minder broederlijk, kreeg Van Caerden zijn zin, onder de&e voorwaaide evenwel, dat tweeman nen als gijzelaars in Dekkers plaats zouden aan land blijven. Aan Hans van Lochum en de tolk viel dit niet bijzonder benijdbaar voorrecht te beurt. Gelijktijdig met van Caerden bevonden zich ten hove de Spaansche gezant en de reeds ver melde kapitein De Goste. Zij betoonden onzen reiziger vele beleefdheden en heetten hem van heeler harte welkom. «Welkom of niet" was zijn goed rond goed Hollandsch woord, «ik danke God die mij behouden en in goede ge zondheid hier heeft laten aankomen." Hij voegde er bij van zulk eene Spaansche beleefdheid en hoffelijkheid niet bijzonder gediend te zijn. Of zij wel gemeend wasliet hij liefst in het midden. Dit wist hij met zekerheid te zeggen dat zijne natie geene vormen keude. Bij eerlijkheid en oprechtheid en niet bij vernis en schijnhad ze steeds zich wel bevonden en ieder voor zich weten te winnen. Kort na van Caerden's aankomst werd Adam Vlaming met goederen naar land gezonden. Zijn eerste werk was er een huis te huren dal tot magazijn dienen moest. Toenbij den Vorst ten gehoore toegelatengenoot hij van dezen eene gunstige ontvangstdie door 't wisselen van geschenken in hartelijkheid toenam. Wat hem 't meest genoegen deed, was de plechtige vernieuwing der belofte aan zijn bevelhebber gedaan. 't Kwam evenwel niet verder dan beloven. Al de bewijzen vaa genegenheid al de schoonste aanbiedingen hadden niet de minste waarde, ^t Was niets dan geveinsdheid en huichelarij en looze streken. Immers toen werkelijk de handel ■een aanvang nemen zoude, deden zieh van de zijde der verkoopers allerlei bezwaren voor. Niet in 't minst betrof dal den prys. In strijd met de gedane belofte, werd de peper aan Vlaming verre boven de markt aangebodenterwijl zij aan de Portugeezeo tegen den gewonen marktprijs ge leverd werd. De klachten, over deze onevenredig heid ten Hove ingebracht mochten niet baten. Wie er de hand in haddenkon evenmin met zekerheid worden gezegd. Maar dat de Portugeezen of 's vorsten ambtenaren gestookt haddenliet duidelijk zich gissen. Ongelukkig, bedroevend die van zulk eene handelwijze de dupe wordt, en zoo in zijne schonne verwachtingen zoo bitter zich ziet teleurgesteld 1 Wat zouden onze reizigers doen? In overleg met Van Caerden werd besloten de opgeslagen goederen aan boord te brengen en deze trouwe- luoze lieden te verlaten. Misleid te worden en die misleiding zoetsappig te verdragen wie kan er vreè meè hebben En daarom ook om verdere gevolgen te voorkomen beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald 1 Het hof van appèl heeft ia de zaak der erf- railie Naundorff uitspraak gedaan te hunnen fa- deele, en hier volgen de hoofdpunten der over wegingen die tot het arrest geleid hebben Lodewijk XVII is 8 Junij 1795 werkelijk in den Temple overleden; de authentieke akte van zijn overlijden heelt beslaan en mogt dit stuk door den brand van het raadhuis inI87l vernield zijn er bestaan afschriften van die alle zekere waarborgen aanbieden. De voorzorgen, genomen ter bewaking van den dauphin en zijne zuster gedurende hunne gevangenschap in den Temple, waren zoo talrijk en zoo bui tensporig streng dat zij elke ontvlugling moesten verhinderen zoodat hel onderschuiven driemaal van een ander kindop welk beweerd feil de verdediger zich beroepen heeltten eenenmale onmogelijk was. Ten opzigte van het bewijs, dat men ontleenen wil aan de drie brieven van Laurentis bet bedrog evenzeer in het oog loopend. De erfgenamen hebben niet één ern- stigen persoon kunnen noemendie de ont vlugling van den dauphin of de onderschuiving vau andere kinderen begunstigd heeft. Een onwederlegbaar bewijs vindt men in de getui genissen van Germain en Lasne (1834, 1836 en 1849) cipiers van den hertog van Norraandië, die hem zagen sterven en bij de lijkschouwing zijn lijk berkend hebben. Behalve de bewijzen van slofFelijken aard, zijn er ook zedelijke be wijzen, als men overweegt, dat de royalistische partij gedurende de oorlogen in de Vendée eene groole kracht zou geput hebben uil het nog in leven zijn van Lodewijk XVII, iets, waaraan men zelfs niet gedacht heeftdaar men de zekerheid had dat de dauphin dood was. Hel avontuurlijke leven van Naundorff in Pruissenin Engeland en Nederlandzijne veroordeeiiogen, zijne