V v ij d a g- 17 J u 1 ij 1874. j* 2219. nkdf.RLANDr.CHE Cf.NTRAAL-SpOORWEG. Vertrek vim Ainmafnort naar Utrecht 7.10, 9.1911.06, 2.20, 3.25, 8.15. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.44 9.411.37 6.15 9. OoSTKRSPOOItWEG. Vortrok van Amersfoort naar Amsterdam 8.10; 9.22; 11.12; 3.18; 8.20 en 9.50. Vertrek van Amsterdam naar Amersfoort 8.15; 9.55; 11.45; 5.5; 7.5; 9.50. Van Amsterdam naar Utrecht 0.55 3.10; 3.65. comm. Diligence-Diensten van den Heer A SCHIMMEL Van Amersfoort naar Maanbergen 'smorgen» 6.45op den eersten trein naar Arnhem en 's namiddags 6 30 uur. Van Maanbergen naar Amemfoort 's morgens 9.16 en 's avonds 8.21 nar. Van Amersfoort naar Uarneveld 6.15 's avond». Van Barncveld naar Amersfoor 7'/* morg Dit hlad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1—. franco per post ƒ1.15. Prijs der Advertentién van 1 tot 0 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Ctslégale, ofllcifcl en onteigen. Advortentiên por regel 15 Cts. Reclames per regel 20 conts Aft. nummert 10 centsBestellingen bij den Uitg. A. 11. van Cleeff, te Amersfoort Bureau AmrrsjoorUcke Courant. Stoovestraat bij de Langestraat. Wijk B. No, 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertcntiëu voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomeu door het Algemeen Advertentiebureau vtn Nijgh en vas Diimar Wijnstraat Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tol hel geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuur op MAANDAG, den 20. JULI aanstaande 's namiddags van half twee tot halfdrie, uiting houden in een der iocalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur, de heeren II. li Herschel, \V. A. CroockewilJhr. Mr. H.J.L. van Saste van Ysselt en J. Apeldoorn. Mr. J. VAN DER LEEUW President. M. VAN BEEK, Penningmeesler. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Politieke Revue. Wij zijn verwend in de Europesche poli tieke huishouding door verbazende feiten zoodat vreedzame revolution op wetgevend terrein ter n.iauwernood onze aandacht trekken. Hevige oorlogen, annexation van Landen, omverwerpen vaniroonen, dal zijn de zaken die Belangstelling waai dig zijn, maar ornkeeringen op intellectueel gebied, merkwaardige stroomingen in hel volksleven gansch nieuwe denkbeelden omtrent de organisatie van kerk en staat, de veistamlige slaat ze gade, spoort oorzaken op en berekent den loop der dingen en welke resultaten daarvan te wachten zijn het volk huppelt er liglvaardig over heen en bespeurt ter naauwernood dat Europa intellectueel scbier geheel van gedaante verandert. Zie den strijd in Duitschlanddie regt heeft de aandacht van ieder burger te vragen den strijd lusschen slaat en kerk zou hij geloofd zijn die voor een dozijn jaren geproleteerd li-til in 1874 zullen Pruissische Bisschoppen iii.il' de gevangenis worden gebragtnadat eerst lnin huisraad in 'l openbaar was verkocht. /ie den strijd in Zwitserland, waar het Gouver nement R.-Calholieke kerkvoogden en pastoors uil bun aiubl ontzet en eene constitutie-wijziging tol stand brengt die de verhouding lusschen het wereldlijk gezag en de kerk ten eenemale wijzigt. Zie den strijd in Oostenrijk, waar Frans JozelF op de klagten van den Paus over de wetten die den invloed en de magl der hoogere Geestelijkheid fnuiken, openhartig antwoordt: »'t zijn wetten door het volk geëischt 1" Hoeveel aanleiding tol ernstig nadenken hoeveel reden tol hekommeriug voor de toe komst. Wal zou het zijn als de strijddoor woord en pen in de noogte gevoerd overgebragt wordt onder de massa's en 'l geweer wordt aangegrepen om te bewijzen dat men 't regt aan zijne zijde heeft I Zijn de groot-magligen der aarde van oordei I, dat hnn beleid, hun kracht, den