Y r ij d ag 12 J u n ij 1874. j* 2209. Nkderlandsch* Centra al-Spoor weg. Vertrek van Ameufbort naar Utrecht 7.10, 9.19, 11.06, 2 20, 3.25, 8.16. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.449.41 1-87 6.15 9. OoSTBRSPOOHWEG. Vertrek van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3 18; 8.20 en 9 50. Veftrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.60. Van Amsterdam naar Utrecht 6.55; 3.10; 3.55. mum DlLIGENCS-PlENSTRlf van Hen Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen '«margena 6.45op den eersten trein naar Arnhem en namiddags 6 30 nor. Van Maanbergen naar Amersfoort morgens 9.16 en 's avonds 8.21 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 6.16 's avonds. Van Barneveld naar Amersfoort 7</« morg. Dit hlud verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal/l—franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentlén van 1 tot 6 regcs 60 Cts elke regel meerder 10 Ctnlegale, olltciële en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cta. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amere/oorteeke Courant. Stoovertraal bij de Langestruat. Wijk B. No, 33en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nijsh en van Dit*ilWijnstraat Botterdam. De Parlementaire Verkiezing in het kiesdistrict Amersfoort Onlangs hebben wij medegedeeld dat de lieer Mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lock- horst voornemens was weldra zijn ontslag als lid der Tweede Kamer te nemen en werkelijk heeft hij aan dat voornemen gevolg gegeven, hetgeen velen en ons leed doetwant men had hem gaarne nog jaren achtereen in ons Parle ment gehouden. Hij maakte aldaar wel geen schitterende oratorische figuur, bij zoo velen die er willen uitblinken door wclspreken en veelspreken doch evenwel werd zijne aanwezigheid gewaar deerd zooals reeds in een onzer voorgaande nummers is gezegd, wegens zijn loyal karakter, beininnelijken omgang en gematigde beginselen. Hij bevorderde steeds, naar zijne beste krach ten, de algeineene belangen, zonder partijdrift in het spel te brengen en was, zonder dal het iets in 'l oog liep, voor verschillende zaken van speciaal en algemeen nut soms indirect werkzaam. Ook voor het vlug verkrijgen van den Ooster spoorweg thans voor 't publiek verkeer ge opend, heeft hij zijne beste pogingen aange wend en zelfs in de Tweede Kamer zeer gepast het woord gevoerd. Was zijn ontslag nemen ons op zich zeiven niet aangenaam, nog minder aangenaam was het ons dal daardoor eene nieuwe verkiezing noodzakelijk is geworden, juist in eenen zoo- genaainden komkommertijdwaarin wij dachten rustig met vele andere zaken bezig te kunnen zijnterwijl nu duizende belangstellenden met ons in dit kiesdistrict in onrust komen en door hevige kiespijn worden bezocht. Dat er tal van candidaten zouden oprijzen en genoemd worden was wel te denken. De Standaard zegt «Ook dezen keer schijnt men te Amersfoort van anti-revolutionaire zijde met een eigen candidaat te zullen optreden. Reeds noemt men van verschillende zijden den heer J. Wolbers te Utrecht, als de man op wien do keuze zich zou vestigen. De heer Jhr M. M. van Ascfs van Wijckinsgelijks te Utrechtscheen eerst de bedoelde persoonmaar hij verzocht niet in aanmerking te komen. Voorts worden ook de hoeren I. Esser in Den Haag en niet minder prof. de Geer genoemdmaar de omstandigheid dat de heer Wolbers reeds in 1871 candidaat te Amersfoort was, schijnt de schaal te zijner gunste te doen overslaan. De beslissihg verblijve aan onze kiezers te Amersfoort. Onzerzijds be slaat er tegen geen der genoemde candidaturen bedenking." Wat de Standaard omtrent de candidatuur van den Heer Wolbers in 1871 aanroert, is een grootc bluf, want hij verkreeg toen als openlijk gesteld anti-revolutionnair candidaat slechts 232 stemmenterwijl de heer Alberdingk Thym bijna eenszooveel, namelijk 446 stommen erlangde. Het zal wel niemand verwonderen dat de Standaard tegen geen der door hem genoemden eenige bedenking heefthij zou zelfs een bezem stok een goed candidaat vindenals die bezem stok maar was vijand van de liberalen, van de conservatievenvooral vijand van de Room- schen en natuurlijk vijand van veel wat de tijd geest medebrengt op het gebied van heden- daagsche beschaving en intellectualiteitte minder is dat de Standaard kwalijk te nemen omdat dit blad tegenwoordig gaandeweg tering- achtiger wordt. Dat blad wil genoemden wel in aanmerking brengen tegenover candidaten als de Heeren Mr. W. baron van Goltstein en Mr. J. Heemskerk Azn.veeljarige en geroutineerde kampioenen op parlementair terreindiezoc als door hunne voor- en tegenstanders algemeen is en wordt erkendbij duizende gelegenheden hebben be wezen te zijn uitstekende Volksvcrtegenwoor- Door de liberalen wordt de Heer Lodewijk Mulderevenals verleden jaarcandidaat ge steld zoodatals er nog eenige candidaten opschieten, het kiesdistrict, tijdens dit groeizaam