▼raag o( nu de IJssel-vestingen vervallen fijn toch niet eene afzonderlijke stelling van den Beneden-IJssel bij eene ernstige verdediging van dete rivier, als flankstelling wenschelijk zou zijn: Op uitstekende wijze werd door de Heeren de Roo win AldenoereU en Stieltjes een tol den uiter sten graad van volledigheid ingerigt amen dement verdedigd om in weerwil van het abandonneeren der IJssel-linieeene permanente positie aan den Beneden-Yssel in te nemen èn als toevlugtsoordèn als vaste voet in de oostelijke provinciën. De beide voorstellers van 'l amendement (gerugsteund door de Heeren Storm van 's Grave- sande en van Wassenaar van Calwijck) waren van oordeel, dat, hoeveel waarde voor de verde diging van ons land ook te hechten zij aan een geconcentreerd verdedigings-stelseldie voor- liefdeniet zóó Terre mag gaan ooi -niet aan de Ulrechtsche linie eene verschanste stelling in het Noord-Oosten te verbinden, welke althans voor de inwoners dier streken nog één toe vlugtsoord zou opleveren -binnen hetwelk zij zich met al wat tij bezaten in veiligheid zouden kunnen stellen. Met ééne stem meerderheid (30 tegen 29) werd het amendement dier zaakkundigen ver worpen. De Vestingwet is gisteren door de Tweede Kamer met 60 tegen 6 stemmen aangenomen. Allerlei. In Elberfeld stierf 1.1. Dingsdag het 8-jarig dochtertje van een wever aan de gevolgen van het touwtje-springen, 't Kind had 100 slagen achter elkander gesprongen en kon toen van vermoeidheid niet meer. Des middags klaagde het over pijn in 't lijf en reeds 's avonds stierf het onder de hevigste smarten. Ouders en leer aars in de gymnastiek mogen er wel op letten dat het overigens onschuldigdikwerf nuttig spel, niet overdreven worde. Dit kind is er niet het eerste slagtoffer van. In de katoenspinnerij van den heer Thompson Blackburn in het Engelsche graafschap Lancaster heeft een verschrikkelijk onheil plaats gehad tengevolge van het springen van den grooten ketel. Een groot gedeelte van het gebouw werd dientengevolge uit elkaar geslagen. Elf lijken zijn reeds in de puinhoopen gevonden en een twaalftal personen die nog leefden, maar voor wier behoud men mede beducht is. Er worden echter nog veel meer vermist. Onder de lijken is dat van den heer Richard Thompsonden zoon van den eigenaar der spinnerij. Hij was 28 jaar en zou de volgende week in het huwelijk tre den. Eenige oogenblikken voor de ramp was hij nog met zijn vader in gespiek. Het ongeluk is ontstaan door het brengen van koud water in den ketelterwijl die gloeijend heet was. De militaire sociëteit te Parijs is lot stand ge komen. De gouverneur van Parijs heeft de statuten er van goedgekeurd en bekend doen maken. Slechts militairen van en boven den rang van officier en militaire ambtenaren in actieve dienst, alsook oud-officieren die nog tot hel leger in betrekking staan kunnen er lid van worden. Officieren beneden den rang van majoor betalen als contributie een hal ven dag soldij per jaar; hoofdofficieren betalen 75 francs per jaar militairen builen actieve dienst 100 francs generaals 120 francs. De sociëteit is toegankelijk voor-alle franscbe officieren van tien ure des morgens •tot 12 ure des avonds. Er zal een bibliotheek en een zaal voor technische studiën en voordragten of lessen aan verbonden zijn. Men is nog zeer wreed in Japan. Een ver schrikkelijk vonnis werd uitgesproken tegen eene vrouwdie medepligtig was aan den moord van haren man en die vervolgens zijnen broeder den moordenaar, gehuwd had. Zij moet door stieren aan stukken gesleurd wordende man zal gekruist en met lansen doodgestoken worden. Naar men meldt, zal ons Land in het begin der volgende maaad een bezoek van den Keizer van Rusland ontvangen. De Czaar is nl. voorne mens zich te Vlissingen in te schepenten einde van daar Engeland te bereiken. Eenige dagen vóór de aankomst van de Czaar aal zich een Russische flotille in de Zeeuwsche wateren vereenigen, teneinde het Keizerlijke stoomjagt »Livadia" naar Groot-Brittannic te vergezellen. Volgen» de Bèrliner Bórsemeitung heeft tion Bismarck geprotesteerd legen de somvoor welke hij in de inkomstenbelasting