storm, die in de verte zijn kil geluid laat hoorei», kunnen bezweeren Meenet» zij dat liet gezond versland op hunne zijde is en dat als de kerk roept «ten strijde die wapenkreet met onverschilligheid zal woiden gehoord Verwarring ziedaar het opschrift 'twelk past. aan het frontispice van het groote en altijd rnagtige Frankrijk van het Kijk, twelk zich zoo gaai ne do aanvoerder der moderne beschaving noemt van dal Rijk dat al is het niet meer bij magie zijn wil te doen toch sterk genoeg is om gansch Europa onrustig te maken. Twee schaakspelers spelen met de stukken en de prijs der overwinning zal zijn Republiek of Monarchie. Mogt het laatste tot waarheid wor den, dan komt de vraag: koning of keizet Mac-Mahon door den nood gedrongen en ook niet in zeer bchagelijke gemoeds-stemming bij al 't gehaspel van de Nationale Vergadering naar aanleiding van de straf aan de Union opgelegd over het opnemen van Chambord's Manifest heeft de Volksvertegenwoordiging per Boodschap doen weten dat hij zijne Ministers, die onte vreden op haar, ontslag vroegenwilde behou den dat hij hel zevenjarig President-mandaat hem opgedragen zoolang zou bewaren en hand haven en dat hij er op aandrong om on verwijld overtegaan tot de organisatie van dat hem opgedragen Gezag. Mac-Mifion zegt met zoo vele woorden: «gij kunt veel praten -- ik draag het zwaard en dat zult gij als 't wezen moe? ondervinden". De toeleg der Republikeinen is ontbinding der Nationale Vergadering en dal willen de Legitimisten en Bonapar'islen niet. De Minister Fourtou heelt in de Consiituëe- rende Commissie gezegd dal alleen de Nationale Vergadering het tijdstip barer ontbinding kan bepalen, maar dat hel Gouvernement die ontijdig zou verklaren, als zij plaats had vóór de Ver gadering de belangrijkste der hij haar aanhangige wetten had aangenomen. Twee sub-ccmmissiën zijn bezig met het zamenstellcn van de wetsontwerpen lol organi satie der openbare magten de mag'sbevoegdheid van den Maarschalk-President en van de Eerste Kamer. De dagen waarop de nationale vergadering, dat onstuimig-poliliserende ligchaam niet ver gadertis het te Parijs rustig en in zoo verre is de Zondag daar met regt een rustdag. Alles gaat dan wel bedaard zijn gang, want een Zondagswet kent men daar nietmaar er zijn minder verhitte hoofden en er wordt minder gescholden in en buiten het paleis der vertegen woordiging. Sainl-Gcnest (Bucbon) van de Figaro heeft bepaald gelijk, als hij zegt dat Frankrijk is aangetast door de pestnamelijk door de politiek. Men moet zich onder de Parijzenaars bewegen om de waarheid van die woorden te begrijpen. Zeke- zouden er zijn die dal gezwets tm gebazel over de politiek «belangstelling in de publieke zaak" of «politiek leven" zouden noemen men noeme het geraaskal. De eerste de beste voddenraper heeft hier wat hij noemt een «politieke overtuiging", meestal ook een stelsel volgens hetwelk hij Frankrijk zou regeren, maar men moet zoeken om er twee te vinden, die hetzelfde hebben of die twee jaar hetzellde denken. Ieder heeft zijn manier zijn geheim om Frankrijk gelukkig te maken; ieder kent zich het regt toe om zijn systeem op den voor grond te stellen als het meest onleilhareiedei- scheldt op alle anderen. Die manie van over zijn land den haas te w illen spelen zal Frankrijks ongeluk zijn en blijven want zij moet het natuurlijk ten laatste weer aan handen en voelen gebonden overleveren aan óón uian aan een despootdie zijn wil stelt boven de opinies van alle anderen. Von Bismarck en de hoogere R.