opsluiting in de gevangenis wegens het vervaardigen van valsche munt zijne onmogelijk overeen te brengen met den vorslelijken rang, dien hij zich toeeigende. Dit alles nagaande, kan men in Naundorff niet anders zien dan een onbeschaamden, door en door sIuwcd gelukzoeker, die met meer behen digheid dan de andere valsche pretendenten de rol van dauphin heeft gespeeld. t De positie der Naundorffs verandert weinig door dit vonnis. Met regt kunnen zij beweren, dat de politiek daaraan niet geheel vreemd is geweest. De legitimisten hebben gedaan wat zij konden om deze zaak te eindigen en men be hoeft slechts het requisitoir van den procureur- generaal te lezen om te ziendat vrouw Justi- tia niet altijd vrij is van hartstogt. Wie aan de echtheid der aanspraken Naundorff hebben geloofd, zullen daaraan blijven gelooven het vonnis verandert niets. Intusschen is het requisitoir van den procu reur-generaal door Favre wederlegd in een stuk dat verleden week 't licht heeft gezien. Het ein digt met een herhaalden eisch om een getuigen verhoor. «Welke ernstige bedenking kan daar tegen bestaan zegt de heer Favre ten slotte. Is Naundorff een bedrieger, gelijk men beweert, welnu laat het lichtdat wij wenschen te ont steken hem beschamen. Is hij daarentegen een slagtofler en de geschiedenis onthult éénmaal de gruwelijke ontregtvaardigheden waarvan hij het slagtoffer wasdan zouden wij daaraan nog moe ten toevoegen dat de Fransche reglbanken den gruwel hebben voltooid, door hem de gelegen heid te benemen de door de politiek uitgedoofde waarheid aan het licht te brengen." Als bijlage is aan het geschrift toegevoegd een brief van den heer Lapradedezelfde, die persoonlijk te Berlijn bij den Minister Rochow inlichtingen heeft ingewonnen omtrent den persoon Naundorff. De heer Laprade zegt in dit schrijvën, dal, daar de Prnissische minister hem hield voor een ijverig aanhanger van Karei X, hij hem inlichting gaf, die zeer pleiten voor de waarheid, die hij, Jules Favreverdedigt en stelt zich geheel ter beschikking als dit nuttig of noodig mogt zijn. AMERSFOORT, 5 Maart 1874. 't Muntwet-ontwerp is door den Minister van Financiën ingetro kken. Is het ontwerp goed Een ontwerp, dat de Tweede Kamer tot een Babel maakte dat ook de gedecideerdste koppen van streek bragt dat gevestigde opiniën over boord wierp dat Z0gGIl of ramp aankondigde, zulk een ontwerp als het wet werd, mist het zegel van het koel verstand en biengt twijfGl onder het Volk aangaande de waarde van het aangenomen stelsel en de gevolgen daarvan. Er is in de Tweede Kamer veel getwist en niet altijd droeg het woord het kenmerk van bezadigdheidmaar dat ishelaasdikwijls hei parlementair stelsel eigen. Die 't weetof die eerlijk meent dat hij het weetis verpligt het te zeggen en dal te doen altijd even kalmaltijd op den juisten toon is niet ieder gegeven. In 'tvuur der inprovisatie is eene vergissing der tong mogelijk en daar zij dikwijls onmiddel lijk wordt gestraft, is dikwerf opheldering noodig. Deze lokt tot wederwoord tiil, en Intusschen, te betreuren is hel, als hartstogt in 'l spel komt en de taak bederft. Dat is somtijds een gevolg van den vluggen ge dachten- en woordenstrijdwaardoor de Staats belangen en het Volk kunnen lijden en daarom mogt wel vóór en in de zaal van elke Volks- vertegenwooidiging geschreven slaanwat de Psalmist zegt Houd uwe long in toom.1' Op Dingsdag, den 10. Maart 1874, des na middags te één uurzal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Rapport van de Schoolcommissie ter zake van de toelage aan de school van den heer C. J. van der Nagel met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 2. Voordracht tot af- en overschrijving op de begrooling van het weeshuis over 1873. 3. Kohier van de hondenbelasting dienst 1874. 