tad afgegeven. Drie dagen later komt echter de vreemdeling met den wissel terug en verzoekt deze weder terug te nemen daar men in Parijs het geld niet meer noodig heeft. Men voldoet aan ziju verzoek en geelt hem de 70,000 Ir. weder terug. Doch welk een sekt ik beving den kassier te Bazel toen hij uit Parijs telegrafisch berigl ontving dat de wissel reeds betaald was. De vreemdeling had namelijk de wissel weten na te maken en de volsche te Parijs g'eprosen- teerdterwijl hij de echte zelve had gehouden en men te Parijs veigeien had de echtheid van den wissel te doen constateeren. AMERSFOORT, 26 Maart 1874. De Muntkwestie de parlementaire en ver- kiezings-storai in een glas water is op weg om begraven te worden. Er werd vooral door de groote bladen een kreet van verontwaardiging over de Tweede Kamer aangeheven vele kleinen zongen in koor meèvoorname kiesvereenigingen voegden hare ••stem er bij minder aanzienlijke stamelden ja en Amen I en toen dat alles uitgevoerd was, kwam, zooals wel meer gebeurt, de zeer nuchtere vraag: «hebben wij wel goed gedaan Ziju we 't doel ook voorbijgeloopen 'i Antwoord isja. Er lag wel iets goeds in die anti-Tweede Kamer beweging maar over drijving schaadt Wil men haar vooral niet tot eene groote stem-machine gemaakt hebben en haar het vrije woord gunnen welnu, dan verdrage men dat zij ook weieens te veel spreekt I Wil men dat de Volksvertegenwoordiger elk wetsontwerp onderzoeke, en 't licht dat hij daar toe noodig heeft, trachte te vinden welnu, dan late men hem ook de vrijheid om openlijk to verkondigen wal zijn onderzoek en het ver kregen licht hem leerden. Iemand te leeren spreken a la minutedal is onmogelijk.. De een is kort, tot onduideljjk wordens de ander is lang, tol vervelens toe. Hierover ■kan men het ééns zijnmaar er ook over twisten. De een zegt, dat deze of gene spreker, lang niet genoeg de andere dat hij veel te lang beeft geredeneerd. Zoo zouden de parlementaire keurmeesters -onder elkander verschil krijgen, als ze zich wilden neerzetten om de Tweede Kamer te kapittelen. Vrije discussie in de Tweede Kamer ondanks de gebreken waarmede zij is gekweld die worde, tot hapdhaving van der burgeren «rry- heid, niet gekortwiekt Morgen Vrijdagochtendte halliwaalfzal voor •het front der troepen van het garnizoen te Amersfoort aan den gegageerden kanonnier 2e kl. van het Nederl. Oost-Indisch leger J. fl. van der Linden, op plegtige wijze worden uitgereikt de Militaire Willemsorde 4e klasse, hem toegekend voor zijn verdienstelijk gedrag gedu rende het tweede tijdvak der expeditie in Dek. Ia de tweedeeergisteravond gehouden en weder talrijk bezochte vergadering van belang stellenden tot het organiseren eener feestviering te Amersfoort voor het Zilveren Regerings- jnbilé van Z. M. onzen beminden Koningen Koningin is, uit het in de vorige vergadering opgemaakte candidatengroseene permanente feestcommissie gekozen beslaande uit de Heereu K. de Rooi/P. L. Laseur, M. Wolff, J. B. Poort J. Zmdyk Junior en G. M. van Beekdie levens werden geregtigd hunne commissie met meer dere leden uittebreiden terwijl de dag der feest viering en andere zaken in overeenstemming tnci het Gemeentebestuur zullen worden bepaald. Z. M. heeft den le luitenant' L. F. Maat Geetteranuivan bet regiment rijdende artillerie benoemd tbl kapitien 2e klasse (naar ouderdom vau rang) bij bei (e regiment vesting artillerie. Ter vergadering der kiesvereeniging Vooruitgang Afdeeling gemeenteraad te Amersfoortgisteren avond in Amicilia gehoudenweiden, na voor lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergaderingCandida ten voorgesteld en besproken voor de vacante plaats in den raad en is de Heer J, Vuter tol candidaat der vereeniging gesteld. De Kiesvereeniging Amersfoort vergadert Zatur- dagavond 28 Maan te 8 uren in Amicilia ter zake de verkiezing voor den gemeenteraad en huishoudelijke onderwerpen. In onderscheidene plaatsen circuleren adres sen aan de tweede kamer, voorzien van vele naamteekeningenom adhaesie te betuigen aan een adres van den heer J. J. Schreuderte Haarlem houdende gemotiveerd verzoek dat de verkoop van zoogenaamde geheime genees middelen niet onmogelijk worde gemaakt en heeren apothekers hiertoe gemagtigd worden. