ten heeft het manifest van het linker-centrum niet met een tegenmanifest te beantwoorden. Eerstgenoemd document beval een duidelijke aanwijzing van wat men wilen onderscheidt *ich hierdoor gunstig van het manifest van het regter-centrumwelke fractie thans door de regter-en door de linkerzijde lastig wordt gevallen, De organen van de regterzijde verwijlen den orloanisten «gij hebt het orleanismus begia- ven" en geven hun den raad«gij ziel hel linkerccutruiii stelt onaannemelijke voorwaarden, gij moet wat doen, wilt gij niet de prooi van het bonapartisinns worden; aan de radicalen wilt gij de hand niet reiken, dus blijft tl niets over dan met lijf en ziel bij ons aan te sluiten." Aan den anderen kant rekenen hel linker-cen trum en de gotische linkerzijde, welke, in overleg met de Tliiers-lraclieaan het centrum de leiding ovcilaat, er op dat de 52 leden van hel regiereen:ruin nu tij geïsoleerd staan zullen kunnen goedvinden thans meer werke lijke concession te doen, te eerder daar de vele handteekeningen onder het programma ten be wijze strekken van de eensgezindheid van het linkerccnlrum. Allerlei. Een treurig ongeval heelt dezer dagen in Zwitserland plaats gehad. De heer en mevrouw Liskeard een jong Engelsch echtpaar op hun huwelijksreivjehadden met eenige vrienden partij gemaakt om den Mont-Blanc te bestijgen. Toen tij den top van den coriidor bereikt had den kregen de dames zooveel hinder van de koudedat de gidsen hel gezelschap ernstig aanraadden om terug te keeren. Allen waren met koorden aan elkander vastgehecht en de jonge vrouw ging vooruit, leunende op den arm van haar gids. Maauwelijks hadden zij een honderd schreden algelegd, toen mevr. Liskeard en haar geleider plotseling verdwenen in eene klove, die slechts met een dunne laag ligt be vroren sneeuw bedekt was. Ongelukkig brak het louwwaarmede zij aan de overige tochl- genooten verbonden waren en er was geen spoor meer van hen te zien. De heer Liskeard ont bood onverwijld buitengewone hulp uit de Grand Coalelsmaar de ligchamen waren niet terug te vinden, die dus meer dan waarschijnlijk ettelijke duizcude voeten diep onder het ge bergte moeten zijn nedergekomen en waarschijn lijk onmiddellijk dood zijn geweest. Men meldt uit Dordrecht van 8 Juni Naai wij vernemen hebben eenige ongenoode gasten, zoo men zegt uil Rotterdamgedurende den druksten kermistijd, getracht hunne handig heid te loonen in tiet onderzoeken der zakken van de kermisgangersen op, in hun oog, onbeheerde winkelladen en winkelwaren. Met genoegen kunnen wij daarbij voegen, dal de politie, met behulp van ijveiige stadgenooten eenige personen van deze soort in de uitoefening van hunne goocheltoeren belet heelt, zoodat deze, om met den Prediker te spreken zullen komen voor den gerichte. Men meldt uit Roermond van 6 Juni: Jl. Zondagavond na hel bijwonen van een concert, wilde een jonge jufvrouw hier ter slede door middel van naptba eenige vlekken uit hare handschoenen wasschen. Bij ongeluk kwam zij te dicht bij een brandende kaarswaardoor de naphta vlam vatte en zij vreeselijke brand wonden aan handen en armen ontving Haar toestand Is lol op dit oogenblik vrij bedenkelijk gebleven. De commissie voor de slrafverorderingen te 's Gravenhage heelt de volgende ontwerpveror dening ter wering van openbare drenkenscha[i ingediend. Eenig artikel «Het is verboden zich in kenaelijk beschonken toestand op den open baren weg te vertoonen. Overtreding van dit gebod woidt £eslrall met eene boete van 3, tol f 10, De feestcommissie te Gorkum sluit hare rekening met een tekort van /"2000. Dc Amtt. Cl. meldt: De wedrenoen, gisteren met merriën gehou den lokten onder zoo mogelijk nog gunstiger weder dan dal van Woensdag, een buitengewoon groote massa menschen naar Epsomen zelfs de «effektenspekulanten" verlieten de beurs om «aar de «Oaks", zoo als die wedrennen heeten te gaan. Dc buitensporigheid te Swindon en in het naburig dorp Wroughton, Donderdag-avond begaan overtreft intusschcn alles wal over de geestdrift voor hel wedrennen tol nu vernomeu werd. De winner van de «Derby" George Frederick toebehoorende aan den heer Cartwighl, werd te Wroughton tot het wedrennen opgeleid en keerde als overwinnaar naar Swindon terug. Een