daar waar hel eenigszins mogelijk is eene poging tul verzoening doen zoo deze echter mislukt, zal d> raad trachten te bewerken dat de voor waarden van het tweegevecht niet buiten ver- honding staan lot het gewigt der belcediging. Komt liet tot een tweegevecht, dan moet de voorzitter van den raad van eer, ot een lid van deren raad z:ch als gefrige naar hei strijdperk begeven on waken dal bij liet gevecht de ge bruikelijke vormen stipt in acht worden genomen worden. Ter zake van een tweegevecht zal door den raad van oer alleen din tegen officieren ecne vervolging ingesteld worden wanneer de «ene cl andere der partijen bij het ontslaan ot het uitmaken van den parlikulieren twist aan de eer van den officiersland is te kort gekor.-.en. Dit inoci inzonderheid geschieden in het altijd mogelijke geval dat een officier op boosaardige wijze zonder eenige aanleiding aan een kameraad ecne zware beleediging gedaan mogt hebben. Want een officier, die in staat is de eer van een kameraad op boosaardige wijze aan te randen zal ik evenmin in mijn leger duldenals een officier die zijne eer niet w eet te bandhaven. «De regeraentskommandanten en de met hen gelijkstaande bevelhebbers zullen zorg dragen dat ieder nieuw officier van deze mijne veror dening kennis krijge. Ook moet bij voorkomende gelegenheden door voorlezing in vergaderingen van het officierskorps, mijn hier uitgedrukte wil aan de officieren van miju leger meermalen in herinnering gebragt worden. «Willem" Allerlei. De Soerabaja"die eerstdaags naar Atchin zal vertrekken zal naar die plaats 350 vrouwen overvoeren. De Groof, de vliegende man is doodhij is het slagtofler zijner gevaarlijke proefnemingen geworden. Donderdag steeg hij voor de tweede maal in de Cremorne Gardens, bij Londen, met een luchtballon omboog. Op zekere hoogte gekomen begon de ballon le dalen en langza merhand zoo sneldat de Groofdie onder den ballon in zijn toestel stondvreesde verpletterd le worden. Toen de ballon nog 200 voet van de aarde verwijderd was, riep bij tot don lucht schipper: «In Gods naam, laat los." Het bevel werd opgevolgdde vlieg- of liever valloestei was vrij, maar kantelde bijna onmiddelijk om. De Groof viel en werd dood opgenomen. De indruk van bet gebeurde was groot. Hij is niet het eerste slagtofler van proefnemingen met vliegtoestellen. Nooit bestond er een minder ijdel, minder zinnelijk en minder roemzuchtig Franschman dan GambeUa. Zijne huishouding is de eenvou digste van de wereld. Eene ongehuwde tante, die vroeger zijne onderwijzeres was leidt alle:;, is zijn secretaris en houdt de ongenoodigde gasten van hem al. Van 't begin zijner juridische loopbaan af bewoont GambeUa eet» zaer bescheiden huis in do straal Montaigne. Zijn meubilair was voor twee jaren nog niet meer dan 20 pond sterling waard. Sinds hebben vrijwillige gaven hem vele fraaije zaken, gemakkelijke stoelen en een nieuw tapijt een geschenk van vrouwen uil den Elzas bezorgd. Overal zijn boeken op stoelen en talels en bij zijn ledikant. Zijne 6laaplectuur bestaat in redevoeringen van bui- tenlandscbe staatslieden bij die van Bismarck zijn aanleekeningen met potlood gemaakt Voor vrienden is GambeUa 's vooimiddags te buis vreemdelingen verkrijgen sir .hts met veel moeite toegang. Do eersten mogen soms deelne men aan een ontbijt, waarbij GambeUa zich van zijne beste zijde vertoont. Hij spreekt uiterst levendig en zijne innerlijke opgewondenheid is .af ie melen naar den meer ol minderen haast waarmede bij aan een sigaar trekt. Hij wordt dikwijls ironisch, maar zelden sarcastisch, en zijn ronde lach bewijst, dat hij niet meer bedoelt dao bij zegt. Naijver en haat zijn verre van hem en daarin ligt sijn grootc kracht als partijhoofd. Hij was een vijand van Thiers .zoolang hij in dezen een werktuig der Orleanistcn zag. Toen echter Thiers zich on vet holen voor de republiek verklaarde, schaarde GambeUa zich aanstonds aau zijne zijde. Omtrent den opstand in de sirafdivisictc Vilvoorde verneemt uien f Ieder jaar hebben er omtrent dezen lijd, op roerige pogingen plaats. Nooit echter hadden deze /.nik e»n ernstig karakter als nu liet geval was. doch thans is de rust geheel hersteld en Vilvoorde weer tul zijn gewone kalmte. Srdert een ge dagen had men bemerkt, dal er «n de divisie'tevredenheid en beweging heersch- tc, welke zich lucht gaf in