-Call»olieke geestelijkheid in Pi nissen rijn ook schaakspelers. Eerst dacht men dat de Rijkskanselier met graagte de gelegenheid zou aangrijpen om iets toetegeven, indien dit namelijk kon, mei behoud van eer, uiaar men vei giste zich. In lusschen er is cenige hoop op heter vei standhouding lusschen het wereldlijk en geestelijk gerag in Pruis.vcn. De Bisschoppen te Fulda vergaderd hebben doen zien dal eene verzoening het un- derweip van beraadslagingen kan zijn en dat is een groote stap lot herstel van de vrede. Mogt nu Rome, dat in't hoogste ressort beslist ook van milden geest zijn en de groote Rijks kanselier een pao willen naderen dan is het mogelijk dat de kerktwist iets van haar dreigend aanzien verliest en dat men weer in vrede naast elkander gaat. Men zegt dat keizer Wilhelm onlangs tol zijn Minister van Eeredienst zou hebben gezegd doe de kerkelijke wetten uitvoeren in milden geest, maar als het er op aan komt, rekent op mij 1" Op prins Bismarck is te Kissingen een moord aanslag gepleegd. Een slagersknecht van Maag denburg, Kullmann genaamd, trachtte hem dood te schieten op een rijtoer naar het bad doch de poging mislukte. Ligt aan den voorarm gewond reed Bismarck ruim een uur na het gebeurde door de stad. Dc dader werd dadelijk gevat en moest door de politie in bescherming genomen worden tegen hei volk, dal de lynchwet op hem zou hebben willen toepassen. Kullmann is caiholiek en behoort tot eene jongelingsvet- eenigingzoodat de maatregelen van Pruissen tegen de geestelijkheid naar het schijnt niet vreemd zijn aan de beweegredenen tot de mis daad welke voorzeker alles behalve geschikt is om de spanning lusschen de regering en het episcopaat te doen bedaren. Kissingen13 Julij. De bedrijver van een aanslag op het leven van Bismarck is een jeugdig slagersknecht uit Maagdenburg, Kullmann ge naamd, lid van de catholieke jongelingsveieeni- ging te Salzwedol. Men had hem herhaaldelijk in verkeer met een catholiek priester opgemerkt en daarbij gemeend reden tot verdenking te hebben. Kissingen, 13 Julij, 's avonds. Bismarck is heden avond in den tuin van het badhuis verschenen. Later bragten de bnrgerij de bad gasten de liedcrtafel en de hadkapel hem eene serenade. Morgen wordt in de proteslantscbe kerk een godsdienstoefeninge gehouden, ten blijke van dankbaarheid voor hei mislukken van den aanslag. Met betrekking tot het verhoor van den hediijver der misdaad verneemt men dat hij onbewimpeld bekent her voornemen te heb ben gehad Bismarck te doodenen dat uit eenige zijner uitdrukkingen is al ie leiden dat hij medepligtigen heeft. Kissingen 14 Julij. De geestelijke Kolteler is gisteren in hechtenis genomen bij de aankomst van den trein die ten 2 ure naar Schweinefurt vertrokken was. Deze aanhouding slaat, naar men zegt, in vei hand met don moordaanslag. Onlangs is een keizerlijke verordening ver schenen betreffende de instelling van regtbanken van eer voor do officieren bij hel pruisische leger. In verband daarmede is een verordening belreflendedc tweegevechten uitgevaardigd, welke thans door de Bcrlijnsche bladen openbaar ge maakt en het volgende bevat In liet vertrouwen dat fatsoenlijke zeden cn goede loon aan het officierscorps van mijn leger eigen zullen blijven en bijzondere twis ten en beledigingen tusschen dc officieren onder ling steeds zeldzamer zullen voorkomen heb ik de verordening van 20 Juli 1843 buiten werking gesteld. Echter zal voor den officier, die met een anderen officier in een particulieren twist geraaktwaarbij de eer is gemoeid de verpligting blijven heslaan om hiervan aan zijnen raad van eer kennis te geven of door een ka meraad te doen geven en wel uiterlijk op het tijdstip dal hij eene uitdaging ontvangt ot al- zendt. De raad van eer moei dan terstond, en zoo mogelijk nog vóór dat het tweegevecht geschiedtaan den bevelhebber herigt geven cu

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 1