Milis u bekend 1 Donkere wolken pakken zicb boven Europa zamcn en, ol hei onweder nog is te bezweeren is een raadsel. AI de geschilvoerenden verklaren: wij wcnschen vrede, uiaar de daden rijmen niet met de woorden. Allerlei. Te Parijs zijn reeds eenigen tijd iwee dieren temmers «werkzaam." Ook in dat vak, hoe schaarsch ook beoefendontbreekt dus de con currentie niet. De eeu heet Dolmonico, de ander is John Cooperdié" vroeger aan den Amerikaan- schen circus Meijers verbonden, ook te Amers foort zijne voorstellingen gaf. Wij lezen thans in Figarodat van lieverlede tusschen de twee dierentemmers een hevige jalousie de métier ont staan is. De een beweerde en strooide overal uitdat de leeuwen van den auder zoo oud afgeleefd en uiigeblnscht warendal men ze als dood makke schapen kon beschouwen en behandelen. De tegenpartij heeft eindelijk op dien «vuigen laster" vuur gevat, zijn concur rent uitgedaagdeens met hem te ruilen en het dan met die «makke schapen" eens te pio- Leren. De uitdaging werd aangeijomen. Maar mevr. Dolmonico kwam er achter en vond de zaak gewaagd. Zij riepde hulp der politie in om de woelende dierentemmers te temmen en de prefect Léon Renault heeft verboden aan de uildaging gevolg te geven. Evenals in de zuidelijke helft van ons Land is in de vorige week ook in Frankrijk veel sneeuw gevallen. Te Londen woedde Donder dag eene zware sneeuwstorm. Desniettegenstaande was eene ontelbare menigte op de been om den intogt van den Hertog van Edinburg met zijn jonge gemalin; de dochter van den Keizer van Itusland, te zien. In een open rijtuig reed Koningin Victoria met hen van Paddingslonsta- tion naar Buckingham-paleis een weg die vier Engelsche mijlen lang is. De stralen waren opge pakt met menschen en de balcons en daken der huizen waren letterlijk met toeschouwers bezet. Naluutiijk heeft de intogt der Hertogin van Edinburgh hel leven of een ligchaamsdeelaan een zeker aantal menschen gekost. Zoolang vrou wen met zuigelingen op den aim en ook zwakke -oude mannen zich in zulk een ontzettend gedrang willen wagen kan dit niet uitblijven.- De illu minatie des avonds was naar het schijntbijzon der prachtig, en honderdduizenden verdrongen zich in Regenstreet te Trafalgar-Square, om -de duizende lichten te aanschouwen. Enkele balcons stortten naar benedendie overladen waren met menschen; een tribune in Trafalgar- 'Square, waarop twintig menschen zaten, zakte ineen, en kinderen van zeven, vijftien en vijf en tsvinlig maanden werden in Regentstreet doodgedrukt in de armen hunner moeders. Al les in aanmerking genomen schijnt het aantal ongelukken echter bijzonder klein te zijn. Te Toulouse heeft een verschrikkelijke brand -drie timinertuanswerven met de aangrenzende huizen op den faubourg Bonnefoy in de asch ge legd. Het vuur heeft zich medegedeeld aan ver scheiden telegraafpalen zoodat de lelegraphische gemeenschap is verbtoken. De schade wordt be rekend op meer dan een millioen francs. De Minister van Financiën heeft bepaald, dal in het loopende jaar kunnea worden aan gesteld tien adspirant-verificateurs voor den «dieven dienst der directe belastingen enz., voor welke betrekking in een der laatste maan den van dit jaar een vergelijkend examen zal worden aigenomen. Een fatsoenlijk jongmensch van 20 jaren is door een overheidspersoon te Londen tot veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, zonder de keuze van boete te betalenals hebbende zich schuldig gemaakt aan wreedheid jegens ■een kat. Het door den parijschen handel maarschalk Mtc-Mahon aangeboden feest, heeft ten volle aan de verwachting beantwoord. Het aantal ge- noodigden was COOO. Het bal werd, behalve door den maarschalk, zijne familie en zijnen talrijken staf, bijgewoond door nagenoeg al de ie Parijs aanwezige prinsen van Orleans (de graaf van Parijs en de hertog van Aumale niet uitgezonderd) door de ministershet corps diplo malick enz. De groote zaal der regtbank van koophandel en het ruime binnenplein van dat gebouw waren in eene schitterende feestzaal herschapen door 80 gaskrooncn en bovendien door electriach vuur verlicht «Het talrijk? pu blick zegt hel Journal de Paris heeft aan het hoofd van den Staat vele blijken van eerbied en symphatie gegeven, Deze demonstratie