comir. Ai 2183. Yrijdag- 20 Maart 1874. UHBSFOORTSCII Winterdientt azngevang I Not. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soesldijk 2 j n., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Diligencc-Dienster Vu Amenfoort uu Maanbergen morgen* 8 30, op den eenten trein naar Amsterdam Botterdam en Arnhem en namiddag 2.80 a nr. Van Maanbergen naar Amenfoort 's morgen* 10.18 en aTond* 8.18 nor. Van Amersfoort naar Barnereld 8 30 1 avonds. Van Barneveld naar Amenfoort 7-15 's morg Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/Ifranco per post ƒ1.18. Pnjs der Advertenlién van 1 tot 8 regels 80 Ctaelke regel en onteigen. Advertentién per regel 15 Cte. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. A. U. van CteeJ", te Amersfoort Bureau de Langestruat Wijk B. No, 33en bij alle Bockhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentién voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentieéureau van Nuoh en van T)m»n t Wijnstraat 10 Cta legale oHIciSel Courant Stoovertraat bij Keuiiisgoviug. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt Ier kennis van de ingezetenen dezer gemeentedat het door den provincialen In specteur van 's rijks dy-ecte belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht texeculoor verklaard kohier iV. 7 van de PERSONEELE BELAS TING over bet dienstjaar 1873/74 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter baud gesteldaan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amenfoort, den 17. Maart 1874. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS S p a it r b ft n k. Het Bestuur zal zijue eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 23 M A A R T e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Politieke Revue. De bezoekendoor Napoleons-gezinden op Cbisleburstnu Eugenie's zoon mondig is ge worden, (16 Maart) maakte de Fr^nscbe Regering toch wel eenigzins ongerust. Van daar dat een ambtenaar of officier op 16 Maart niet in En geland mogt zijn. Die verpligling aan de Dy nastie-Napoleon beeft en dat door eene visite bij Eugenie wil tooneo mogt naar Chistehursl gaan maar moest vóór 12 Maart terugkomen. Die later wenscble te gaan kon eerst op 20 Maart vertrekken. Alzoo, tusschen 12 en 20 Maart mogt geen Franscbmandie een ambt bekleedt, of in 't leger dient, bet kasteel Cbisleburst, Eugenie's woning, bezoeken. Hoe zou dat verbod den lust prikkelen om derwaarts te gaanl Hoe zou men op middelen peinzenom de Argus-oogen der Franscbe politie te ontsnappen I De 16 Maart is door die politiek er te be langrijker om geworden. De keizerlijke ex-Minister Rouher is te voren op reis gegaan om het noodige te doenopdat de 16 Maart voo. vtjen een keiterli/ke dag zou zijn. 16 Maart waren onder anderen, op Chisleburst tegenwoordigde Hertogin van Malakoflde vrouw van Maarschalk Canrobert, Graaf Casa- bianca, ex-senator, de Hertog en dj Hertogin de Cambacères, Markies de Lavalelte, de vrouw van generaal Fleury, en die ook niet konden worden gemistde beide keizerlijke voorvechters met de pende Cassagnac. Ook waren er ettelijke lieden uit burgerstand, magazijnhouders en winkeliers en bovendien eene deputatie van werkliedenwier reiskosten door een comité werden vergoed. Al die personen complimenteerden de ex- keizerin Eugenie op den dag der meerderjarigheid van haar zoon. Prins Napoleon was ten Hove genoodigd maar liet zich excuseeren. Men verzekert dat bij voor goed gebioken heeft met Eugenie en haar zoon. Is bet jaloerscbheid ten aanzien van een Pretendent Wil hij de eerste rol spelen en niet achter den jeugdigen Prins slaan als deze lich aan Frankrijk presenteert Politieke schandaal-processen zijn er nog niet genoeg geweest en men vindt menscben die zich vergasten als deze en gene aan den schandpaal wordt gezet. Huil wellust wordt grooternaar male de persoon, die geëxecuteerd wordt, edeler naam of grooter reputatie heef'. Zoo heeft men na menige glorie bezwalkt ja zelfs bemodderdna menig geacht, ja geëerd man door spitsroeden geteisterd te hebben, nu ook bet plau om Gambctta «onder banden te nemen", ten einde te beproevendezen man in wien velen een President der Republiek zien, ook voor goed te bederven zwidat zijne carrière gesloten is. Kon men hem ook uit de Nationale Verga dering verdrijven, zoo veel te beter. Frankrijk geeft op dit oogenblik weinig politiek nieuws, maar de President-Minister de Broglie verliest meer en meer invloed in de Nationale Vergadering. De handhaver der «morele orde" handelt ook door dat regeerings-systeem te veel naar eigen luim, en vermeerdert zoo, gaandeweg, bet getal zijner vyanden. Men maaktdoor bet «en grot" benoemen van vrienden tot ambten zich enkele vrienden, znaar door het links en regis afzetten van ambtenaren, krijgt men stellig veel vijanden en daaronder onvertoenlyke. Gladstone treedt in 'l