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de tegen 31 Maart e. k: geopende inschrijving voor 40.000 aandeelen aan toonder, elk ad. 260 der Rotterdamsohe Handels- vereeniging tot den prijs van 104f pet. repre senterende den pari-koers, plus de reeds in het reservefonds gestorte somuten en de onvermij- del ijkste emissiekosten. Het geldt hier voorzeker een zaak van uitne mend belang voor handelscheepvaart en nijver heid van ons Vaderland. Het besluit deroprig- ters om eerst nu een deel van hei maatschappelijk kapitaal aan het publiek aan te bieden was daarop gegrond dat zij eerst door praktische resultaten de levensvatbaarheid dezer onderne ming wilden aantoonen. Daarin voorzeker zijn zij ten volle geslaagd. Immers deze jeugdige vereeniging heeft teeds betrekkelijk veel gedaan en inderdaad met goede vruchten voor hare deelhebbers zei venuit haar jaarverslag over 1873 toch blijkt dal zij niet slecht eene belang rijkesom in het reservefonds heelt kunnen storten, maar ook een dividend van 7} pCt. beeft uitge keerd gelijkstaande met 10 pCt. rente per jaar wanneer men de tijd in aanmerking neemt waarin met het gestorte kapitaal gewerkt is. Ook de wijze waarop zij tot dusverre weikte geeft alletins grond tot de beste verwachtingen aangaande den ruimeren werking dien zij thans binnentreedt. Inzonderheid hebben wij hierop het oog de grootsche taak welke de vereeniging nu het allereerst weoschl te volbrengen de inrigling van handelstereinen op Feijenoord met dokken en Entrepóts ten behoeve eener regt- streekscbe communicatie van zeeschepen met Spoorweg, Rijn- en binnenlandsche schepen. Welke belangrijke resultaten hiervan voor hel algemeen handelsverkeer en den transito handel te verwachten zijn 'behoeftmet het oog op de geographische ligging dier nieuwe havenwerkenwel geen beloog evenmin be hoeft te worden gewezen op de vruchten welke deze onderneming, in verband met de verdere exploitatie der door de Vereeniging op Feijenoord verkregen gronden voor hare deelnemers belooft af te werpen vooral wanneer men overweegt dat door het met het Entrepót gesloten contract het overbrengen van den transitohandel naar Feijenoord verzekerd is. Ook de concessie-aan vrage, door de RoUerdatntche Handeltvereeniging met de RoUerdamtche Bank en andere aanzienlijke firma's hier t« Undo jij de Regeering gedaan tot den aanleg en de exploitatie van verschillende nieuwe binnenlandsche spoorweglijnenmag be schouwd worden ala een krachtige stap tot bevor dering der algemeene bedrijvigheid en welvaart te meer naardien deze vereeniging zich bereid heeft verklaard tot onderhandelingen omtrent die spoorlijnenwelker opneming in de concessie aanvrage de Regering wenschelijk mogt achten. Omtrent een en ander vindt men overigens in het jaarverslag der Vereeniging teer wetens waardige bijzonderheden welke voorzeker krach tig zullen bijdragen tot opwekking eener zeer algemeene deelneming in de thans opengestelde inschrijving, waartoe wij dan ook gerust durven aansporen. Volgens officiéél berigl hebben zich te Jassy vele gevallen van trichineziekte voorgedaan. Dit heeft in geheel Rumeniê zulk een schrik ver wekt, dat hel gebruik van varkensvleesch eens klaps aanzienlijk verminderd is. Vele varkens zijn nu naar Duilscbiand en Oostenrijk uitge voerd, waardoor de ziekte alom verspreid zou kunnen worden. In het verslag der kamer van koophandel te Batavia komt over aardoliebronnen het vol gende voor «Dat het eiland Java in vele stre ken aardoliën in zijnen schoot beval, was een reeds lang bekend feit. Alleen ontbrak het aan lieden, die, toegerust met practische ervaring en ondernemingsgeestzich de proef wilden getroosten van een degelijk onderzoek. Aan den heer J. Reerink, te Cheribonkomt de lof toe van den eersten stap te hebben gedaan op dit voor Java geheel nienw gebied. Met het doel zich op de hoogte te stellen van de ervaring elders opgedaan, vertrok hij naar Noord-Amerika, en na in Pennsyvanië de petroleum-indnstrie locaal onderzocht te hebbenkeerde hij naar Java terug met de noodige boortoestellen. Zyne onderzoekingen in de residentie Cheribon, meer speciaal in de afdeeliig Madjaleoka vielen zóó gunstig uit, dat hij eenige deskundigen met de noodige werktuigen uit Amerika ontbood, met het doel zijne proeve op grootere schaal voort le zetten, waartoe de onlangs uitgevaardigde regeringsverordeningen hem den noodigen prik kel gaven. Die lieden en werktuigen zyn thans onderweg herwaartsen le eerder teeken ik dit verblijdend verschijnsel op omdat wij nu drie