VAN GOLTSTEIN. naar zijne overtuiging, het algemeen belang vereischt zal hij stemmenzonder last van- of ruggespraak met hendie benoemenvolgens art. 82 der Grondwet Het hoogste cijfer van parlementaire verkie zingen, gedurende ons bijna 18iarig redigeren dezer courant, was 2284 stemmen trekt men daarvan af het anti revolutionaire kiezersleger waarvan het cijfer door hunne bladen zelf is erkend op 1200 dan blijven er slechts over. .1084 dus eene belangrijke minderheid voor de m'ef-anti-revolulionnaire kiezers. Evenwel toen was het officieel cijfer van alle districtskiezers 2822 en thans is dat cijfer3027 stemmen (waarvan tevens niet mag on opgemerkt worden gelaten dat sedert door vervorming van 'tdi- slrict veel meer anti-revoluti- onnaire kiezers daarin kwamen.) Schat men nu de sinds de opmaking der kiezerlijsten over ledene kiezers, de kiezers die ziek of ongesteld zijnenz. op 527 dan komt men tot een op- koittstcijfer van2500 kiezers en gaan deze naar de slembus dan is er mogelijkheid om de anti-revolutionairen te overwinnen, inits de 1300niet-anti-revolution- naire kiezers hunne steramen op van Goltstein uitbrengen. Derhalve door algemeene opkomst thans ter stembus van meer dan 1200 mcl-anürevoluti- onnaire kiezers is deze overwinning mogelijk. Doch -zal dat belangrijk getal ter stembus opkomen om op van Goltstein te stemmen? Algemeene opkomst voor van Goltstein is dringend noodignu voor van Asch van Wijck allerhande laakbare bedekte en openlijke mid delen worden aangewendmede blijkbaar uit de advertentie van het Anti-Schooluetverboud op de 4e bladz. dezer courant, waarin onbe schaamd wordt gezegd«dat hij is een bekwaam Staatsman," doch waarvan hij de blijken niet heeft gegevenzoodat het wel ontzettend ver wonderlijk ishoe de Heer de Geer ook d&t heeft durven onderteekenen; wordende hij tevens smakelijk aan landbouwers en burgers voorge steld hijdie geen blijken gaf met de districts- en landsbehoeften bekend te zijnterwijl daar entegen het veeljarig Staatsmansleven en andere veelzijdige bekwaamheden van van Goltstein door zijne geschriftenzijne redevoe ringenzijne daden en levenswandel algemeen bekend zijn. Is het dan te verwonderen, dat met zulke onbeschaamde en laakbare middelen van anti- revolulionnaire zijde partijgenootenook inzon derheid andere landbouwers en tal van minder ontwikkelde kiezers worden verblind en verleid Dochde bedoeling der drijvers is to moeten te zullen overwinnenhoedanig dit ook zij. Diensvolgens is ook daarom algemeene op komst voor van Goltstein thans aUei noodzake lijkst anders is het onmogelijk voor hem de zegepraal te behalen tegenover zulke tegen standers offeren zulke tegenstanders door hunne handelingen en middelen niet opbeginsel baniereer en goeden naam Derhalve wordt de belangstelling en de toe wijding van allendie zulke onedele middelen afkeurenthans ingeroepen om op van Goltstein te sle nmen en anderen aan te sporen om op hem hunne steramen uit te brengen. Veel lake ïswaardigs van hetgeen hier ter slede algerr een bekend is omtrent aanbevelingen als anderszins voor Jonkheer van Asch van Wijck wordt thans achterwege gelaten teneinde nog meer opspraak enz. te voorkomen. Het smart ons diepgenoopt te zijn geweest reeds veel te redigeren, dat wij zoo gaarne ongepubliceerd hadden gelaten, doch de pligt, :n onze roeping gewevengeboo<l ons dat daardoor en nog door meer is de tevens afmat tende arbeid bij deze herstemming in werke lijkheid eene foltering voor ons geworden zoodat wij sterk naar het sluitingsuur der stembus haken, opdat dan alles wat in de herstemmingsperiode verkeerd en pijnlijk was Xusschen districtsburgers vergeven en vei gelen zij. Mogen dan alle kiezers, die gepaste vrijheid voor allen en ware verdraagzaamheid onder de telgen van hetzelfde Vaderland wenschen, zich opgewekt gevoelen ter stembus op te komen om te stemmen op van Goltsteinwien geen eerzucht of laakbare drijfveeren leiden in zijne bereidwilligheid om de plaats in te nemen, bijaldien de kiezers dit door meerderheid aanst. Dingsdag beslissen, vervullende hij glansrijk