wederdoor ruime candidalcnkeuze zal worden gezegend. Politieke Kevue. Hel ministerie Dtsraëli belooft vruchtbaar le zijn voor den welgevendcn arbeid. Het booid van het kabinet heetl althans de leden van hel lagerhuis verzucht zuinig le willen wezen met den nalionalen tijddaar er niet minder dan reven wetsontwerpen van het uiterste gewigt bij het huis in behandeling zouden worden gebragt, zoodal de tegenwoordige zitting welligt zeer lang zou duren als de heeren zich niet een weinig haasten. Die aanzegging geschiedde bij de beraadslaging van het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1872 betrekkelijk den verkoop van sterke dran ken waaraan de geheele zitting werd besleed zonder dal zij ailiep. Uit de rede van den minister Crost bleek dal hij, de bierhuizen en kroegen opéénelijn stellende, het uur van sluiting voor Londen op halleen (in plaats van 12), voor provincie steden op 11 (in plaats van balilwaalt)voor 't platte land op tien (zooals nu) gesteld wilde hebben. De heer Harcourt betoogde dat de wisselzieke regering daarmeè haar wet zoo onbeduidend gemaakt had, dal er luttel teden van bestaan voor overgebleven wrs; 't geen niet belette, dat men over de artikelen ging stemmen. Een amen dement van Forsythom hel sluitingsuur voor Londen weer op twaalf le stellen een ander van Harcourtom hel uur van balllwaalf voor de provinciesleden te behouden, en een derde, van Mellyoin dat laatste des Zondags op negen te bepalen in plaats van tien werden allen verworpen. Verleden maand moest het kanton Uri een Landamman, hooid der Uitvoerende Magtkie zen. Hel streed voor den Sonderbtind in 1847 en is diep bedroelddat dit jaar Piotestanten en libetalen triumieerdentoen de herziene grondwet, die dc onafhankelijkheid der kantons beperkt, aangenomen werd. De heer Epp wiens tijd als Lrndamman om was, zeide tol de ver- eenigde Uriërs «Ik heb volstrekt geen lust om herkozen te worden en ik verzoekdat men hel ook niet doen zal. Ik heb weinig pleizier van mijn ambt gehad en mijn opvolger zal cr nog minder van hebben, want wij beleven booze tijden. Wij verliezen onze oude grondwet en krijgen er federale instellingen voor in de plaats. Er zullen nienwe belaslingeh komen en ik ben er de man niet naar, om onder zulke omstandigbeden nog Landmannan te blijven ik heb er mijn bekomst van. Als ik eens bedaard met een vriend een glas wijn diinkmaken de liberalen er dadelijk een spotprent van. Dat hindert mij ik wil een glas wijn met goede vrienden kunne i drinken zonder dal een ander er zich mede bemoeit. Ik dank u derhalve voor bet genoten vertrouwen en stel u voor den heer Luster te kiezen." Deze kwam daar dadelijk tegen op. «Dertig jaren zeide hij ben ik in dienst van het kanton geweest en meestal had ik veel te doen voor weinig loon. Om nu het allerzwaarste ambt op mij te nemendaartoe gevoel ik vol strekt geen lust. Ik ben er ook al le oud voor." «Kom, mijnheer Lustergij zijl nog geen zestig!" riep de vergadering. «Ik moet hernam deze ieder dag een middagslaapje doen anders ben ik niet wel. Ik had werkelijk lieverdal gij den heer Arnold l^oost." Medeburgers zeide de heer Arnold ik versoek u hetgeen de heer Lutser zegt, slechts als een vorm van beleefdheid op le vallen. Hij is juist de man om den heer Epp op le volgen. Wat mij betreft, -ik geef u mijn woord van eerdat ik geen Landamman wil worden." Bijna eenparig werd dan ook de heer Luster gekozen. Uw vertrouwen zeide deze treft mij en met Gods hulp zal ik mijn best doen. Ik dacht, dal bet het smartelijkst oogenblik van mijn leven was toen ik onlangs mijne brave moeder begra ven had, maar ik verzeker u, dal bel rnij niet meer verdriet aandeed, dan de aanneming van dit ambt. Hut zijn booze tijden voor bcmdie de beschermer van de weduwen en weezen van bet kanton moet zijn, want de kas is leeg. Wij hopen veel van dat «gat der toekomst" dat door den St. Gothard geboord wordt, maar er ■al ook een wolk van Italiaansche en Duitsche landverhuizers door komen, die onze goede zeden bederven en ons brood ontnemen zullen. Ofschoon wij neen I stemden moeten wij onder nieuwe wetten leven. Maar wij mogen ons niet beklagen nu de Heilige Vader een gevangene is. En het is ook waar, dat wij niet zooveel belasting moeien opbrengen als onze buren over de bergen aan hun «Galanluomo" en onze geestelijken worden niet zoo vervolgd als in Duitschland door dien man, die Frankiijk .erplellerd heeft en nu de Bisschoppen gevangen zet. Maar gij kunt er zeker van zjjn dat de Kerk het wel te boven zal komen. Ik ben maat een zwak sterveling maar ik zal mijn best doen." Daarna legde de nieuwe Landamman den eed af. Met betrekking tot den partijstrijd en de ver deeldheid onder elke partij zelve is uil Prankijk le melden dat het iinkcr-contrum eiken dag een schrede voorwaarts doet om tol de oplossing van de crisis te geraken ca de linkerzijde beslo-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1