Koföj -bez uiD iging. Dc duurte der koffij heelt in den laalsten tijd ecne hoogte bereiktdie velen noodzaakt om tot een goedkooper surrogaat de toevlugl te nemen. Als zoodanig zijn in de dagbladen eer.it gebrande groene, later giaauwe erwten aanbevolen- Wij hebben ergens den drank ge- proeld, die uit de laatslen voor een derde deel met gemalen koffij vermengdwas toebereid en wij erkennen, dat die drank zicb als sur rogaat zeer goed laat drinken. Toch gelooven wij dat men nog beter kan doen. Uit hel kofGjdik wanneer men er éénmaal koffij van heelt gedronkenis wel veelmaar op verre na niet alle kracht verdwenen. Met thee is dat hetzelfde het geval. In 't koffijdik bevindt zich nog meer, dan een derde koffijgehaltedat doorgaans weggeworpen, en dus nutteloos ver kwist wordt. In dezen duren lijd kan daarvan partij worden getrokken. Twee dingen worden daartoe vereischt. Vooreerstdat men het kof fijdik goed weder drooge't geen op een plaat bij 't vuurof beter nog in een kookkagchel geschieden kan. Het tweede vereischle is een koffij mol endie fijner, ja zoo fijn, u/s immer mogelijk ismaalt. Op die wijze zal men bevindendat zich in het koffijdik een nieuwe kracht ontwikkelt, en dat de gewone portie, met een vierde ge deelte versch gemalen koffij en een weinig chicorei een drank oplevert, die niet alleen geheel zuiver van smaakmaar ook nagenoeg even sterk en geurig is, als die uit dezellde kwanti teit versche koffij bereid was. Wij gelooven datwie dit middel beproelter verre weg de voorkeur aan zal geven boven het door velen gebruikte erwten-surrogaat. Allerlei. Paris Journal deelt het volgende mede omtrent een doekspeld (broche)welke prinses Troubezkoi te Parijs droeg bij gelegenheid van eenjl. Zon dag door haar gegeven bal. Deze broche beslaat nil vier eenvoudige kromme spelden van En- gelsch fabrikaat. De Kussische prins Trouwbezkoi oom der prinses, werd in der tijdwegens een staalkundig vergrijp, naar Siberië verbannen en daar tien jaar lang in een donkeren kerker opgesloten. Men had hem niets laten behouden dan de kleedcren die hij toen aan het liji had. Aan een dezer kleedingstukken zalen toevallig vier spelden en de eenige bezigheiddie de prins gedurende de tien lange jaren zijner ge vangenschap had was deze spelden in zijn donker verblijf weg te werpen en weder op te zoeken. Als bij ze allen vier teruggevonden had, wierp hij ze op nieuw weg, om ze andermaal te gaan opzoeken. In het departement der Haute Loire staat eene vrouw teregtbeschuldigd van bigamie. l)e beide echtgenooten hebben intnsscben geen ver schil over hel bezit van deze gade; elk van hen wil baar aan den ander afstaan en dit juist heelt ruchtbaarheid aan de zaak gegeven. Volgens een schrijven in de Locomotief van 2d December jl. is dequadratuur van den cirkel gevonden door den gepensioneerden kapitein der inf. Hubeekte Salatiga Wie er meer van wil wetenvervoege zich tot den uitvinder of tot den 2. luitenant der artillerie F. W. H. Tijdeman. Tot nu toe zijn alle bemoeijingen, om zoodanig 3uadraat te vinden mislukt. Is dat na gelukt an zal de uitvinder beroemd worden. Algemeene ontsteltenis wordt io de diplo matieke kringen, en voornamelijk in die der Bonapirlislen verwekt door hel ontslag van vorst Diehard Melternich Oostenrijks gezant te Parijs. Het feit dat daartoe heeft aanleiding gegeven zouhoewel niet officieel bekend, op het volgende neerkomen. Tijdens de Wcener- tenloonstclling gedurende de tegenwoordigheid van den Czaar, gaf de Russische gezant te Wcenen ter eere van zijn Monarch een groot bal, waarbij het ambt van ceremoniemeester zon waargenomen worden door den aartshertog LuJwig, broeder van den Keizer van Oostenrijk, «n vorstin Pauline Melternich. Al de gasten waren op den avond van het leest reeds tegenwoordig, waaronder ook de Keizerin Elisabeth en ont vangen door den aartshertog doch vorstin Pauline M.'tternicli liet nog op zich wachten. Eindelijk verscheen ook zij, en de hertog maakte haar een verwijt over haar dralen men kwam van het eene woord in het anderetol de hertog eindelijk zeideVorstin! gij vergeet dat gij tegen een lid van de keizerlijke lamilie spreekt," waarop de vorstin antwoordde: «En uwe kei zerlijke hoogheid vergeel hoe men