eene eervolle en eerzucht bevredigende plaats in de Eerste Kamer, maar is hij, bijaldien hij door de meerderheid der kiezers gekozen wordt, bereid zich door klimmende werkzaamheid aan het zaakkundig behartigen der nationale belan gen in de Tweede kamer te wijden. Hij is niet de candidaat van ééne geïsoleerde zijde of blad, maar hij is, vooral nu bii de herstemming, de candidaat door de openbare meening, door tal van kiesvereenigingen en kieskringen en door alle districtsbladen gepro clameerd voor allendie bij deze herstemming hei ware belang des Vaderlands inzien en willen behartigen door stellige aanwezigheid ter stem bus op Dingsdag 7 Julij en alsdantevens hunne medekiezers daartoe opwekkendehunne stem men gelieven te vereenigen op Vulbbtxrikb Blade. 1rogel 18 v. o. staat den ichatel moet tijnde tchakeU AMERSFOORT2 Julij 1874. Naar ons wordt medegedeeld is gisteren aan een seinwachler bij hel station Maarsbergen door eenen trein komende van Arnhem een been afgereden, zijnde hij terstond veivoerd om te worden verpleegd; en ook gisteren viel, bij den Houtenschen weg nabij Utrecht, van de treedplank van eenen trein komende van Arn hem een conducteur, duizelig wordende van de vaart eens goederentrainsdie voorbij ging. Door den val is hij inwendig belangrijk ge kwetst zoodat zijn toestand zorgwekkend is. Bij de artikelenin ons vorig nummer ver meld is nog aangenomenten dienste der op de legerplaats bij Milligen te vereenigen troepen de levering van Transportmiddelen k f 5,67 per dag; tonrrages, als: de 10 kilo hooi 64 centa, de 10 kilo slroo 46 cents, en de 10 kilo haver 158 cents; het ligstroo a ƒ33,85 per 1000 kilo; zijnde an kei hier vermelde aannemer de lieer Gerritsen te Amersfoort. Door den Minister van Oorlog zijn alle leve- rantien, voor bovengemeld kamp aan de voor- loopige aannemers thans definiliel toegewezen. Ten dienste der troepen, vereenigd op de legerplaats tusschen Amersfoort en Zeist, is de leverantie van hel vleescb toegewezen aan den Heer H. M. van Beekmr. vleeschhouwer te Amersioort, a 58 cents per kilo. In de Dingsdag> jl. gehouden zitting der eerste kamet heeft de heer Hartsennaar aan leiding van de verklaring in de afdeelingen afge legd, dal vele leden in twee afdeelingen den oorlog legen Alchin gereglvaardigd achten, eene motie voorgesteld, verklarende, dat in de gegeven politieke omstandigheden het landsbelang niet medebrengt den inhoud van Atchin-stukken en hel oorlogsbeleid te bespreken. De heer Pincoffs wilde daaraan dc beleekenis hechten van stilzwijgende adhaesie aan de verklaring in hel sectieverslag. Daartegen protes teerden de heeren CremertRahusen en Hartsen. Vervolgens heelt de minister van koloniën zeer nadrukkelijk betoogd dat hel de pligt der kamer was verantwoording te vragen over 't verledene. Hij verklaarde zich bereid dit in comité-generaal te doenzonder aan een eventueel votum politiek gewigt te hechten in dien zindat het hem zou afbrengen van zijn besluit om zijn ontslag te nemen. De minister constateerdedat bij welligt of zeer waarschijnlijk voor de laatste maal aan de minislerstafel zat. De motie is daarop aangenomen met 33 tegen 3 stemmen, zijnde van de heeren Print, van de Putte en Bijlandt De kamer heeft het wetsontwerp nopens het pandregt met 32 tegen 3 stemmen aangenomen. Te Beekbergen heeft iemand die een zwerm bijen stond te bewonderenwelke in een boom gevlogen wasden geheelen zwerm ten gevolge van een windvlaag om de ooren gekregen. Geluk kig was een pomp in de nabijheid en vlugtien de pikante diertjes voor bet watermaar de ongelukkige waarnemer vau het bijenleven heeft een hoofd als drie. Voor het eerst heeft dezer dagen een En- gelsch jonkman een jonge dame gedagvaard wegens verbreking eener huwelijksbelofte. De wet kent hiervoor eene schadeloosstelling toe, zonder te vermelden van welke sekse de klager of de arngeklaagde moet zijnen daar de aanklagt duidelijk bewezen was, werd de jonge dame veroordeeld tot het betalen van eene schadevergoeding van een farthing. Men leest in de Hoogeveensche Courant de volgende advertentie: »Jonge damt* 11'Les fatsoenlijke heeren, die niet in de gelegenheid waren fatsoenlijk feest te vieren, vragen zes fatsoenlijke dames, om gezamentlijk fatsoenlijk uit rijden te gaan. Adres onder 'l motto alsoenlijk aan het burau dezer courant." In het Russische district Nikolajel is om streeks het midden der vorige maand door eene geweldige hagelbuivoorafgegaan door een or kaan en gevolgd door een waterhoos groote schade aangerigt. Hoewel de hagelbui niet langer dan tien minuten aanhieldwaren de gevallen steenen zoo groot, dal 250 schapen gedood en aan menschen kwetsuren toegebragt werden. Door den stortvloedde overstroomiug en de hoos zijn in hel dorp Dergonnoika, waar de verwoesting hel grootst is geweest, de dorps- brug weggeslagen en 23 werkpaarden en 15 kalveren verdronken. Er heerschle zulk een ontsteltenis in die plaats en haren omtrekdat vele landlieden te goeder meenden dat de wereld verging. De prefect van het departement der Rhóne (Lyon)de heer Ducrosheeft ten opzichte van de phylloxera de gevreesde druivenziekte, een belangrijk besluit genomen. Daar men nog niet weet of het insekl de ziekte voortbrengtdan wel of bet uit de ziekte voortkomten daar het bovendien gebleken is, dat geen der genees middelen welke er tegen worden opgegeven hel kwaad krachtig bestrijdt, heeft hij besloten om met de wijnstreken die door de phylloxera zijn aangetastte handelen als met veedat aan een besmettelijke ziekte lijdt. Zij worden onteigend en de wijnstokken onmiddellijk uitge roeid en verbrand. De burgemeesters hebben in last alle door hem voorgeschreven maatregelen slipt te doen nakomen. Spanje levert belangrijke berigten omtrent de krijgsoperatien. De republikeinen die hun togt naar Estella aanvaardden konden niet be denken dat hun daar zulk een groot onheil wachtte. Op zeer korten afstand ongeveer drie uur vau Estellanabij Murogekomen kwam het tot eeu hevig gevechten hun aanvoerder Concha werd door den dood weggerukt alvorens bij het toppnnt zijner overwinningen mocht be reiken. Het leger is echter niet op de vlucht gegaandoch intact gebleven. In de plaats van Concha is tot opperbevelhebber van bet noor- derleger benoemd Zabala thans minister van oorlogen in diens plaats CottonerSagasta is benoemd tol president van den ministerraad. De finantiële commissie beeft met 12 stemmen tegen 9 een voorstel van den heer Wolowski aangenomenstrekkende om hel jaarlijksche bedrag tol kwijting der schuld van den staat aan de Franschc bank met 50 millioen te ver minderen en alzoo te brengen van 200 op 150 millioen. Dit votum der commissie is vooral daarom van gewigtomdat de heer Magne minister van finanliën verklaard heeftdat bij van de verwerping van hel voorstel eene por tefeuille-kwestie maakte. De Timet bevat een brief van den communist Felix Pyatwaarin deze verklaart dal hij als lid der uitvoerende commissie van de parijsche Commpne het initiatief genomen beeft lol de vernieling der Vendóme-zuilen bijgevolg de schilder Courbeteerst eene week na het daar- betrekkelijke decreet tot lid der Commune ge kozen niet geacht kan worden de voorsteller van dc wegruiming der tuil te zijn en dus 'geene schuld heeft. De parijsche correctionnele regtbank zag de zaak echter anders in. Van ootdeel zijnde, dat de vernieling der Vendóme- zuil voor een groot gedeelte op rekening van Coutbet moet worden gesteldheeft zij hem jl. Vrijdag veroordeeld tot vergoeding van de kostendie het herstel van dit momument veroorzakente verbalen op de geldelijke en andere waarden q*n hem (Courbet) toebe- hoorendeen waaropzooals men weetdoor de administratie van bet domein beslag is gelegd. De Pruissische regering heeft in Sleeswijk twee staatkuudige domheden begaan en nog al erge ook. Ten eersten is een luitenant van het Deensche leger die artikelen in een Slees- wijksch blad schreef, welke juist niet overvloeiden van liefde voor «hel" rijk, over de grenzen gezet en 2) is 'l verboden in Noord-Sleeswijk feesten te vieren, waarbij de Duitsche vlag niet wordt gehcschen.

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2