hem gepleegd drie jaren gevangenisstraf onder gaan en 5000 Ir. boete betalen moet. Het an dere gediuglegen Hugeluianneindigde met zijne veroor deeling tot vijf jaren gevangenis straf en 2000 fr. boete, ter zake van opligterij, bankbreuk enz. Een van de handelingen welke Hugelmann meende zich te mogen veroorloven was het bezorgen der decoratie van hel Legioen van Eer, voor een belooning die* afwisselde tusschen vijftien- en twintigduizend francs. Het besluit tot de oprigting der Indische brigade is volgens het Dagblad door den Koning onderteekerul. De infanterie van dat corps zal te Haarlem de artillerie te Delft in garnizoen komen. Het commando over de brigade zal door een luitenant-kolonel worden gevoerd. Zooals men echter weet calblijkens ver klaring van Minister van Koloniën dezer dagen in de Kamer afgelegd, aan het besluit tol op rigting voorloopig nog geen uitvoering worden gegeven. Nationaal Potpourri. Men meldt ons uit 's Hage: Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning nog geen besluit genomen ten aanzien van het :gebruik der som, die H.D. op 12 Mei door het Volk zal worden aangeboden trouwens dat zou ook, zoolang hei cijfer der bijdragen niet ten naastenbij bekend is nog al zwarigheden hebben. Men zegt dat Z. M. de Koning op den zilveren feestdag in de Nieuwe Kerk onder 't gehoor zal zijn van een redenaar van naam en volgens de plannen, die te Amsterdam gemaakt zijn en nog altijd gemaakt wordea, zal 's Konings regeringsjubilé zeer grootsche festiviteiten uit lokken. Amsterdam wil ook op 12 Mei toonendat zij de hoofdstad is. Dat de Keizer van Ruslanddie te Vlissin- gen op 11 Mei zou aankomen, fgeen bezoek aan den Koninklijken Jubilaris zal brengen, valt velen moeijelijk te gelooven. Nog altijd krioelt de Nederlandsche Helicon van Mei-dichters en die veel lijd over heeft kan des lezens zat worden. Er komen regl bespottelijke liedjes uit en wij treffen rijmwoorden aandie iri Witsen-Geijs- beeks Rijmwoordenboekdie ezelsbrug voor prul-poëten niet zijn te vinden. Na 12 Mei zullen tal van d;2 liedjes nog als winkel-juffers op de planken staanvervolgens naar den zolder verhuizen en eindelijk in het scheurpapiermagazijn van de Amsterdamsche firma Koster teregt komen. 't Is te hopen dat dan de vervaardigers" van die rijmelarijen afdalen en er van afzien om weer onzen Vaderlandschen zangberg optekruipea. Men is zeer nieuwsgierig naar de lijnen welke door den Minister Geerlsema over onzen bodem gelrokken zijn en ten doel hebben om het hoofdspoorwegnet wat minder epen vakken te laten. Die nieuwsgierigheid is te grooteromdat elke lijn. speculaties in 't leven roept, zoowel ■tot koopals tol verkoop. Als men hier bij bekendheid der nieuwe lij nen gaarne zon verkoopen, omdat men van de groote route alkomt elders wint menige plek beduidend aan waardeomdat eene lijn baar doorsnijdt, of omdat zij een punt wordt, waar de stilte plaats maakt voor levendigheid en vertier. Die eens zien kon in de Ministerieele porte feuillewaarin de spoorweglijnen op zigt rus ten zon waarschijnlijk een kijkje nemen dat •aanleiding gal tol speculatieve berekeningen. Een spoorweg is revolutionnair en verwoest zonder mede loogen menige stille neringdie •een bescheiden deel des levens aan eenvoudige menschen gaf. Hij doet in 'tgroot, en die niet tegen zijn invloed is opgewassen, moet elders gaan, of verdwijnen. Dat is ha<d voor hem, maar vooreen ander clrekt het tot zegen. Op 16 April zal te 's Hage op 't Binnenhof een groot parlementair assaut plaats vinden, althans men verzekertdat de voortgezette iu- tcrpellalie over Atchin dan zal veranderen in een gedeoiasqueerden aanval op het Ministerie. Wat vooraf wordt aangekondigd, heeft, op het oogenblik der actie, gewoonlijk al veel van zijne kracht verloren. Wij voorspellen den aanval, indien hij wer kelijk plaats heeft, weinig succes, ook omdat, ouzes inziens althans, de lijd voor zulk eeu parlementair gevecht, niet gunstig is. Men zal, bij zoo veel aanwijzing om éensgc- zlnd tc zijn, de hand niet willen leenen lot bet brengen van verwarring in onze eigene huis houding. Zal van hier de uoodige kracht uit* gaan om in onze koloniën de orde te blijven