Engelscb Parlement op als v oordvoerder en leider der oppositie of der liberale partij welkeals de ex-Minister gewei gerd bad zonder hoofd zou zijn geweest. Disraëli beeft dus reden om goed wakker te blijven. Gladstone heeft de aanvallende campagne reeds georganiseerd en de onder-kommandanten be noemd. Met hem zullen bevel voerenals het geldt onderwijs en binnenlandscbezakenDodson.en Childcryfinanliële stellingen Harlington, mili taire punten en Gosschen marine-kwestien. De parlementaire veldtogt zal hoogstwaarschijn lijk zeer interessant zijn. Eindelijk ontving Madrid ook eens eene goede tijding van het tooneel des oorlogs. Generaal Callejo beeft eene overwinning behaald op de Garlisten. Madrid is nog in volle geestdrift. 't Gevaar is gewoonlijk een goede drijver tot krachtsinspanning en als de trolsche Spanjaard die zoo gaarne spreekt en stoft over den roem en op de magt van zijn Land, tocb de band op zijn zak houdt, is dat nu veranderd. Hij be grijpt dat de Garlisten wel eens konden komen om hem wat minder snoeverij en wat meer geld te vragen. Ook op politiek terrein is er beweging in de Spaanscbe hoofdstad. De Hertogin Serrano, is volbloed Republi- keinscb veel meer dan baar Üoorluchligen Gemaalthans aan 't hoofd der armee. De zuster van de Castelar is Conservatief- Republikeinschzelfs met eene koninklijke tint. De beide vrouwen zijn nu bezig om hunne overtuigingen onder eene kleur te brengen en dan met den Maatschalk en den Minister van Buitenlandscbe Zaken met echtgenoot en broe der, in één scheepje te gaan. Mogt echter Serranodie nog altijd zeer be vriend is met Sagastaden volbloed-Republi kein de Carlisten verslaan en als overwinnaar terugkeerendan zal de Castelar misschien op zijde geschoven worden. Van de zijde der Cai listen wordt het volgende nieuwtje opgedischl Serrano zou hebben geschreven aan de ex- koningin Isabella «zend uw zoon Don Alpbonsus lot mij en ik zal hem door hel leger doen er kennen als koning I" Isabella weigerde. 't Wairom wordt niet gemeld maar zal wel zijn oorsprong hebben. Von Bismark is volgèns de jongste depeches, wal betermaar ontvangt nog geen rapporten. Keizer Wilhelm is nog altyd sukkelend en von Bismarck beeft weer bel pootje, in erge mate. Dat men voor gezondheidsberigten van die beide personaadjes bet oor spitst, is wel te be grijpen. Een paar oogen die digt gaan kannen groote veranderingen te weeg brengen en wat zou er gebeurenals die vier eens werden gesloten l Ui' Zwitserland komen weinig tijdingen die een klaar beeld geven van den wezenlijken toe stand der Republiek. Zeker is bet echter dat de wereldlijke magt aldaar met klem handelt en zich doet gehoorzamen. De onpleizierige verhouding tusschen de Volks vertegenwoordigers en hel Ministerie in Denemar ken wordt nog krachtiger. De oppositie verwerpt telkens Regeerings-voordragten en toen zij onlangs het voorstel van den Minister van Oorlog om eene exercitie-school te Odensee te bouwen verwierp, voegde een der Afgevaardigden den Minister toe: «ik raad u, in uw belang, zoo spoedig mogelijk dit kabinet te verlaten 1" Turkije heeft weer geldgebrek of liever heeft altijd geldgebrek. Wel heeft de Verhevene Porte zich kunnen redden met een klein sommetje geleend i 50 pCt.maar 'l is slechts de hulp van een paar weken, 't Geld gaat van de eene hand in de andere en komt niet eens in de schatkist. Daar orde te brengen in de admiuistratie zal in waarheid zijn het schoonmaken van een Augius stal. Tot verwondering, ne;n tot verbazing van Europa heeft het Oostenrijksche Huis van Af gevaardigden met hoogst opmerkelijke meerder heid, ook de tweede lezing de coufessionnele wetten goedgekeurdhoewel overtuigd dat de Bisschoppen zich aan die wetten niet zuilen onderwerpen en wetende dat de Paus dat verzet ten volle goedkeurt. De Bisschoppen houden gelijktijdig vergaderin gen en houden zamensprekingen over de houding, die*ij in het Heerenbuis hebben aaalenemen als bedoelde wetsontwerp daar te.* tafel zal worden gebragt. 't Zal een belangrijk debat worden als de beide magten, de Staal en de Kerk hunne zaak bepleiten. De kerkelijke twist erlangt in Europa steeds meer omvang en ook Oostenryk treedt in de gelederen der strijd voerenden. Hoogst belangrijke redevoeringen zijn daarover in het Huis van Afgevaardigden gehouden eu de Oosienrijksche Regeering verschijnt met open visier in he: tournooi-veld. De Slaat niet onder de Kerk zegt zij. De Kerk niet ouder den Slaat antwoordde Pius IX. Dat is het begin van een strijd, waarvan het einde, evenmin als in Pruissen, is te berekenen. Bukken de Pruissischa Bisschoppen uiet voor hei magiwoord van von Bisunuck de Oos ienrijksche zullen niet gehoorzamen nan von Auersperg en de Paus roept hen toe: «gehoor zaam üode weer dan de mcuschen, eu nat God

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1