ware tevena de toestand der Gemeentefinanciën in het oog gehouden. Derhalve meenen wij U te mogen voorstelleneen krediet tot een maximum van 300 gulden ten behoeve van het Bestuur der Afdeeling Amersfoort van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te openen en B. en W. daartoe machtiging te verleenen overtuigd dal dit bewijs van belangstelling en waardeering tevens de belangen van Amersfoort zal bevorderen en in de hand werken." Het voorstel der Baads-Commissie tot toeken ning van een subsidie van f300werd, na eenige discussiemet algemeene stemmen aan genomen. 3°. Kohier voor den hoofdeltjken omslag over 1874. Het kohier van den hoofd, omslag tot een bedrag van f 24,744,15 werd met algemeene stemmen gearresteerd. Omtrent een ingekomen request van den Onderwijzer r. d. Nagel wegens vaststelling van zijn jaarlijksch subsidie wordt op voorstel dea Voorzitters besloten dit in handen te stellen van de Plaatselijke Schoolcommissie. Op '8 Koninga Verjaardag, Donderdag middag e. k. zal een groot militair assaut van het regiment rijdende artillerie te Amersfoort plaats hebbenna afloop der groote parade.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2