handhavendan is de eerste voorwaarde daartoe deze «om ginds te heerschen moet gij in uw eigen huis één zyt»'l" AMERSFOORT, 30 MaaTT1874. Gistermiddag tegen 1 uur is brand uitgeslagen aan 't bovengedeelte van den kort bij Amersfoort aan den Utrecbtschen straatweg gelegen stooin- molen van den Heer M. Wolff -Min.dié, aan gewakkerd door den feilen wind naar stadszyde, eene zoo groote uitbreiding verkreeg, dal alles in den'molen:, de machinekamer, eu wijders schuur, nieuw gebouwd kantoor, stalling, woon huis enz. allengs door de vlammen werden aangetast en vernield. De aanwezige handels goederen zijn -een prooi der vlammen geworden, doch een zeer groot gedeelte van den inboedel ken &og worden gered. De vlammen werden door den steeds in feite toenemenden wind voorlgezweept, en toen door de spoedig ter plaatse toegeschoten autoriteiten, brandweer, enz. het blusschen van den brand in de voornoemde gebouwen onmogelijk kon worden geacht, werden alle krachten ingespan nen om twee zeer nabij gelegen villa's van overslaan der vuurzee vrij te houden. Ook de brandspuit van het garnizoen deed goede dien sten terwijl de hoold- en verdere officieren van de schutterij en het garnizoen met de onder officieren en manschappen mede spoedig aanwezig waren en met de brandweer grootendeels lang durige zware dieust te verrigten hadden. Geassureerd zijn het woonhuisde schuur stallingdaghunrderswoaing en koopmansgoe deren in de maatschappij der Heeren de Jong Co. te Amsieidam; de inboedel bij de Arn- hemsche Maatschappij directeur de heer Andre de la Portej de machines en het verdere bij twee andere maatschappijen. Het geassnreerd bedrag kan echter nu reeds worden geschat te zya verreweg beneden de aangerigte schade. Reeds kort na den aanvang van den brand werd het met stroo gedokte dak eener op be langrijken afstand gelegen slalhoudersbergplaats en woonhuis door zich verspreidende vonken aangetast, zoodat ook daar op onderscheidene plaatsen brand moest worden gebluscht. De caissons van het op eenigen afstand Van den brand gelegen artilleriepark werden door de rijdende artillerie, -als maatregel van voorzorg, naar de militaire stallen ov^rgebragt. Hit eene in dit nummer voorkomende adver tentie blijktdat, het meerendeel der ter jongste vergadering benoemde leden voor de permanente feestcommissie, voor het kroningsfeestbedankt hebbende voor de benoeming, tengevolge van dien deze aldus gevormde commissie te Amers foort niet in bet leven zal treden. Intusschen verdienen de ijverige pogingen der Voorloopige Commissie, hoewel door omstan digheden geen gunstig definitief resultaat erlangd hebbende, algemeene erkenning. De Heer H. C. Voorhoeve, predikant te Amers foort .heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. Ter Zaturdagavond jl. gehouden vergadering der kiesvereenigicg Amersfoort is tot lid van het bestuur benoemd de Heer B. W. van Burgsleeden bij herstemming met den Heer P. E. van Ittersum. Tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad is, bij herstemming met den Heer A. J. Bosgekozen de Heer E. L. Visserdie den volgenden dag heeft te kennen jjegeven de candidatuur niet aantenemen. Met de functien van adjudant voor het ma terieel te Naarden is belast de kapiteio L. F. Maas Geesleranus bij bet le. regiment vesliug artillerie, tot dusver in garnizoen te Amersfoort als fe. luitenant bij het reg. rijdende artillerie. Madrid 28 Maart. Telegram. De regerings troepen hebben Abanto bezet. Decarlisten zijn teruggeslagen. Men telegrafeert uit 's Gravenhage aan den Monde een Parijsche Dagblad dat aldaar het gerucht looptdat von Bismarck voornemens is Luxemburg te annexeerenen omtrent dit Elan reeds eene Nota aan de Kabinetten van onden en Weenen heelt verzonden. 