is niet zonder bctcekenis. Zij levert het bewijsdal de even helderziende als invloedrijke Parijsche han delstand zich met het septennaai vereenigd heeft, en dat de doorluchtige maarschalk, die aan^het hoofd daarvan staat, zijn vertrouwen bezit." Anticlinal Potpourri. Nog altijd is hel, zelfs bij benadering, niet te berekenen hoe groot de som zal zijn welke voor Kei geschenk, Z. M. op 12 April aante- bieden wordt bijeengebragt. Zij die eene begrooiing maakten van 3 ton gouds blijven daarbij en gelooveu nietdat de som grooter zal zijn. Men meldt ons uil 's Ilage: De muntwet-historie is zoo goed als vergeten en de gekapittelde Tweede Kamer schijnt niet voornemens om beterschap te toonenom de eenvoudige redendat zij de haar toegedachte kastijding onverdiend acht. Dat de Arnhemsche Courant haar teekent als ge voelig voor de berisping aan haar adres gerigt, noemt zij gebrek aan politiek en parlementair doorzigt. De aanval tegen onze Vertegenwoordiging ge rigt en die dezein de schalling des publieks kon verzwakken, heet nu weer geschied te zijn, om haar te versterken Zoo dient men den knaap een duchtig pak slagen toe, ten einde hem gced gezond te maken l De jagtwel voor velen een «kruidje roer mij niet" wordt weldra in de afdeelingen onderzocht. Dat zij in dit jaar in openbare discussie komtis niet te denken maar zeker is hel dat eenmaal op de planken gebragt zij er niet afgaat in doodelijke stille. Een ktaisvuur van idéen zal op den akker der vrijheid worden onderhouden en er zal niet altijd met los kruid worden gescholen. Ook hel ontwerp 'twelk het hooger onder wijs regelt, wordt gewis niet in stille bijgezel, 't Is een eenvoudig schemadal daarom bij velen genade zal vinden. Het materialisme wordt door het ontwerp niet in bijzondere bescherming genomen maar het zal welligt worden aangenomenhoe gewijzigd ookom 'tgeen er niet in staat. 't Is een speculatief ontwerpdat hoog noch diep gaat en daarom weinig vat geeft, aan vio-- nige criliek. Generaal Weitzel rust op zij|>e eerste parle mentaire laauweren en peinst op eene tweede overwinning op het terrein der levende strijdmagt. Of het gelukkig gestarnte, 'twelk nu boven zijn Ministerieelen zetel flikkert, dan nog den zelfden gloed zal behouden moet nog blijken. De Minister van Delden, wien men, met groote attentie, eene paspooit met groot verlof toehoudlzal die hoogstwaarschijnlijk niet aan nemen. Hij is niet verzot op eene portefeuillemaar laat dan ook niet dadelijk los op de eerste som malie. Hij heeft danromtienl zijne eigene filosofie en het Deventersch karakter n niet kwikzilver achtig. De Minister van Koloniëndie veel heeft te lijden, maar ook veel kan verdragenheeft zich ten aanzien van de portefeuille die hij als eene verlaten dochter, voor een tijdlang, als wettig kindheeft aangenomenzeer verdienstelijk gemaakt en daarvoor eer ontvangen van den Heer Storm van 's Gravesandtdie zich anders, in lofuitingen, niet ligt te buiten gaat. Zoo men verzekert komt de Keizer van Rusland op 11 Mei e. k. te Vlissingen om daags daarna of misschien ommiddellijk, scheep te gaan naar Engeland. Nu zijn er, die willen-weten ot wentchen 1 cïat de Czaai hier eenige dagen denkt te ver toeven en zoo 's Konings zilveren kroningsfeest zal bijwonen. Amsterdam zou er wel bij varen want dui zenden en duizendenzouden derwaarts gaan om den groolmagtigen Bebeerscher aller Russen te zien. De Nederlander heeft nog altijd eenige be trekking op een Czaargedachtig aan Peter de Groote, die hier wijsheid zocht. De Boekh. C. van Rentum te Utrecht heeft mede eene fraaije steengravure uitgegeven, ge titeld: Neérl. zilveren vreugdedag12 Mei 1874 ontworpen door der. Heer H. J. van Lummel. Het doel bij de onlwerpiiig vastgesteldom een gedenkplaat, iets monumentaals te leveren, is naar veler oordeel hiermede gelukkig bereikt. Z. AI. de koning heeft dc opdragt dezer plaat welwillend aangenomen. Zij verdient in alle opzigten een ruim debiet. Wie haar zielwordt bijna onwederstaanbaar verleid haar te btiilttn. AMERSFOORT, 19 Maart 1874. Z. M. heeft aan Mr. C. A. van der Leeuw i op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. schutterij te Amersfoort en bij gemelde schutterij tot kapitein benoemd den le luiienauL A. Herschel