4. Voorstel tot verhooging van het crediet voor pnlbooringen aan Burgemeester en Wethou ders verleend. Blijkens achterstaande advertentie is door den Heer F. F. Maijwald te Amersfoort uitge geven een Volkslied op het Zilveren Kroon feest van Z. M. Willem lil12 Mei 1874 en ontving hij voor de daarvan door hem gezonden Exem plaren minzame brieven van dankbetuiging van wege Z. M. den Koning H. M. de Kouingin en HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Frederik. In de cadence zijnde van ons nationaal lied: Wien Neêclunds bloedzoo is dit door hem uitgegeven Volkslied zeer geschikt om op 12 Mei, vooral algemeen door hel Volk, te worden gezongen. De Amst. Cl. meldt Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning den wensch te kennen gegeven dat de gelden voor het nationaal geschenk van den 12 Mei a: s. bestemd, aan HD zullen worden ter hand gesteld, tot een weldadig doel door Zijne Maje steit aan te wijzen. De negen-en twintigste algemeene vergadering van het Ned. onderwijzersgenootschap zal dit jaar den 29sten30sten en 31sten Julij te Groningen gehouden worden. Behalve de gewone werkzaamhedenzal behandeld worden, een voor stel van het hoofdbestuur. Hel stelt voor, dat de algemeene vergaderiug de wenschelijkheid der invoering van schoolspaarbanken zal uitspre ken en dal de spaarbank des genootschaps lot bevordering van dat doel zal aangewezen worden. Verder worden door het hoofdbestuurde gewes telijke vereeniging van Noord-Holland en door die van Drenthe wijzigingen in de wet des ee- nootschaps voorgesteld. Onder de vraagpunten komen voor: Is een grondwetsherziening in het belang van ons nationaal onderwijs te achten Verder zijn er vraagpunten omtrent de school tijden, de schoolbibliothekenhel teeken-on- derwijs enz. Werkelijk ontzettend is het vólgende berigt van Havas omtrent de ellende te Parijs: «Het schijnt wel of wij het nevelige Londen in zelfmoorden zullen voorbijstreven. Heden (26 Feb.) hebben wij een gansche reeks zelfmoorden op te teekenen. Vijf vrouwen waaronder eene van twee en tachtig jaar, zijn het venster uil- gesprongen. Van de overige telfmoordc j door ophangingverstikking met kolendampver drinking enz. willen we niet eens meer reppen, zóózeer nemen ze in aantal toe. De meesten dezer ongelukkigeu worden door gebrek lol de wanhopige daad gedrongen hoe ook de openbare liefdadigheid .dies inspant ooi den hongerlijden den te hulp te komen. De groote gaarkeukens hebben de lofTelijke gewoonte ingevoerd om eiken morgen van 7 uur af de overblijfselen van den vorigen dag om niet den behoeftigen uil te deelen. In de volkskeukens gaat ook het druk toe. Zelfs welgekleede lieden heeren met het kruis van 't legioen van eer op de borstzien zich genood zaakt om in die inrigtingen hun onderhoud te zoeken. Een aantal winkeliers reiken brood uit anderen aardappelsweder anderen verlengen kosteloos de pandbriefjes. De bank van leening heeft last om de aangeboden voorwerpen den behoeftigen zoo hoog mogelijk in rekening te brengende beleening op diamanten en schil derijen daarentegen is met een derde verlaagd. Door honger en gebrek van allerlei aard nemen de ziekten toe en de hospitalen zijn overvol. Heden nog moest een gehcele troep uitgeteerde aanvragers aan 't gasthuis de la Pièlé worden afgewezen." De hoofdonderwijzer F. C. Wijle voeg onlangs in de lleidebode «Bidt gij voor de overwinning op de Alchi- ncezen Ds. J. M. Donner antwoordt hierop in de Wekstem De Nederlandsche Christen kan niet onvoor waardelijk om die overwinning bidden, wèl om een spoedig einde van den oorlog en om eene Godverhecrlijkende uilkomst van dat werk der menschen." De confessioneelen willen te Leiden een te Huis oprigten voor militairen aldaar voor korter of langer lijd in garnizoen. Men schat de jaarlijkscbe onkosten voor zoo danig Huis op 1000. De Carlisten zijn aan de winnende hand en 't is waarlijk geen wonder. Uil Madrid proclameerde men druk tegen do opstandelingen en vaardigde men uit de Minis- terieele bureaux legerorder op legerorder uit, maar ze maakten geen enkelen Carlist dood en zoo is hel er toe gekomendat de Carlisten meester werden en bij slot van rekening Mo- riones en de zijnen het hazenpad deden kiezen. Nu werd het tijdook voor de hooge militaire chefs te Madrid om de handen uittesteken cn Serrano, tot Chef van 't Uitvoerend Bewind of eigenlijk tot Dictator benoemd vertrok zooals wij reeds hebben gemeld, met admiraal Topete naar het looneel des oor logs. Hij zal er vernemen dat Tolosa door de Car listen is genomen en dat Bilbao dagelijks ge teisterd wordt door 1500 bommen. 't Verlies van Bilbao zou een groot verlies zijn. De vraag is nu of Serrano de moedeloozen lot verderen strijd kan drijven en of bij raagt genoeg meebrengt om de zegevierenden Carlisten 't hoofd te biéden.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2