tegenover een dime ra »et spreken." Hiermede was deze quvestie algeloopen. Eenigen tijd later weid er weder een bal gegeven c.h wel óp hei keizerlijk slot. Bij de qnaJrille kwamen de beide bewuste personen door het toeval geleid, tegenover elkander te slaan. De hertog weigerde om die rede de quadrille mede te dansen eh zoo was liet twist vuur weder aangestookt. Vorst Melternich eischte voldoening, zoodat de zaak voor den monarch kwam die op ridderlijke wijze besliste dat de dacne in haar eer moest hersteld worden. Vorst Richard was met deze uitspiaak tevreden en verklaarde, als tegemoetkoming van den ver oordeelde, zich bereid op het aartshertogelijk paleis te verschijnenwaar de herstelling in tegenwoordigheid van twee getuigen zou plaats hebben. Dit zou thans, naar men zegt, aanleiding gegeven hebbendal de vertegenwoordiger van Oostenrijk te Parijs ontslagen is. Woensdag werd te Veendam het spreekge stoelte betreden door eene dame, en wel door eene ingezetene. Mej. Lagers hoofdonderwijzeres aan de meisjesschool aldaar, hield voor een vrij talrijk publiek in het Duilsch eene lezing over Góthe. De Siamesche tweelingen hadden gescheiden kunnen worden; jammer voor hendat de kwes tie eerst na hun dood kon uitgemaakt worden. Zij waren door vier vliezen, die uit de buik vliezen voortkwamen, verbonden. De operatie zou niet zonder gevaar, maar volstrekt niet absoluut doodelijk zijn geweest. Die ontdekking is wel wat laat geschied. Wederom verneemt men spoorwegongelukken uit Engeland. Vier spoorwegongelukken zijn voorgevallen, waarbij twee personen de stoker en de machi nist van den scholschen posttrein het leven vetloren en vijf reizigers gewond werden. Ge noemde trein stoomde eene helling der lijn nabij Preston af gedurende den zwaren mist welke Zondag ochtend opkwamen liep met eene snelheid van 10 d 12 uren in het uur legen het einde van een der drie steenkolen- treinen uit Wigan, welke door hel breken van een waggon op een der treinen verhinderd waren geworden voort te gaan. De seinen lot waar schuwing konden door den mist niet bemerkt wordenen de machinist op den scholschen trein zag den steenkolentrein vóór zich toen hij noch slechts 100 ellen verwijderd was. Daarop volgde de gewone omverwerping van machine, verbrijzeling van waggons enz. Beide genoemde personen stierven aan hunne wonden. Het tweede ongelukdal nabij Huil voorviel, was het gevolg van het aanstoomen van een posUrein op een goederentreinwelke niet snel genoeg ging. Dit ongeval veroorzaakte slechts de verbrijzeling van een waggon benevens de geweldige schudding van eenige reizigers. Het derde ongeluk overkwam een scbotscben sneltrein die van hel spoor liep ten gevolge, naar men veronderstelt, van een gebrek in de sporen. Een der waggons werd op een weide geworper.doch alles liep overigens af zonder noodlottige gevolgen. Een vierde ongeluk was van geheel anderen aard. Toen de trein te Leamington op het punt stond te vertrekkenviel een grooten ijzeren boog uit het stationwegende ongeveer dertig tonnen, op ongeveer dertig ellen afstand vóór den trein op bet spoor. Te Leopolin Oostenrijk is gedurende de godsdienstoeiening in het kerkgebouw der Jezui- tenin den avond van den 18 dezer, een valsch alarm van brand ontstaan. Rij de verwarring en het gedrang, daardoor ontstaan hebben vier personen het leven verloren en is een twintigtal andere ernstig gekwetst geraakt. Een Amerikaansche reclame. «Een lange lijkstoet toog door de stad naar het kerkhof. De •overledene was een man, die verzuimd had, zich warm ondergoed aan te schaliën in den Emporium Bazar. Weest wijszoolang hel nog tijd is 1 De winkel is altijd stampvol met de meest elegante dames en behendige klerken huppelen er in rood als de vlooijen op een heete plaat blik. Hel is het ware paleis der mode. Bezoekt dat eer het te laat isl" De stad Londen heeft voor ecuige dagen een leening van twee millioen pd. slerl. geopend. Thans is de inschrijving daarvoor gesloten. Er was maar even voor een bedrag van 20 millioen pd. (240 millioen gulden) ingeschreven I De portretten, bestemd voor het album, aan Z. M. den Koning op 12 Mei a.s. aan te bieden zijn thans te Veere aangekomen en moeten naar men verzekert zoo slecht