Dzn. Ter Dingsdagavond 17 Maart jl. door de Voorloopige Commissie voor de FööStviflring Op 12 M©i belegde vergadering in het Valige is een talrijk publiek opgekomen. De eensgezindheid welke aldaar heerschle gaf de duidelijkste blijken van aller gevoel, dat het feest te Amersfoort een echt nationaal feest moet zijn en ging men over tot hel vormen van een candidalengros voor eene permanente Feestcommissie, waaruil, zoo mogelijk, ter aan staande vergadering op «Dingsdagavond 24 Maart deze laatstbedoelde commissie zal worden gekozen. Wordt met genoegen ontwaard dat veler wenschen zich vereenigen tot het vormen eener feestorganiseerende Commissie, dan zai die vor ming des te beter kunnen slagen bijaldien ook nog vele andere ingezetenen uil diverse standen enz. zich te dezer zake zullen gelieven aanlesluitenwaarloc met aandrang aller mede werking wordt ingeroepen zoodal daardoor een schoon en genoegelijk leest zal kunnen worden in het leven geroepen dat door ingezetenen van alle standen en gezindten, in daarvoor noodige harmonie, wordt medegevicid. Een der nuttigste instellingen van liefdadig heid te dezer stede, de Alina Paulowna bewaarschool, die een driehonderdtal kin deren van 36 jaar .uit den stand, waarin de moeders gedwongen zijn hare eerste zorgen aan 't bekomen van 't dagelijksch brood te wijden tegen verwildering behoedt, ontvangt sedert eenige jaren eene geldelijke bijdrage uit de opbrengst vanéén concert, bij velen bekend onder den naam van Anna Paulowna concert: een concert, jaarlijks uoor jongelieden uil den gegoeden stand in 't belang der opvoeding vau de kinderen der armen gegeven. Gisteren avond had dat concert weder plaats. Gelukkig de verslaggever, die een goed doel tot vlag kan nemen, waarmede veel slechts in de lading kan worden gedekt, maar nog geluk kiger, indien hij bij het vcnoonen der geloste goederen geene vlag tol dekking behoeft. En zoo is het in dit geval voor iemanddie billijk kan zijn in zijne eischcn. Een orkest, zamengesteld uit 24 jeugdige dilettanten (strijkkwartet, 2 fluiten, Sclarinciien en piano) voerde drie nummers zoodanig uit, dat het ieder genoegen kan geven. Van opvalling kan hier minder sprake zijn maar de voordragl was zuiver, gekleurd en behoudens een enkelen keer wat geneigdheid tot jageneen gewoon verschijnsel bij jeugdige musicials rij Lunne taak met ijver volvoeren goed in de maalzelfs bij het zoo mocijelijk Andante en Menuet uit Haydn's Oxlord-symphonie. Bach's Prélude voor viool eri piano gaf even zeer veel genoegen. Het was alleraardigst te zien hoe negen violistjes d;e sehoone compositie met volkomen gelijken stieek uitvoerden; daarbij was hun spel zuiver en werd hel cresc.- en decrcsc., van zooveel gewigt bij de uitvoering van dit nummerzeer goed in acht genomen. De solo's voor pianovoor cello en voor viool werden alle drie zeer lief voorgedragen en wekten gunstige verwachtingen op voor de inuzie- kale ontwikkeling der jongelieden, die ze uit voerden. Tot afwisseling trad nu en danop den dag al juist een jaar na de oprigting de hoogste klasse der Zangschool op, beslaande uit 16 kin deren meest meisjes (helaas I een te klein geul voor een stad als Amersfoort). Aan weerszijden van de piano geschaard, gaven zij met huune blozende gezichtjes e.' nette kleeding een aller- vriendelijksten indruk. Hunne jeugdige, heldere stemmetjes klonken liefelijk door de groote zaal. Hoe goed zij geoefend zijn, bleek uit hun maat gevoel en stembuiging beide opmerkelijk voor hun leeftijd. Het was inderdaad een avond van eigenaardig genoegen voor hoorders en executanten van zelfvoldoening voor den maD, die regt heeft te zeggenziedaar mijn werk. De veertig medewerkenden hebben op een zestal na uitsluitend bij den Heer Schweinsberg muziek geleerdcn allen staan tegenwoordig nog in mindere of meerdere mate onder zijne muziekale leiding. Men behoeft slechts na te gaanhoeveel inspanning en hoeveel tijd builen de lesurendie hem betaald worden het hem aan repetities en arrangeeren van muziek heelt gekostom zooveel goeds tot stand te brengenals hij gisteren ten gchoore bragt om te begrijpen wat hij voor zijne leerlingen over heeftwelk een verdienstelijk muzickonder-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2