is aangeslagen. De vorst verklaart wel is waardal hij als kan selier van het Duitsche rijk, als minister presi dent en als minister van buitenlandsche zaken van Pruissen, als minister van Laxenburg en als generaal-1ai tenant van het Maagdenburgsche curassicr-regiment een goed inkomen geniet, maar hij bedankt evenwel voor de eer om ondet de hoogstaangeslagenen van Berlijn geteld te worden. Hij laat dit gaarne over aan zijn hooggeschatten collega van financiën den heer von°Hauseinann, aan von Bleekroder en anderen. Ook daarin toont von Bismarck dat hij een knap tacticus en practicus is. Te Roeselaar bij Brugge is een verschrikke lijke brand 's nachts te twaalf uren in een arbei derswoning uitgebroken, die alles in de asch heeft gelegd, terwijl er niets legen brandschade was verzekerd. Vier kleine kinderen, waarvan het jongste 5J jaar, die op den zoldersliepen, -zijn in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan op den zolder, waar een menigte boom bladeren, die daar lagen, in brand zijn geraakt. Atctan-telegrammen. Telegram van generaal van Swieten dd. 5 Maart: Weinig politiek nieuws. Imams Lepong en Loong aan de Westkust, hebben Nederlands Souvereinileit erkend. Het werk aan den kraton vordert goed. Dete zal een gezonde solide ves ting worden. Reuter's Office seinde het volgende telegram uit Penang dd. 9 Maart: (Berichten van Atchineesche zijde verzekeren dat de Alchineezen verschillende forten in het binnenland zeer versterkt hebben met de kanon nen en het materieel dat zij uit den Kraton hebben medegenomen. Men zegt dal de Atchi- neezen voornemens zijn om den strijd voort te zetten, totdat de cholera en andere ziekten de Nederlandsehe troepen geheel hebben verzwakt. Zij zouden er niet aan denken om zich te onderwerpen aan het Nederlandsch gezag en protesteeren steeds tegen het tract&at van 1857 dat zij geheel en al een verzinsel noemen. Zij willen een onderzoek daarover uitlokken eu beschuldigen Engeland van trouweloosheid. Ter zitting van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag 10 Maart jl.gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wgers was de Heer B. E. Herschelmet kennisgeving, afwezig en werd, na voorlezingen goedkeuring van d^notulen der vorige vergadering, behandeld 1. Rapport van de Schoolcommissie ter zake van de toelage aan de school van den heer C. van der Nagel met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Deswegens is besloten om aan deze burger school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs een doorloopend jaarlijksch subsidie •van/1200.loelekennen en tevens bepaald de opheffing aldaar der weinig bezochte meisjesschool en uitbreiding der jongensschool door haar toegankelijk te stellen voor leerlingen, die den achtjarigen leeftijd hebben bereikt en bewijs -overleggen dat zij voor hun leeftijd voldoende school- of huisonderwijs hebben genoten. Deze regeling zal bij den nieuwen cursus intreden. Wijders werden goedgekeurd met algemeene stemmen 2. Voordragt tot af- en overschrijving op de begrooting van het weeshuis over 1873. 3. Kohier van de hondenbelasting dienst 1874 tot een bedrag van /755. Mede werd met algemeene stemmen goedge keurd 3. Voorstel lot verhooging van het crediet voor putboringenaan Burgemeester en Wet houders verleend; zijnde door de verhooging de som gebragt op i 200. Met algemeene stemmen isop voorstel des Voorzitters, besloten aan Burg. en Weth. een voorfoopig crediet ïe verleenen van /500.— voor de viering van het krooningsfeest op 12 Mei e. k. De Voonitter gaf tevens te kennen dat hij hoopt eene 'Commissie uil den boezem der burgerij tol regeling der feestelijkheden zal optreden. De Heer L. E. Lagerweij bragt daarop in het midden dat hij reeds eenigen lijd geleden tol het medevormen eener commissie was uitge- noodigd, doch dat huiselijke omstandigheden hem tot zijn leedwezen beletten persoonlijk tot opluistering van den feestdag mede te werken. Kentiisg;ovit]gen. De.BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Gelet op de aanschrijving van den heer Com missaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862 no. 1 N. M. en S. (Prov.