zijn uitgevallen dal zij door velen geweigerd zijn daar zij aan de eene zijde geheel zwart zijn; de Koning kan dus op ecu fraaije collectie rekenen. Te Hoornaar bad in de vorige week een schoenmaker, vader van zes kinderen een slager bijgestaan om ecne koe, die het miltvuur gehad bad, van bare huid te ontdoen. Hij kwaui met een zijner bebloede vingers aan een wondje dat hij aan het voorhoofd hadkreeg ook be: vuur en was in drie dagen een lijk. Een der laatste daden van 't ministerie Glad stone is geweest de benoeming van een vrouw tot ecne gewigtige staatsbetrekking. Mevrouw Nassau is namelijk benoemd lol inspectrice der vrouwelijke armenscholen. Volgens ecne correspondentie uil Assen in de Arnh. Cl. zijn de Asser jonge dames door haar gebabbel uiterst lastig bij de concerten en Nutsvergaderingen, «Er schijnt," zegt de niet galante correspondent, «een wedstrijd geopend te zijn wie door onwelvoegelijkheid de meeste attentie weet te trekken." De bekende dr. Schliemaun heeft bij zijne op gravingen op de plek van bel oude Troje een schal gevonden eigenlijk nog wel zoo belangrijk als de «schat van PriamusHij vond op 12 lot 16 meter diepte, onder groote steenblokken, niets minder dan twee levende padden. Die dieren konden niet van boven doorgedrongen zijndus zegt hij in zijne Trojanische Alterthümer moeten ze 3000 jaren in de diepte doorgebragt hebben en ttjdgenoolen zijn van Hector en Andromache. Politieke Revue. Vervolg van bladzijde 1.) Het verbond tusschen Oostenrijk, Rusland, Duitschland en Italië op aller pen gchragl door een toast van keizer Alexander, wordt nu offi cieel doodgedrukt. Heelt de Czaar niet getoast zoo als men schreel Heelt bij 't wel gedaan maar onvoorzigtig Heeft bij niets gedacht bij die tafel-attentie Of was het wel degelijk een politieke toast, die de wereld in moest en dan quasi kon worden tegengesproken in zoo verre men er iels ernstigs in vond Ieder lezer kan hierop naar zijn zin antwoorden. Men zegt dat het Fransclie Rewind hel een of ander zeggen of doen zal 'twelk bewijst dat hei de Republiek van zeven jaar onaangetast wil hebben gelaten. 'l Werd ook tijd, want als liet zoo voortging zou men in de Republiek van alles hebben maar geen Republikeinen. 'lEngelsche Ministerie is op stel en zit vrij goed in elkander, althans voor 'toogenblik, maar de vraag is: «zal het zoo blijven als de groote vraagstukken van den dag aan de lol komen" Specialiteiten in eenig vak z:in veel waard maar hoe ligt zijn ze in algemeene regerings beginselen niet homogeen De vuurproef komt en zullen ze dan allen bestand zijn Gladstone, bevrijd van zorg, gaat reizen. Von Moltke, niet verzot op 'l redevoeren heelt eer en last van zijn legcr-organisatie-dis- cours. Hij sloeg daarin den spijker op den kop en wist zijne denkbeelden even goed te riglcn als zijne kanonnen. 'l Is geen vleijermaar bij predikte groote waarheden en hij bepleitte bet belang van Pruis- sen bij een steik leger, zóó bondig, dat von Bismarck hem hartelijk de hand drukte. «Een Prins van ijzer en bloed, moet zulk een oorlugs-Minister hebben 1" zegt iemand heel bitter. 't Noord-Amerikaansch Congres zit in den vollen bouw en weet met hel werk geen raad. 't Heelt 200 bill's op tafel liggen. Een der leden stelde voor: de Minister van Finantien make de namen bekend van alle Con gresleden, die aandeelhouders in banken zijn cis mede de sommen, waarvoor zij inschreven. Dit voorstel werd met schrik gehoord en met 146 tegen 96 stemmen verworpen maar bij die het deed, kondigde aan: «eiken Maandag breng ik het weer ter tafel 1" Japan dat zich van lieverlede in een Euro- peesch pak steektheeft nu ook eene Minister crisis en een oproer. De kabinets-president vroeg ontslag, maar 't waarom weten wij nog niet. Z. M. de keizer bad redenen'om hem, wat hij wenschle, nog niet te geven. Ook de redenen tot oproer in een gedeelte des lands kennen wij nog niet goed. De regeringstroepen en de Carlisten zijn ge durig en zeer ernstig handgemeen en verslaan of ontloopen elkander om 't ander. Wie eigenlijk wint, blijft gewoonlijk een raadsel. Serrano, thans aan 'l hooid van het Spaansch Bewind, zou met huid en haar tot de volbloed

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2