zuigeling, die nog allijd in zijn wiegje ligt op en brengt hein naar de Moeder in de boven vermelde woning van Dekker. Het huiveringwekkend bedrijf vangt nu spoedig aan. Kampman heelt vrouw en twee kinderen in zijne woning achtergelaten. De vrouw verlaat nu nok hare woning om nut de kinderen insgelijks de wijk te nemen ten huize van Dekkerwaar de man met het kindje van Blok is heengegaan. Deze echter keert reeds naar vrouw en kin deren terug; zij ontmoeten elkander, doch helaas ook Kroezen is op hun weg. Allen worden de slagloffers van den woesteling. iVIet een mestvork en een zware houten stalpaal gewapend, overvalt hij ze; eerst de vrouw, toen de kinderen, eindelijk de manen "brengt ze allen om het leven. Wij huiveren er voor terug te beschrijven op wat afschuwelijke wijze hij daarbij le weik gaat en hoe hij daarna met de lijken handelt. Zijn laatste slagtoffer •de man, werpt hij in eene sloot in de onmid dellijke nabij heid der kinderen. Daarna keeit hij terug naar de woning van Blokmaakt een Fiicsch lam in de schuur op afgrijselijke wijze «van kant en legt hel doode beest in 't wiegje van het kind. Van 12 tot i1/, uur in den nacht was alles ^afgeloopen. Inmiddels had het gezin van Blok en dat van Dekkerzich in het huis van den laatsten niet veilig achtende, de wijk genomen naar de woning van N, Duinkerken een eind verder aan de Achler- omsche vaart gelegen. Daar bevonden zich ook de vrouw en vier 'kinderen van den moordenaar. De vrouwen en kinderen onder de vluglelingen weiden op den hooizolder verborgen. Weldra komt Kroezen ook hier en eischl zijne •vrouw -op. Duinkerken nog onkundig van den gepleegden moord gaal bij hem en spreekt met hem Niet lang duurt het of Kroezen valt hem aan en wil hem in het water werpen doch in de geduchte worsteling, die nu tusschen hen plaats heeftgelukt het aan de moed en be radenheid van den reeds bejaarden Duinkerken over de woeste kracht van den razendeu m?.n te ziegevieien en hem in 't water te werpen. Ora 3 uren des morgens komen de beambten der Rijl spotitie van het gebeurde onderrigt, met den plaalselijken geneesheer dr. de Koe en vinden den moordenaarschijnbaar bedaard aan tafel zittende in zijne woning. Met behulp van de bewoners der buurt wordt bij geboeid en in verzekerde bewaring overgebragi. De regterlijke magt, door den burgemeester per telegraaf met dc vreeselijke gebeuitenis in kennis gesteld, was Zondagmorgen reeds vroeg tijdig in de gemeente. Bij de instructie werd door de doctoren Amshoff en de Koe geconstateerd dal Kroezen in verregaande staal van krankzinnigheid verkeerde; dientengevolge zal hij, n« bekomen magliging •naar 'l gesticht te Zutphen worden overgebragt. Schokkend is de aanblik van den rampzaligen man. De uitdrukking van zijn gelaat toont dier lijke woestheid. In zijne cel treil men hem aan aanhoudend biddend en luidkeels om ontferming roependof psalmzingend. Soms eenigen tijd bedaard om daarna in angstig gekerm los te breken, dal eindelijk in woest en schor gehuil overgaat; nu eens in woede lierend en dreigend dan weder oogenschynlijk goedsmoeds en met «ene onbezorgde gerustheidals ware hij tevre den met zijn gruweldaad. In zijn wilde vlagen ontwikkelt hij eene physieke kracht, die onop houdelijk de grootste zorg en waakzaamheid tioodig maakt; in bedaarde oogenblikken toont hij zich het voorgevallene zeer goed te herinne ren en legt hij niet het minste berouw oi leed wezen aan den dag. Bij den a'.eligen indruk, die dit ontzettende feit op ieder teweeg brengt, en al het mede lijden met de slagtoffers kan toch de gedachte troosten dal de gruweldaden in razenij zijn volbragt; dat wij hier niet staan voor eene misdaad in redelijken zin, eene misdaad met boos opzet beraamd en in koelen bloede vervoerd. Het vermoorde echtpaar was nog zeer jong, Kampman telde nog geen 33, zijne vrouw ruim 30 jaren, 'r Oudste kind was een meisje van 5 j.iren 't kleinste een jongetje van nog geen vi|l maanden. Beide stonden als knappe lieden bekend.. (Overgenomen uil de Prov. en Drenlhsche Cl.) NBDKRLARDSCHK CRMTRA .4L-SPOORWEU Opbrengst over de maand Maart Opbr. van p®. Jan. tot ulK Maart I874 151,432.005 1873 134.27587s Meerdere opbrengst over 1874 17,150.73 •Per dag en per kilometer in Maart 1874 17,41 1873 .14,57 Van 1°. Januari tot 31 Maart 1874 .16,49 .1®. 