m 2189. Y r ij d a g 10 April 1874. A. J. BOS. OOJSill. Winterdienat Mngevang 1 Not. 1873. Nederlandsche Centhaal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47,- 1.34, 6.11, 8.56 Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam*, van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eeranes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUpriJ» per kwartaal /l—franco per post ƒ1.15. Prijs der ^dïertentiên van 1 tot 8 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ct»legale, olflc.fle en onteigen. Advertentiên per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummeri 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. M. van CleejfU Amersfoort Bureau Amere/oortecke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B No, 83 en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franao. Advertentiün voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau Tan Nijgh en VAX Dirxse Wijnstraat Rotterdam. DlLlGERCE-niENSTEd Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6.30op den eenten trein naar Amsterdam Rotterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nur. Van Maanbergen naar Aioenfoort 's morgens 10.16 en 's avonds 8.16 nur. Van Amersfoort naar Barneveld 6.30 's avonds. Van Barneveld naar Amenfoort 7-45 's morg Wegens de verkiezing zal het vol gend coiirniitniiinnier Maandag vroeger dan gewoonlijk verschijueu. Inzendingen advertentien euz. worden tijdig mogelijk verzocht uiterlijk tot Maandag morgen 10 uren. Spaarbank. tiet Bestuur zul zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 13 APRIL e. k. tea Raadhuize te Amenfoortdes namiddags van 12 lot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 13. APRIL aanstaande, 'snamiddags van halflwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A Croockewil, en Jhr. Mr. H. J. L. eau Sasse van Ysselt. Mr. J. VAN DER LEEUW, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LE1NWEBER. Secretaris. De verkiezing van één lid voor den Gemeenteraad. Reeds sedert geruimen tiju zijn de vóórbe sprekingen en voorbereidingen ter zake de op Dingsdag 14 April e. k. te geschieden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Amers foort in volle glorie geraaktgevolgd door het houden van de vergaderingen der kiesvereeni- gingen, zoodat het nu ook eindelijk onze beurt wordt het woord over de verkiezing optevatten, dat wij gaarne zoowel uit politesse, als om overwegende redenen bet eerst aan anderen gunden. Reeds dadelijk mogen wij niet onopgemerkt laten dat velen die aan voorbesprekingen en voorbeteidingen van verkiezingen deelnemen, zich niet voldoende rekenschap geven van hetgeen zij naar pligt en gewetenals brave burgers, zich daarbij voor den geest behooien ie houden om dienovereenkomstig te handelen. En tochde zaak is zoo eenvoudigdat zelfs bijna alle kiezers haar kennen en begrijpen, indien zij haar maar willen kennen en begrijpen. Eenvoudig; want in plaats zich te laten leiden doof persoonlijke genegenheid, vriendschap, «eigenbelang en andere diijfveeren, die bij can- didalenkeuzen niet behooren ff wegen heelt men niets te doen als onpartijdige, verstandelijke revue te houden over de stadgenoolendie door de Volks-stem als candidaten worden genoemd en in aanmerking gebragt. Houdt men zóó deze revue, dan zal men, zondei iets te kort te doen aan andere candidatenindien men eerlijk oor deelt» wiltol de erkenning koutendat naar den loop der omstandigheden bij de aanst. ver kiezing de heer A. J. Bos de geschiktste en ver dienstelijkste der in aanmerking gebragte candida ten is. Dat is eenvoudig en natuurlijk. Immers, hondcriallen burgerlijke, regterlijke en militaire autoriteiten en stadgencoten uil alle standen waaronder de hekwnamsle, hebben hem gedu rende eenen langen jarenschakclin zijne tal rijke, inet lust, ijver, kunde en ondervinding bij bestaren administratiën vercenigingen enz. door hem waargenomen funcliën leeren kennen, waarderen en aan. het werk gezien; hebben ondervonden wat hij is en doet; hebben ondervonden boe redelijk, reglvaardig en humaan hij is in zijn oordeel en, wat zeker nog meer weegt, in zijn daden; hebben ondervonden, dat hij niet enkel bekend is met eene uitmuntende zedeleermaar haar levens in practyk brengt, door in zaken en daden aan Protestanten Calholieken en Israëlieten gelijke regien toete- kennenhebben ondervonden dal hij vooral in praclijk brengtwat gij niet wilt dal u geschiedtdoe dat ook aan anderen niet. Werd derhalve wal hij is en weegt algemeen opgemerkt en erkend, velen met ons vonden het steeds een innig genot den Lravenwerkza- menijverigenkundigen man gadeteslaan in zijn schrijven, werken en handelen en gaarne leggen wij de ongekunstelde verklaring af dat veten niet ons, reeds sedert verscheidene jaren wegens zijne talrijke verdienstelijke hoedanig heden het oog op hem hadden geslagen voor eene vacante plaats in den gemeenteraad bijal dien zich daarvoor eene ot andere gunstige gelegenheid zoude opdoen en werd dit meerma len door velen met ons openlijk te kennen gegeven, reeds maanden en jaren vóór dat de te bezetten raadplaats