M 2t87. V r ij d a g 3 April 1874. comm. 'I morgen I Winterdienst aangeving 1 Not. 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56 Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1{ u. nam., van Soestdijk 2{ u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J., aank. te Amsterdam te 6 urcn. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal /Ifranco per post /1.15. Prija der Advertentien ran 1 tot 0 regel. SO Cta elke regel meerder 10 CUlegale, offlci#le en onteigea. AdvertentiPn per regel 15 Cta. Reelamea per regel 20 centa Aft. nummert 10 ceota Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cletjfte Amersfoort Bureau Amertf^orteeke Courant Stooveatraat bij de Langeatraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Poetdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. AdvertentiPn voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nugh en Vas I)itm ikWijnitraat Botterdam. Diligence-fit en sten Van Amersfoort naar Maanbergen morgena 6.30op den eersten trein naar Amsterdam Botterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort 'i 10.16 en 'a avonds 8.18 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 0.30 f avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7 45 tnorg. Wegeus het PAASCIIFEEST wordt het volgeud Couraiituiiinuierin plants maandag avondgedrukt Zaterdagnacht en Zondagmorgen 5 jtprii vroegtijdig uitgegeven. Inzendingenadvertentiën enz. voor dat nummer worden tydig mogelijk verzocht en uiterlijk tot Zaterdagavond 8 ure Politieke Revue. Spanje ondervindt op dit oogenblik a) de ellende van een burgerkrijg. En waarom f Is hel ie doen om de waarachtige belangen des volksof is het troon- en eer-bejag Is het doel van den krijgbij ben die aan 't hoofd der strijdvoerenden staanom in dit heerlijke Land het volk gelukkig te maken door zedelijkheid en arbeidzaamheid? Is bet, om door amorele orde" en eene goede huishoudkunde de bevolking in staal te stellen aan bare verpligtingen jegenA anderen te voldoen Stelde men die vraag, bel antwoord son zijn ja gewisselijk I Al de leuzenbinnen de raadzalen des volks gebragt, hebben tot opschriftVolksheilen ieder zwaard wordt uit de schede getrokkentot handhaving van volktreglen maar als de strijd volslreden en 't gezag gevestigd isdan begint hij die verslagen werdoppositie te maken ontevredenen sluiten zich bij hem aan, eer- zuchligen leenen hun naam en werken tot het ondermijnen van 'tgeen ter naauwernood be slaat en eene nieuwe worsteling vangt aan, die alle regeeringskracht verlamt en knaagt aan de vrede en de welvaart der zonen van 't zelfde Vaderland. leder betreurt dat, en ieder kiest partij en de stillen in den Lande, die rustig uun God willen dienen de wetten willen gehoorzamen en zorgen voor ectitgenoot en kinderen, worden gedwongen om zich, aan welke zijde dan ook mede in den strijd te werpen die hun geluk verwoest en hen dikwerf tol den bedelstaf brengt. Ziedaar Spanje's beeld! Zal hetals de oorlog deze of die partij het gezag in handen geeft, aiders zijn? 't Is niet te gelooven. Daarvan zijn er die, ter'goeder trouw, Spanje een a ijzeren Prins" toewenschen een man des geweldsdie de partijen in toom houdt die zegt: «ik ben de wet 1" on allen ».ot ge hoorzaamheid dwingt. Het onregt dat hij voor zeker nu en dan plegen zou zoo redenecren zij zou ligter zijn te verdragendan de ellendige twistendie nu Spanje verkankeren en onbekwaam maken om met eere zijne plaats in Europa inlenemen. Onder het tweesnijdend zwaard eens dwingelands zou de rustige burger gelukkiger levendan onder de afwisselende heerschappij van de tallooze eerzuchtigendie steeds afbreken, wat pas opgebouwd was en die verjaagd zien verwoesten wat door hen tot stand werd gebragt. Ongelukkig Land waar, in ernst, zulke wen- schen w or der geboord I Wie op het oorlogs-terrein bij Bilbao meester is, kan men nog niet bepaald mcdedeclen. Van weerszijden eigent men zich de over winning toe. De telegraaf zal de onzekerheid weldra doen ophouden. Don Carlos belooft al de schulden van Spanje te betalen 1 Het gewigt der door de Spaanscbe Regerings troepen behaalde overwinningen in den omtrek van Bilbaois nog niet ten volle te berekenen, maac zeker is het dat er van weerszijden dapper gestreden is. Zoowel voor Dun Carlosdie al van zijn koninklijk hoofdkwartier" spreekt en schrijft, als voor Serrano als hoofd van het Republi- keinsch Bewind staat te Bilbao veel op het spel. Eene Carlistische dépêche uit het «koninklijk- hoofdkwartier" deelt mede, dat het leger van Serrano verscheiden Prnissische officieren telt en dat von Bismarck dus ook daar de hand in 'l spel heeftis volgens die dépêche zeer zeker. Men ziet er al weer uit dat de «ijzeren Prins" te Varzin meer doet dan kermen over jichtpij nen zegt de berigtgever. 