1873 .14,77 Reizigers Bagage Hcstelgocderen Keopinansgoeder. VeePaard.Rijt. Diversen 1874. /32,444.30 965.43 3,397.33 12,186.08 5,338.73 691.05 ƒ55,042.98 1873. ƒ30,282,12 903 22 3,692.49 5,647.41* 5,022.46 7202' ƒ45.61973 AMERSFOORT, 9 April 1874. Met genoegen wordt gewis door velen vernomen dat de ijverige stationchef des Ceritraals-Spoor- wegs te Amersfoort, de Heer J. van A sper en gedurende tien jaren in deze functie alhier werk zaam thans is benoemd lot Stationchef van het gemeenschappelijk station van den Centraal- Spoorweg en üosterspoorweg te Amersfoort. Maandag ochtend 13 dezer te half twaalf zal de kiesvereeniging «Vooiuitgang" te Amersfoort eene vergadering houden, waarvan de punten van behandeling zijn: Rekening en Verantwoor ding; verkiezing van Bestuursledenen voorstel len tot wijziging van uel Reglement. De Vergadering van den A/deeling Amersfoort der Maatschappij Tol Nul van 't Algemeendie zoude worden gehouden heden Donderdagavond 9 April, is lot nader datum uitgesteld. Prof. B. II. Pekelharinguil Delft, zal morgen, Vrijdagavond, in de meeting .in Amicitia van de Afd. Amersfoort der Vereeniging tot bevordering van het Volksonderwijs in Nederland eene rede houden over weltelijken leerpligt" en mogen wij voor spellen dal deze meeling interessant en leerrijk zal zijn, want de spreker, tot onlangs leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutphen, staat bekend als een zeer bekwaam schrijver en spreker; terwijl de discussie denkelijk gloedrijk zal blijken, omdat waarschijnlijk aldaar verscheidene talent volle voor- en tegenstanders van .leerpliglig- heid" zullen tegenwoordig zijn wel iu slaat tot fiksch debat. Door de Directie der Amersfoortsche Beijersch- Bierbrouwenj is aan den Heer VV. Bothof kastelein in dc Sociëteit Amicitia, het houden der restauratie opgedragen in het Paviljoenvan wege genoemde Brouwerij aan den Amersfoorischen berg op te rigten en waarvan de opening tegen medio Mei e. k. zal geschieden. Z M. heeft benoemd tot kapitein der artil lerie bij liet leger in Ned. Indië den Heer F. F. G. Richard, tol dusverre kapitein der artil lerie in West-Indiëen vroeger aanwezig bij het regiment veld-arlillerie le Amersfoort. Zondag 19 April, 's avonds halfzes, zal Ds. C. van Roggenvóór zijn vertrek naar zijne nieuwe standplaats, zjjne afscheidsrede te Amersfoort houden. Z. M. heeft benoemd tot lid van het collegie van Regenten over het huis van arrest te Amers foort Jhr. Mr. J. B Godin de Pestersvoormalig Griffier bij de. Arrondissements-Regtbank aldaar. Het regl van weiden met schapen op het terrein de groole Vlasakkers is verleden.Dingsdag door 11.H. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort over een tijdvak van 21 maanden in het openbaar verpacht aan den Heer Mr. H. Croockewit Jr., voor de som van ƒ50. Men verneemt dn^le keizer van Rusland 12 Mei in de residentie zal aankomen om na een kort oponthoud zich naar Amsterdam te be geven, om den koning geluk te wenscben met het jubilé van Zr. Ms. troonsbestijging. Naar men verneemt, zal voortaan het aard- appelenschillen waarvan de soldaten meestal een groote afkeer hadden door vrouwen geschieden. Gisteren is te Amsterdam in 'l gebouw der Maat schappij Tot Nut van 't algemeen eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Centraal-spoorwegmaatschappij ge houden onder voorrilting van den Heer E. IV. Cramerus. Op deze vergadering waren vertegen woordigd 7167 aandeelen, regt gevende op 324 stemmen. De voorzitter opende de vergadering en deelde mede dat die belegd was om le beraadslagen over het sluiten van een exploitatie-kontrakt met de Rotoerdamsche bank c. s. en over de daardoor noodzakelijk wordende wijzigingen in de statuten. Het exploitatie-kontrakt met de rotterdamsche bank c. s.als koncessie aanvragers voor den aanleg en de exploitatie van spoorwegen in Neder land, heeft dc overname ten doel van de exploi tatie der lijnen der Nedeilandsche centraalspoor- wcgmaalschapprj van Utrecht naar Zwol[p en van Zwolle naar Kampen tot een gezamenlijke lengte van 102 kilometers, cn zulks o. a. op voorwaarde dal de kcncessieaanvragerszich ver binder. tol dadelijke aflossing van de uitgestelde schuld der Nederlandsche Centïaal-spoorweg- maatschappij en tot betaling van ƒ167,17312.}, zijnde het verschuldigde op den coupon n®. 