Hepublikeinscli Howiml was? Veel van al dal gekijf heult hij tc wijten aan de Rroglie wien iiij anders teer genegen is, maar dre meer en meer legts gaat terwyl het volk zich in tegenovergestelde rigting beweegt. Dat Frankrijk 7 jaar ec-ne Republiek blijft, zooals hel lot uu is, wordt niet geloofdmaar dat men Mac-Mahon liglelijk op zy schuift, als hij niet op zij geschoven wil wordendurft niemand aannemen. Staatsman is bij niet, maar een goed militair is hij zeker en tot speelbal laat hij zich gewis- selijk niet gebruiken. AllerleL De heer Fontanias, schepen van Brussel, belast met de afdeeling openbaar onderwijs, heeft België verlaten met een jeugdige onderwijzeres eener gemeenteschool in vergevorderden staal van zwangerschap. Te Parijs-achterhaald, door iemand die van hel stadhuis was afgezonden werd hem door dezen te kennen gegevendat indien hij niet onmiddellijk ontslag nam, de burgemeester en de andere schepenen hunne betrekkingen zouden nederleggen. De heer Fon tanias deed wat van hem verlangd werd, en de Moniteur meldt dal de koning het door den wethouder van Brussel ingediende ontslag heeft aangenomen. Ook heeft Fontanias ontslag geno men als lid van^den brusselschen gemeenteraad als lid der provinciale staten van Braband en als majoor der burgerwacht enz. De ex-schepen, wiens vader burgemeester van Brussel is geweest was op zeer jeugdigen leeftijd tot een hooge positie gekomen, welke hij overigens om 2ijne talenten verdiende, en de schoonste toekomst was voor hem weggelegd. Bovendien is hij de schoonzoon van een zeer voornaam bankier en vader van drie kinderen. Men kan volstrekt niet begrijpen hoe de heer Fontanias zich zoo ver heeft kunnenvergeten om zich zeiven en zijne familie te schandvlekken, en men beweert zelfs dat aan zinsverbijstering gedacht moet worden. Dit Britsch Indië komen nu weder zeer on gunstige berigten. Uit Tirhoot seint de corres pondent van de Timetdat het gebrek toeneemt. De ossendie hel graan en de rijst vervoeren, zijn ziek en sterven. Tweeduizend achthonderd dry vers, die de karren begeleiden, zijn in paniek oolvlugt. De onderkoning erkentdat het niet -onmogelijk is, dat de lasten door den staat te dragenveel drukkender zullen worden. Sir Richard Temple schat, dat in vier divisien het aantal hulpbehoevenden tot 4,500,000 zal klim- Uit Tirhoot gaan duizendeu weg. De buizen staan ledig. Naar men aan de Goesche Ct. mededeelt zon de oorzaak van de beruchte leverworst-vergiftiging te zoeken zijn in zeker persoon (wiens naam ook genoemd werd) die ongenoegen met den slager van Os moet hebben gehad en op wraak bedacht, in den etensbak van 'l varken dat den volgenden dag zou geslacht worden, vergif hebben gestrooideenvoudig met het doel dat varken te dooden. Het gil schijnt echter niet spoedig genoeg bij het varken te hebben gewerkt, zoo dal hel zonder eenig vermoeden door van Os werd geslacht en het giftige vleesch verkocht, dal zooveel onheil berokkend heeft. Door een Fransch officier is een werktuig uilgevonden podometer genaamd dat aangeeft den afstand door een voetganger afgelegd. Deze hangt bet aan zijn knoopsgat en loopt; de «chadding brengt het toestel in bewegingdat -met groote juistheid op eene wijzerplaat den -tijd aangeeft, dien men geloopen heeft. Als een aardig bewys van betgeen men te Amsterdam van de aanstaande feesten verwacht, kan dienen dat voor het gebruik eener kamer, uiuigt hebbende in een straat waardoor de stoet sal passeren in de nabijheid van bel koninklijk paleis aldaar de enorme som van f 400 wordt betaald terwijl door de bewoners van een zeer korte straat pi. m. f 4500 voor versiering is bijeengebragt, waarin de verlichting nog niet begrepen. Men meldt uit Vries: Verbazend groot is dit jaar het transport van bijen langs deze plaats. Verscheidene malen gebeurde het deze week dal de Brink geheel bezet was door doortrekkende bijenwagensdie hier halt hielden. Duizende bijen korven werden alzoo reeds naar de hoven om eu bij (ironingen gebragtwaar het gewin gun stiger staat dan op de kleistreken, van waarde berigten minder gunstig zijn. 