't Is bekend dat men te 's Hageevenals in vele andere plaatsenvele dingen meent te weten die niet waar zijn. Blijkens een Zaturdagavond bij het Departe ment van Koloniën ontvangen telegramvan den luitenant-generaal Van Swietengedagteekend Atchin 24 Maartkwam er meer neiging tot toenadering. Dit hadden eenige hoofden doen blijken, zonder evenwel nog openlijk in onder werping gekomen te zijn omdat men nog dacht dat de expeditionaire troepen tegen den regentij'l den teruglogt zouden aannemen. De waarheid (schrijft de opperbevelhebber) zal spoedig blijken. Gighen heeft de Nederlandsche souvereiniteit erkent. Van andere staten geen verder bericht. Het is waarschijnlijk (aldus luidt het slot van het telegram) dat zij, wanneer onze bedoelingen beter bekend zijnzich even als Groot-Atchin met de Nederlandsche heerschappij zullen ver zoenen. In Zeeland's hoüldstad heersebt «en ware paniek, tengevolge van een aantal vergiftigingen ■door het gebruik van leverworstafkomstig van een spekslager in den Langen Delft. In de vorige week hebben zich de eerste gevallen voorgedaan en de bedoelde slager moet toen dbor een der geneesheeren zijn gewaarschuwd, doch sedert nog een massa leverworst, die bij hem goedkooper was dan bij zijne collega's hebben verkocht. Volgens de geruchten nam het aantal lijders schrikbarend toe ea waren enkele reeds gestorven. Gelukkig is dit laatste nog niet het geval, maar het is een feit, dat er tot nog toe in Middelburg 200 lijders zijn, behalve enkele gevallen te •Goes en te Arnemuiden. Een man is overleden. Welke de oorzaak der vergiftigingen is weet men nog niet. Men meldt uit Delft van 25 Maart Heden middag omstreeks half vijf had hier een allervreeselijkst ongeluk plaats. Twee zoontjes van den tuinier P.in de nabijheid van de Lakelaan alhier, liepen le spelen in eene schuur, waar ten gevolge van schromelijke nalatigheid een geladen geweer aan den muur was blijven hangen. Dat gevaarlijke voorwerp trokfl dadelijk de aandacht der kinderen en de oudsteeen knaapje van zes jaarhaastte zich het geweer van den wand te nemen, ten einde hel le be zien en er zich mede te vermaken. Hij toonde het aan zijn broertje betastte het aan alle zijden en wilde juist zijn spel voortzetten, toen het geweer afging en het jongt e kind, slechts drie jaar oudhel volle schol in het oor ontving. Het knaapje was onmiddellijk dood. Het ongeval heeft hier eene algemeene verslagenheid le weeg gebragt. Te Deventer is bij den veehouder Zoethof, een kali met 7 pooten geboren waarvan er 4 op de gewone plaats 2 bij den staart en eeu op den rug zaten. Het laatst gekozen lid van de kamer van koop handel le Zaandam, de heer J. Avis Jzn., is gekozen metééne stem. En nu durft men nog zeggen«dat één zwaluw geen zomer maakt." In eene particuliere coirespondenlie uit Atchin wordt over het «Roode Kruis" aldus geschreven Die daarb'j behooren zijn bijna allen inlanders welke zich tegen hoog maandgeld hebben laten werven en, onder de leiding van den voortref- felijken heer G. von Bultzingslöwen, een le Soerabaija gevestigd Duiisch koopmanuitstekende diensten bewijzen. Iedereen, soldaat en officier, spreekt met verwondering over dien man. Waar gevoebteu wordt en gekwetsten vallenis hij te vinden. Als een soldaat op een voorpost aan iets gebrek heelt, bidt hij bij zich zeiven«kwam die mijn heer van het «lloode Kruis" maar 1" Voor de ziekeu en gewonden is hij een troost en hulp brengende, voor de gezonden een tabak, pijpen, zeep en andere versnaperingen verschaffende voorzienigheid. Bij de beantwoording van het verslag der tweede kamer over het welonlwerp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1873, heelt de minister een staat gevoegd omtrent den tegenwoordigen stand der longziekteaan wijzende het getal ziekte-gevallen in de ver schillende provinciënin de tijdperken van vier weken, sedert den' 5den October 1873 tot den 21 sten February 1874. (Jii dien staat blijkt, dat alleen in Friesland de longziekte zich in de laatste maanden heeft uitgebreid en dat zij in de overige provinciën óf tot slaan gekomen óf belangrijk verminderd is. Ook het getal gemeenten waarin de long ziekte zich vertoontis afgenomen. In het eerste tijdperk van vier weken heerschte die ziekte: in 1871 in 157 gemeen ten, in 1872 in 94 gemeenten, in 1873 in 71 gemeenten en in 1874 in 40 gemeenten. In het tweede tijdperk: in 1871 in 168 ge meenten, in 1872 in 119 gemeenten, in 1873 in 74 gemeenten en in 1874 in 41 gemeenten. De uitbreiding der ziekte in Friesland is hoogstwaarschijnlijk een gevolg van onvoldoende

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2