kamer werd gerangschiktzoodat zijne verdien sten steeds ten volle door zijne medeleden en tal van oordeclkundigen werden gehuldigd. De eervolle parlementaire loopbaan van van Huilstem is de waarborg dat hijgekozen wor dende, aan de redelijke verwachtingen der kiezers van bijna alle politieke en godsdienstige rigtingen kan en zal voldoen, zoodat alle kie zers met gerust geweten hunne stem op hem kunnen vereenigen. Liet men de kiezers rustig aan hun eigen ge voelen cn aan hun eigen inzigt omtrent de ver kiezing overdan zouden nagenoeg alle kiezers hunne stemmen op hem vereenigenbesell'cnde zijzijne parlementaire loopbaan en levens- rigting tot rigtsnoer voor hun oordcel nemende dat hij de geschiktste en waardigste candidaat voor ons district isdoel» nu worden door anti- revolulituinaire drijvers hartstogten opgewekt en gemoedsprikkelingen toegepast ten gunste van wat zij noemen eigen candidaten. Juist dal ligt niet in den geest van het ver tegenwoordigend stelsel des Kijks. De afgevaar digde behoort niet te zijn partijknechtwan» de Sla ten-Generaal moeten vertegenwoordigen het gelieele Nederlandsche Volk, zoodat de Volksvertegenwoordiger geroepen is werkzaam te zijn voor het algemeen belangmaar niet voor partijbelangen sectedri/t geheel vreemd aan zijne roeping behoort te zijn. Tegenover den Deer van Gollstein zijn gesteld de Heeren Wolbers en van Asch van Wtjck die zijne parlementaire bekwaamhedenonder vinding en verdere doelmatige hoedanigheden missen en hoewel de anti-revoiulionnaire partij zeer sterk in dit district ishangt evenwel de uilslag der verkiezing bijna geheel al' van de Catholieke kiezers, die een vierde van het getal districtskiezers vormen. Zonder de hulp der Catholieken zou Jhr. Mr. van Loon zelfs niet in herstemming zijn gekomen en voor deze en meerdere bewezene diensten werden zij door de anti-revolutionnairen her haaldelijk met nog meer dan de grofste en zwartste ondankbaarheid be loond, waarover wij niet met feiten zullen uitweiden, omdat wij eene rustige verkiezing wenschen en beoogeu. Wel wordt er gezegd dat de Cathoheken welligt ook een eigen candidaat zullen stellen doch de ondervinding heelt geleerd, en het wordt ook zeer goed beseftdat geen definitieve overwinning daarvoor in dit district mogelijk is. Wel behelsde, geschreven door vurige liberalen, een der districtsbladen zaturdag jl. het volgende »de ultramontanen zullen visschen in troebel water, om op eens voor den dag te komen met een man, in den gcheelen strijd niet, of slechts even op het laatst openlijk genoemd." Wij voeren daartegen aanmen met vertrou wen hooptdat bij de Cath. kiezers het verledeno zal zijn rigtsnoer voor het tegenwoordige en men dus de verwachting voedsel mag geven, dat alle kiezersvan alle gezindtendie zich niet door anti-revolutionnaire hartstogten en niet door liberale theoriën laten opwinden eensgezind hunne stemmen zullen uitbrengen op Mr. W. baron van Gollsteinzijnde hij een candidaat, die practisch 'sLands belangen be hartigt, die liefde en vrede onder belijders van alle gezindten beoogt en dit bewijst door daden. Door de kiesverecniging Amersfoort en meer dere kieskringen in 't district is hij tot candidaat geproclameerd en diensvolgens worden de kie zers uilgenoodigd op Dingsdag 23 Juni e. k. eenparig hunne stemmen te vereenigen op Mr. w. baron VAN GOLTSTEIN. V erbetering. Op blidt 1, 3* kol lïe regel nrt: Tmtede Kamer; moet *ljn Eertle Kamer. Politieke Iteruc. Wat tal einde weien van den centrum- strijd in de Kransche Nationale Vergadering De regterzijde van hel centrum wil de Repu bliek en de linkerzijde wentcKl de Republiek maar de eene tvil Mac-Mahon en de andere zou misschien Mac-Mahon gedurende 7 jaar dulden. De regleizijde der Nationale Vergadering zou Frankrijk weder let een koning- ol keizerrijk proclameeren en de linkerzijde, de Nationale i Vergadering willen ontbindenten einde dan door eene echt Republikeinsche vergadering de Republiek op hechten grondslag te vestigen. Mac-Mahon is zeer verdrietig oyer die parle mentaire spiegelgevechtenin welke tnen hem