't Verdientopmer- king dat de bijenwagensdie vroeger van boven bedoeld transport ledig terugkeerden thans een flinke Tracht stroo van de klei mede voeren. Het drukke vervoer der bijen is voorzeker hoogst aangenaam voor de tolgaaarders op den Rijks straatweg die daardoor hunne pachtsom eehigzins zien vergoed, daarzeaoders zeer weiniginbeuren. Men schrijft uit N.-Anierika: »De bij het hel Departement van Landbouw inkomende berigten geven hoop op een buiten gewoon rijken tarweoogst. De met tarwe bezaai de uitgestrektheid lands is sedert het vorige jaar met acht percent vermeerderd. Honderd twee en zestig dames te Lowel in Massachussetshebben zich lot de wetgevend macbl van dezen slaat gewend met verzoek om toelating van veelwijverij bij de wet. Massachus sets is namelijk met veertigduizend vrouwen meer dan mannen gezegend. Om haar verlan gen aannemelijker te inaken, stellen adressanten voor, te bepalen, dat lot het aangaan van een tweede, derde, vierde huwelijk enz. de toestem ming der vorige echlgenooten vereischt wordt. De Flentb. Nordd. Zeil. bevat het volgende currieuse berigt: Een Deensche dame, die de gave bezit Heden van de jicht te genezen is voor eenige dagen met een aanbeveling van den Üuilscben gezant te Koppenhage naar Berlijn vertrokken om aan von Bismarck de gezondheid terug ie geven. Zij zou echter aan hare hulp de voorwaarde vastkdoopen, dat Noord-Sleeswijk aan Denemarken afgestaan wierd. De bankier Huguetonlangs tot tien jaren dwangarbeid veroordeeldzal eerstdaags naar Nieuw-Caledonië overgebragl worden. De heer W. A. Scholten, fabrikant te Groningen is op de lijst der hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de provincie Gronin gen n*. 1. Hij betaalt in de grondbelasting /899.39 in 't personeel 327.01, in 'l patent f 952.32 te zamen f 2278.72. Te Amsterdam leelt een echtpaar dat op den dag van het krooningsfeest12 Mei, 63 jaren getrouwd zal zijn. De man draagt den toepas- selijken naam van Willem Kroon." De bevolking van Londen wordt tegenwoordig geschat op 3356073 zielen. De oppervlakte dier stad bedraagt 122 vierkante mijlen. Over de Theemsdie gedeeltelijk met schoone kaden omzoomd is, liggen 17 bruggen. Het dagelijksch verbruik vau water bedraagt 514260 hectoliters; de eigendommenwaarvan jaarlijksch belasting geheven wordt, vertegenwoordigen eene waarde van 20 millioen p. st gedurende hel afgeloopen jaar bedroeg het aantal geboorten 12HOO of 2285 per weekde sterfte bedroeg 76634 of 1-446 per week, en wordt door het aantal ge boorten met 44466, of 839 per week, overtroffen. Jules Janin de beroemde criticus, vroeger bekend onder pseudoniem J. J, bevindt zich in een toestanddie het ergste doet vreezen. Uren achtereen brengt de lijder door zonder één woord te uiten. De Standaard erkent «volmondig", dat bij de verkiezing te Appingendam de zegepraal van de liberalen, van de «revolutionaire liberalen" zegt het blad volkomen is. Toch vindt de Standaard de uitkomst «moedgevend". »Nog eens zulk een nedeilaag en wij overwinnen". De toestand van 't Spaansche gouvernement is zeer voldoende, hoewel de wapenschorsingen van den 25sten26sten en 27sten Maart het tegendeel hebben doen denken. De eerste, de vreemdstegat aanleiding tol de geruchten omtrent hel conveniode tweede werd veroor zaakt door eene gelukkig verhinderde ministeri ële crisis, de derde door 't slechte weèr. Maar wij hebben nu 't bewijsdat de regering dien tijd goed beeft gebruikt. Het derde legercorps is gevormd uitgerust en in staat om op te rukken en zijn aanvoerder, een der beste militairen van Spanje zal binnenkort zich van hier begeven. Nu moet men niet vergeten, hoe slecht de toe stand van 't leger nog verleden zomer was. Hoe moeijelijk het was zelf na 't heilzaam gouverne ment van Castelar tachtigduizend man bijeen te krijgen. Hoe slecht de finanliële toestand is, en dat cr ware tours de (orce noodig zijn om eene voldoende geldsom te verzamelen. Zoo kan de regering van Serrano niet zooveel spoed maken als zij wel wilde. Men kan eenige details van haar werk veroordeelen eenige fouten betreuren zich verwonderen over eenigen al te Spaansche buitengewoonheden, maar men kan niet zonder onreglvaardig te worden allen lof