vacant werd. Dat bij van alle candidaten die genoemd werdenen hier kieschheidshalve niet worden genoemd, de geschiktste, verdienstelijkste en waar digste voor de vacante raadsplaats is, zal (foor niemand tenzij partijdig, ot door wat dan ook, beneveld, of verblind zijnde kunnen worden ontkend en pligtbesef gebood ons deze eenvoudige waarheid helder mogelijk voor alle kiezers in haar licht te stellen. Derhalve hopen wij, dal de kiezers het boven staande aandachtig reflecterende en overwegende, en ook aandachtig reflecterende en overwegende al wat door anderen over de candidaten is en wordt gezegd en .geschreven ten deze eigen oor deel zullen volgenzelfstandig en zondei- zich door anderen te laten verjeidenzullen kiezen wie naar hun oordeel de raadsplaats verdient. Aan niemand hunner dringen wij onzen can- didaat op, verafschuwen onzedelijke ot oneer lijke middelen, die eene zegepraal zouden kun nen bewerken en hebben tevens de innige overtuiging dal onze candidaateerlijk en opregt in handel en wandel, door zulke middelen gekozen, nimmer de plaats zoude willen bezetten. Hun zelfstandig oordeel inroepende, hopen vij dat de overgroote meerderheid der kiezers genegen zal zijn, na rijpe overweging, op Dingsdag 14 April tol lid van den gemeenteraad te kiezen den Heer Vierdubbele moord te Hoogeveen. Een vierdubbele moord in den paaichnachl gepleegd heelt te Hoogeveen de gemoederen met ontstentenis en afgrijzen vervuld en was besten dig bet onderwerp der gesprekken .n de leest- dagen. Op de 19de wijk aan de Pesserdijk staat een huis, hetwelk dooróriegezinnen werd bewoond. Hot middelste is dat van Jan Kroezenhet westelijke van Johs Blok. het oostelijke van Lam bert Kampman. Rij Kroezen waien sedert eemge dagen voor en na duidelijke teekenen van gecsl- veiwariing of zinsverbijstering uietkbaar; hij sprak dikwijls wartaal tegen zijne huisgenooien en las onophoudelijk in den bijbel waarin hij de stol vond voor allerlei onzinnige gevolg trekkingen en toepassingen. Daarbij schijnt bij driftig en nijdig van aard te zijn. Zonder bepaald met zijn buurman Blok in onmin te leven droeg hij noglhans deze een kwaad hart toe en had Lij meer dan eens ook kort geleden, booze bedreigingen tegen hem ge uit. Vermoedelijk heeft de omstandigheid dat Blok bezig is eene eigene woning te bouwen en die eerlang zal betrekken de afgunst van Kroezen gaande gemaakt, althans uit zijn bijbel meende hij te kunnen aantoonen dat die woning eigen lijk dc zijne was of zijn moest. Om daarom trent zekerheid te krijgen ging hij Zaturdag- morgen met zijn bijbel een van de leeraren der Ghr. Gereformeerde gemeente, waartoe bij be hoort, raadplegen. Dienzelfden dag des avonds zich niet wel in 'l hoofd voelendevervoegt hij zich van zijn broeder, bij den med. doctor Aiv.shoff en bekomt medicijnen, met de raad thuis een voetbad te nemen zich bedaard te houden en rustig naar bed te gaan. Hij volgt dien raad, doch wordt ai spoedig onrustig en na zich zeil bij herhaliug voor 't hoofd geslagen en zijne vrouw gedrukt en gestooten te hebben slaat hij op om in derf bijbel te lezen. Hij vindt dien echter niet, want zijn broeder heeft het boek medegenomen naar zijne woning op korten afstand van daar. Op hun terugweg toch van den docter had Kroezen zooveel onzinnigs over en uit den Bijbel geredeneerd, dat zijn broeder 't raadzaam oor deelde het boek builen zijn bereik te brengen. Daarom was bij even mee in huis gegaan en had Let boek medegenomen. Dien bijbel moest er qu weer zijn. Zonder zich te kleeden nagenoeg naaktloopt Kroezen naar de woning zijns broeders wekt hem inet groot gedruisch en keert spoedig met het voor hem zoo onzalig bijbelboek terug, zet zijhaan de lalel en leest. Hel duurt echter niet lang of na herhaald roepen van «die Blok", «die Blok stotml bij het huis. rukt de vensters der woning van Blok met geweld los, veror-jzelt het onderraamdringt de woning in en valt als een razende op Blok, die pas is opgestaan, aan. Er ontstaat eene verschrikkelijke worsteling, waarbij hij Blok op den grond werpt en hem in het gezigl vreeselijk havent en teistert. Daarna sleurt hij drie kinderen beurtelings uit hel becT en werpt ze naar builen op den dijk. De vrouw van Blok ontvlugt de woning en laatdoodelijk ontsteld, baar veertiendaagsche kindje in den wieg achter. Moeder en kinderen vlieden naar de woning van L. Dekker in de nabijheid. Inluschen biedt Blok den woeslaard kloeken tegenweer en gelukt hel hem eindelijk, zich geheel aan hem te ontworstelen en mede naar de woning vau Dekker te ontvlugtcn. Te midden van dit schiikkelijk tooneel komt Kampman de woning van Blok binnen. Had hij de ongelukkige Blok in zyn krachtige» tegenweei moedig bijgestaan hoogst waarschijnlijk zou 't hun gelukt zijn KroezctT onschadelijk te maliën en Kampman had hel voor hem en zijn gezin nakende onheil afgewend. 't Schijnt echter of de schtik zijne krachten heelt verlamd; hij wendt geene enkele poging aan om Blok te ontzetten en den woesteling te beteugelen. Iets doel bij locbj hij neemt den

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1