gemor onder de oefeningen. Vrijdag, diic ure, gedurende een oefening die plaats had op hel binnenplein van bet tuchthuis, hoorde de sergeant, die een der compagnien com mandeerde dat men zijne bevelen beantwoordde met de kolf van bet geweer hard op den grond te starapen. Hij beval aan de groepoversten (mannen die onder eigene verantwoording aan gesteld zijn om hunne medegestraflen te bewa ken), hem de mannen aan te wijzen, die het gerucht veroorzaakt hadden. Op dit oogenblik ging de kapilein-adjudant- majoor Snollaerts over het plein en werd begroet met den kreet: Leve kapitein Snollaerts! Deze kreet was geen teeken van genegenheid maar wel het sein tol oproer want een der maunen richtte zich tot den kapitein om hem le slaan. Deze laatste trok zijn sabel en bragt den soldaat een bevigen slag in den nek toe. Het sein gegeven zijndebarstte het oproer uil de leiders sprongen op al wat zij onder de hand vonden sloegen de deuren in en verbrij zelden de ruiten onder den kreetLeve de vrijheid I Luitenant-kolonel De Smetkommandant der stratdivisie telegrafeerde onmiddellijk naar Mechelen en Btussel om troepen te vragen. Toen de afdeeling karabiniers onder bevel van generaal-majoor Schollaen le Vilvoorde aankwam, waren de officieren er reeds in geslaagi het oproer le dempen. De strafdivisie is samengesteld uit omtrent 1400 man, verdeeld In vier compagnien. De twee eerste compagnien bleven gehoorzaam aan hun oversten en hielpen de officieren in het beteugelen van den opstand. De belhamel was zekere Mertens, die reeds verscheidene malen door den krijgsraad veroor deeld werdvoor beleedigingen jegens zijn over sten en die zich bij het uitbasten van het oproereen stuk rood flanel rond de lenden bond, zijn geweer zwaaide en uitriep: «Leve de vrijheid I" Mevrouw G. te Amsterdam was onlangs op een familiefeest genoodigd en trok bij die ge legenheid haar beste zijden japon aan. Dan wie beschrijft hare verbazing, toen zij in een der zakken van dat kleedingstuk een handschoen vond van een militair en een programma van een Zondagsvoorstelling in een schouwburg van den vierden rang. Het duurde niet lang of me vrouw en mijnheer kwamen, na eenig beraad, tot de gissing, dat Mielje de werkmeid die den vorigen Zondag uit was geweest en eerst zeer laat was te huis gekomen zoodat zij haar niet meer gezien haddende japon van mevrouw had aangehad. En werkelijk bleek dit het geval te zijn, maar wat het grappigst of, als men liever wil, het minst grappig mogt heeten wasdat het aan het licht kwam hoe de drie dienstmeiden van mevrouw G. telkens als zij des Zondags met haar vrijer uilgingeneen japon van mevrouw hadden aangetrokken. »Die kleeren zeiden zij hingen immers toch maar in de kast te muflen en zij hadden er goed op gepast I" In de dagbladen van Petersburg leest men dat den 18n April jl. zekere Zacharias Cladyt- chef, geboortig van Miflis en 124 jaren oud, te voet eene bedevaart heeft gedaan uit bet gouvernement Tomsk naar de kapel van den H. Innocentius van het Hemel vaar tsklooster le Irkutsk. Zijn vader bereikte den ouderdom van 149, zijne moeder van 158 jaren. Dezer dagen zeide een moeder tot haar roerig kind: «Maar blijl dan toch zitten I kan je dan geen oogenblik op je plaats blyven f je lijkt wel een minister." Te Londen is een spoorwegongeluk te be treuren ten gevolge eeuer botsingwaardoor verscheidene reizigers ernstig bezeerd werden. Aan welk gevaar het spoorwegreizen onderhevig is bleek dezer dagen uit de handelwijze van een dronken spoorwegkruijerdie zijn pijp aan een seinlantaarn aanstak en het roode glas dien tengevolge brak hel sein daardoor omdraaijende, vertoonde het teeken «klaar", dat noodlottige ge volgen had kuunen hebben. De man is ver oordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met dwangarbeid. Dingsilagnamiddag te 5 uren is in Chicago een brand ontstaan die vier blokken straten, beginnende aan den boek van de Twaalfde cn de Harrisonstraat wegnam, en zich vervolgens uitstrekte tol den andere hoek der Harrison- en Kakestraat, dc Baliplistenkerkhet post kantoor en vier liótels in asch legde. Te ver geefs liet men een aantal huizen in de lucht spiingen om de vlammen te stuiten; deze waren te 10 uren onweerstaanbaar en dreigden over tc slaan tot den oever van het meer. De wind is zuidwest cn zeer hevig. Het zware onweder