vergeet en wouder is hel niet, dat hij begint te mompelen van «aftreden." De Deensche Ministers komen eindelijk tot de overtuiging dat zij verstandig handelen vooral voor zich zeiven met heen te gaan. 01 de Koning dan opvolgers zal zoeken uit de rijen van hen die de Ministers verjoegen is nog onzeker. De Gastelarex-Spaansch Minister en beroemd redenaarvoerde dezer dagen te Lissabon aan een leestmaalter zijner eer gegeven het woord over de goede verstandhouding lusschen Spanje en Portugal en over de politieke en commerciële belangen der beide volkeren. Ge.ieraal Concha begint nu ook den bijnaam te krijgen van lalmer ot dralermaar heelt hij geen reden ooi met langzamen spoed te handelen? Men weet hel niet en kon dus over zijne schijnbare werkeloosheid gevoegelijk zwijgen maar zwijgen is voor vele liedeu eene moeijelijke kunst. Hij meent dat Serrano hem tegenwerkt eu 't zou hem weiuig kosten den sabel iu de schede te steken. Men zegt dat het Spaansche leger Don Al- phonso tot koning van Spanje wenschlmaar de Natie het politiek statu quo wil hebben gehandhaafd met Serrano als President en dat wel voor 4 jaren. Het leven ia Frankrijk aan de Republiek gegund (7 jaar)vinden de 5panjaarden wel wat lang. De Hongaarsche Landdag houdt zich thans bezig met de vraaghoe is hel deficit ia de schatkist te vullen Dat deficit bedraagt ruim 40 millioen Gulden. üe Paus heelt den lerschen kardinaal Gullen gelast om door eene Synode de belangen der Roomsche Kerk in Ierland te doen behandelen. Die synode zal, onder den vorm van kerkePjke beraadslagingen het karakter aannemen van een Iersch Parlement en voor het Engelsch Ministerie zeer lastig kunnen zijn. A M ERSFOORTTi 5Ju nyl 87 4. Men schrijft ons uit 't Gravenhage Wij zijn hier in de stille, maar de gesprekken over de inlerpellalie-F«6i«* zijn nog niet geëin digd en al waren ze ook ingerakeld, zij worden hoogstwaarschijnlijk spoedig weder opgerakeld. 't Voorstel om voor den Minister van Buiten- landsche Zaken een huis te koopen vindt bij 'de pers geen bijval, ook al wilde de Tweede Kamer dezen Minister- gaarne eenige attentie bewyzen. Men verwondert zich dat de zuinige Opper- schatmeester zich tot zulk eene uitgave heeft laten vinden. Dat er overigens in de Kamer zijn die te weinig waarde hechten aan de diplomatie mag men wel aannemen. De Staat, die bij andere Stalen niet behoorlijk wordt vertegenwoordigd moet wel eens onder vinden dal men zonder zijne voorkennis, zonder dal hij er iets van weet zaken beraamde en maatregelen nam die schade doen aan zijne takken van beslaan of te kort doen aan zijne waardigheid. De Tweede Kamer zal nog eenige wetsont werpen behandelen en dan, tegen Julij, groote vacantie nemen. Konden de journalisten ook maar eens vacantie netr^n I De discussiên over het censuj-wt*sontwerp en die op de afschaffing van de zeep-acxjn* kunnen nog al belangrijk worden, omdat bij het eerst genoemde de politiek in 'l spel komt, en bij bet tweede hoogsibelangrijke finantiëele mede- deelingen zullen worden gedaan. Er wordt gezegd na de behandeling van het cemui-ontwerp moet ontbinding dor Tweede Kamer volgen. In de Donderdagavond jl. gehouden vergade ring der Afdeeling Amersfoort van het Nederlandsche Schoolverbond werden de Heeren A. M. Kollewijn te Amersfoort en Dr. F. G. B. van Bleeck van Rijswijk te Harderwijk als het meest wenschelijk aangewezen ter vervulling van twee vacante plaatsen in hel Hoofdbestuur. De lieer H. W. Kal!f niet meer verlangende als algevaardigde der Afdeeling bij de alg. ver gadering in aanmerking te komen zoo zal de Heer A. J. Hos, als zoodanig fungeren, terwijl de Heer Kalff als plaatsvervanger gekozen deze benoeming aannam. Ter voorziening in eene vacature bij het aldeelingsbeslufe werd de Heer M. L. Celosse gekozen. Iie( plan bestaat bij het Afdeelingsbcsluur om eerstdaags weder een kersenieest voor school kinderen te organiseren. Zaturdag jl. is de 54ste verjaardag van Z. K. K. Prins Hendrik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze te Amersfoort gevierd. In de Zaturdagavond gehouden