24 der obligation van de Nederlandsche Centraal- spoorwegmaatschappijvervallende 1 Julij 1874, tol uilkeering aan de Nederl. Centraal-spoor wegmaatschappij vóór 1 Januarij 1875 van ƒ208,298.12}, zijnde het bedrage van den op dien datum vervallenden coupon n°. .25 der obligatiën van dc Nederlandsche Cenlraal-spoor- wegmaatschappij mitsgaders van de op dienzelf den datum at telossen 175 obligatiën dierzelfde Maatschrppijtot uilkeering aan de Neder landsche Centraal-spoorwegmaatschappij van ƒ476,135 per jaar gedurende de eerste 3 jaren; 525,000 per jaar gedurende de 3 volgende jaren; 575,000 per jaar gedurende dc 3 volgende jaren ƒ625,000 per jaar gedurende ai de volgende jaren tot aan het einde der aan de Nederlandsche Centraal-Spoor wegmaalschappij verleende concessiën. Deze gelden zullen strekken en de Neder landsche Centraal-spoorwegmaatschappij verbindt zich dan ook die te gebruiken 1°, tot betaling van alle renten en aflossing harer schuld volgens amorlisatieplan dei Ned. Centraal-spoorwegmaatschappij. 2°. tot het betalen aan de aandeelhouders van een dividend van 2 pCt. in de eerste drie jaren, 3 pCt. in de volgende 3 jaren, 4 pCt. in de daaropvolgende 3 jaren en 5 }>Ct. over het 10e en volgende jaren en ten slotte wanneer aan dc aandeelhouders der nieuw op te rigten Maat schappij van de concessie-aanvragers meer dan 8 pCt. over hel bedrag hunner aandeelen wordt uitbetaald zal de helft van dal meerdere per centsgewijze over het aandeelen-kapitaal der Nederlandsche Centraal-spoorwegmaatschappij als extra dividend aan de aandeelhouders dezer Maat schappij worden uitgekeerd, mei dien verstande dal, wanneer aan de aandeelhouders der exploi terende Maatschappij b. 8} pCt. over een jaar als dividend hunner Maatschappij wordt uitgekeerd, de som door die Maatschappij gedu rende dat jaar aan de Ned. Centraal-Spoorweg- maatscbappij verschuldigd, met zoodanig bedrag zal worden vermeerderd, dal de Maatschappij zal zijn in staat gesteld om aan hare gezamenlijke aandeelhouders een extra uilkeering van pCt. over hun nominaal kapitaal ie doen. Deze uitkeering zal geschieden op hetzelfde tijdstip als de dividenden der exploiterende Maatschappij worden uitbetaald. De exploiterende Maatschappij moet voor 1 Maart 1879, als waarborg voor de rigtige nn- koming van het exploitatie-contract een soin van een millioeu gulden bij de Nederlandsrhe Bank deponeren ten henoeve en (er eventuele dispositie vau de Nederlandsche Ceutraal Spoor wegmaatschappij. Nadat de heeren Hollzman en Mf. Boer deze laatste als vertegenwoordiger der gemeente Utrecht, en Mr. Asser eenige bekenkingen hadden geopperd, die door den voorzitter, de heeren Pincoff's en van Lennep werden beantwoord werd bet: explcitatie-contractdoor den heer Stieltjes verdedigdin stemming gebragt met algemeene stemmen op die van den heer Boer, namens de gemeente Utrecht na, aangenomen. Alsnu was aan de orde de voorgestelde wij ziging der statutendie ten gevolge van het aangenomen exploitatie-contract noodig was. Op verzoek van de commissie van obligatie houders werden namens den raad van admini stratie de voorgestelde wijzigingen der artt. 30, 35 en 42 ingetrokken. Nadat de heer Mr. W. van der Vliet nog het woord gevoerd had, werd de wijziging der statuten alsnu met algemeene stemmeneven eens op die van den heer Mr. Boer; namens de gemeente Utrecht na aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Eindelijk heeft de Belgische politie de hand gelegd op de geheele bende valschc munters die het land begiftigden met valsche banknoten van 100; 500 en 1000 tr. Duquesnoy, graveur, is te Brussel en twee zijner dochters mei hunne echtgenooten zijn te Terneuten aangehouden. Al de bewijzen zijn gevonden en Duquesnoy heeft reeds volledige bekentenis afgelegd. Men meldt uil NVinschoten, van 2 April: Heden morgen arriveerde alhic met den tweeden trein van de Nieuweschans de aldaar gestatienneerde rijkspolitie, vergezeld van een Pruissischen confrater, welke verschijning in verband moet staan met een in den nacht van den 3l8ten Maarl op de lsten April in de nabijheid van Emden in Oostfriesland gepleegden moord, vergezeld naar men vermoedt van po gingen lot diefstalvan welke feiten wordt veidacht gehoudcu een militaire dcsc-rteui,naar

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2