dat Zaterdag namiddag ten vier ure over Londen uitbarstteheeft aau verscheidene menschen het leven benomen behalve dat er veel schade veroorzaakt werd op sommige plaatsenonder andere ook aan het dak van het postkantoor. Te Woolwich sloeg het weêrlicht in de militaire gevangenis; het liep door het gebouwwaarin een soldaat, die op de knieën aan het werk was, omgeworpen werd. Het kiezelzand op de binnenplaats werd opgeworpen en vormde rigchelsalsof er in geschoieu was en plekken op den grond alsof er buskruid ontvlamd wastoonden de punten waar het weêrlicht den grond inschoot. Op de binnenplaats bevond zich een groote ijzeren rolmachine, waarmede de gevangenen aan het werk waren. Terwijl zij voor den regen schuil den schijnt een bliksemschicht langs de rolma chine gestreken te zijn ten minste de grond vertoonde den afdruk er van. In het noorden van Londen waren de gevolgen van het onweder ernstigerwant behalve aanmerkelijke schade aan eene kerk trof de bliksem negen personen, en vijf hunner doodelijk. Van vijl man, die door het Victoriapark kwamen, werd een gedood, aan een tweeden werd het vel van den arm gescheurd en de overige drie waren gedurende geruimen tijd bewusteloos. Eene vrouw te Ed monton werd gedoodterwijl zij hout hakte. Te Bow werd een man die aan hel hooijen geweest was en met zijne hooivork op den schouder terugkeerdedoodgeslagen. Een man, die met zijn en een anderen knaap in een veld aan hel hooijen wasschuildeeven als de beide jongensonder liet hooi tot bescherming tegen den regen. Na een hevigen donderslag bespeurde de mandat de muts van zijnen zoon in brand stondhij riep hem toedoch kreeg geen antwoordhij begaf zich naar de plaats en vond beide knapen levenloos. Onmid dellijk daarna gevoelde hij een schok en viel bewusteloos neder. Te Parsenhall sloeg het weêr licht in eene herberg welke benevens de belen den deschuren verbrandde en er kwamen verschei dene varkens en een paard in de vlammen om. Provinciale Staten van Utrecht. In de Dingsdag jl. gehouden zitting der Prov. Stalen van Utrecht is gekozen tot lid der Eerste Kamer in plaats van den heer van Gullslein die in September moet aftreden de heer E. du Marchie v. Voorthuysen. Bij de stemming voor de vacature tot den derden Maandag van September bekwam de heer van Voorthuijsen 19 st.de heer Ruijaarda van den Ham 9; de heer P. de Beaufort 6; de hh. Harrasen eu Kol ieder 1 si Twee briefjes waren blanco. Bij de stemming voor het lidmaatschap aan vangende in Sept. de heer van Voorthuysen 29; de hr. Roijaards van den Ham 7; de hr. P. de Beaufort 1 si.; een briefje was blanco. De behandeling der stukken omtrent dc af schaffing der tollen is verdaagd tot de winter- sittibg. Subsidies voor onderwijskosten zijn overeen komstig de voordragten iugev. art. 30 der on derwijswet noodig verklaard voor de gemeenten Tienhoven en Woudenberg. Ook aan de gein. Maarsscn is een subsidie toegekend en wel overeenkomstig het voorstel van Gedcp. Staten van ff)00. Over het voorstel lot hel aangaan eener geld- leeningdie thans bleek 160,000 te zullen bedragen, werd rapport uilgebragt, strekkende om dc voordragt van Gedep. Stalen aan te nemen. Wat bet subsidie voor de spoorweglijn Bot terdamArnhemMunster aangaathet besluit daaromtrent is geweest, om eene subsidie van f 50,000 toe te kennen overeenkomstig hel voor stel der commissie. Een Utrechtenaar op het Zbnoingspeest te A s s e n. Ik had de Drentsche hoofdplaats de stad der paleizenvolgens Graaf van Hogendorpmaar in profetischen geestnog niet gezien en daarom ging ik met de duizenden en duizenden op om die in onze dagen zoo druk besproken stad in oogen- schouw te nemen en levens voor eenige oogen- blikken deelgenoot le zijn van het Noorder- Zendingsfeest. De dag van dat feest was heel en de sprekers hadden er de meeste last vanmaarzij trotseerden alle inspanning met zig'.bnre opgeruimdheid. Ik hoorde Dr. Cesar Seegers, predik, te Leiden een uitstekend redenaar, wiens stem kracht ge noeg heeft, om «ene groote schare elk zijner woorden te doen verslaar. Hij spreekt populair-gemocdelijk en men luis terde met attentie. Ik hoorde, ni hem, den non-actieven predikant Kuijner, lid der Tweede Kamer, die te lang sprak en zonder zich zeiven le vermoeijen anderen afmatte. Hij sprak stoutmaar de orato-

Amersfoortsche Courant | 1874 | | pagina 2