weigeren aan dit gouvernement, dat zijn best doet om de sympathie vau 't libarale Europa te verdienen. lugezouden. In het vorig nummer der courant lezende dat op het krooningsfeest alhier van wege de gemeente de schoolkinderen worden onthaald en feestplaten of iets dergelyks zullen ontvangen, zoo zou het wel lief zijn, indien dadelijk nadat dit is geschied deze kinderen zich onder be hoorlijk toezigt naar den Hol begeven en aldaar, sclioolsgewijze opgesteld ecu fraaije stoet zou worden gevormd om vervolgensgelooid met oranjelinten en eenige hunner dragende nationale en oranjevlaggen voorafgegaan door een muziek corps eene wandeling door de stad te maken. EEN KINDERVRIEND. AMERSFOORT, 28 April 1874. De Heer Burgemeester der gemeente Amers foort heeft gisteren van Z.Exc. den Minister vau Binnenl. Zaken berigt ontvangen dal de bestaande spoorwegbrug over de Eem aan de Koppel te Amersfoort niet zal worden verhoogd zooals aanvankelijk door den Minister was beoogd. Hel doet gewis algemeen genoegendat alzoo met succès zijn bekroond de krachtige pogingen, om dat resultaat te verkrijgenaangewend door Heeren Burgemeester en Wethouders in hunne conferentie melden Minister en door de Kamer van Koophandel en Fabrieken in haar adres aan Z.Exc. gerigtterwijl dit. gunstig resultaat levens grootelijks pleit voor 's Ministers welwil lende inschikkelijkheid en die der verdere be trokken hooge ambtenaren waardoor zware kosten voor de gemeente Amersfoort, voortdu rende schade vcor handelscheepvaatt, enz. en ongerief voor ingezetenen volkomen worden vermeden. De algemeene attentie van stadgenooten eu environsbewoners inroepende voor de algemeene vergadering volgens nevenstaande adv. morgen Dingsdagavond in Amicitia te houden lot het vor men eener feestoommissie alhier, zoo hopen velen met ons hartelijk dat de vergadering talrijk cal worden bezocht en mag men hel meeste vertronwen koesteren dat alsdan de feestviering tot stand zal komen. De Heer II. C. Voorhoevepredikant te Amers foort, maakte gisteren aan zijne gemeente bekend dat hij het op hem uilgebragte beroep naar Hatliugeu heeft aangenomen. In de avondgodsdienstoefening der Herv. ge meente te Amersfoort van Zondag 19 April is eene extra-gift van f 40.voor hare armen gecollecteerd In de vergadering van hel Departement Amers foort der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen zijn de Heeren Ds. H. W. Kal/f en U. Croockewil jr. tol leden van het Afdeelingsbestuur gekozen ter vervanging der aftredende Heeren Mr. F. II. van Persijn en W, A. Croockewildievolgens het reglement, thans niet herkiesbaar waren. Verslagen zijn uitgebragt door de commissiën der departementsschoolder spaarbank, van het ziekenfonds, der hulpbank en volksvoor- draglen en hare overgelegde rekeningen en ver antwoordingen werden goedgekeurd. Zaturdag jl is door den majoor F. P. Klynsmo kommaudant in de Elfde Stelling der genie te Amersfooit aanbesteed, hel eenjarig onderhoud van primo Mei 1874 tot ultimo April 1875 van de kazernen stallen magazijnen enz. te Amersfoortminste inschrijver de Heer J. II. Bokt, voor 5595.de werken op de leger plaats bij Milligen minste inschrijver de Heer II. J. Buitenhuis te Elspeet voor /2727.zijnde deze werken aan genoemde inschrijvers gegund behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. Naar in andere bladen wordt gemcldtheet de Duitachcrsedert het einde des vorigen jaars in arrestwegens het leggen van eeu stuk rail op den spoorweg bij Driebergen, niet Ferlop zooals hij zich noemt, maar eigenlijk Frohnsdorf en zou hij als deserteur uit het Pruissische leger met valsche papieren in Neder land zijn gekomen. In dc Tweede Kamer is Zaturdag jl. het ont werp tot wijziging der bepalingen nopens het pandregt met algemeene stemmen aangenomen, nadat op artikel 1199 was aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs, om te laten vervallen alinea 2 eu 3omtrent de reglen des pandgevers gedurende den tijd dat het in bet bezit van den pandhouder is. Ook het ontwerp tot afschaffing van het zegel- regl wegens acten van beleening is aangenomen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2