aantal menschen wachtte het paard op onder het geven eener serenade met blaasinstrumenten eu men koos Ufindels muziek waarmede een overwinnende held begroet wordt (Sec, the conquer ing hero comet). Een optogt met George Frederick aan het hoold trok Swindon door. Te Wrouglon aangekomenwerden de kerkklokken geluid het dorpsorkest speelde in de straatde dor pelingen waren allen op de been en verlustigden zich tot laat in den nacht. Daily News waaruil deze mededeeling genomen is en die hel uit een telegram gisteren aan den Standard gezonden, trektdoet zijn berigt vergezeld gaan van de vergelijking dezer paarden-vereering door de bewoners van Swindon en van Wrougton met die door den romeinschen keizer bewezen, toen hij zijn paard met vergulde haverkorrels deed voeren uit eene krib met edele steenen ingelegd. Het is'te hopen voor de eer tan de Swindonsche en Wrougtonsche bevolking dat het berigt eene fopperij ol minstens eene groote overdrijving bevat. Uit Arlon schrijft men Vijf smokkelaars, waaronder drie uit Virion en twee Franschen, trachtten sedert eenige dagen tabak en buskruit binnen te brengen in het departement der Meurthe-et-Moselle. In den nacht van 30 tot 31 Mei besloten zij, met hunne koopwaren de grens te overschrijden. Zij geraakten ongestoord over de douanen-linie, maar toen zij tegenover het dorp Colsney lusschen Longuyon en Wezin kwamen vielen zij in een hinderlaag. De douaniers vielen de smokkelaars aan met de karabijn in de hand. Een der smokkelaars meende tien of twintig douaniers te zien, ter- wijl er maar twee waren, en riep tol zijn mak kers laat ons vluchten Aanstonds zetten allen het op een loopen tot aan een waterwaar zij moesten overgaanzij liepen verkeerd en geraakten in een plaats, waar het water 8 lot 10 meiers diepte heeft. Vier hunner verloren er hel leven. Deze alleen, die het sein tot den aftocht had gegeven gelukte er in den anderen oever te bereiken, van waar bij de noodkreten zijner kameraden moest hoorenzooder hen ter bulp te kunnen komeu. In de Middelb. bladen is thans opgenomen bet rapport door den hoogleeraar J. W. Guuning, te Amsterdam aan den regter-commissaris te Middelburg gerigt in zake de beruchte leverworst- vergiftiging. De heer G. had slechts weinige stukken worst te zijner beschikkingproeven daarmede op dieren (witte muiten) genomen gaven volstrekt geen resultaat. Hel chemisch onderzoek leidde evenals dal van Dr. Seelheim, tot de ontdekking van veel leucine in de worst, maar prof. G. is hel niet eens metjlr. 5-, dat dit een kenleeken van ziekte der lever zou zijn. Alles te zamen genomen blijktdat de vol gende resultaten zijn verkregen noch hel uit wendig noch hei microscopischnoch het het scheikundig onderzoek hebben iets aan het licht gebragtwaaruit zou kunnen worden afgeleid dat de wordt zelve na de vervaardiging, of de ingrediënten vóór of bij de ^rvaardiging met eenig vergiftig bestanddeel zijn gemengd geweest, of dat de slagtdieren die de ingre diënten hebben opgeleverdvergiftigd of ziek zouden geweest zijn of dat die ingrediënten in bedorven slaat zouden zijn aangewend. De hoogleeraar zegt, dat dergelijke gevallen van ra»«elachtige vergiftiging jaarlijks in ver schillende landen in niet onaanzienlijken getale voorkomen. De verschijnselen moeten tot de op hel oogenblik niel-verklaarbare worden gerekend. De heer G. is in zijn onderzoek bijgestaan door de hoogleeraren Hertz Oudemans Place en dr. (Meierte Amsterdam, benevens door prof. Leisetingte Dresden. Ook de veearts C. Kritzler stond hem met zijn uitgebreide ervaring over vleeschkeuring ter zijde. Prof. Gunning heeft echter het onderzoek nog niet gestaakthij hoopt tells, dat het niet geheel zonder positief resultaat voor de wetenschap zal blijven. Ter vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort op Dingsdag 9 Junij jl. gepresideerd door den Heer Burgemeester Mr. A. G. Wijert waren tegenwoordig 13 leden alwezig de heeren Schluiter en Herschel met kennisgeving. De notulen der voorgaande vergadering worden na lezing goedgekeurd. Aan de orde is een voorstel van B. en W. om aan de openbare armenschool eene hulp- onderwijzeres (waartoe zich mej. A. Schermer bereids heelt aangemeld) te benoemen en de jaarwedde vast te stellen op f 450. Na toe lichting van den voort, wordt dit voorstel met algem. at. aangenomen tullende na verkregen goedkeuring van Gedep. Staten de vercischte oproeping van sollicitanten gedaan worden. Voordracht van 13. en W. om aan den op zichter over de gem.