ju 2190. Dingsdag- 14 April 1874. A. J. BOS. Winterdienst sangevang 1 Nov. 1873. nederlandscht Centraal-Sprorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.45, 11.4, 2.17, 4.18, 8.12. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.1, 9.47, 1.34, 6.11, 8.56. Diligence-dienst i. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam-, van Soestdijk 2j u., van Baarn 3 u., Eemnes 3}., aank. te Amsterdam te 6 uren. comm. Diligence-Diensten Vaa Amenfoort naar Maanbergen morgen. 6.30op den eenten trein naar Amsterdam Botterdam en Arnhem en namiddag 2.30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 10.16 en 'i sronds 8.16 nor. Van Amersfoort naar Barnereld 6.80 aronds. Vnn Barneseld naar Amersfoort 7.45 'i morg- Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwsrtaal/1-, franco per post ƒ1.15 Prijs der Adsertentién van 1 U en onteigen. Advertcntiën per regel 16 Cta. Reclames per regel 20 centa Aft. nummert 10 eenU; Bestellingen bij den Uitg. A. E, van CUeJf de Lmgestraat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bij' Brieven franco. Advertcntien voor dit blad nit Botterdam «orden aangenomen door het Algemeen AdvrUntietureau van Nijgh ea vajr Diman, Wijnstraat Botterdam. regels 60 Ctaelke regel meerder 10 Ctslegale officiële Amersfoort Bureau AmerifoortecA* Courant Stoovestraat bij Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. Bescheidenlijk de hernieuwde aandacht voorr en overweging van ons hoofdartikel der vorige courant door alle kiezers en verdere burgers verzoekendevoegen wij nog daarbij "dat: eene schier algeineene opkomst ter stembusinzon derheid bij deze verkiezing], hoogst wenschelijk mag worden geacht, opdat daardoor Mogelijker wijs eene herstemming worde vermedendie weder aanleiding kan geven tot hernieuwde agi tatie, en waarop te meer behoort te worden geletomdat weldra de verkiezingsperiode .voor vier leden der Provinciale Staten van ;Utrecht intreedt, waarii-., naar wij duchten, door de talrijkheid der candidatenhernieuwde deining ook bij eene hoogstwaarschijnlijke herstemming daarvoor, wordt veroorzaakt; terwijl het toch zeker door alie goede burgers wordt gewaardeerd, dat eeniederzonder te veel electorale bemoei- jingen, rustig aan zijne bedrijfs- en andere bezigheden, of in zijnen rustigen levenswandel zal mogen blijven. Dit nog opmerkende omtrent de verkiezing voor een lid van den gemeenteraaddie morgen Dings- dag 14 April, van 's voormiddags negen tot vier uren des namiddags plaats heeftzoo zij gehoopt dat de overgroote meerderheid der kiezers zich vercenigende met de als waarheid erkende gronden voor de keuze van den Heer A. J. Bosgenegen zal zijn eenparig te kiezen den Heer LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend i* opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort, over de te helft der maand Maart 1874. 9 PLAATS VAN NAMEN DER GEADRESSEERDEN. BESTEMMING. 1. J. L. Westhof. Amsterdam. 2. J. van Bennekcm Idem. 3. A. M. Brandsen Maarn. Van het Hulpkantoor£Baarn: 4. A. DeernsArnhem. 5. P. Rekkers. Tiel. Regthebbenden vervoege sich aan het post kantoor te Amersfoort. Politieke Revue. Koning Salomo, die al is hij vpor den tegen- woordigen tijd extra-ordinair antiek, evenwel nog eene gevierde traditionneele autoriteit is zei»er is niets nieuws onder dc zon en dat kan thans ook wel ietwat worden gezegd van de buitenlandsche politiek, omdat hetgeen telegraaf en couranten aanvoeren zeer schraal is. Eigenlijk moet men zich daarover verblijden, want: .geen nieuws, goed nieuws," is meest tijds van toepassing omtrent hetgeen het wereld- tooneel kan opleveren en vooral mag men er zich over vei heugen, dal er in Europa niet meer dan één oorlog, zijnde ir. iele opzigten gedeeltelijk maar een parade-oorlog, wordt ge voerd, namelijk in Spanje, alwaar zoo'lschijnt een pretendenten-oorlog onder de meest ordi naire rijksaangelegenheden mag worden gerekend. De correspondent van een Duilsch blad te Madrid schrijft o a.De gevechten om Sotnoros- tro kunnen niet beschouwd wordeu als veldslagen. Zij gelijken meer op de belegering van eene vesting, waarin de Carlisten de bergen hebben veranderd. Die vestingwerken worden door het feger eerst lang beschoten totdat de troepen vooruitrukken cn met de bajonet in de schansen van den vijand kunnen binnendringen, De aan- allers moeten zich zelve weder verschansen om tegen de volgende werken gedekt te zijn. Espartero had in zijn tijd, in 1836 vijfentwintig dagen noodig om van dezelfde plaats tot Por- lugalele door te dringendal toen in handen der liberalen was. Als men dit te Madrid eerder had bedacht, zon men zich niet hebben laten bang n.