jaren geleden, gaarne, op zijn verzoek, onze tusschenkomst verleenden om de aandacht van de regeling te vestigen op dezen geheel nieuwen tak van volksvlijt. Het nieuwe Lritsche Parlement is verl. week namens de koningin geopend geworden met een troonrededie door den lord-kanselier werd voorgelezen. In de eerste plaats verklaart de koningin in dit staatsstuk: «Mijne betrekkingen met alle vreemde mogendheden zijn van den vriend- schappelijksten aard, en ik ta! niet in gebreke blijven om onzen uit die hartelijke betrekkingen voottvloeijenden invloed aan te wenden in het belang der handhaving van den Europeschen vrede en ter getrouwe nakoming van de inter nationale verpligtingen. Het huwelijk van den hertog van Edinburgh is voor mij eene bron van geluk en een waarborg voor den vrede lusschen twee betrokken Rijken. Ik hoop dat de expeditie tegen Ashantee ter westkust van Afrika een meer bevredigenden toestaud zal ten gevolge hebber." Daarna wordt met veel lof gewaagd van de expeditie-troepenleedwezen betuigd over den hongersnood in Bengalenen gezegd dal het indisch opperbestuur last heelt ontvangen om niets te sparenwaardoor de vreeselijke ramp kan worden gelenigd. Na de gewone mededeeling dat de begrooting onverwijld zal worden ingediendworden aan gekondigd eenige wetsontwerpenwelke de regering aan het Parlement ter overweging zal voorleggen; daartoe behooren de ontwerpen: betrefïende de vervreemding van grondeigendom in Engeland en in Ierlandtot toepassing van ten vorige jare voor Engeland ingevoerde her vorming van de regtsbedeeling ook op Ierland tot wijziging der regterlijke indeeling enz. Voorts worden toegezegd de benoeming van een koninklijke commissie van onderzoek naar de wetten regelende de betrekkingen lusschen patroons en werklieden en de indiening van nog twee wetten, de eene bestemd om een «inde te maken de klagtcn over de jongste wetgeving tot beperking van den handel in sterken drank de andere betreffende de vereeniging tot onder ling hulpbetoon. Als naar gewoonte behandelen de twee huizen dadelijk de adressen van antwoord op de troon rede en dezen keer waren de discussicn belang rijker dan in den regel het geval is de optreding van een nieuw babinel gaf natuurlijk aanleiding daartoe. Desniettemin hebben het Hoogerhuis en tiet Lagerhuis nog in dezelfde zitting de adressen vastgesteld. De Timet bevatte een berigt d?t de noord- (hiitsche stoomboot Graf von Bismarckkapt. Meijer, den 6 Maart te New-York is aange komen na de zwaarste stormen die in dit jaargetijde bekend waren le hebben doorgestaan. Den 12 Feb. verliet de stoomboot met eene lading van verschillenden aard en 82 passagiers Bremen en werd den 24 door een orkaan beloopen welke 36 uren duurde. Drie booten werden weggeslagen, de kajuiten liepen verscheidene malen onder het aardewerk werd vernietigd. Den 27 Feb. woedde een nieuwe storm vergezeld van onweder deze orkaan was gedurende Ï0 uren zoo hevig dat dc stoomboot met man en muis scheen te zullen ver- gran. Hel vaartuig weigerde 6 uren lang naar het roer te luisteren. Kapt. Meijer verklaarde nooit zulk een orkaan te hebben bijgewoond. Soms was bet vaartuig letterlijk onder de golven. Toen het weder bedaard was kwamen op 46° noorder breedte en 471° wester lengte ijsvelden aandrijveniets dat zelden voor het einde van Maart geschiedt. Eenige der ysbergen waren 100 voeten hoog. Bur^erlyko Stand vn» Amersfoort. BEVALLEN 17 MaartAnna van Einpelen, d. 19 Maart, Dreesje van Veluw geb. van der Horstz. 20 MaartHendrikje Groen- huijsengeb. Boonestrood. 22 Maart Hermijntjc van den Berg, geb. Florijn, d. Anna Geertrui Boerwinkel, geb. Reij d. GEHUWD: 25 Maart, Evert Leijcnhorst met Geertje Kamerbeek. Kornelis van den Bor met Hanna van Rouendaal. Gijsbert Brandsen met Pelronella van Balkom. OVERLEDEN 19 Maart, Een leven), kind van Hendrikus Gerardus Aarts. 20 Maart Johan Heinrich Weber, 58 j. geh. met Johanna Cornelia Bindels. -- ilendrika van Barneveld 5 j. 8 m. 21 Maart, Johanna Christina Helge, 54 j. wed. Pieter van Abs. 22 Maart, Adelbertha Reinberk81 j. wed. Cornell's van Vlooien. 23 Maart, Gerarda Veeneudna) 73 j. geh. met Leendert Uijnders. Maria Theodoor Valewink, 3 j. Jan van de Water, 47 j. ongeh. 23 MaartFrancisca Emerentia van de Posthoorn 72 j. ougcb, 24 Maart Maria Dirkse80 j. geh. met Adolf ter Beek.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2