-werken ontslag uit die betrekking te verleenen. Aangenomen met alg. stemmen. Voordracht lot het vei richten van eenige af- en overschrijvingen op de begrouling der schut terij over f873 als voren. Ingekomen zijn Verzoek van den hoofdon derwijzer P. Boodehulponderwijzer aan de openb. armenschool, om tiactementsverhooging. Ter secretarie en te behandelen in eene vol gende vergadering. Rekening van hel burgerweeshuis over f873, bedragende aan inkomsten en uiig. 14415,02, waaronder een subsidie van f 544,68 uil de gemeentekas ontvangen. Te onderzoeken in de afdeelingen. Rekening der bank van leening over 1873, een nadeelig saldo opleverende van 830,85'/,, met daartoe betrekkelijk schrijven vaa de di rectie dier instelling, en bijgevoegd voorstel van B. en W.om, aangezien de werking der beleenbanken in het algemeen bij de vele hulpmiddelen ter verkrijging van gelden min der aan het doel beantwoordt evenals in an dere gemeenten tol opheffing vau de bank in beginsel te besluiten. Als voren. Voorstel van B. en W. betreffende het ver- breeden van de brug aan de lltrcchtsche poort, volgens overgelegd plan, en hel vei beleren der bestraling op dat punt, een hooldtoegang lot het spoorweg-slation. Als voren. Verzoek van de vereenigiug tot bestrijding van epidemische ziektenom maatregelen te beramen en vast te stellenwaardoor eene verbetering wordt aangebracht in den toestand van opruiming der fecaliën. De voorz. acht deze aangelegenheid van groot gewichteu stelt daarom voor in de aideelingcn haar te behandelen waartoe z. h. o. besloten wordt met bepalingovereenkomstig het voorstel van den heer v. Walchren ondersteund door den heer v. Persijn, dat vooraf het gevoelen der openbare gezondheids-commissie zal worden in gewonnen. Naar aanleiding van een door den heer L. E. Lagerwey gedaan voorstel wordt z. h. o. besloten aan B. en W. op te dragen, namens den gemeenteraad hulde en dank te betuigen aan de feestcommissie voor de lof waai dige wijze waarop zij zich van hare moeijelijke laak heeft gekweten. De zitting is daarop gesloten. De Directeur van het Postkantoor maakt be kend dat van af lieden (10 Junij) de verzending per Diligence en per Poslkar naar Amsterdam en aan die route gelegen plaatsen (Busligting ten 1 ure) opgeheven is. De laatste busligting voor de verzending naar Amsterdam heeft nu plaatsten 1.50 's m. 10.40 's m. 2.45 's a. 7.45 1.'sn. De Dienstregelingen met nadere aanwijzing worden spoedig verkrijgbaar gesteld. De Directeur voornoemd C. SMITT. AMERSFOOBT, ff Junij I874. Men schrijft ons uit 't Gravenhage De di8CU8Siën over Atchin in de Tweede Kamer gevoerd en het oordeel over hel beleid van den Opperbevelhebber hebben bij velen eenen onaangenamer! indruk gemaakt. Zij vragen »»is de Kamei op dit oogenblik wel in staat een juist oordeel te vellen over de wijze, waarop de oorlog is gevoerd en weel zij oi hel vertrek van de expeditie, wat de hooidmagi belieft, al of niet eene daad is van wijs beleid?"" De Kamer heelt zich vooral te onthouden van eene «voorbarigheid" die onder hel Volk eene geringschatting kan ten gevolge hebben van mannenaan wie wij zoo veel zijn verpligt. Wij vroezen dat, ten aanzien van de inter pellatie van den Heer Fabiushel laatste woord nog niet is gesproken en 't zou heel goed kunnen gebeuren dat generaal van Swieten zelf over de wezenlijke beteekenis van eenig woord ophel deringen vroeg die den spreker in verlegenheid zouden kunnen brengen. Ooze troepen hebben veel geleden en dapper gestreden en wij behoeven niet schroomvallig te zijn als er sprake is om hun lof en eer te brengen maar wel als er critiek zal uilgebragt worden. 't Is gemakkelijk op de zachte banken der Tweede Kamer en in sociëteiten en koffijhuizen uit de hoogte te spreken over de resultaten van den krijg op Alchin maar de braven die met volharding en moed hebben gevochten, om te tooncn dat wij meester zijn en die de eer van

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2