't Geschil tusschen Keizer Wilhelm van Duilsch- land en den Rijksraad inderdaad een geschil van ernstigen aard zal hoogswaarschijnlijk eene minnelijke oplossing erlangen. De vraag: «hoe sterk zal het leger zijn?" is eene keizers-vraag eene vraag die bij een militair Monarchzooals de Duilsche keizer is, zoo ligt schennis geacht wordt van Souvereine1 reglen. «De legerorganisatiedoor mij voorgesteld zoo spreekt keizer Wilhelm iszooals de onder vinding op zoo schitterende wijze heelt geleerd doelmatig en goeden daarom raak haar niet aan I" En de «keizerlijken" in den Staat, zeggen op die eenigstins dreigende waarschuwing «be denkt wel, gij, die de sleikte des legers wilt verminderen wat gij doet I Die spreektis een keizer, die regt heeft om over militaire vraag stukken het woord te voeren, wiens ondervinding gezag heeften die den oorlog niet wenschtmaar zich laat leidenenkel door trouwe zorg voor Duilschland's eer en welvaartLaat hel ernstige woord van zulk een Vorst bij U wegen opdat ook, door eendragt in deze kwestiehet gemeen schappelijk werk tot bevestiging van de magl des Duitschen Rijks, door hel geluk des volks worde bekroond 1" Men zegt, dal de keizer de legermagt des noods wil gebragt hebben op 401,000 man, maar, laten de omstandigheden dit toeook tevreden zal zijn, als ze slechts het cijfer 385,000 bereikt. Die inwilliging zal hoogstwaarschijnlijk inden Rijksdag eene meerderheid vinden welke den keizer ter wille is en zoo zou de nevel, die boven het Huis der Wetgevende Magt hangt, opklaren. Von Bismarck is nog altijd zieken hoewel zijn toestand niet gevaarlijk is, zoo durven de geneesheeren niet voorspellendat bij in de eerste weken aan den parlementairen arbeid zal kunnen deelnemen. Frankrijk geelt weinig nieuwswat feiten betreft, tnaar de Nationale Vergadering blijft een Babel van meeningen en wenschen. Moet die Vergadering den Hepnblikeinschen Regerings-vorm en Mac-Mahon als President der Republiek, zeven jaren lang eerbiedigen dat is de vraagdie niet alleen gedaan maar ook stoutweg in onlkciineudeu geest beantwoord wordt. Dc Bouapailisten roepen «ontbindt de Ver gadering en laat bet volk antwoorden op de vraag welken Regeerings-vorm verkiest gij en wildt gij een gekroonde wie is uw keizer De Legitimisten geven anderen raad of liever hebben een andere eisch en wel dezede Nationale Vergadering beslisse of Frankrijk eene Republiek, dan wel een koningrijk zal wezen. En de ultra-Republikeinen willendat de Nationale Vergadering verk'.are: «Frankrijk heelt definitief de Republikeinsche Regeeringsvorm." Vreemde toestand I Hel wettige van 't oogenblik wordt niet erkend en naar de plegtige verklaring door de Vergade ring zelve afgelegd: «Frankrijk blijft zeven jaar eene Republiek onder 't Presidentschap van Mac Mahon 1" steekt men zonder blikken of blozen in eigene raadzaal de hand uitals of men volkomeo geregligd was daarmede naar goedvinden te spelen. Men zegt dat Mac-Mahon die weerhaan-politiek moede begint te worden en dal is wel te gelooven. Dat Frankrijk blijft zooals het is, die't geloof beeft kan bergen verzetten maar wie is er die dat gelooft De uiterste linkerzijde der Fransche Nationale Vergadering wil dat deze zich zelve ontbinde. Zij gelooft dus dat in nieuwe verkiezingen bare zegepraal ligt I Zij speelt, onzes inzienshoog spel; maar zal de meerderheid der vergadering haar de hand willen leenenom het volk over deze hoogst gewigiige kwestie te doen spreken 't Is niet gewaagd om hierop ontkennend te antwoorden. Iniusschen dat Mac-Mahon zeven jaar de Republiek Frankrijk in geheel ami-republikeinschen geest zal regeeren is meer dan onwaarschijnlijk, want zijn de volbloed Republiekeinen met zulk en dubbelzinnig bestuur niet tevreden, de Legitimisten en Bonaparlislen nog veel minder en als de laatsten steeds stouter optreden en de Legitimisten zoo in 't kamp der Orlcanislen jagendan zal die vereenigde magt nog veel sterker tot eene ontbinding der Nationale Ver gadering drijven, indien zijniet door een vreed- zamen coup d'etat of coup de main haar koning op een troon zet. Of dit zou zijn de Graaf van Chambord of een Prins van Orleans, is nu nog niet te voor spellen. De Broglie's politieke zon betrekt maar kg zelf heeft de onweers-wolken opgeroepen. De les des Bijbels: «maak u vrienden onder den onreglvaardigen Mammon" volgde hij niet op, integendeel met drieste hand verjoeg hij velen van hunne plaats die onmiddelijk dienst namen in 't leger zijner vijanden. Hunne wraak zal voldoening vinden, door den versten Minister zoo spoedig mogelyk den voet te liglen. Oostenrijk gaat een moeijelijLn tijd tegemoet en keizer Frans Joeeff begeeft zicb op eeo pad vol voetangels en klemmen. Hij weet bet, doch waagde reeds de eerste schrede en zoo is terug keer niet alleen zwak, maar zelfs gevaarlijk. Zijn dooizigt en zijne eer zouden er bij lijden. Ook in Italië komt een onweder op. Het invoeren van het burgerlijk huwelijk lokte er reeds een protest uit van de zijde van geestelijken die tot nu geen vijandige pesitie legen de Koninklijke Regeeiing aannamen en iu dat protest teggeu de Prelaten dat zij in deze zaak zeer zeker Gode meer zouden gehoorzamen dan de menschcn. Vrij duidelijk vei klaren zij dus: «wij zullen die wel als voor de kerk niet

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1