-blad no. 157), Herinneren den geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de erkende kerkgenoot schappen en den studenten in de godgeleerdheid honoe verplichting om, voor zoo veel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie moeten worden ingelijfd, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst tusschen den 20sten Maart en den lsten April aanstaande bij den Burgemeester der ge- nieenle, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschrevenonder overlegging van het des- betrekkelijk bewijsstuk intedienen. Amersfoort, den 12. Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De SecretarisA. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 265 der gemeentewet Doen te welen, dat hel oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HONDEN over het dienstjaar 1874 door den Raad is vast gesteld en gedurende acht dagente rekenen van hedenalle werkdagen van 's voormiddags 10 tol 1 uur des namiddags, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 12. Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 12 Maart 1874. Door de Afdeeling Amersfoort van het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde in Ulrechzalvolgens nevenst. advertentie op Vrijdag 28 Augustus e. k. eene tentoonstelling van PaardenVee enz. te Amersfoort worden gehouden waarvan nadere bijzonderheden op de programma's zijn vermeld. Ongetwijfeld zal bij de ingezetenen van Amers foort en environsbewoners de sympathiewelke nu reeds daarvoor wordt ondervondenzich in klimmende mate doen kennen en veel mede werking worden verleend aan de ij vetige pogingen, tot eene doelmatige organisatie daarvan welke worden aangewend door het Afdeelingsbcstuur bestaande uit de Heeren Jhr. W. C. Hooft te Woudenberg, President; Mr. M. J. L. baron Taets van Amerongen van Renswoude, 's winteis te Utrecht, en wijders verblijf houdende te RenswoudeA. van Velthuizente Hoogland T. ten Brink, Jhr. J. L. baron Nepveu en Johs. Keg ter Secretaris, te Amersfoort. Na afloop der Tentoonstelling zal een gemeen schappelijke maaltijd plaats hebben terwijl hoogstwaarschijnlyk een concert, enz. wordt georganiseerd. Woensdag 18 dezer zal door den beer F. J. Schweinsberg met medewerking van verschillende toonkunsbeoefenaren weder, evenals in vroegere jaren in Amicitia een Concort ten behoeve des Anna Paulowna Bewaarschool alhier worden gegeven. Gaarne vestigen wij daarop de aandacht onzer mede-ingezetenen en wekken hen op door ruime inteekening en bijdragen het liefdadige doel te bevorderen. Wij mogen veronderstellen dat deze school algemeen bekend zijnde men algemeen overtuigd is dat door het in stand houden daarvan een weldaad aan deze gemeente wordt bewezen. Wie ze eventueel niet kent, beziglige haar; de toegang wordt aan alle belangstellenden gaarne verleend. Naar wij vernemen, zal te Amersfoort in de aanst. maand Mei door den Heer F. J. Schweinsberg met medewerking van eenige Dilettanten een vocaal en instrumentaal Concert voor het Volk worden gegeven. Men meldt ons «Het Dagblad- berigt'l welk melding maakte van eene kabinets-wijziging en dienaangaande eenige bijzonderheden ten beste gafmag men als ongegrond beschouwen." In den loop van dit jaar zal bij de Pruissische infanterie een groote verbetering worden inge voerd. Ce helft der infanterie zal worden voor zien van spaden naar het stelsel-Linnemanndat reeds bij het Deensche leger in practijk is ge bragt. Dit geschiedt met het doel om aan de manschappen bij het tirailleeren de gelegenheid te veaschaflen, zich legen den vijand te dekken en hem met vrucht te besloken door het graven van kuilen, het opwerpen van hoogten enz., om zich daarin ol daarachter tegen het vuur des tegenstanders te vrijwaren. Men ziet daarin een krachtig middelom den vijand afbreuk te doen bij het gebruik van de tegenwoordig gebe zigde verbeterde vuurwapenen. Men zal met de uitvoering van deze verbetering den meesten spoed makenzoodat reeds bij de aanslaande groote herfstoefening daarvan op uitgebreide schaal gebruik kan gemaakt worden.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2