->ken door de Carlistische berigten toen de gevechten van den 27 .ten en 28sten dadelijk geen groot succès b-.dden. Nu men ook de andere tijdingen vernomen heeft, bied' Serrano veel kans de Cid van een nieuw heldendicht te worden waarin Topele Lorna, Primo en vele anderen dooden en leven den, rollen zullen vervullen. De hertog de la rorre zooals hij onder eet. hagel van kogels naar den gewonden Primo ie Rivera rijdt om hem tot luitenar l-gcneraal te benoemenzooals hij de kolonne vs'i dezen in 'l vuur voert en terwijl zijn trompetter naast hem wordt gedood met deL uittoep >Een andere trompettervoor waarts dappere soldatenverder stormt Topele zich buigende over een gewonden marinier Wn den kogel die zijn jas doorboortkoelbloedig oprapende om dien *als herinnering" te bewaien; Lorna die, niettegenstaande twee wonden, aan 'l hoofd der zijnen wil blijven j Primo de Rivera die zwaar in de borst gewond niet wil dat men hein zal wegdragen maar verlangt naar Muriela gebragl te worden in de eerste linie deze en andere tusschen waarheid en verdichting zwevende episoden hebben slechts rijm en maal noodig om romancen te'worden. Het cijfer dei dooden en gekwetsten trof ons minder aangeuaam maar men troostte zich met de grootere verliezen der Carlisten. Men doet alles om de hospitalen van 't noodige te voorzien De dames te Madrid hebben twee vereenigingen van 't roode kruis gevormd. Het vei trouwen is de gelukster van Serrano is weder hersteld. »Ahantc", roepen pathetische liberalen, «is het laatste fort van 't absolutisme." De laatste schans van 't koningschap 1" voegen de republikeinen er bij. Vacantie is 't tooverwoorddal zoowel «grnole als kleine wereldsburgers in aangename stemming of geestverroering brengt. Reeds lang vóór de vacantie is de geest van de meesten die zoo gelukkig zijn vacantie te kunnen krijgen of zich zeiven deze te gunnen, blijmoedig van den naderenden vacantie-tijd doordrongen. Doch bij millioenen die vacanlie-ger.ol kun nen erlangen zijn er nog meer millioenen wereldburgersdie nooit of bijna nooit het geluk eener redelijke vacantie kunnen deelachtig worden. Vacantie te kunnen hebben is evenwel van groot nnt voor eenieder, want hare rust of hsre genoegens oefenen cencn weldadigen invloed uit o;> geest en ligchaam cn daardoor ismen hij het hervatten der wei kraambeden weder in zekeren zin als hciboicn met hernieuwden lust en ijver voor den arbeid. Vooral voor hendie sterk in de politiek wei ken, moet vacantie hoogstweldadig wor den geacht en daaronder is zeker menig jour nalist die bij de dageiijksche wemeling van hel rad der publiciteit, niet zonder reden, pijnlijk gevoelt dal hij bijna nooit een tame lijke vacantie kan of mag genieten. Ook voor de leden der Franscbe nationale vergadering is het thans Karaer-vacanlie, echter zij maken daarvan met hei oog op de toekom stige stabiliteit hunner parlementaire carrière gebruik om zich persoonlijk met hunne kiezers in betrekking te stellen. Mogten zij en hunne kiezers toch bedenken, dat Frankrijk meer noodig heeft dan louter praters en steramachinesdie alleen beoogen wal zjr, naar hunne neigingvoor Frankrijk goed achten. Mogten zij bedenken, dal het voor Frankrijk een geluk zon wordenindien de legitimisten niet de monarchie, de bonapartisten niet het keizenijk, de repuhiiekeinen niet eene republiek, naar hunne inzichten zouden beoogenmaar dat zij allen als echlvaderlandslieve.ide burgers zich behooren te onderwerpen aan de magt der feiten, zich herinneren hoe bloedig Frankiijk geleden heeft door politieke twisten en burger oorlogen mogten zij zich willen inprenten dat Frankrijk twee groote, verhevene burgers bezit, Thiers en Mac-Mahondie niets voer '4ch zeiven weoschen, maar wier levensdoelzonder verder felijke persoonlijke eerzucht, enkel is rust en vrede in Frankiijk te vestigen. Onder het opschrifta'l waren de schoentjes die 'l deden,'" vonden wij onlangs in een onzer dagbladen het volgende verhaaldatna ge lezen en oveiwogen te zijn, naar wij hopen er toe zal kunnen bijdragen om menigeen onder het volk die thans nog aan den heilloozen ster ken drank verslaafd is daarvan voer goed terug te biengcn Gedurende ^pgigen tijd woonde de schrijver dezes tegenover eene tapperijde Vos genaamd, en sioeg dikwijls rael pijnlijke opmerkzaamheid de handelingen der klanten gade en hoorde hun woorden. Op een winteravond kwam een schoen- maKcrsjongeu in den vrinkel met een menigte kinderschoenenen ik hoorde de waardin die een bijzonder schelle 6tem bad een klein mor sig kindermeisje loepen haar het kind te bfmgea om de schoentjes aan te passen. Ik konde het schepseltje dal er zoo lief en gezond uitzag op de tconbank onder bet gaslicht zien zitten schoppen en schreeuwen terwijl men met allerlei liefkozingen trachtte haar de schoentjes aan te passen. Eindelijk was men klaar en zegepralend nam de moeder de bedorven lieveling op den arm. «Vrienden, kijkt toch eens I Het lieve kind heelt een paar van de beste schoentjes aan gekregen. Kijk, vader, kijk!" Op dat zelfde oogenblik kwam er een lang man die zeer schraal gekleed was uit de gc- lagkanfer en ging de toonbank voorbij en zag hoe het kind de voetjes uitstak, om ze baren vader te laten zien. Sedert lang reeds had een arme vrouw om het huis heen gedwaald. Nu eens zag zij bedeesd door het raam dan sloop zij weèr naar de deur. Zij had een kind op den aim en zag er uit alsof zij zoo in een zou zin ken van kou en uitputting. Menigcn zaterdag avond bad ik deze vrouw daar op de wacht

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1