vergadering der kiesveieeaiging Amersfoort is met algemeene stemmen lot candidaat gekozen de Heer Mr. W. baron van Gollstein. Bij den aanvang der vergadering van de liberale kiesvereening Vooruitgang te Amersioort, Zaturdag jl. gehouden is van wege den Heer Lodewtjk Mulder te kennen gegeven dat eene eventueele candidatuur niet door hem zou worden aangenomen en is daarna de Heer A. J. baron Schimmelpenninck van der Oijebur gemeester van Nijkerk, lot candidaat gekozen, aan wien daarvan per telegram werd kennis gegeven en de vergadering een uur geschorst zijnde werd na de opening van dezen candidaat mededeeling gedaan dat hij de benoeming niet aannam waarna met meerderheid van stemmen tot candidaat werd gekozen de Heer Mr. G. M. van der Linden voormalig lid der Tweede Kamer voor Almelo, zijnde de overige stemmen op Mr. D. van Meurs burgemeester van Harderwijk, uilgebragt. De 20en Mei is van Cnracaoalwaar hij twaalf jaren in actieve militaiie.dienst was met hel schip Santa Rosa naar Nederland ver trokken de kapitein der artillerie van het Ned. West Indische leger F. F. G. Richard om aldaar gedurende een jaar met verlof te vertoeven en daarna naar Üusl-Indië te vertrekken alwaar hij in zijnen rang bij het Nedeil. Oost-In disc he leger is overgeplaatst. Dal tongblaar van het hoornvee besmettelijk iswordt afgeleid uit het navolgende Zekere melkboer P., aan het Zwarte Wat^j te Zwolle, had 20 stuks melkkoeijen lijdende aan tongblaar, en uil vrees van verlies paste hij die beesten zelf ophij gaf haar zacht brood tot voedsel omdat gras eten zelfs drinken moeijelijk viel. In dezelfde wei, waarin de koeijen liepen, wa ren eenige jonge varkens, die de kruimels van hel haltgekouwde brood opaten en ook allen tongblaar kregen. P. heeft intusschen al zijn vee behouden. Door deze ondervinding geleerd, zal men, als koetjen tongblaar krijgen, wel doen die dadelijk at te zonderen en vooral te zorgen, dat niets van haar afkomstig in aan raking kome roet eenig ander vee. Een ander heeft door zulke maatregelen de ziekte tot één stuk vee beperkt. Er is te Parijs eene dieverij ontdekt op groote schaal door winkelbedienden gepleegd. Die hee ren hielden er eene villa bij Montmorency op na, waar zij de aap hunne patroons ontstolen waar bergden en aan de demi-monde vei koch ten. Er zijn geheele balen met goed gevonden Vijftig bediendenbehoorende tot de eerste winkels van Parijs, zijn reeds gearresteerd. Een hunner heeft getracht zich van kant te maken, doch het is hem niet gelukt. De Cambodgeden 4den dezer uit Constan- linopel te Marseille aangekomen heeft droeve lijdingen omtrent den hongersnood in Atie overgebragt. Het schijntdal die nood niet al leen op het vasteland bleef nijpen maar tot op de eilanden van den Archipel, met name op RhoJus zich deed gevoelen. (Jit een brief, bij een der groote handelshuieen van Marseille ontvangen, blijkt, dal van 'smorgens tot 'savonds dc markten der stad Rodusdagelijks door zwermen hongerlijdenden worden belegerd. Gen darmes waren bij de poorten gesteld om de menigte in toom te houden. De toestand was des te jammert ijkeromdat de bevolking grooten- deels uit be.ioeftige lieden bestaat. De regeering nam hier en daar maatregelen om den ergsten nood te verhelpeno. a. door de bakke. s der stad een groot -.--el van't graan af te slaan dat door de Porte in bare magazijnen wordt bewaard. Mme Augustine Brohonde ex-soubrette en sociétaire van hel Thèdtre Francaiswas onlangs bijna vergiftigd door eene groene japon die rij voor het eerst aanhad. Üe dokter heeft ver klaard dat de eigenaardige groene tint van de stot was verkregen door koper-acetaat. De da mes worden gewaarschuwd. Hoe pers-leugens in de wereld komen, Onge veer een week geleden werd uil Genéve aan de Londensche bladen overgeseind, en in dit blad overgenomen, dal 't huwelijksreisje van een jong Engelsch paar Liskeard genaamd op de meest bedroevende wijze verstoord was geworden, door dien bij 't beklimmen van den Mont Blanc mevrouw Liskcard te zamen met een vriendin

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2